Справа № 524/223/20
Провадження № 2/524/1160/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 серпня 2020 року Автозаводський районний суд м. Кременчука в складі: Головуючого - судді Андрієць Д.Д., за участю секретаря - Кулинич М.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці цивільну справу за позовом Міського спортивно-технічного клубу "Дніпро" Товариства сприяння обороні України до ОСОБА_1 , треті особи - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ПРАТ "СК "ВУСО" про відшкодування матеріальної шкоди,-
ВСТАНОВИВ:
Міський спортивно-технічний клуб "Дніпро" Товариства сприяння обороні України звернувся із позовом до ОСОБА_1 в якому просив стягнути з ОСОБА_1 2000 грн франшизи та вирішити питання про розподіл судових витрат.
ПОЗИЦІЯ ПОЗИВАЧА
08.05.2019 по просп..Свободи в м.Кременчуці відбулась ДТП за участю автомобіля Daewoo Lanos під керуванням ОСОБА_3 , що належить МСТК "Дніпро" ТСО України та автомобіля ВАЗ-21093 д.н.з. НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 , внаслідок чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження. Згідно постанови Автозаводського районного суду м.Кременчука від 12.07.2019 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення. Власником транспортного засобу, яким керував ОСОБА_1 є ОСОБА_2 .. Цивільно-правова відповідальність водія автомобіля ВАЗ-21093 д.н.з. НОМЕР_1 була застрахована в ПРАТ "СК "ВУСО". Згідно полісу АК9068611 розмір франшизи становить 2000 грн, яка підлягає стягненню з особи, винної у вчиненні ДТП - ОСОБА_1 ..
В судове засідання представник позивача надіслав заяву про розгляд справи за відсутності позивача.
ЗАПЕРЕЧЕННЯ ВІДПОВІДАЧА
Відповідач відзив суду не надіслав.
КЛОПОТАННЯ
Третя особа, ПРАТ "СК "ВУСО", надіслало суду заяву про закриття провадження по справі в частині стягнення 18222,69 грн із ПРАТ "СК "ВУСО", посилаючись на відсутність предмета спору, оскільки в цій частині компанія визнала та відшкодувала шкоду.
Суд відзначає, що ухвалою судді від 15.04.2020 було відмовлено у відкритті провадження по праві в частині вимог до ПРАТ "СК "ВУСО" та в ухвалі про відкриття провадження ПРАТ "СК "ВУСО" залучено як третю особу.
У зв`язку із цим, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання.
ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ, ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
12.07.2019 постановою Автозаводського районного суду м. Кременчука по справі 524/3503/19 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 (триста сорок) гривень на користь держави.
В постанові зазначено, що 08.05.2019 о 19-20год., в м.Кременчуці по проспекту Свободи, ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом ВАЗ21093 д.н.з. НОМЕР_1 , не дотримався безпечної дистанції, не врахував дорожньої обстановки та скоїв зіткнення з транспортним засобом DAEWOO LANOS , д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_3 , який зупинився попереду, внаслідок чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження,чим порушив п.п.12.1, 13.1 ПДР України, вчинивши адміністративне правопорушення передбачене ст.124 КУпАП.
Власником транспортного засобу DAEWOO LANOS д.н.з. НОМЕР_2 є МСТК "Дніпро" ТСО України, що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 .
На момент ДТП цивільно-правова відповідальність власника транспортного засобу ВАЗ21093 д.н.з. НОМЕР_1 була застрахована в ПРАТ "СК "ВУСО". Згідно копії поліса обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів страхова сума за шкоду заподіяну майну становить 100000 грн, розмір франшизи 2000 грн.
НОРМИ ПРАВА
Згідно з частиною першою статті 1166 Цивільного Кодексу України(далі - ЦК України) майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч.2 ст.1187, п.1 ч.1 ст.1188 ЦК України шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку. Шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме: шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою.
Страхування - це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів фізичних та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати фізичними особами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів. Добровільне страхування - це страхування, яке здійснюється на основі договору між страхувальником і страховиком. Загальні умови і порядок здійснення добровільного страхування визначаються правилами страхування, що встановлюються страховиком самостійно відповідно до вимог цього Закону. Конкретні умови страхування визначаються при укладенні договору страхування відповідно до законодавства. (статті 1,6 Закону України Про страхування ).
За договором страхування одна сторона (страховик) зобов`язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов`язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору (стаття 979 ЦК України).
Види обов`язкового страхування в Україні визначені у статті 7 Закону України Про страхування . До них пункт 9 частини першої вказаної статті відносить страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Відносини у цій сфері регламентує, зокрема Закон України Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів .
Відповідно до статті 22 Закону України Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів у разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи. У разі настання події, яка є підставою для проведення регламентної виплати, МТСБУ у межах страхових сум, що були чинними на день настання такої події, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи. Відповідно до цього Закону потерпілим - юридичним особам страховик, а у випадках, передбачених цим Законом, - МТСБУ відшкодовує виключно шкоду, заподіяну майну.
Згідно зі статтею 29 Закону України Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів у зв`язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов`язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством, включаючи витрати на усунення пошкоджень, зроблених навмисно з метою порятунку потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, з евакуацією транспортного засобу з місця дорожньо-транспортної пригоди до місця проживання того власника чи законного користувача транспортного засобу, який керував транспортним засобом у момент дорожньо-транспортної пригоди, чи до місця здійснення ремонту на території України. Якщо транспортний засіб необхідно, з поважних причин, помістити на стоянку, до розміру шкоди додаються також витрати на евакуацію транспортного засобу до стоянки та плата за послуги стоянки.
Відповідно до статті 12 Закону України Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів розмір франшизи при відшкодуванні шкоди, заподіяної майну потерпілих, встановлюється при укладанні договору обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності і не може перевищувати 2 відсотки від страхової суми, в межах якого відшкодовується збиток, заподіяний майну потерпілих.
Згідно зі статтею 36 цього Закону сума франшизи має бути компенсована страхувальником або особою, відповідальною за завдані збитки.
Статтею 1194 ЦК України передбачено, що особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов`язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).
Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
ОЦІНКА СУДУ
Під час вирішення спорів про відшкодування шкоди за статтею 1166 ЦК України доказуванню підлягає: 1) факт спричинення шкоди; 2) протиправність дій заподіювача шкоди і його вина, 3) причинний зв`язок між протиправною дією та негативними наслідками. Відсутність хоча б одного з таких елементів виключає відповідальність за заподіяння шкоди. Деліктна відповідальність за загальним правилом настає лише за наявності вини заподіювача шкоди.
На переконання суду, позивачем було доведено факт спричинення шкоди, її розмір. Також доведено протиправність дій заподіювача шкоди і його вина та причинний зв`язок між діями відповідача, ОСОБА_5 , та негативними наслідками у виді завдання шкоди.
Вирішуючи вимоги позивача суд вважає за можливе застосувати правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену в постанові від 04 липня 2018 року по справі № 755/18006/15-ц, а саме: відшкодування шкоди особою, відповідальність якої застрахована за договором обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, можливе за умови, що згідно з цим договором або Законом України Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів у страховика не виник обов`язок з виплати страхового відшкодування (зокрема, у випадках, передбачених у статті 37), чи розмір завданої шкоди перевищує ліміт відповідальності страховика. В останньому випадку обсяг відповідальності страхувальника обмежений різницею між фактичним розміром завданої шкоди і сумою страхового відшкодування. Велика Палата Верховного Суду вважає, що покладання обов`язку з відшкодування шкоди у межах страхового відшкодування на страхувальника, який уклав відповідний договір страхування і сплачує страхові платежі, суперечить меті інституту страхування цивільно-правової відповідальності (стаття 3 Закону України Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів ). Уклавши договір обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності, страховик на випадок виникнення деліктного зобов`язання бере на себе у межах суми страхового відшкодування виконання обов`язку страхувальника, який завдав шкоди (див. пункт 35 цієї постанови).
Із змісту полісу АМ/0895927 обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, вбачається, що розмір франшизи становить 2000 грн, страхова сума за шкоду заподіяну майну становить 100000 грн.
Отже, враховуючи правову позицію ВП ВС та положення ст.ст.12,36 Закону України Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів , суд вважає, що з відповідача, як особи винної у заподіянні шкоди підлягають стягненню кошти в сумі 2000 грн, що становлять суму франшизи.
Відтак, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст..141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, які складаються із судового збору в сумі 1921 грн.
Керуючись ст. ст.10, 12, 81, 141, 258, 259, 263 - 265, 280-284 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов Міського спортивно-технічного клубу "Дніпро" Товариства сприяння обороні України до ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної шкоди - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_4 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 на користь Міського спортивно-технічного клубу "Дніпро" Товариства сприяння обороні України, ідентифікаційний код юридичної особи 02717802, місцезнаходження юридичної особи: 39605, 39605, Полтавська обл., місто Кременчук, вулиця Троїцька, будинок 3, кошти в сумі 2000 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Міського спортивно-технічного клубу "Дніпро" Товариства сприяння обороні України судові витрати, які складаються із судового збору у сумі 1921 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Д.Д.Андрієць
Суд | Автозаводський районний суд м.Кременчука |
Дата ухвалення рішення | 12.08.2020 |
Оприлюднено | 21.08.2020 |
Номер документу | 91070666 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Автозаводський районний суд м.Кременчука
Андрієць Д. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні