Справа № 659/1134/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.08.2020 року Нижньосірогозький районний суд Херсонської області у складі головуючого-судді Цесельської О.С., при секретарі Голтаєву І.М., розглянувши під час судового розгляду в залі суду в смт. Нижні Сірогози Херсонської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю Відродження юридична адреса: вул. Братів Ярмаш, 54 с. Вільне Нижньосірогозького району Херсонської області (ЄДРПОУ 32364872) про розірвання договору оренди землі б/н від 01.12.2015 року
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю Відродження (далі - ТОВ Відродження ) про розірвання договору оренди землі.
Позовні вимоги позивача мотивовані тим, що їй належить на праві приватної власності в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , земельна ділянка, яка розташована у межах Вільненської сільської ради Нижньосірогозького району Херсонської області загальною площею 16,99 га, кадастровий номер 6523882000:03:040:0017. 01 грудня 2015 року її мати уклала з ТОВ Відродження Нижньосірогозького району договір оренди належної їй земельної ділянки терміном на 10 років до 01 грудня 2025 року. Оскільки її не задовольняють умови договору оренди щодо виплати орендної плати, вирішила розірвати укладений з ТОВ Відродження договір оренди від 01 грудня 2015 року. На письмові звернення до орендаря з проханням припинити дію зазначеного договору оренди та повернути у користування орендовану земельну ділянку, орендар ТОВ Відродження відповів відмовою.
Посилаючись на вказані обставини, позивач прохала розірвати укладений її матір"ю ОСОБА_2 з орендарем ТОВ Відродження договір оренди земельної ділянки від 01 грудня 2015 року, оскільки пунктом 41 договору допускається розірвання договору оренди в односторонньому порядку.
Сторони в судове засідання не з"явилися, надавши заяви про слухання справи у їх відсутність.
Дослідивши подані докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Відповідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом, ОСОБА_1 отримала спадщину - земельну ділянку, площею 16,9901 га на території Вільненської сільської ради, яка за життя належала ОСОБА_2 . (а.с.15)
Згідно з умовами договору оренди землі від 01.12.2015 року, укладеним між ОСОБА_2 та орендарем ТОВ "Відродження", ОСОБА_2 передала у строкове платне користування належну їй земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, строком на 10 років, вказаний договір оренди землі належним чином зареєстрований, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.(а.с.9-10,13)
Відповідно до пункту 39 договору оренди передбачено, що дія договору припиняється у разі: - закінчення строку, на який його укладено; - придбання орендарем земельної ділянки у власність; - викупу земельної ділянки для суспільних потреб, або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності у порядку, встановленому законом; - ліквідації юридичної особи - орендаря.
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з пунктом 40 договору оренди землі дія договору припиняється шляхом його розірвання за:- взаємною згодою сторін; - за рішенням суду на вимогу однієї з сторін у наслідок не виконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Пунктом 41 договору оренди землі від 01 грудня 2015 року передбачено, що розірвання договору оренди землі допускається в односторонньому порядку.
Згідно з статтею 2 Закону України Про оренду землі відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються ЗК України, Цивільним кодексом України (далі - ЦК України), цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
У частині першій статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно з частиною першою статті 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
За приписами статті 1 Закону України Про оренду землі , яка кореспондується з положеннями частини першої статті 93 ЗК України, орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
У пункті б частини першої статті 90 ЗК України закріплено право власника земельних ділянок самостійного господарювання на землі.
Відповідно до статті 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання, або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з частиною першою статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частинами третьою та четвертою статті 31 Закону України Про оренду землі , який є спеціальним законом і має пріоритет перед іншими законами в застосуванні до спірних правовідносин, передбачено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.
Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 16 травня 2018 року у справі № 420/504/16-ц, від 26 вересня 2018 року у справі № 623/2953/16-ц, від 16 січня 2019 року у справі № 420/550/16-ц, від 30 січня 2019 року у справі № 623/2422/16-ц.
Судом встановлено, що позивач виявила бажання розірвати в односторонньому порядку укладений з відповідачем спірний договір оренди землі і така вимога відповідає чинному законодавству та умовам укладеному сторонами договору оренди землі, суд приходить до висновку про задоволення позову, оскільки сторонами у пункті 41 договору оренди землі передбачено можливість розірвання договору в односторонньому порядку, що не суперечить частині четвертій статті 31 Закону України Про оренду землі , а відповідно до статті 41 Конституції України та частини першої статті 321 ЦК України право власності є непорушним, ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Також, відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а отже сплачений позивачем судовий збір необхідно стягнути з відповідача 768, 40 гривень на користь позивача.
Керуючись ст.ст.ст.10,12,13,81,89, 141, 258-259,263-265 ЦПК України, п.б ч.1 ст. 90 ЗК України, ст.ст. 626, 628 ЦК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити.
Розірвати договір оренди землі б/н від 01.12.2015 року укладений між ОСОБА_2 та товариством з обмеженою відповідальністю "Відродження" щодо оренди земельної ділянки загальною площею 16,99 га, кадастровий номер 6523882000:03:040:0017, яка розташована на території Вільненської сільської ради Нижньосірогозького району Херсонської області.
Стягнути з ТОВ "Відродження" юридична адреса: вул. Братів Ярмаш, 54 с. Вільне Нижньосірогозького району Херсонської області (ЄДРПОУ 32364872) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) 768, 40 гривень витрат по сплаті судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Херсонського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Відповідно до Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи через Нижньосірогозький районний суд Херсонської області.
Суддя: О. С. Цесельська
Суд | Нижньосірогозький районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 06.08.2020 |
Оприлюднено | 07.08.2020 |
Номер документу | 90818843 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Синельников Євген Володимирович
Цивільне
Нижньосірогозький районний суд Херсонської області
Цесельська О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні