РІШЕННЯ № 384/520/19
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ №пр. 2/384/3/2020
20 липня 2020 року Вільшанський районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого - судді Галицького В.В.,
зі секретарем судового засідання Лалаян А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Вільшанка Кіровоградської області справу за позовною заявою ОСОБА_1 до приватного сільськогосподарського підприємства "Мир" про розірвання договору оренди землі, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Вільшанського районного суду з позовом до приватного сільськогосподарського підприємства Мир про розірвання договору оренди землі. Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є власницею земельної ділянки в порядку спадкування за законом площею 4,7370 га з кадастровим номером 3524383500:02:000:0313, розташованої на території Станкуватської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належала її діду ОСОБА_2 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується даними свідоцтва про право на спадщину за законом виданого 11.07.2018 року приватним нотаріусом Вільшанського районного нотаріального округу, зареєстрованого у реєстрі за №559. За життя ОСОБА_2 та ПСП Мир в особі голови Ковальова А.В. 12.07.2010 року строком на 10 років уклали договір оренди землі, зареєстрований у відділі Держкомзему у Вільшанському району 22.12.2011 року, про що в Державному реєстрі земель зроблено запис за №352430004000236. Сторони при укладенні договору досягли згоди з усіх істотних умов договору. Пунктом 40 договору оренди землі передбачено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору. Частиною 4 ст. 32 ЗУ Про оренду землі передбачено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі в порядку спадкування), реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі. Оскільки договором оренди землі передбачено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи є підставою для розірвання договору оренди землі, то відмова відповідача розірвати договір оренди та повернути орендодавцеві ділянку є порушенням прав позивача. Так як до позивача перейшло право власності на орендовану земельну ділянку, а позивач не бажає переукласти договір оренди земельної ділянки, то договір підлягає розірванню. Відмова відповідача виконати умови договору порушує права позивача як власника, які підлягають судовому захисту. Позивач просить суд розірвати договір оренди землі площею 4,74 га, укладеного 12.07.2010 року між ОСОБА_2 та приватним сільськогосподарським підприємством Мир .
Ухвалою Вільшанського районного суду Кіровоградської області від 14 серпня 2019 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження, призначено проведення підготовче засідання.
18.09.2019 року до Вільшанського районного суду Кіровоградської області надійшов відзив на позовну заяву представника відповідача ПСП "Мир" адвоката Іванова С.І..
Ухвалою Вільшанського районного суду Кіровоградської області від 24 вересня 2019 року закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті.
20.11.2019 року до Вільшанського районного суду Кіровоградської області надійшло клопотання представника відповідача ПСП "Мир" адвоката Іванова С.І. про зупинення провадження у справі, в якому просить зупинити провадження у справі №384/520/19 до розгляду та прийняття рішення у справі №384/694/19, яка перебуває у провадженні Вільшанського районного суду Кіровоградської області.
Ухвалою Вільшанського районного суду Кіровоградської області від 21.11.2019 року клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі - задоволено. Зупинено провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Приватного сільськогосподарського підприємства "Мир" про розірвання договору оренди землі - до набрання законної сили судовим рішенням по цивільній справі №384/694/19 за позовом Приватного сільськогосподарського підприємства "Мир" до ОСОБА_1 про визнання недійсним пункту договору оренди землі.
30.04.2020 року Кропивницький апеляційний суд своєю постановою розглянув справу №384/694/19 за апеляційною скаргою адвоката Іванова С.І., який представляє інтереси Приватного сільськогосподарського підприємства Мир , на рішення Вільшанського районного суду Кіровоградської області від 21 січня 2020 року. Апеляційну скаргу адвоката Іванова С.І., який представляє інтереси Приватного сільськогосподарського підприємства Мир , залишено без задоволення. Рішення Вільшанського районного суду Кіровоградської області від 21 січня 2020 року залишено без змін. Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття.
14.05.2020 року справа 384/694/19 надійшла до суду 1-ої інстанції після розгляду в апеляції.
Ухвалою Вільшанського районного суду Кіровоградської області від 14 травня 2020 року поновлено провадження в цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до приватного сільськогосподарського підприємства "Мир" про розірвання договору оренди землі.
Позивач та представник позивача в судове засідання не з`явилися. Представник позивача надіслала до суду заяву, в якій просить провести розгляд справи без участі позивача та її представника. Позовні вимоги підтримують в повному обсязі, просять задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, надіслав до суду заяву в якій просить розглянути справу №384/520/19 без участі відповідача та відмовити у задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_2 та ПСП Мир 12.07.2010 року уклали договір оренди землі, який зареєстрований у відділі Держкомзему у Вільшанському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22.12.2010 року №352430004000236 (а.с.11-12).
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно копії свідоцтва про право на спадщину за законом від 11.07.2018 року посвідченого приватним нотаріусом Вільшанського районного нотаріального округу, зареєстрованого у реєстрі за №559, спадкоємцем зазначеного у цьому свідоцтві майна ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , є його онука ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у зв`язку з відмовою спадкоємця першої черги сина спадкодавця. Спадщина, на яку видане свідоцтво, складається з: земельної ділянки площею 4,7370 га., кадастровий номер 3524383500:02:000:0313, що належало спадкодавцю на підставі Державного акту на право приватної власності на землю, серії І-КР №005172 (а.с.6).
У відповідності до копії Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності індексний номер витягу 130517439 від 11.07.2018 року, власником земельної ділянки площею 4,737 га., кадастровий номер 3524383500:02:000:0313, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва є ОСОБА_1 (а.с.8).
Згідно до ст. 792 ЦК України, за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» , який є спеціальним законом і має пріоритет перед іншими законами в застосуванні щодо даних правовідносин, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У відповідності до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі» , істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об`єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об`єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
Згідно п. 8 договору, договір укладено на 10 років.
У відповідності до ч. 1 ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ч. 5 ст. 31 Закону України «Про оренду землі» , особа, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває в оренді, протягом одного місяця з дня державної реєстрації права власності на неї зобов`язана повідомити про це орендаря в порядку, визначеному статтею 148-1 Земельного кодексу України.
Статтею 148-1 Земельного кодексу України, встановлено, що особа, яка набула право власності на земельну ділянку, протягом одного місяця з дня набуття права власності на неї зобов`язана повідомити про це її користувачів із зазначенням: кадастрового номера (за наявності), місця розташування та площі земельної ділянки; найменування (для юридичних осіб), прізвища, ім`я, по батькові (для фізичних осіб) нового власника; місця проживання (знаходження) нового власника, його поштової адреси; платіжних реквізитів (у разі, якщо законом або договором передбачена плата за користування земельною ділянкою у грошовій формі). Повідомлення надсилається користувачу земельної ділянки рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається йому особисто під розписку.
Відповідно до п. 40 договору оренди землі від 12.07.2010 року, перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору.
У відповідності до ч. 4 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» , перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі в порядку спадкування), реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Згідно ч. 4 ст. 82 ЦПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до рішення Вільшанського районного суду Кіровоградської області від 21.01.2020 року по справі №384/694/19, яке набрало законної сили 30.04.2020 року, встановлено, що в зазначеному договорі оренди землі підписаному сторонами та зареєстрованому, в п. 40 словосполучення не закреслено кульковою ручкою. В задоволенні позову приватного сільськогосподарського підприємства "Мир" до ОСОБА_1 про визнання недійсним пункту 40 договору оренди землі, відмовлено.
Крім того, 30.04.2020 року Кропивницький апеляційний суд розглянув справу №384/694/19 за апеляційною скаргою адвоката Іванова С.І., який представляє інтереси Приватного сільськогосподарського підприємства Мир , на рішення Вільшанського районного суду Кіровоградської області від 21 січня 2020 року. Апеляційну скаргу адвоката Іванова С.І. залишено без задоволення, рішення Вільшанського районного суду Кіровоградської області від 21 січня 2020 року залишено без змін. Постанова апеляційного суду набрала законної сили з дня її прийняття.
Позивач вказав, що виконав вимоги ч. 5 ст. 31 Закону України «Про оренду землі» , а тому має законні підстави для розірвання договору оренди землі на підставі п. 40 договору, що сторонами в судовому засіданні не заперечувалося.
Зазначене твердження позивача підтверджується копією письмової заяви, що адресована відповідачу (а.с. 13). У даній заяві позивач просить відповідача розірвати договір оренди землі на земельну ділянку №313 розміром 4,7370, яка належала ОСОБА_2 , у зв`язку з тим що бажає обробляти її самостійно.
Відповідачем надано позивачу відповідь вих.№39 від 22.10.2018 року, якою повідомлено позивача, що ПСП Мир заперечує проти розірвання вищезазначеного договору оренди землі (а.с. 14).
Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Враховуючи вищевказане, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню, оскільки відповідно до умов договору, перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи є підставою для розірвання договору. Оскільки позивач виконав вимоги щодо письмового повідомлення відповідача протягом одного місяця з дня набуття права власності про бажання розірвати договір оренди землі, то суд вважає, що є всі підстави для задоволення позову в повному обсязі.
Частиною першою ст. 141 ЦПК України, встановлено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Як вбачається з наданої квитанції, позивач за подання даного позову до суду, сплатила судовий збір в розмірі 768 гривень 40 копійок, що підлягає відшкодуванню.
Керуючись ст.ст. 10, 89, 141, 223, 263-265, 268, 354 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до приватного сільськогосподарського підприємства "Мир" про розірвання договору оренди землі задовольнити.
Розірвати договір оренди землі, площею 4,74 га., укладений 12.07.2010 року між ОСОБА_2 та приватним сільськогосподарським підприємством Мир , який зареєстрований у відділі Держкомзему у Вільшанському районі 22.12.2011 року, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис за №352430004000236.
Стягнути з приватного сільськогосподарського підприємства Мир код ЄДРПОУ 00152566, на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , судовий збір в сумі 768 гривень 40 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене у судову палату у цивільних справах Кропивницького апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
У відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, в редакції від 3 жовтня 2017 року, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Вільшанський районний суд Кіровоградської області).
Суддя:
Суд | Вільшанський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 20.07.2020 |
Оприлюднено | 10.08.2020 |
Номер документу | 90838990 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вільшанський районний суд Кіровоградської області
Галицький В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні