Єдиний унікальний номер судової справи: 225/4418/20
Номер провадження: 2-о/225/342/2020
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(про залишення заяви без руху)
11 серпня 2020 року м.Торецьк
Суддя Дзержинського міського суду Донецької області Довженко О.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 , про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,-
ВСТАНОВИВ:
Заявник - ОСОБА_1 , звернувся до Дзержинського міського суду Донецької області з заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, а саме, в м. Ясинувата Донецької області. Факт народження дитини необхідно встановити для отримання свідоцтва про народження встановленого в Україні зразку. Окрім того, заявник просить звільнити його від сплати судового збору на підставі п. 21 ст. 5 Закону України Про судовий збір .
Дослідивши заяву та додані до неї матеріали, суд приходить до висновку, що останню подано без додержання вимог, викладених у ст.ст. 175 і 177 ЦПК України.
Порядок звернення до суду за судовим захистом урегульовано ЦПК України. Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно з ч. 4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Натомість, в порушення зазначених вимог закону, до заяви про встановлення факту народження не додано документів, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документів, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Закон України Про судовий збір визначає дві понятійні категорії, до першої відносять заяви, за яких справляння судового збору не передбачено взагалі, друга категорія, зокрема, визначає коло осіб, яким надається пільга у вигляді звільнення від сплати судового збору за подачу певних (визначених законом) заяв.
В свою чергу, відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 5 Закон України Про судовий збір , законодавцем передбачено звільнення від сплати судового збору за звернення із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, поданих у зв`язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Сам по собі факт народження особи на тимчасово окупованій території не звільняє заявника від сплати судового збору на підставі п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір . Згідно з п.п. 1, 4 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір , за подання до суду заяви у справах окремого провадження фізичною особою, ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Враховуючи, що ст. 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2020 рік , прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлений на 01 січня 2020 року становить 2102 грн., за подання до суду даної заяви, розмір судового збору становить - 420,40 грн.
При цьому, суд зазначає, що прецедентна практика Європейського суду з прав людини щодо застосування статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визнає, що доступ до суду не є абсолютним і національним законодавством може обмежуватись, зокрема для дотримання правил судової процедури і це не є порушенням права на справедливий суд. Вимога сплати судового збору прямо передбачена нормами чинного законодавства та, оскільки чинним законодавством передбачений порядок звільнення від сплати судового збору судом, не є перешкоджанням доступу до правосуддя (п. 59 рішення ЄСПЛ від 19 червня 2001 року у справі Креуз проти Польщі ( Kreuz v. Poland , п. 111 рішення ЄСПЛ від 20 лютого 2014 року у справі Шишков проти Росії ( Shishkov v. Russia )).
Окрім того, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Виходячи із змісту вказаної норми, встановлення судом факту народження особи в певний час в певному місці провадиться тільки у разі неможливості органом державної реєстрації актів цивільного стану зареєструвати факт народження у передбаченому чинним законодавством порядку.
Таким чином, зверненню до суду з заявою про встановлення факту народження особи у певний час, має передувати звернення заявника до органу державної реєстрації актів цивільного стану із заявою про реєстрацію народження особи.
В той же час, відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події в якості доказу неможливості органом державної реєстрації актів цивільного стану здійснити реєстрацію народження дитини суду не надано.
Окрім того, ч. 4 ст. 294 ЦПК України встановлено, що справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб. Всупереч зазначеному, заявником в заяві заінтересовану особу, якою в даному випадку є орган реєстрації актів громадянського стану, не зазначено.
У підсумку, необхідно зазначити, що заяву подано до суду за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС) з використанням підсистеми Електронний суд у відповідності до ч.ч. 5, 6 ст. 43 ЦПК України ЦПК України, ч. 1 ст. 5 Закону України Про електронні документи та електронний документообіг та ч. 1 ст. 7 Закону України "Про електронний цифровий підпис". Водночас, п. 15 ч. 1 розділу XIII Перехідних положень ЦПК України передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі.
Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацію України у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
В номері Голос України (№ 42 (7048) від 01.03.2019 року) опубліковано повідомлення про відкликання ДСА України оголошення, опублікованого в газеті "Голос України" (№ 229 (6984) від 01.12.2018 року) щодо створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Станом на дату звернення з заявою Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система (ЄСІТС) не функціонує, що виключає подання процесуальних документів учасниками справи в електронній формі. Правова позиція щодо необхідності подання документів у паперовій формі до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи відповідає висновкам Великої Палати Верховного Суду, викладених в ухвалі від 14.02.2019 року у справі №9901/43/19 (П/9901/43/19).
Відповідно до ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.ст. 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 175, 177, ч. 3 ст. 185 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - залишити без руху.
Надати заявникові десятиденний строк з дня отримання даної ухвали для виправлення зазначених і ухвалі недоліків, а саме:
-зазначення в заяві заінтересованої особи;
-надання відмови органу реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події народження;
-надання документів на підтвердження сплати судового збору в розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп. за наступними реквізитами: отримувач коштів Торецьке УК/м.Торецьк/22030101; код отримувача ЄДРПОУ 37522165; банк отримувача Казначейство України (ел.адм.податків); код банку отримувача МФО 899998; рахунок отримувача UA968999980313151206000005029; код класифікації доходів бюджету 22030101;
-подання заяви з доданими до неї документами в паперовій формі.
У разі невиконання заявником вимог ухвали у строк, встановлений судом, заява вважатиметься неподаною та буде повернута.
Роз`яснити заявникові, що за наявності передбачених законом підстав, останній не позбавлений права звернутися до суду з клопотанням про звільнення від сплати судового збору, зменшення його розміру, або відстрочення сплати судового збору, відповідно до ст. 8 Закону України Про судовий збір , ст. 136 ЦПК України.
Копію ухвали направити заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.В.Довженко
Суд | Дзержинський міський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 11.08.2020 |
Оприлюднено | 13.08.2020 |
Номер документу | 90913904 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дзержинський міський суд Донецької області
Довженко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні