ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.07.2020 Справа № 917/811/20
за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРІВОЛ", Соборний Майдан, 9/11а, кв. 2, м. Полтава, 36000
до Комунального підприємства "Пирятинська районна лікарня", вул. Визволення, 54, м. Пирятин, 37000
про стягнення 78 150,00 грн.
Суддя Ціленко В. А.
Секретар судового засідання Білоус О.В.
Представники сторін в судове засідання не викликались, справа розглядається за наявними матеріалами, в порядку спрощеного позовного провадження, відповідно до ст.247 Господарського процесуального кодексу України.
Суть спору: стягується 78 150,00 грн. боргу за виконані підрядні роботи.
Відповідач позов заперечує, посилаючись на те, що: фінансування робіт передбачено лише в межах кошторисного призначення; вказані в Акті № 4 роботи не проводилися; при перевірці виконаних робіт, складений дефектний акт, з фіксацією відхилень від робочого проекту; виконання поточного, а не капітального ремонту.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив.
Відповідно до договору № 173 від 26.11.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРІВОЛ", м. Полтава зобов`язалося виконати підрядні роботи по капітальному ремонту педіатричного відділення, а Комунальне підприємство "Пирятинська районна лікарня", м. Пирятин сплатити їх, у визначеному умовами договору порядку.
Позивач посилається на неналежне виконання боржником договірних зобов`язань та просить суд стягнути залишок боргу в сумі 78 150,00 грн. у примусовому порядку.
При прийнятті рішення судом враховано наступне.
Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються договором підряду, відповідно до якого підрядник зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданнями другої сторони, а замовник - прийняти та оплатити виконану роботу (ст. 837 Цивільного кодексу України).
Статтями 525, 526, 530 Цивільного кодексу України визначено, що зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору, так як одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається. Якщо у зобов`язанні встановлений строк, то воно підлягає виконанню у цей строк.
На виконання умов договору № 173 від 26.11.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРІВОЛ", м. Полтава виконало роботи по ремонту педіатричного відділення Пирятинської ЦРЛ на суму 113 150,00 грн., що підтверджується Актом приймання виконаних будівельних робіт № 4 від 26.11.2019 форми КБ-2в та кошторисом договірної ціни від листопада 2019 року за формою № 9.
Судом береться до уваги, що загальний порядок розрахунків в договорах підряду резюмує обов`язок замовника сплатити підрядникові за виконані роботи. Сторони самостійно визначають строки, умови платежів і розрахунки за виконані роботи та послуги за готовий об`єкт або шляхом проміжних платежів, а також аванси, строки і порядок підписання актів.
Відповідно до загального порядку розрахунків в договорах підряду, визначених ст. 854 Цивільного кодексу України якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов`язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково. Пунктами 2.3, 2.4, 2.5 Договору № 173 від 26.11.2018 оплата здійснюється з авансовими платежами у розмірі 30 % на придбання матеріалів у сумі 90 000,00 грн. Замовник здійснює платежі на основі підписаних сторонами актів приймання-передачі виконаних робіт форми КБ-2 та Довідок про вартість виконаних робіт і витрат форми КБ-3, які замовник підписує в 5-ти денний термін після надання їх йому підрядником. У разі виявлення невідповідності зазначених в акті робіт замовник направляє свої зауваження протягом 3-х робочих днів. Кінцевий розрахунок здійснюється замовником після виконання та прийому всіх передбачених договором робіт.
За ознаками Договір № 173 від 26.11.2018 року є договором будівельного підряду, який зобов`язує виконувати роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, що визначає обсяг і зміст робіт. За приписами ст.882 Цивільного кодексу України замовник, який одержав повідомлення підрядника про готовність до передання робіт, виконаних за договором будівельного підряду, або, якщо це передбачено договором, - етапу робіт, зобов`язаний негайно розпочати їх прийняття за свій рахунок. Передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною. Такий акт має юридичну силу документа під скасувальною умовою визнання його недійсним судом.
Статтею 852 Цивільного кодексу України визначено право замовника у разі порушення підрядником договору підряду, якщо підрядник відступив від умов договору підряду, що погіршило роботу, або допустив інші недоліки в роботі, замовник має право за своїм вибором вимагати безоплатного виправлення цих недоліків у розумний строк або виправити їх за свій рахунок з правом на відшкодування своїх витрат на виправлення недоліків чи відповідного зменшення плати за роботу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ст. 853 Цивільного кодексу України замовник зобов`язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові у письмовій формі. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому заявляти про них підрядникові та в подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі. Замовник який прийняв роботу без перевірки, позбавляється права посилається на недоліки роботи, які могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття.
Аналіз вищевказаних норм не визначає права замовника відмовлятися від оплати чи приймання роботи.
Із наданих сторонами доказів вбачається, що загальна сума договору складає 5 240 000,00 грн. Фінансування здійснюється з обсягами капіталовкладень на 2018-2019 рік, при наявності кошторисного призначення, згідно актів виконаних робіт № 1-3 замовником сплачено 600 000,00 грн. Повна вартість ремонту даху за умовами тендеру складає 1 261 030,00 грн., а договірна ціна, що врахувала лише виконані роботи, склала 713 150,00 грн.
З урахуванням викладеного, а також того, що замовник робіт не вжив заходів установленого порядку прийняття робіт та не надав суду доказів негайного заявлення підрядникові допущених у роботі відступів, що позбавляє його права посилатися на них на під час вирішення спору, доказів реалізації прав замовника щодо порушення підрядником договору, суд вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими належними і допустимими доказами, та такими, що підлягають задоволенню, з віднесенням судових витрат на відповідача.
Посилання Комунального підприємства "Пирятинська районна лікарня" на відсутність кошторисного призначення, не проведення зазначених у Акті № 4 робіт, відступлення підрядником від креслень робочого проекту, до уваги судом не приймаються, так як документально не підтверджені.
На підставі викладеного та керуючись статтями 129, 232-233, 237-238 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Комунального підприємства "Пирятинська районна лікарня" (вул. Визволення, 54, м. Пирятин, 37000, код ЄДРПОУ 01999460) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРІВОЛ" (Соборний Майдан, 9/11а, кв. 2, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 36600891) 78150,00 грн. боргу та 2102,00 грн. судового збору.
3. Копію рішення направити сторонам по справі.
Видати наказ після набрання цим рішенням законної сили.
Повне рішення складено 27.07.2020 року
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.256 ГПК України). Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до
набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя В.А. Ціленко
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 23.07.2020 |
Оприлюднено | 28.07.2020 |
Номер документу | 90594247 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Ціленко В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні