ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"05" серпня 2020 р.м. Одеса Справа № 916/1934/20
Господарський суд Одеської області у складі судді Щавинської Ю.М.
секретар судового засідання Драганова А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Об`єднання Одесаагрогаз" (65037, Одеська область, Овідіопольський район, с. Лиманка, ж/м Червоний хутор, вул. Лабораторна, буд. 1)
до відповідача: Виробничо-комерційної фірми "Кварц" (приватна форма власності) (68000, Одеська область, м. Чорноморськ, село Малодолинське, вул. Паромна, буд. 11-А)
про стягнення 297 000 грн
за участю:
від позивача: Биков Д.Ю. - довіреність б/н від 01.11.19р.;
від відповідача: не з`явився;
ВСТАНОВИВ:
01.07.2020р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Об`єднання Одесаагрогаз" звернулося до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Виробничо-комерційної фірми "Кварц" (приватна форма власності), в якій просить суд стягнути з відповідача заборгованість у сумі 297 000 грн, а також судові витрати.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає про порушення відповідачем умов укладеного між сторонами договору підряду в частині повної та своєчасної оплати виконаних робіт.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 06.07.2020р. відкрито провадження у справі №916/1934/20, прийнято справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження із призначенням судового засідання для розгляду справи по суті на "05" серпня 2020 р. о 14:30.
В судове засідання 05.08.2020р. з`явився представник позивача, який зазначив, що 3.07.2020р., після звернення позивача до суду, відповідачем було сплачено частково суму заборгованості у розмірі 50 000 грн, про що надав платіжне доручення №3273 (а.с.126), позовні вимоги в частині стягнення заборгованості у розмірі 247 000 грн підтримав та просив суд їх задовольнити. Крім того, представник позивача, відповідно до ч. 8 ст. 129 ГПК України, заявив усне клопотання про надання йому можливості протягом 5 днів з дня винесення рішення подати до суду докази понесення витрат на правничу допомогу.
Відповідач до суду не з`явився, про дату та час розгляду справи повідомлявся шляхом направлення ухвали суду про відкриття провадження у справі на його юридичну адресу, яка зазначена у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та отримана останнім 14.07.2020р., про що свідчить наявне в матеріалах справи поштове повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.124).
Водночас суд зауважує, що відповідно до пунктів 3 та 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Зі змісту ст. 165 ГПК України вбачається, що свої заперечення проти позову відповідач може викласти у відзиві на позовну заяву. При цьому, згідно ч. 4 ст. 165 ГПК України, якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.
Відповідач своїм процесуальним правом на подання відзиву не скористався, жодних заперечень проти позову не надав, з огляду на що суд вважає за можливе відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та давши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків:
Відповідно до ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Статтею 837 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.
Підрядник зобов`язаний виконати роботу, визначену договором підряду, із свого матеріалу і своїми засобами, якщо інше не встановлено договором (ч. 1 ст. 839 ЦК України).
Статтею 854 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов`язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.
Як вбачається з матеріалів справи, 10.07.2018р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Об`єднання Одесаагрогаз" (підрядник) та Виробничо-комерційною фірмою "Кварц" (замовник) було укладено договір підряду №07/10-18 (а.с.7-9), відповідно до п.1.1. якого замовник доручає, а підрядник приймає на себе зобов`язання виконати власними силами и засобами з своїх матеріалів підрядні роботи на об`єкті: Підприємство з виробництва асфальтобетона, яке знаходиться за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, с. Малодолинське, вул. Паромна, 11 А. Замовник зобов`язується прийняти і оплатити виконані роботи (п. 1.2).
За умовами п. 3.1 договору будівельно-монтажні роботи мають бути виконані підрядником протягом 60 робочих днів з моменту укладення договору субпідряду з ПАТ "Одесагаз". Строк виконання робіт вказаний без урахування можливих кліматичних ускладнень, що впливають на технологічний процес проведення зварювальних і монтажних робіт відповідно до п.п. 16.6, 16.13, 17.6, 17.3, 17.14 ДБН В.2.5. - 20-2001. В разі настання вищевказаних обставин, строк виконання робіт продовжується на строк дії вищевказаних обставин.
Відповідно до п. 4.1 договору вартість та склад за цим договором визначається на підставі кошторису, який є невід`ємною частиною цього договору і складає 1 276 620,00 грн. в т.ч. ПДВ.
Пунктом 4.2 договору передбачено, що до початку виконання робіт замовник сплачує підряднику передплату (аванс) у сумі 600 000,00 грн в т.ч. ПДВ, для закупівлі необхідних матеріалів та обладнання і початку виконання робіт. Частину суми, що залишилася за договором, замовник перераховує підряднику поетапно, по мірі виконання робіт, відповідно підписаним актам на виконання робіт (КБ-2в, КБ-3) (п.4.3.).
Згідно п. 5.1 договору підрядник гарантує, що роботи будуть виконані їм належним чином, і будуть відповідати узгодженої проектної документації, вимогам ДБН В.2.5.-20-2001, ТУ, ГОСТів та інших нормативних документів. Підрядник виконує роботи зі своїх власних матеріалів (п.5.2). Підрядник відповідає за дотримання правил з техніки безпеки та охорони праці при виконанні робіт на об`єкті (5.3).
Розділом 6 договору сторони погодили приймання та здачу робіт. Після закінчення виконання робіт, підрядник надає замовнику підписаний комісією акт готовності для проведення пуско-налагоджувальних робіт (форма Ю) (п.6.1). У разі дострокового виконання підрядником робіт замовник може достроково прийняти роботи (п.6.2.). Замовник має право відмовитися від приймання робіт у разі виявлення недоліків, які виключають можливість використання результатів робіт за призначенням і не можуть бути усунені підрядником або третьою особою, а також у разі невиконання підрядником своїх зобов`язань по проведенню випробування газопроводу та здачі його в експлуатацію (п.6.3). При виникненні необхідності заміни одних видів робіт на інші, за згодою обох сторін укладається додаткова угода до цього договору (п.6.4).
Цей договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами і діє до повного і остаточного виконання сторонами взятих на себе зобов`язань за цим договором (п.10.1. договору).
Згідно до ст.193 ГК України, яка цілком кореспондується зі ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Як вказує позивач, на виконання умов договору ним було у повному обсязі виконано свої обов`язки, про що свідчать підписані документи з боку представників позивача та відповідача, а саме: довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат від 30.04.2020р. (а.с.11), акт прийомки виконаних будівельних робіт з доданими документами (а.с.12-31). Загальна вартість робіт згідно акту приймання виконаних робіт склала 1 276 620,00 грн.
Так, позивач зазначає, що в порушення умов договору з 16.01.2019р. по 01.06.2020р. відповідачем була сплачена вартість виконаних робіт лише частково на суму 979 620, 00 грн, що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями (а.с.101-104).
При цьому, як вбачається з наявного в матеріалах справи листа №24 від 12.03.2020р. (а.с.96), відповідач визнав свою заборгованість за договором та зобов`язався сплатити борг.
26.05.2020р. позивачем було надіслано претензію на адресу відповідача (а.с.105) з вимогою перерахувати суму боргу, проте відповідь на претензію не було отримано.
Поряд з цим, як встановлено судом з наданих позивачем доказів, в подальшому відповідачем частину суми заборгованості у розмірі 50 000 також було погашено, про що свідчить наявне в матеріалах справи платіжне доручення (а.с.126).
Відповідно до п.2 ч. 1 ст.231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
З огляду на погашення відповідачем частини заборгованості у сумі 50 000 грн після подання позовної заяви, суд, керуючись положеннями ст. 231 ГПК України, закриває провадження у справі в цій частині.
Враховуючи, що належних доказів, які б спростовували наявність заборгованості у розмірі 247 000 грн, відповідач, згідно приписів ст.ст.74,76-77 ГПК України, суду не надав, та вказана заборгованість підтверджується матеріалами справи, суд вважає позовні вимоги Виробничо-комерційної фірми "Кварц" (приватна форма власності) в частині стягнення з відповідача заборгованості у сумі 247 000 грн цілком обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Приймаючи до уваги вищезазначене, з огляду на часткове задоволення вимог позивача, з урахуванням закриття провадження у справі в частині позовних вимог, судові витрати у розмірі 3 705 грн, відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.
При цьому, з урахуванням заявленого представником позивача клопотання про надання можливості подати докази на підтвердження розміру судових витрат (витрат на правничу допомогу), суд, керуючись ст.221 та п.5 ч.6 ст.238 Господарського процесуального кодексу України, вважає за необхідне призначити судове засідання для вирішення питання про судові витрати на 19.08.2020р. о 13 год. 45 хв.
Керуючись ст.129, п.2 ч.1 ст.231, ст.ст.232, 233, 236-238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1 . Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Виробничо-комерційної фірми "Кварц" (приватна форма власності) (68000, Одеська область, м. Чорноморськ, село Малодолинське, вул. Паромна, буд. 11-А, код ЄДРПОУ 21034486) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Об`єднання Одесаагрогаз" (65037, Одеська область, Овідіопольський район, с. Лиманка, ж/м Червоний хутор, вул. Лабораторна, буд. 1 код ЄДРПОУ 13891526) заборгованість у сумі 247 000 /двісті сорок сім тисяч/ грн, судовий збір у сумі 3 705 /три тисячі сімсот п`ять/ грн.
3. Закрити провадження в частині позовних вимог про стягнення заборгованості у сумі 50 000 грн.
4. Призначити судове засідання для вирішення питання про судові витрати (витрати на правничу допомогу) на 19.08.2020р о 13 год. 45 хв.
Судове засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Одеської області за адресою: м. Одеса, пр-т Шевченка, 29, в залі судових засідань №13, (5-й поверх).
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст складено 10 серпня 2020 р.
Суддя Ю.М. Щавинська
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 05.08.2020 |
Оприлюднено | 12.08.2020 |
Номер документу | 90881614 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Щавинська Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні