Справа № 373/205/20
Номер провадження 2/373/292/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 липня 2020 р. м. Переяслав
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Реви О.І.
за участю:
секретаря судових засідань Хоменко Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Циблівської сільської ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 визнання права власності на спадкове майно, -
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача - адвокат Потупа С.В. звернувся до суду з позовом в інтересах позивача про визнання за нею права власності на земельну ділянку АДРЕСА_1 , загальною площею 4,2744 га, що АДРЕСА_2 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка ОСОБА_7 , якому земельна ділянка належала на підставі Державного акту на право приватної власності на землю, серії Р2 № 021316 від 12.03.2003.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер чоловік позивача ОСОБА_7 про що 21.04.2008 за № 11 зроблено відповідний запис виконавчим комітетом Лецьківської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .
До дня смерті ОСОБА_7 був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_3 . На час відкриття спадщини позивач також зареєстрована та проживає в зазначеному будинку. Дані обставини представник позивача підтверджує довідкою № 44 від 20.01.2020 виконавчого комітету Циблівської сільської ради.
Після смерті ОСОБА_7 відкрилась спадщина на належне йому майно на підставі Державного акту на право приватної власності на землю, серії Р2 № 021316 від 12.03.2003 земельну ділянку № НОМЕР_2 загальною площею 4,2744 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Лецьківської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області.
За життя ОСОБА_7 склав заповіт, посвідчений 15.04.2008 секретарем Лецьківської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області, реєстр № 92, за яким все своє майно він заповів відповідачу по справі ОСОБА_1 .
Від прийняття спадщини позивач не відмовлялась і прийняла її за заповітом відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, оскільки постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, про що подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини, в результаті чого Переяслав-Хмельницькою районною державною нотаріальною конторою було заведено спадкову справу № 611/2008 після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_7 .
Іншими спадкоємцями за законом першої черги є діти померлого: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , які на день смерті разом із спадкодавцем не проживали, спадщину не прийняли та не заперечують, щоб спадкове майно було переоформлено на позивача.
Інших спадкоємців за законом чи за заповітом, які прийняли спадщину, в тому числі й таких, що мають право на обов`язкову частку у спадщині, немає, що також підтверджується матеріалами спадкової справи № 611/2008 після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_7 .
01.02.2020 постановою державного нотаріуса Переяслав-Хмельницької районної державної нотаріальної контори Київської області у видачі Свідоцтва про право на спадщину за заповітом на зазначену земельну ділянку позивачу відмовлено, оскільки відсутній витяг з Державного земельного кадастру, що позбавило її можливості оформити спадщину на своє ім`я. Зареєструвати земельну ділянку та присвоїти їй кадастровий номер, власник якої помер, неможливо до переходу права власності до іншої особи.
В судове засідання позивач та її представник - адвокат Потупа С.В. не з`явились. Представник позивача - адвокат Потупа С.В. подав до суду заяву про розгляд справи без його участі та без участі позивача, позовні вимоги підтримав, просить їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та представник відповідача - Циблівської сільської ради в особі сільського голови Палагути О.М. в судове засідання не з`явились. Направили на адресу суду заяви про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги визнали в повному обсязі, наслідки визнання позову їм роз`яснені та зрозумілі.
Суд приймає до уваги усі подані позивачем докази, на підставі яких встановлені обставини справи, та вважає їх належними, допустимими, достовірними, а їх сукупність достатньою для встановлення обставин, що мають значення для справи.
Зважаючи на те, що правовідносини, що виникли між сторонами по справі регулюються нормами глав 84, 85, 87 Цивільного кодексу України, суд дійшов висновку про необхідність їх застосування.
Відповідно до вимог п. 2 Постанови ПВС України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику в справах про спадкування , особа може звернутися до суду з вимогою про визнання права на спадщину за правилами позовного провадження у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину.
Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
В силу вимог ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтею 1223 ЦК України зазначено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Відповідно до положень ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не завив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом, що передбачено ст. 328 ЦК України.
Виникнення у спадкоємця права на спадщину, яке пов`язується з її прийняттям, як майнового права зумовлює входження права на неї до складу спадщини після смерті спадкодавця, який не здійснив державної реєстрації права на майно.
За правилами статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року № 1051, позивач не має можливості надати витяг з Державного земельного кадастру, так як відомості про земельну ділянку не внесені до Державного реєстру земель. Реєстрація земельної ділянки здійснюється за заявою власника земельної ділянки. Зареєструвати земельну ділянку та присвоїти кадастровий номер земельній ділянці, власник якої помер, неможливо до переходу права власності до іншої особи.
Пунктами 9 - 10 розділу УІІ Прикінцевих і перехідних положень Закону України Про Державний земельний кадастр від 07.07.2011 № 3613-УІ передбачено, що до 01.01.2013 державна реєстрація земельних ділянок здійснюється з видачею державних актів на право власності на земельні ділянки. Реєстрація державних актів на право власності здійснюється у книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю. Документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набрання чинності цим Законом, є дійсними.
За правилами ч. 3 ст. 3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень № 1952-ІУ від 01.07.2004, речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.
Таким чином, з врахуванням вищезазначеного, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі, оскільки нездійснення спадкодавцем державної реєстрації права власності на земельну ділянку не позбавляє спадкоємця права на нього, як частину спадкового майна, та оформлення такого права відповідно до вимог закону.
Враховуючи обставини справи, визнання позову відповідачами, яке не суперечить закону та не порушує прав, свобод чи інтересів інших осіб, суд приходить до висновку про задоволення позову на підставі ч. 4 ст. 206 ЦПК України.
На підставі викладеного, відповідно до ст.ст. 328, 1216, 1218, 1223, 1225, 1268 ЦК України, ст. ст. 12, 81, 141, 206, 263 - 265, 315 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Циблівської сільської ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 визнання права власності на спадкове майно задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку АДРЕСА_1 загальною площею 4,2744 га, що складається із земельних ділянок АДРЕСА_2 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 чоловіка ОСОБА_7 , якому вона належала на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії Р2 № 021316, виданого 12.03.2003 Переяслав-Хмельницькою районною державною адміністрацією Київської області, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 183.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до пункту 15.5 Перехідних положень ЦПК України (03.10.2017) до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Київського апеляційного суду через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд, а матеріали справи витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_3 ;
представник позивача: ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_4 ;
відповідач: Циблівська сільська рада, адреса місцезнаходження: вул. Шевченка, 41, с. Циблі, Переяслав-Хмельницький район, Київська область, 08454, код ЄДРПОУ 04361516;
відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання: АДРЕСА_6 ;
відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце проживання: АДРЕСА_7 ;
відповідач: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце проживання: АДРЕСА_8 ;
відповідач: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , місце проживання: АДРЕСА_9 ;
відповідач: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , місце проживання: АДРЕСА_10 .
Суддя: О. І. Рева
Суд | Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 24.07.2020 |
Оприлюднено | 27.07.2020 |
Номер документу | 90574849 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
Рева О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні