Рішення
Іменем України
17 серпня 2020 року
смт Краснопілля
Справа № 578/513/20
провадження № 2/578/152/20
Краснопільський районний суд Сумської області у складі: головуючого судді Басової В.І., з участю секретаря с/з Верещак С.Л., розглянувши у порядку загального позовного провадження у приміщенні Краснопільського районного суду Сумської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного нотаріуса Краснопільського районного нотаріального округу Сумської області Клименко Леоніда Олексійовича про скасування постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії,
учасники провадження:
позивач-. ОСОБА_1
відповідач- ОСОБА_2
в с т а н о в и в :
У травні 2020 року позивач звернулась до суду з позовною заявою про скасування постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії, мотивуючи свої вимоги тим, що у кінці 2019 ОСОБА_1 звернулася на особистий прийом до приватного нотаріуса Краснопільського районного нотаріального округу Сумської області Клименко Л.О. з заявою про видачу на її ім`я свідоцтва про право на спадщину - обов`язкову частку у земельній ділянці площею 4,36 га належній її матері ОСОБА_3 на праві власності згідно з сертифікатом серія СМ № 001417, яку вона заповідала після її смерті позивачці, та її рідній сестрі ОСОБА_4 в рівних долях. Вказане звернення вона обґрунтовувала тим, що мала правовий статус непрацездатної за віком повнолітньої доньки померлої матері відповідно до положень ст.1241 Цивільного кодексу України. Листом Відповідача від 12.12.2019 року № 298/01-16 позивача було повідомлено, що вона не досягла на день відкриття спадщини пенсійного віку, не являється непрацездатною особою, яка має право на обов`язкову частку у спадщині відповідно до ст.1241 ЦК України та запропоновано надати йому відповідні документи, підтверджуючі, що на день відкриття спадщини вона досягла пенсійного віку, встановленого законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 ро № 1058-ІV. Вважаючи відповідь Відповідача необґрунтованою, 10.01.2020 року вона надіслала на його адресу заяву, в якій виклала правову позицію щодо законності її вимог вчинити відповідні правомірні нотаріальні дії про видачу їй свідоцтва про право на обов`язкову частку у спадщині у земельній ділянці. Відповідач замість прийняття рішення за наслідками розгляду порушених у заяві питань, у т.ч. вчинити відповідні нотаріальні дії щодо видачі їй свідоцтва про право на обов`язкову частку у спадщині у відповіді від 15.01.2020 року №8/01-16 вдався до непотрібного переліку статей закону України Про нотаріат на п`яти аркушах та запропонував з`явитись до нього і особисто подати відповідні документи та належним чином оформлену заяву про видачу свідоцтва про спадщину. 24.01.2020 року вона з`явилась до Відповідача, який власноруч від її імені надрукував заяву про видачі на моє ім`я свідоцтва про право на обов`язкову частку у спадщині.
28.01.2020 року відповідач виніс постанову про відмову у видачі позивачу свідоцтва про право на спадщину за законом, обґрунтовуючи її тим, що вона на день відкриття спадщини не досягла віку, встановленого ст. 26 закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування . Вказана постанова є незаконною, порушує її права та інтереси, незаконність постанови обґрунтовує тим, що її мати ОСОБА_3 05.04.2000 року зробила заповітне розпорядження, відповідно до якого на день її смерті вона заповідала позивачу та її рідній сестрі ОСОБА_4 земельну частку (пай) площею 4,36 гектарів, який належав їй на праві власності згідно з сертифікатом серія СМ № 001417 в рівних долях. В подальшому ОСОБА_3 вказаний заповіт анулювала та зробила заповітне розпорядження на вказану земельну ділянку (пай) лише на ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла. На день її смерті позивачу виповнилось 57 років, і відповідно до перерахованих положень ст. ст. 1241, 1235 ЦК України вона мала статус непрацездатної особи з правом на обов`язкову частку у спадщині. Твердження Відповідача про те, що на день відкриття спадщини вона не досягла пенсійного віку та не являється непрацездатною особою з посиланням на частину 1 ст. 1, ст. 26 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року №1058 - ІV, є безпідставними і спростовується її пенсійним посвідченням за № НОМЕР_1 серія НОМЕР_2 , виданим Пенсійним фондом України, відповідно до якого їй призначена пенсія за віком та положеннями ст.1235 ЦК України. Право на отримання обов`язкової частки у спадщині не може бути поставлене в залежність від згоди інших спадкоємців, зокрема ОСОБА_4 . Якщо вона заперечує проти видачі позивачу свідоцтва про право на обов`язкову частку у спадщині, то з відповідним позовом вона має право звернутись до суду.
Ухвалою Краснопільського районного суду Сумської області від 25 травня 2020 року відкрито загальне провадження по справі та надано відповідачу термін на подання відзиву до суду. В зазначений термін відзив до суду відповідач не подав .
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала.
Відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, зазначає, що ним законно винесена постанова про відмову у вчиненні нотаріальних дій, оскільки згідно частини 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування'' - непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого статтею 26 цього Закону пенсійного віку, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, як: мають право на пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до закону. Згідно статті 26 цього ж закону особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років. До досягнення віку, встановленого цією статтею, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 ; на день смерті ОСОБА_3 ОСОБА_1 виповнилося 57 років, але вона народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , та не являється особою з інвалідністю І, ІІ чи ІІІ групи, що не відповідає вимогам закону та не дає підстав вважати, що Вона є непрацездатною особою, яка має право на обов`язкову частку у спадщині у відповідності до ст. 1241 ЦК України.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи і перевіривши їх доказами, суд приходить до наступного.
Позивач народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.12). Після укладення шлюбу 26 листопада 1982 з ОСОБА_5 позивач змінила прізвище з ОСОБА_6 на ОСОБА_1 (а.с10).
Згідно пенсійного посвідчення Серія НОМЕР_2 , виданого 21.03.2013 року Пенсійним фондом України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є пенсіонером за віком (ас.8).
ІНФОРМАЦІЯ_5 в м Суми померла мати позивачки ОСОБА_3 (ас.9,14).
05 квітня 2000 року, за життя, ОСОБА_3 склала заповіт, яким заповідала земельну частку (пай) 4,36 в умовних кадастрових гектарах, згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) Серія СМ в„–001417 , ОСОБА_4 та ОСОБА_1 в рівних долях (а.с13). Даний заповіт померлою ОСОБА_3 було анульовано та складено новий, яким вказану земельну ділянку (пай) заповідала лише ОСОБА_4
06 серпня 2019 року ОСОБА_1 звернулась до приватного нотаріуса Краснопільського районного нотаріального округу Сумської області Клименко Леоніда Олексійовича з заявою про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 матері ОСОБА_3 , як спадкоємець на обов`язкову частку, так як згідно ст.ст.1241,1261 ЦК, вона є непрацездатною за віком донькою померлої, яка спадщину прийняла, так як у встановленому законодавством строк подала до нотаріуса заяву про прийняття спадщини ( ас.16).
Приватним нотаріусом Краснопільського районного нотаріального округу Сумської області Клименко Л. О. відкрита спадкова справа № 18/2019 року ( ас.15)
Листом приватного нотаріуса Краснопільського районного нотаріального округу Сумської області Клименко Л. О. № 298/01-16 від 12.12.2019 року ОСОБА_1 було роз`яснено, що вона не відноситься до непрацездатних осіб, оскільки не досягла на день відкриття спадщини пенсійного віку, встановленого Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2033 за №1058- ІV та не являється особою з інвалідністю І,ІІ,ІІІ групи, що визначено цим же Законом, що не дає підстави вважати, що Вона є непрацездатною особою, яка має право на обов`язкову частку у спадщині у відповідності до ст. 1241 ЦК України (ас17).
10 січня 2020 року позивач не погоджуючись з даним листом звернулась з заявою до приватного нотаріуса Краснопільського районного нотаріального округу Сумської області Клименко Л. О. в якому зазначала, що останній безпідставно вважає, що вона не досягла на день відкриття спадщини пенсійного віку та не являється не працездатною особою, це спростовується тим, що на день смерті матері їй виповнилось 57 років і вона мала статус непрацездатної особи з правом на обов`язкову частку у спадщині, що підтверджується пенсійним посвідченням за № НОМЕР_4 серія НОМЕР_2 , виданим Пенсійним Фондом України (ас18).
15 січня 2020 року приватним нотаріусом Краснопільського районного нотаріального округу Сумської області Клименко Л. О надано відповідь №8/01-16, в якій було зазначено норми законодавства та запропоновано з`явитись до нього і особисто подати відповідні документи та належним чином оформлену заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину.
Згідно ст. 46 Закону України Про нотаріат нотаріуси або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, має право витребовувати від фізичних та юридичних осіб відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії. Відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальних дій, повинні бути подані в строк, визначений нотаріусом. Цей строк не може перевищувати одного місяця. Неподання відомостей та документів на вимогу нотаріуса є підставою для відкладення, зупинення вчинення нотаріальної дії або відмови у її вчиненні.
24 січня 2020 року позивач звернулась до приватного нотаріуса Краснопільського районного нотаріального округу Сумської області Клименко Л. О. з заявою, в якій просила у зв`язку з відмовою, видати їй свідоцтво про право на спадщину за законом на обов`язкову частку в спадковому майні, винести постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії (ас.25).
Постановою приватного нотаріуса Краснопільського районного нотаріального округу Сумської області Клименко Л. О. від 28 січня 2020 року ОСОБА_1 було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії- видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на обов`язкову частку згідно ст.ст.1241,1261 Цивільного кодексу України у землях розташованих на території Бранцівської сільської ради Краснопільського району Сумської області, загальною площею 3,3970 га, кадастрові номери 5922380400:02:001:0081, 5922380400:03:001:0124 у зв`язку з тим, що на день відкриття спадщини вона не досягла віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , не є особою з інвалідністю, а тому не є непрацездатною особою, яка спадкує обов`язкову частку згідно статті 1241 ЦК України (ас. 6-7).
Згідно ст. 49 Закону України Про нотаріат нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо вчинення такої дії суперечить законодавству України та не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.
Відповідно до ч.1 ст.1241 Цивільного кодексу України, право на обов`язкову частку у спадщині мають повнолітні непрацездатні діти спадкодавця.
Визначення поняття непрацездатної особи міститься у статті 1 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , згідно якої непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого статтею 26 цього Закону пенсійного віку, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до закону.
Пунктом 2 частини 1 статті 26 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування встановлено, що до досягнення віку право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Таким чином на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 спадкодавиці ОСОБА_3 позивач ОСОБА_1 хоч і виповнилось 57 років, однак вона народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 , що не відповідає вимогам ст. 26 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , тому за змістом зазначеного Закону не є непрацездатною особою.
Таким чином на день відкриття спадщини позивач не була непрацездатною особою у розумінні статті 1 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Питання про судові витрати, суд вважає за необхідне вирішити в порядку, передбаченому статтею 141 ЦПК України .
На підставі викладеного, керуючись ст. 7, 8, 10, 11, 13, 209, 259, 263 - 265 ЦПК України,-
у х в а л и в:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Приватного нотаріуса Краснопільського районного нотаріального округу Сумської області Клименко Леоніда Олексійовича про скасування постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії- відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення через суд першої інстанції до апеляційного суду у межах територіальної юрисдикції яких перебуває місцевий суд, який ухвалив судове рішення, що оскаржується.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу і рішення за цією скаргою не скасовано, воно набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повні найменування учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ;
Відповідач: Приватний нотаріус Краснопільського районного нотаріального округу Сумської області Клименко Леонід Олексійович, місце перебування: АДРЕСА_2 .
Суддя В. І . Басова
Повний текст рішення складений 17 серпня 2020 року.
Суд | Краснопільський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 17.08.2020 |
Оприлюднено | 18.08.2020 |
Номер документу | 91001950 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Краснопільський районний суд Сумської області
Басова В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні