27.07.20
Справа № 522/5672/20
Провадження 2/522/4333/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 липня 2020 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого - судді Чернявської Л.М.
за участю секретаря судового засідання Пейкова О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду в місті Одесі цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Корона до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по обов`язковим платежем та внескам, компенсацію витрат на опалення,
ВСТАНОВИВ:
08 квітня 2020 року до Приморського районного суду м. Одеси надійшов позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Корона до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по обов`язковим платежем та внескам, компенсацію витрат на опалення в квартирі АДРЕСА_1 в розмірі 252 387 гривень. Позивач просить розглянути справу в порядку спрощеного провадження.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 04.04.2018 року, 02.06.2009 року співвласники багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 створили об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Корона , членом якого ОСОБА_1 став 20.05.2013 року після придбання у приватну власність 1/1 квартири АДРЕСА_1 .
Позивач зазначає, що у відповідності до ЗУ Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку та Статуту ОСББ Нова Аркадія , має право встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, а також звертатися до суду, зокрема, в разі відмови співвласника своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі внески і платежі, встановлені відповідно до законодавства. Натомість, відповідач ОСОБА_1 в порушення норм діючого законодавства не виконав своїх обов`язків по своєчасному внесенню плати за надання послуг ОСББ Корона , в результаті чого станом на 01.01.2020 року виникла заборгованість перед ОСББ Корона на загальну суму 252 392,00 грн. за період з 01.01.2013 року по 01.01.2020 року, яка складається з обов`язкових внесків та з витрат ОСББ Корона , що понесені на опалення, й складається з:
- розміру внесків у сумі 252 387,00 грн., що складається з суми боргу по внескам у розмірі 117 483,00 грн., 3% річних в розмірі 8 026,00 грн., пені у розмірі 86 117,00 грн. та з інфляційного збільшення боргу у розмірі 40 761,00 грн.
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 21 квітня 2020 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідач відзив на позов не надав.
Сторони в судове засідання не з`явились, про день, місце та час розгляду справи були повідомлені належним чином. Представник позивача звернувся до суду з заявою про розгляд справи за його відсутністю та проведення заочного розгляду в разі неявки відповідача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та наполягає на їх задоволенні. Відповідач в судове засідання повторно не з`явився, про час та місце судового засідання був сповіщений належним чином.
Відповідно ст.281 ЦПК України, судом справа розглянута в заочному порядку.
Суд, дослідивши докази, обставини справи та норми права, які регулюють спірні правовідносини, вважає що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначені ЗУ Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку та Статутом об`єднання.
Як вбачається з матеріалів справи у 2009 році співвласниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 було створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Корона .
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЗУ Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Зазначене положення Закону також відображене в п. ІІ.1. Статуту ОСББ Корона .
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 , загальною площею 139,9 кв.м, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна (а.с. 27-28).
Таким чином, відповідач є співвласником багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_3 та входить до складу ОСББ Корона .
Відповідно до ст. 16 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів. Дане право також закріплене у п. 6 Статуту ОСББ Корона .
За змістом ст. 10 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку вищим органом управління об`єднання є загальні збори, до виключної компетенції яких, зокрема, належить затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення розмірів внесків і платежів членами об`єднання.
Відповідно до ст.15 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , співвласник зобов`язаний, зокрема, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
У відповідності до ч.1 ст.20 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Згідно ч.3 ст.20 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку частка участі співвласника квартири та/або нежитлового приміщення визначається відповідно до його частки як співвласника квартири та/або нежитлового приміщення.
Задоволення потреб співвласників ОСББ з питань забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку здійснюється шляхом самозабезпечення відповідно до ст. 22 Закону.
Частиною 6 статті 22 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання. За згодою правління окремі співвласники можуть у рахунок сплати таких внесків і платежів виконувати окремі роботи.
Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів (ч.3 ст.23 Закону).
Розмір обов`язкових внесків співвласників ОСББ Корона на утримання, обслуговування та ремонт будинку відповідно до вимог ст.10 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку встановлювалися, шляхом прийняття відповідного рішення загальними зборами ОСББ Корона , оформлене Протоколами № 4 від 21.06.2009 р., № 12 від 22.05.2015 р. та № 17 від 31.03.2017 р. якими було затверджено розрахунок членських внесків (тариф з утримання будинку та прибудинкової території) для власників квартир та нежитлових приміщень, що становив 3,00 грн. з 1 кв.м. з 21.06.2009 р. по 01.05.2015 р. та 6,00 грн. з 1 кв.м. з 01.05.2015 р. і по теперішній час (а.с. 23-26).
Судом також встановлено, що задоволення потреб співвласників ОСББ Корона з питань забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку здійснюється як шляхом самозабезпечення, так й із залученням організацій, які надають житлово-комунальні та інші послуги і з якими ОСББ укладені відповідні договори.
Так, 01 грудня 2011 року між ОСББ Корона та Приватним підприємством Чорномор-ріелт укладено Договір про продовження зобов`язань № 1к та 01 листопада 2019 року укладено Договір про надання послуг постачання теплової енергії №б/н, згідно до яких, останніми надаються послуги позивачу, за договорами підписаними із виконавцями або виробниками комунальних послуг, у розумінні Закону України Про житлово-комунальні послуги , які надаються для потреб співвласників, що створили ОСББ Корона за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 21-22, 59-60).
В порушення норм діючого законодавства Відповідач не виконував своїх обов`язків по своєчасному внесенню плати за надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкової території ОСББ Корона та надані житлово-комунальні послуги, внаслідок чого утворилась заборгованість з 01.01.2013 року та станом на 01.01.2020 року складає 252 387 грн. 00 коп.
Частиною 4 статті 319 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) визначено, що власність зобов`язує.
Згідно із ст. 322 ЦК України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Суд зазначає, що обов`язок утримання свого майна виникає у співвласників багатоквартирного будинку безпосередньо з актів цивільного законодавства. При цьому, як вже зазначалось, витрати на утримання спільного майна у багатоквартирному будинку розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, незалежно від факту використання ними належного їм нежитлового приміщення та спільного майна, а також членства в об`єднанні співвласників багатоквартирного будинку.
Згідно ст.ст.525, 526, 530 ЦК України зобов`язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк, одностороння відмова від зобов`язань або одностороння зміна умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору. Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Статтею 509 ЦК України передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно зі ст.17 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право, зокрема: вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.
Проаналізувавши вказані норми законодавства, положення статуту позивача, а також надавши оцінку рішенням загальних зборів ОСББ, оформленими протоколами № 4 від 21.06.2009 р., № 12 від 22.05.2015 р. та № 17 від 31.03.2017 року, врахувавши всі матеріали справи в сукупності, а також перевіривши розрахунок заборгованості з внесків (а.с. 29-49), суд вважає правомірним нарахування позивачем відповідачу за період з січня 2013 року по січень 2018 року витрат на управління будинком, що становлять 117 483,00 грн.
Отже, суд вважає правомірним нарахування позивачем відповідачу за період з січня 2013 року по січень 2020 року інфляційних втрат, що складає 40761,00 грн. та 3% річних, що становить 8026,00 грн., а також пені у розмірі 86117,00 грн., у зв`язку з невиконанням зобов`язання щодо сплати встановлених загальними зборами об`єднання співвласників внесків та платежів (на утримання, обслуговування та ремонт будинку).
Таким чином, враховуючи інфляційні втрати та 3% річних сума заборгованості відповідача перед позивачем складає 252 387,00 грн. та підлягає стягненню.
Між тим, відповідачем не надано до суду належних та допустимих доказів, що за значеною адресою у період з 01.01.2013 року по 01.01.2020 року відповідач не користувався такими послугами у зв`язку з не проживанням або за будь-яких інших причин.
Також судом не встановлено оскарження та визнання недійсними рішень позивача, оформлених зазначеними протоколами, проте встановлено відсутність доказів оплати відповідачем суми основного боргу за спірний період, а тому суд обґрунтовано дійшов висновку про задоволення позовних вимог про стягнення спірної суми несплачених внесків.
У відповідності до частини 6 статті 13 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини в справі Ващенко проти України (Заява № 26864/03) від 26 червня 2008 року зазначено, що принцип змагальності полягає в тому, що суд уважно досліджує зауваження заявника, виходячи з сукупності наявних матеріалів в тій мірі, в якій він є повноважним вивчати заявлені скарги. Отже, у суду відсутні повноваження на вихід за межі принципу диспозитивності і змагальності та збирання доказів на користь однієї із зацікавлених сторін.
За таких осбтавин, суд, оцінивши допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів приходить до висновку, що позовні вимоги знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, а відтак підлягають задоволенню.
При цьому, судовий збір, понесений позивачем у розмірі 3786,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 36 від 10.03.2020 р. також підлягає стягненню з відповідача у відповідності до ч.1 ст.141 ЦПК України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.1, 4, 20, 22 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , ст.ст.15, 16, 509, 525, 526, 530, 610, 611, 625 ЦК України, ст.ст. 141 , 263 - 265 , 279 , 282-283, 354 ЦПК України , суд
ВИРІШИВ:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Корона до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по обов`язковим платежем та внескам, компенсацію витрат на опалення - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Корона (юридична адреса: 65009, м. Одеса, вул. Генуезька, 36, код ЄДРПОУ 36503650) заборгованість за витрати на управління багатоквартирним будинком у розмірі 117483,00 (сто сімнадцять тисяч чотириста вісімдесят три) грн. 00 коп.; інфляційні втрати у розмірі 40761,00 (сорок тисяч сімсот шістдесят одна) грн. 00 коп.; 3% річних від простроченої суми у розмірі 8026,00 (вісім тисяч двадцять шість) грн. 00 коп.; суму пені у розмірі 86117,00 (вісімдесят шість тисяч сто сімнадцять) грн. 00 коп., а всього 252 387 (двісті пятдесят дві тисячі триста вісімдесят вісім) гривень
Стягнути з ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Корона (юридична адреса: 65009, м. Одеса, вул. Генуезька, 36, код ЄДРПОУ 36503650) судовий збір у розмірі 3786,00 (три тисячі сімсот вісімдесят шість) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено позивачем до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів.
Рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення складено та підписано 04 серпня 2020 року.
Суддя Л. М. Чернявська
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 27.07.2020 |
Оприлюднено | 05.08.2020 |
Номер документу | 90771572 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Приморський районний суд м.Одеси
Чернявська Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні