Ярмолинецький районний суд Хмельницької області
Справа № 689/424/20
Провадження № 2/689/243/20
РІШЕННЯ
Іменем України
05.08.2020 р. смт. Ярмолинці
Ярмолинецький районний суд Хмельницької області у складі:
судді Соловйова А.В.,
при секретарі Цмикайло Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Ярмолинці справу
за позовом ОСОБА_1
до Баранівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області
заінтересовані особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Ярмолинецька районна державна адміністрація, відділ Держгеокадастру в Ярмолинецькому районі Хмельницької області ,
про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування ,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся із позовом до Баранівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області про визнання за ним в порядку спадкування за заповітом після смерті батька - ОСОБА_1 права на земельну частку (пай) розміром 2,06 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), на території Баранівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області. Посилається на те, що він є спадкоємцем за заповітом після смерті батька ОСОБА_1 , прийняв спадщину, проте через відсутність правовстановлюючого документу - сертифіката на право на земельну частку (пай), він не може реалізувати свої спадкові права щодо земельної частки (паю).
Позивач та його представник в судове засідання не з`явились. Представник подав заяву, якою позовні вимоги підтримав та просив розглянути справу без його участі та без участі позивача.
Представник Баранівської сільської ради в судове засідання не з`явився, подав заяву, якою позов визнав та просив розглянути справу без участі представника сільської ради.
Представник Ярмолинецької районної державної адміністрації в судове засідання не з`явився, подав заяву в якій просив позов задоволити та розглянути справу без його участі.
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 70 років у с. Баранівка Ярмолинецького району Хмельницької області помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 від 19.03.1996 р.. ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_2 від 08.01.2004 р..Зазначені особи є батьками ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_3 від 06.01.1966 р..
29.01.1996 р. ОСОБА_2 склав заповіт, яким заповів все своє майно позивачу. Заповіт посвідчений секретарем виконкому Баранівської сільської ради та зареєстрований в реєстрі за №3.
Довідкою Баранівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області №120/02-25 від 22.07.2020 р. підтверджується, що після смерті ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) спадщину прийняв їх син ОСОБА_1 .
З матеріалів спадкової справи №142-96, заведеної після смерті ОСОБА_2 вбачається, що його дружина - ОСОБА_3 подала заяву про відмову від спадщини на користь сина - ОСОБА_1 . Інший син - ОСОБА_2 заяв про прийняття спадщини не подавав. 26.09.1996 р. позивач отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом. До складу спадкового майна увійшло лише будинковолодіння в с. Баранівка Ярмолинецького району.
Після смерті ОСОБА_3 спадкова справа не заводилась, що підтверджується інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру від 17.07.2020 р..
Позивач посилається на входження спірного майна також до складу спадкового майна. Однак, відповідно до довідки Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області відділу в Ярмолинецькому районі від 25.02.2020 р., ОСОБА_2 на території Баранівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області сертифікат на право на земельну частку (пай) не видавався, що перешкоджає позивачу в оформленні спадкових прав на це майно.
Належність земельної частки (паю) до складу спадкового майна після смерті ОСОБА_2 підтверджується матеріалами справи.
Згідно із ст. 23 ЗК України від 1990 р. в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів. Державний акт на право колективної власності на землю видається колективному сільськогосподарському підприємству, сільськогосподарському кооперативу, сільськогосподарському акціонерному товариству із зазначенням розмірів земель, що перебувають у власності підприємства, кооперативу, товариства і у колективній власності громадян. До державного акта додається список цих громадян.
Указом Президента України від 08.08.1995 р. №720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям визначено, що право на земельний пай мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами цього підприємства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними. Відповідно до п. п. 4, 5 Указу Президента України від 08.08.1995 р. №720/95, розміри земельної частки (паю) обчислюються комісіями, утвореними у підприємствах, кооперативах, товариствах з числа їх працівників. Рішення щодо затвердження обчислених цими комісіями розмірів земельної частки (паю) по кожному підприємству, кооперативу, товариству окремо приймається районною державною адміністрацією. Видача громадянам сертифікатів на право на земельну частку (пай) єдиного в Україні зразка та їх реєстрація провадяться відповідною районною державною адміністрацією. Згідно із п. 10 Методичних рекомендацій щодо паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям, затверджених наказом Державного комітету України по земельних ресурсах №11 від 20.02.1996 р., право на земельну частку (пай) громадянина посвідчується сертифікатом за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1995 р. №801 "Про затвердження форми сертифіката на право на земельну частку (пай) і зразка Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай)".
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" право на земельну частку (пай) мають, в тому числі, колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку. Право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.
Таким чином, особа набуває право на земельний пай за наявності трьох умов: перебування в членах КСП, включення до списку осіб, долученого до Державного акту на право колективної власності на землю, одержання колективним сільськогосподарським підприємством цього акту.
На час паювання земель КСП Вперед с. Баранівка Ярмолинецького району Хмельницької області ОСОБА_2 належав до членів цього сільськогосподарського підприємства, що підтверджується архівною довідкою Ярмолинецького районного трудового архіву №138. Колгосп Вперед 28.11.1995 р. отримав державний акт на право колективної власності Ярмолинецького району Хмельницької області, що підтверджується випискою дат реєстрації державних актів на право колективної власності на землю. ОСОБА_2 був включений до списку громадян - членів КСП (додатку №1 до державного акта №1), що підтверджується відповідним списком. Таким чином, він набув право на земельну частку (пай).
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 16.04.2004 р. Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ зазначено, що член КСП, включений до списку, що додається до Державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельну частку (пай) здійснюється за нормами ЦК, у тому числі, й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Позови громадян, пов`язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі можуть бути предметом розгляду судів.
Той факт, що ОСОБА_2 належало право на земельну частку (пай) на території Баранівської сільської ради і той факт, що це право було успадковане позивачем, визнано відповідачем заявою від 26.06.2020 р.. Згідно із ч. 1 ст. 82 ЦПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
За змістом п.3 Указу Президента України від 10.11.1994 р. №666/94 Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва , який був чинним на час виникнення спірних правовідносин, право на земельну частку (пай) може бути об`єктом успадкування. Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у п. 11 постанови від 30.05.2008 р. №7 Про судову практику у справах про спадкування , при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай). Якщо спадкодавець мав право на земельну частку (пай), але за життя не одержав сертифіката на право на земельну частку (пай) або помилково не був включений (безпідставно виключений) до списку, доданого до Державного акта про колективну власність на землю відповідного сільськогосподарського підприємства, товариства, тощо, при вирішенні спору про право спадкування на земельну частку (пай), суд застосовує положення чинного на час існування відповідних правовідносин ЗК України 1990 р.; Указу Президента України від 08.08.1995 р. №720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям та відповідні норми ЦК УРСР.
Згідно із ст. 548 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв, а прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Відповідно до ст. 549 ЦК УРСР прийняттям спадщини визнається, зокрема, якщо спадкоємець фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Факт прийнятя позивачем спадщини визнаний відповідачем у довідці №28/02-16 від 31.01.2020 р..
Таким чином, позов про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкуванняслід задовольнити.
Позивач просить поновити строк на звернення до суду. Однак, згідно із ч. ч. 2, 3, 4 ст. 267 ЦК України, заява про захист цивільного права або інтересу має бути прийнята судом до розгляду незалежно від спливу позовної давності. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові. Проте, позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Таких заяв суду не подавалось, а відтак відсутні підстави для застосування позовної давності до спірних відносин та розгляду по суті цього клопотання позивача.
Згідно із ст. 141 ЦПК України судові витрати покладаються на відповідача. Керуючись ст. ст. 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд,
вирішив:
Позов задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , паспорт НОМЕР_5 , виданий 27.07.2012 р. Хмельницьким МВ УМВС України в Хмельницькій області) в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай) розміром 2,06 в умовних кадастрових гектарах, без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), на території Баранівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області.
Стягнути з Баранівської сільської ради (Хмельницька область, Ярмолинецький район, с. Баранівка, ЄДРПОУ 04402770) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , паспорт НОМЕР_5 , виданий 27.07.2012 р. Хмельницьким МВ УМВС України в Хмельницькій області) 840,80 грн. судового збору.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Хмельницького апеляційного суду через Ярмолинецький районний суд Хмельницької області протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.В. Соловйов
Суд | Ярмолинецький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 05.08.2020 |
Оприлюднено | 07.08.2020 |
Номер документу | 90820870 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ярмолинецький районний суд Хмельницької області
Соловйов А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні