Справа № 377/877/19
Провадження № 2/185/1431/20
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 серпня 2020 року м.Павлоград
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Зінченко А.С., за участю секретаря судового засідання Кучеренко Ю.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу ЄУ № 377/877/19 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Калінінської районної в місті Донецьку ради, про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Калінінської районної в місті Донецьку ради в якому просить визначити додатковий строк достатній для подання заяви для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позовна заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_4 . За життя останньому на праві приватної власності належала 1/5 частка кв. АДРЕСА_1 , та недоотримана пенсія. В зв`язку з тим, що батько позивача помер на непідконтрольній території в м. Донецьк, видане свідоцтво про смерть на тимчасово неконтрольованій території не є документом та відповідно немає юридичної сили. Після розгляду заяви про встановлення факту смерті, 05.03.2019 позивач отримав рішення, відповідно до якого зареєстрував, відповідно до діючого законодавства України смерть, ОСОБА_4 . Позивач звернувся до нотаріальної контори із письмовою заявою про видачу спадщини за законом після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 . Нотаріальна контора надала інформацію, що пропущений строк для прийняття спадщини, необхідно звернутися до суду з питань визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви для прийняття спадщини. У зв`язку з вищевикладеним, позивач змушений звернутися до суду для поновлення пропущеного строку для прийняття спадщини, в зв`язку з тим, що причини пропуску строку є поважними.
27.01.2020 ухвалою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області відкрито загальне позовне провадження у вищевказаній цивільній справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 03.03.2020 продовжено строк проведення підготовчого провадження.
23.04.2020 ухвалою суду закрито підготовче провадження розгляд справи призначено по суті.
В судове засідання позивач не з`явився, надіслав до суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, позовну заяву підтримав у повному обсязі, просив її задовольнити.
Представник відповідача Калінінської районної в місті Донецьку ради в судове засідання не з`явився, заяви про розгляд справи без їх участі не надіслав, відзив не надав.
Відповідачі у судове засідання повторно не з`явилися, про дату, час і місце судового засідання повідомлявся належним чином, причину неявки суду не повідомили, відзив не подали.
Суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 - позивач, народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , в графі батько записано - ОСОБА_4 , мати - ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження, серії НОМЕР_1 .
Відповідно до копії свідоцтва на житло від 21.02.2011 року за №301, копії витягу про державну реєстрацію прав, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 належить 1/5 частка (приватної спільній частковій) власності на трикімнатну квартиру за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно копії свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_2 від 07.03.2019 року, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер в м. Донецьк у віці 79 років ІНФОРМАЦІЯ_1.
Після смерті ОСОБА_4 залишилось спадкове майно, яке складається з 1/5 частки вищезазначеної квартири та суми недоотриманої пенсії за період з серпня 2014року по липень 2018 року що підтверджується листом ГУПФУ в Київській області від 13.01.2020 року за 3 1000-0224-8/632.
Відповідно до п. 1 Постанова Верховної Ради України Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями від 17 березня 2015 року № 254-VIII визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Згідно розпорядження КМУ від 7 листопада 2014 р. № 1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення" до зазначених населених пуктів відносяться м. Донецьк та м. Макіївка Донецької області.
Відповідно до ч. 1 ст. 11-1 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України у разі якщо останнім місцем проживання спадкодавця є тимчасово окупована територія, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.
Відповідно до письмового повідомлення № 944/02-14 від 25.12.2019 Славутицька міська державна нотаріальна контора Київської області надала ОСОБА_1 інформацію, що пропущений строк для прийняття спадщини, необхідно звернутися до суду з питань визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви для прийняття спадщини. Спадкова справа на померлого ОСОБА_4 не відкривалась, що підтверджується листом Славутицька міська державна нотаріальна контора Київської області № 139/01-16 від 14.04.2020, інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру № 60007922 від 14.04.2020.
ОСОБА_1 перебував на стаціонарному лікуванні клінічній лікарні Феофанія з 04.06.2019 по 07.06.2019. З 08.06.2019 по 24.06.2019 перебував на амбулаторному лікуванні в Славутицькій міській лікарні, що підтверджується копіями листів непрацездатності.
Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з ч.1 ст.1258, ч.1 ст.1261 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ч.1 ст.1269 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно з спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Згідно з ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини, встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно частин 1,2 ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Відповідно до ч.ч.1,3 ст.1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом вищезазначеної статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є ті, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Отже, правила частини третьої статті 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Позивач на момент смерті ОСОБА_4 разом з померлим не проживав, пропустив строк для прийняття спадщини у зв`язку з тим, що ОСОБА_4 помер в м. Донецьк Донецької області, яке є тимчасово окупованою територією України, де державні органи України не здійснюють свої повноваження. Позивач, тільки, після встановлення факту смерті батька в установленому законом порядку, зареєстрував відповідно до діючого законодавства України смерть ОСОБА_4 , також, позивач проживав та наразі проживає в м. Славутич Київської області, та у зв`язку зі збройним конфліктом та окупацією міста Донецьк має складні умови проживання. Перебував на лікуванні в період часу з 04.06.2019 по 24.06.2019. Тому, враховуючи всі вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про те, що в силу об`єктивних, непереборних обставин, пов`язаних з істотними труднощами, позивач мав поважну причину пропуску шестимісячного строку встановленого для звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_4 .
Керуючись ст.5,12,13,81,89,258,259,263-265,268,273 ЦПК України,суд,-
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Калінінської районної в місті Донецьку ради, про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в три місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_3 .
Відповідач: ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: ОСОБА_3 , РНОКПП: НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Калінінська районна в місті Донецьку рада, код ЄДРПОУ:04053111, місце знаходження: вул. Транспортна, 2, м. Краматорськ, Донецька область.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк, з дня його проголошення, апеляційної скарги.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана через Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження відповідно та в порядку і строки, визначені ст. 354 ЦПК України.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Рішення знаходиться в Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою: http://reyestr.court.gov.ua.
Суддя А. С. Зінченко
Суд | Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 14.08.2020 |
Оприлюднено | 17.08.2020 |
Номер документу | 90986404 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Зінченко А. С.
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Зінченко А. С.
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Зінченко А. С.
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Зінченко А. С.
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Зінченко А. С.
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Зінченко А. С.
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Зінченко А. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні