Справа № 645/3734/19
Провадження № 2/645/189/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 серпня 2020 р. м. Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Федорової О.В.
за участю секретаря судового засідання Синьогуб А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові цивільну справу за позовом:
ОСОБА_1
до Житлового кооперативу "Олімпієць - 2"
про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом,-
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Житлового кооперативу "Олімпієць - 2", в якому просив суд визнати за ним право власності на квартиру АДРЕСА_1 після смерті його тітки ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтування позову позивач посилався на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його тітка, якій належала квартира АДРЕСА_1 , за яку сума пайового внеску була сплачена в повному обсязі. Після ії смерті він звернувся до Дванадцятої державної нотаріальної контори міста Харкова із заявою про вступ у спадщину, проте через відсутність правовстановчих документів на вказану квартиру та відсутність документів, які підтверджують наявність підстави закликання ОСОБА_3 , як спадкоємця за законом будь-якої черги після смерті ОСОБА_2 , нотаріус відмовив йому у видачі свідоцтва про право власності на спадкове майно, яким є квартира АДРЕСА_1 .
Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 18.06.2019 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку загального позовного провадження і призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 08.07.2019 року закрито підготовче провадження по даній справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 01.10.2019 року задоволено клопотання представника позивача та зупинено провадження по справі до набрання законної сили судовим рішенням по цивільній справі № 645/5328/19 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Четверта Харківська державна нотаріальна контора про встановлення факту, який має юридичне значення.
Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 03.04.2020 року відновлено провадження у справі.
Ухвалами суду від 15.05.2020 року та від 05.08.2020 року задоволені клопотання позивача та витребувано у справі додаткові докази.
Позивач та його представник в судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені своєчасно та належним чином. 26.08.2020 року до суду надійшла заява, в якій позивач просив суд розглянути справу за його відсутності, позов підтримав в повному обсязі.
Представник Житлового кооперативу "Олімпієць - 2" правом на участь представника в судовому засіданні не скористався, причину неявки не повідомив. Про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить відмітка на зворотному поштовому повідомленні про вручення судової повістки-повідомлення пр виклик в судове засідання на 26.08.2020 року, яка отримана відповідачем 10.08.2020 року.
У зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України , фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
З`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, суд встановив наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що внесено відповідний актовий запис № 14028, та Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області видане Свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 24.09.2018 року (а.с. 4).
Судом встановлено, що після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на майно спадкодавця, яке складається з квартири АДРЕСА_1 , яка належала померлій після смерті її чоловіка ОСОБА_4 , який був членом ОСББ Олімпієць-2 на підставі повної сплати внеску паєнакопичення у 1990 році, що підтверджується довідкою вказаного кооперативу б/н від 01.08.2019 року (а.с. 52).
ОСОБА_2 та ОСОБА_4 перебували у зареєстрованому шлюбі, що підтверджується Свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 23.12.1983 року (а.с. 10).
Відповідно до Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 28.08.1993 року, ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 14).
Згідно з відповіддю Четвертої Харківської міської нотаріальної контори від 07.08.2020 року за № 1505/01-16/П, наданою на виконання ухвали суду про витребування доказів, згідно відомостей алфавітних книг обліку та реєстрації спадкових справ Дванадцятої Харківської державної нотаріальної контори за 1997-2019 роки та Четвертої Харківської міської державної нотаріальної контори за 2019-2020 роки, спадкова справа після ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 , не заводилась, заяви про прийняття або про відмову від спадщини не подавалися, свідоцтва про право на спадщину не видавалися (а.с. 138).
Відповідно до Довідки ОСББ Олімпієць-2 б/н від 14.07.2020 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9, проживала та постійно була зареєстрована з 26.01.1993 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_2 . Інших осіб за цією адресою зареєстровано не було (а.с. 136).
Згідно з пунктами 4, 5 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу 2004 року , положення зазначеного кодексу застосовуються до тих прав і обов`язків, що виникли до набрання чинності кодексом або продовжують існувати після набрання ним чинності. Правила книги шостої цього кодексу Спадкове право застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим кодексом.
За змістом пункту 1 постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування відносини спадкування регулюються правилами ЦК, якщо спадщина відкрилась не раніше 1 січня 2004 року.
У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР 1963 року.
За правилами ст.ст. 548 та 549 ЦК УРСР (1963 року), чинного на час відкриття спадщини після ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 , для придбання спадщини необхідним було, щоб спадкоємець її прийняв. Спадкоємець вважався таким, що прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління чи володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Згідно з ч. 3 ст. 384 ЦК України , у разі викупу квартири член житлово-будівельного (житлового) кооперативу стає її власником.
Згідно зі ст. 15 Закону України Про власність , який діяв на час сплати пайового внеску, член житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому у користування, набуває права власності на це майно.
Як роз`яснено в п. 5-1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18 вересня 1987 року за № 9 Про практику застосування судами законодавства про житлово-будівельні кооперативи (з подальшими змінами та доповненнями), член ЖБК, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, надану йому в користування, набуває права власності на квартиру і вправі розпоряджатися нею на свій розсуд.
Відповідно до п.п. б) п. 11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 22 грудня 1995 року за № 20 Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності , слід враховувати, що при повному внесенні пайових внесків за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані члену житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства у особи, яка має право на частку в пайових внесках, виникає право власності на відповідну частку квартири, дачі, гаража чи іншої будівлі.
Як роз`яснено в п. 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року за № 7 Про судову практику у справах про спадкування , якщо спадкодавець повністю вніс пайовий внесок, то до складу спадщини включається, відповідно, квартира, дача, гараж, садовий будинок, інші будівлі та споруди.
Таким чином, оскільки судом встановлено, що ОСОБА_4 за життя виплатив в повному обсязі пайовий внесок вартості квартири за адресою: АДРЕСА_2 , як член ОСББ Олімпієць-2 , яка після смерті останнього входить до основної маси спадкового майна, та зважаючи на те, що його дружина ОСОБА_2 з 26.01.1993 року по день своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 та інших осіб за цією адресою зареєстровано не було, після смерті ОСОБА_4 спадкова справа не заводилась, заяви про прийняття або про відмову від спадщини не подавалися, свідоцтва про право на спадщину не видавалися, вказана вище квартира є такою, що була прийнята єдиним спадкоємцем померлого - його дружиною ОСОБА_2 в порядку ст.ст. 548 та 549 ЦК УРСР (1963 року), оскільки вона фактично вступила в управління та володіння спадковим майном.
Рішенням Фрунзенського районного суду м. Харкова від 13.02.2020 року по справі № 645/5328/19 заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Четверта Харківська державна нотаріальна контора про встановлення факту, який має юридичне значення задоволено, встановлено факт, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , одна й та сама особа; встановлено факт родинних відносин, а саме що ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , є рідною тіткою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . Вказане рішення суду набрало законної сили 26.03.2020 року (а.с. 95-96).
Відповідно до ч. 4 ст. 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Крім того, зі змісту вищевказаного судового рішення від 13.02.2020 року по справі № 645/5328/19 випливає та з наданих позивачем у цій справі доказів вбачається, що ОСОБА_2 є рідною тіткою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та, відповідно рідною сестрою матері позивача ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_8 , що підтверджується Свідоцтвом про смерть останньої серії НОМЕР_4 від 05.12.1994 року (а.с. 13).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Дванадцятої харківської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_2 , як спадкоємець другої черги. Постановою від 17.04.2019 року державним нотаріусом Дванадцятої харківської державної нотаріальної контори Стрельниковим А.С. відмовлено ОСОБА_1 в видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , на нерухоме майно (а.с. 21). Підставою для відмови у вчиненні вказаної нотаріальної дії була відсутність в спадковій справі документів, які підтверджують наявність підстави закликання ОСОБА_1 , як спадкоємця за законом будь-якої черги після смерті ОСОБА_2 , та у зв`язку з розбіжністю написання прізвища спадкодавця в свідоцтві про народження та свідоцтві про шлюб та, відповідно, неможливістю ідентифікувати особу, вказану в цих свідоцтвах.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України ).
Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За змістом ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу .
Зі змісту вказаної Постанови державного нотаріуса Дванадцятої харківської державної нотаріальної контори Стрельникова А.С. від 17.04.2019 року вбачається, що із заявою про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , звернувся громадянин ОСОБА_1 , та в матеріалах спадкової справи № 952/2018 міститься заява від племінника ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , який відмовився від спадщини, згідно зі ст.ст. 1270, 1273 Цивільного кодексу України, що була зареєстрована в книзі обліку і реєстрації спадкових справ за № 2359. В матеріалах спадкової справи № 952/2018 відсутні заяви (про прийняття, відмову від спадщини, тощо) від інших спадкоємців (а.с. 21).
Таким чином, в ході розгляду цієї справи встановлено, що із заявою про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , звернувся лише рідний племінник померлої ОСОБА_1 , який, в силу положень статей 1262, 1266 ЦК України, є її спадкоємцем другої черги.
Приписами ч. 5 ст. 1268 ЦК України визначено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно з ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.
У пункті 23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику в справах про спадкування роз`яснено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Приймаючи до уваги, що позивач ОСОБА_1 в установленому законом порядку в порядку представлення прийняв спадщину після смерті рідної тітки ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак був позбавлений можливості оформити це право із зазначених у постанові державного нотаріуса підстав, суд дійшов висновку, що право позивача підлягає захисту у судовому порядку.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що в ході судового розгляду цієї справи знайшли своє підтвердження належними, допустимими та достатніми доказами обставини, на які позивач посилалася в обґрунтування своєї позовної вимоги про визнання за ним права власності на квартиру АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті його тітки ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 12 , 81 , 247 , 263-265 , 273 , 354 ЦПК України , суд,-
У Х В А Л И В :
Позов - ОСОБА_1 до Житлового кооперативу "Олімпієць - 2", про визнання права власності в порядку спадкування за законом на квартиру АДРЕСА_1 після смерті його тітки ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом на квартиру АДРЕСА_1 , загальною площею 36,0 метрів квадратних, житловою площею 18,1 метрів квадратних, після смерті його тітки ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Фрунзенський районний суд м. Харкова.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , реєстраційний номер облікової карти платника податків - НОМЕР_5 , зареєстроване у встановленому порядку місце проживання (перебування): АДРЕСА_3 .
Відповідач - Житловий кооператив Олімпієць , код ЄДРПОУ 22726944, місцезнаходження: м. Харків, вул. Стадіонний проїзд, буд. 23, кв. 21.
Повне рішення складено 26.08.2020 року
Суддя О.В. Федорова
Суд | Фрунзенський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 26.08.2020 |
Оприлюднено | 28.08.2020 |
Номер документу | 91162125 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Фрунзенський районний суд м.Харкова
Федорова О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні