Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"11" серпня 2020 р. Справа № 305/430/20
Номер провадження2/608/332/2020
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого суду судді Парфенюка В. І.
з участю секретаря Южди Л. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Чорткові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог, Рахівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), виконавчого комітету Лугівської сільської ради Рахівського району Закарпатської області про виключення запису про батька з актового запису про народження дитини, -
ВСТАНОВИВ:
В березні 2020 року позивачка ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до ОСОБА_2 , третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог, Рахівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), виконавчого комітету Лугівської сільської ради Рахівського району Закарпатської області про виключення запису про батька з актового запису про народження дитини.
В позовній заяві позивачка вказала, що рішенням Чортківського районного суду Тернопільської області від 19 жовтня 2018 року було розірвано шлюб між нею та відповідачем ОСОБА_2 , рішення набрало законної сили 20 листопада 2018 року. Хоча шлюб було розірвано в жовтні 2018 року, фактично сторони не проживали спільно із січня 2018 року, що було встановлено судом при розірванні шлюбу та відображено в судовому рішенні від 19 жовтня 2018 року по справі 305/984/18.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 народила сина ОСОБА_3 . Батьком дитини в актовому записі про народження зазначено колишнього чоловіка позивачки ОСОБА_2 відповідно до вимог ч. 2 ст. 122 Сімейного кодексу України. Відповідач не являється біологічним батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , так як спільне проживання між сторонами припинено ще у січні 2018 року, тобто за рік до народження дитини.
Враховуючи наведені обставини, позивачка ОСОБА_1 просить виключити з актового запису № 2 від 23 січня 2019 року про народження її сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відомості про батька ОСОБА_2 , та внести нові відомості до актового запису про народження дитини відповідно до ст. 135 Сімейного кодексу України, здійснивши запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень за прізвищем позивачки та громадянством, а ім`я та по батькові дитини записати ОСОБА_4 за її вказівкою.
Крім зазначеного в позовній заяві позивачка просила суд поновити їй строк на звернення до суду, посилаючись на те, що вона потребувала правової допомоги в вирішенні питання щодо виключення відомостей про батька з актового запису про народження, тому не одразу після отримання на руки свідоцтва про народження дитини звернулась до суду. Також намагалася досудово врегулювати це питання з відповідним органом, що видав свідоцтво про народження та здійснив актовий запис про народження, але отримала відмову.
Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, від неї надійшла заява про слухання справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує, наполягає на задоволенні позовних вимог.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання також не з`явився, від нього надійшла заява, з якої вбачається, що позовні вимоги він визнає, просить справу розглядати за його відсутності.
Від третьої особи - Рахівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) надійшло клопотання, в якому третя особа зазначила, що відповідно до ст. 138 Сімейного кодексу України до вимоги матері про внесення змін до актового запису про народження дитини встановлюється позовна давність в один рік, яка починається від дня реєстрації народження дитини. Однак, вимога матері про виключення запису про її чоловіка як батька дитини з актового запису про народження дитини може бути задоволена лише у разі подання іншою особою заяви про своє батьківство. Тому відділ заперечує щодо виключення відомостей про батька дитини з актового запису про народження, просить розглянути справу без представника.
Від третьої особи - виконавчого комітету Лугівської сільської ради Рахівського району Закарпатської області надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника, заперечень щодо позову немає.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що позивачка та відповідач перебували в зареєстрованому шлюбі з 23 жовтня 2017 року.
Згідно копії свідоцтва про народження, виданого виконавчим комітетом Лугівської сільської ради Рахівського району Закарпатської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 в них народився син ОСОБА_3 , про що 23 січня 2019 року складено відповідний актовий запис № 2. Батьками дитини в свідоцтві про народження вказано: батько - ОСОБА_2 , мати - ОСОБА_1 .
Рішенням Чортківського районного суду Тернопільської області від 19 жовтня 2018 року було розірвано шлюб між відповідачем ОСОБА_2 та позивачкою ОСОБА_5 , укладений 23 жовтня 2017 року в Шульганівській сільській раді Чортківського району Тернопільської області, актовий запис № 04. Рішення набрало законної сили 20 листопада 2018 року. В
Відповідно до вимог ч.ч. 1, 2 ст. 122 СК України, дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров`я про народження дружиною дитини. Дитина, яка народжена до спливу десяти місяців після припинення шлюбу або визнання його недійсним, походить від подружжя.
Статтею 133 СК України передбачено, що якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір`ю, а чоловік - батьком дитини.
Оспорити батьківство мають право особа, яка записана батьком дитини в Книзі реєстрації народжень шляхом пред`явлення позову про виключення відомостей про неї, як батька, з актового запису про народження дитини, а також жінка, котра народила дитину в шлюбі, звернувшись із позовом про виключення із цього запису відомостей про її чоловіка як батька дитини, у порядку ч. 1 ст. 138 СК України.
Відповідно до рекомендацій, викладених у п. 11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів , оспорити батьківство мають право особа, яка записана батьком дитини в Книзі реєстрації народжень (ст. 136 СК України) - шляхом пред`явлення позову про виключення відомостей про неї як батька з актового запису про народження дитини, а також жінка, котра народила дитину в шлюбі (ст. 138 СК України) - звернувшись із позовом про виключення із цього запису відомостей про її чоловіка як батька дитини. Вимога матері про виключення запису про її чоловіка як батька дитини з актового запису про народження дитини може бути задоволена лише у разі подання іншою особою заяви про своє батьківство. Предметом доказування в таких справах є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною. У разі доведеності цієї обставини суд постановляє рішення про виключення оспорених відомостей з актового запису про народження дитини.
Згідно п. 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 року № 96/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за № 55/18793, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, є підставою для внесення відповідних змін до актового запису.
Разом з тим за змістом частини другої статті 138 СК України вимога матері про виключення запису про її чоловіка як батька дитини з актового запису про народження дитини може бути задоволена лише у разі подання іншою особою заяви про своє батьківство.
Така заява подається до суду особою, яка вважає себе батьком дитини, і суд зобов`язаний перевірити дійсні мотиви подачі такої заяви та встановити батьківство такої особи на підставі належних і допустимих доказів.
Вищезазначеною правовою нормою чітко встановлена неможливість задоволення позовної вимоги матері про виключення запису про її чоловіка як батька дитини з актового запису про народження дитини в разі відсутності заяви іншої особи про своє батьківство.
Вказана норма в першу чергу забезпечує захист інтересів дитини та реалізації її права на батьківство. А відтак, передбачаючи можливі наслідки задоволення такого позову у вигляді виключення запису про батька, вимагає подання іншою особою заяви про своє батьківство, оскільки найкращим інтересам дитини в цих правовідносинах, відповідатиме забезпечення їй наявності батька.
Звернувшись до суду із позовом про виключення запису щодо колишнього чоловіка, як батька дитини позивачка не надала жодних відомостей про біологічного батька дитини, чим позбавила можливості залучити біологічного батька дитини до участі в судовому розгляді. Письмової заяви біологічного батька про своє батьківство суду також не надано.
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, адже за приписами ч. 2 ст. 138 СК України вимоги жінки суд може задовольнити лише за умови подання іншою особою заяви про своє батьківство.
При цьому недоречним є посилання позивачки на те, що в такому випадку вона вправі записати відомості про батька дитини згідно ст. 135 СК України, оскільки стаття 138 СК України не допускає такої можливості.
Також суд зазначає, що на даний час не має правового значення посилання в позовній заяві на відсутність кровної спорідненості відповідача з дитиною, оскільки це жодним чином не впливає на застосування приписів ч. 2 ст. 138 СК України.
Суд констатує, що лише за умови дотримання приписів ч. 2 ст. 138 СК України шляхом подання іншою особою заяви про своє батьківство, факт відсутності кровної спорідненості відповідача з дитиною мав би визначальне значення для вирішення даного позову. Однак, вказаних вимог не дотримано, а отже така обставина не може бути підставою для задоволення позову.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд не вбачає правових підстав для задоволення вимог позивачки про виключення запису про її колишнього чоловіка як батька дитини з актового запису про народження дитини ОСОБА_3 .
Керуючись ст.ст. 122, 133, 136, 138 Сімейного кодексу України, ст.ст. 5, 12, 13, 76, 81, 206, 258, 259, 263, 265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, суд, --
УХВАЛИВ:
Відмовити за безпідставністю в позові ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог, Рахівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (вул. Івана, Франка, 5 м. Рахів Закарпатської області, індекс 90600, код ЄДРПОУ 25999074), виконавчого комітету Лугівської сільської ради (с. Луги, буд. № 436 Рахівського району Закарпатської області, код ЄДРПОУ 04351386) про виключення з актового запису № 2 від 23 січня 2019 року про народження сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відомостей про батька ОСОБА_2 та внесення нових відомостей до актового запису про народження дитини відповідно до ст. 135 Сімейного кодексу України, здійснивши запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень за прізвищем позивачки та громадянством, а ім`я та по батькові дитини записати ОСОБА_4 за її вказівкою за безпідставністю.
Процесуальні витрати покласти на сторони в тих розмірах, що вони фактично понесли.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги Тернопільському апеляційному суду через Чортківський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: В. І. Парфенюк
Суд | Чортківський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 11.08.2020 |
Оприлюднено | 13.08.2020 |
Номер документу | 90925055 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чортківський районний суд Тернопільської області
Парфенюк В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні