У Х В А Л А
04 серпня 2020 року м. Чернігівсправа № 927/196/20
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Шморгуна В.В., розглянувши матеріали справи
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Стрейл",
код ЄДРПОУ 40527027, бульвар Дружби Народів, буд. 18/7, м. Київ, 01103
Відповідач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Проспект-87",
код ЄДРПОУ 43168226, проспект Перемоги, 87, м. Чернігів, 14000
Предмет спору: про усунення перешкод у користуванні приміщеннями,
У судовому засіданні відповідно до ч. 6 ст. 233 Господарського процесуального кодексу України оголошені вступна та резолютивна частини ухвали .
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Стрейл" звернулось до суду з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Проспект-87", у якому позивач просить суд усунути перешкоди шляхом зобов`язання відповідача не чинити опір у користуванні спільними допоміжними приміщеннями та забезпечити вільний доступ представникам ТОВ "Стрейл" до спільних допоміжних приміщень під`їзду знаходження квартири 32 будинку 87 по проспекту Перемоги у місті Чернігові.
Ухвалою суду від 12.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 31.03.2020.
Суд у підготовчому засіданні 31.03.2020 постановив ухвалу про відкладення підготовчого засідання; дату, час та місце проведення підготовчого засідання ухвалено встановити додатково.
Ухвалою суду від 14.07.2020 призначено підготовче засідання на 21.07.2020; явку відповідача визнано обов`язковою.
До початку судового засідання 21.07.2020 від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату.
В судовому засіданні 21.07.2020 судом задоволено клопотання відповідача про відкладення розгляду справи та постановлено ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 04.08.2020 на 11:00.
У судове засідання 04 .0 8.2020 від позивача з`явився представник ОСОБА_2 та на підтвердження своїх повноважень надав довіреність від 04 .0 8.2020.
Як зазначив ОСОБА_2 у судовому засіданні, він діє на підставі довіреності, але не є адвокатом та у зв`язку з малозначністю справи просить суд долучити його до участі у справі в якості представника позивача.
Відповідно до ч. 5 ст. 12 ГПК України малозначними справами є: 1) справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 2) справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Приписами ч. 1 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України визначено, що малозначні справи розглядаються у порядку спрощеного позовного провадження.
Згідно ст. 249 ГПК України клопотання позивача про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження подається у письмовій формі одночасно з поданням позовної заяви або може міститися у ній.
Однак, такого клопотання позивачем при поданні позовної заяви заявлено не було. Суд цю справу малозначною також не визнавав, натомість ухвалою про відкриття провадження у справі постановив розглядати її за правилами загального позовного провадження.
За змістом ч. 1, 2 ст. 58 Господарського процесуального кодексу України представником у суді може бути адвокат або законний представник. При розгляді справ у малозначних спорах (малозначні справи) представником може бути особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність, за винятком осіб, визначених статтею 59 цього Кодексу.
Оскільки справа не є малозначною, а представник ОСОБА_2 не є адвокатом, належних документів, які підтверджують повноваження представляти інтереси позивача у суді не надав, суд у судовому засіданні 0 4 .0 8.2020 не допустив до участі у справі ОСОБА_2 як представника позивача.
До початку судового засідання 04.08.2020 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з додатками.
Відповідно до ч. 8 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення ухвали про відкриття провадження у справі, зокрема, є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Як вбачається з матеріалів справи, така відмітка проставлена відділенням поштового зв`язку 18.03.2020.
Отже, останнім днем строку для подання відповідачем відзиву є 02.04.2020.
Разом з тим, 02.04.2020 набрав чинності Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) № 540-IX від 30 березня 2020 року. Так, відповідно до пункту 4 розділу Х Прикінцеві положення Господарського процесуального кодексу України в редакції цього Закону під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 46, 157, 195, 229, 256, 260, 288, 295, 306, 321, 341, 346, 349, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, апеляційного оскарження, залишення апеляційної скарги без руху, повернення апеляційної скарги, подання заяви про скасування судового наказу, розгляду справи по суті, строки, на які зупиняється провадження, подання заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами, звернення зі скаргою, оскарження рішення третейського суду, судового розгляду справи, касаційного оскарження, подання відзиву продовжуються на строк дії такого карантину. Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Отже, згідно вказаної редакції п. 4 розділу Х Прикінцеві положення Господарського процесуального кодексу України процесуальні строки, зокрема на подання відзиву, були автоматично продовжені на період дії карантину.
Натомість, 17.07.2020 набрав чинності Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) від 18 червня 2020 року № 731-IX (далі - Закон № 731-IX), яким було змінено положення пункту 4 розділу Х Прикінцеві положення Господарського процесуального кодексу України та встановлено, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Тобто законодавцем скасовано правову норму щодо автоматичного продовження процесуальних строків на час дії карантину.
Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 731-IX процесуальні строки, які були продовжені, зокрема, відповідно до пункту 4 розділу Х Прикінцеві положення Господарського процесуального кодексу України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом. Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими кодексами), мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених цим Законом.
Отже, процесуальний строк на подання відзиву, який продовжувався на час дії карантину, закінчується 05.08.2020 , незалежно від періоду його дії.
За наведених обставин суд доходить висновку, що відзив на позовну заяву з додатками подані у порядку та строк, встановлені Господарським процесуальним кодексом України та судом, а тому спір вирішується з його урахуванням.
Крім того, до початку судового засідання 04.08.2020 відповідачем подано зустрічну позовну заяву, у якій він просить стягнути з ТОВ Стрейл 31 857,20 грн заборгованості зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території. До зустрічної позовної заяви додано, у тому числі, докази сплати судового збору та докази направлення її позивачу.
В обґрунтування вищезазначеного зустрічного позову відповідач посилається на те, ТОВ Стрейл , як власник житлових та нежитлових приміщень, свої обов`язки співвласника багатоквартирного будинку, визначені Законом України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку не виконує і не сплачує належні внески на утримання будинку та прибудинкової території.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 46 Господарського процесуального кодексу України відповідач має право подати зустрічний позов у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1, 2, 3 ст. 180 Господарського процесуального кодексу України відповідач має право пред`явити зустрічний позов у строк для подання відзиву. Зустрічний позов приймається до спільного розгляду з первісним позовом, якщо обидва позови взаємопов`язані і спільний їх розгляд є доцільним, зокрема, коли вони виникають з одних правовідносин або коли задоволення зустрічного позову може виключити повністю або частково задоволення первісного позову. Вимоги за зустрічним позовом ухвалою суду об`єднуються в одне провадження з первісним позовом.
Судом встановлено, що зустрічна позовна заява подана у строк, встановлений ч. 1 ст. 180 Господарського процесуального кодексу України.
У первісному позові позивач просить усунути перешкоди у користуванні спільними допоміжними приміщеннями під`їзду багатоквартирного будинку, а у зустрічному позові відповідач просить стягнути заборгованість зі сплати внесків на утримання цього ж багатоквартирного будинку, в тому числі за утримання цих же допоміжних приміщень.
Отже, зустрічний позов взаємопов`язаний з первісним позовом та виник з одних правовідносин, що регулюються, зокрема, Законом України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку .
Таким чином, перевіривши повноваження особи, що підписала зустрічну позовну заяву, докази сплати судового збору за розгляд зустрічної позовної заяви, враховуючи те, що зустрічний позов подано відповідачем до закінчення строку на подання відзиву та є пов`язаним з первісним позовом, суд дійшов висновку про наявність підстав для прийняття зустрічного позову до розгляду, вимоги за яким мають бути об`єднані в одне провадження з первісним позовом на підставі частини 3 статті 180 ГПК України.
Відповідно до ч. 3 ст. 177 Господарського процесуального кодексу України підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
Враховуючи те, що відповідачем подано зустрічний позов, який був прийнятий судом, та, відповідно, збільшенням обсягу матеріалів справи та часу для належної підготовки справи, а також необхідністю встановити сторонам строки для подання заяв по суті, суд вважає, що строк проведення підготовчого провадження необхідно продовжити на тридцять днів.
Відповідно до ч. 2 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою.
Керуючись ст. 119, 120, 165, 177, 180, 182, 183, 202, 233-235, 242, п. 4 розділу Х Прикінцеві положення Господарського процесуального кодексу України та пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 731-IX,
УХВАЛИВ:
1. Прийняти до розгляду зустрічний позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Проспект-87" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Стрейл" про стягнення 31 857,20 грн до спільного розгляду з первісним позовом.
2. Вимоги за зустрічним позовом об`єднати в одне провадження з первісним позовом у справі №927/196/20.
3. Продовжити строк підготовчого провадження на тридцять днів.
4. Встановити відповідачу за зустрічним позовом п`ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали для подання до суду та позивачу за зустрічним позовом у порядку, визначеному ч. 1 ст. 172 Господарського процесуального кодексу України, відзиву на позов з доданими до нього документами.
Докази направлення відзиву позивачу за зустрічним позовом надати суду у встановлений п`ятнадцятиденний строк.
5. Встановити позивачу за зустрічним позовом триденний строк з дня отримання відзиву для подання до суду та відповідачу за зустрічним позовом у порядку, визначеному ч. 1 ст. 172 Господарського процесуального кодексу України, відповіді на відзив з доданими до неї документами.
Докази направлення відповіді на відзив відповідачу за зустрічним позовом справи надати суду у встановлений судом триденний строк.
6. Встановити відповідачу за зустрічним позовом триденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання до суду та позивачу за зустрічним позовом у порядку, визначеному ч. 1 ст. 172 Господарського процесуального кодексу України, заперечень з доданими до них документами.
Докази направлення заперечень позивачу за зустрічним позовом надати суду у встановлений триденний строк.
7. Відкласти підготовче засідання на 03.09.2020 о 10:00.
8. Повідомити сторін - Товариство з обмеженою відповідальністю "Стрейл" та Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Проспект-87" про те, що підготовче засідання відбудеться 03.09.2020 об 10:00 у приміщенні Господарського суду Чернігівської області у м. Чернігові, проспект Миру, 20, зал судових засідань № 306.
Явка сторін у це підготовче засідання не є обов`язковою.
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення 04.08.2020 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Повний текст ухвали складено 05.08.2020.
Суддя В. В. Шморгун
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 04.08.2020 |
Оприлюднено | 05.08.2020 |
Номер документу | 90774871 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Шморгун В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні