Ухвала
від 27.08.2020 по справі 903/932/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

УХВАЛА

про залишення заяви без розгляду

27 серпня 2020 року Справа № 903/932/19

за позовом: Тростянецької сільської ради Ківерцівського району Волинської області

до відповідача: Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Полісся»

про стягнення 64 416 грн.

Суддя Кравчук А.М.

Секретар судового засідання Легерко В.Б.

Представники:

від позивача: н/з

від відповідача: н/з

встановив: рішенням Господарського суду Волинської області від 17.06.2020 у задоволенні позову Тростянецької сільської ради Ківерцівського району Волинської області до Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Полісся» про стягнення 64 416 грн. відмовлено.

17.08.2020 на адресу суду надійшла заява Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Полісся» про ухвалення додаткового рішення, яким стягнути з Тростянецької сільської ради Ківерцівського району Волинської області 9 000 грн. 00 коп. судових витрат на правову допомогу.

У відповідності до ст. 244 Господарського процесуального кодексу України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, зокрема, якщо: судом не вирішено питання про судові витрати. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви. Додаткове рішення або ухвала про відмову в прийнятті додаткового рішення можуть бути оскаржені.

Ухвалою суду від 21.08.2020 розгляд заяви призначено у судовому засіданні 27.08.2020 о 12:30 год.

Сторони правом участі у судовому засіданні не скористалися, повноважних представників не направили, хоч належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується списком розсилки поштової кореспонденції від 25.08.2020.

У відповідності до ст. 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних із розглядом справи. До витрат, пов`язаних із розглядом справи, належать в т.ч. витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно ч. 2 ст. 126 ГПК України, за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Згідно ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Згідно ст. 221 ГПК України якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.

Судом встановлено, що рішення Господарського суду Волинської області ухвалене 17.06.2020 за участю представника позивача. У судовому засіданні 17.06.2020 оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повний текст рішення складено 19.06.2020.

Строк для подання доказів на підтвердження понесених відповідачем витрат - по 22.06.2020.

Заява про ухвалення додаткового рішення про стягнення з позивача 9 000 грн. 00 коп. судових витрат на правничу допомогу подана до суду 17.08.2020.

СВК "Полісся" у заяві від 17.08.2020 просить визнати поважною причину пропуску строку та поновити строк на подання доказів про розмір судових витрат на правову допомогу, понесених відповідачем у зв`язку з розглядом справи №903/932/19.

Заява обґрунтована тим, що рішення суду винесене у судовому засіданні без участі представника відповідача, хоча адвокатом Собковським С.С. подане клопотання про відкладення розгляду справи на час карантину. Рішення Господарський суд Волинської області направив на адресу відповідача у поштовому конверті лише 07.08.2020 та отримане 11.08.2020.

Заява СВК "Полісся" про визнання поважною причини пропуску строку та поновлення строку на подання доказів про розмір судових витрат на правову допомогу, понесених відповідачем у зв`язку з розглядом справи №903/932/19, не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Про призначення судового засідання на 17.06.2020 по розгляду справи по суті СВК "Полісся" дізнався 19.05.2020 шляхом отримання рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення №4301038529476 (а.с. 154).

Обізнаність відповідача про призначення судового засідання підтверджується також клопотанням від 16.06.2020 про відкладення розгляду справи, зокрема судового засідання, призначеного на 17.06.2020 о 15 год. 30 хв.

Відповідач правом участі у судовому засіданні 17.06.2020 не скористався, повноважного представника не направив, хоч був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Рішенням Господарського суду Волинської області від 17.06.2020 у задоволенні позову Тростянецької сільської ради Ківерцівського району Волинської області до Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Полісся» про стягнення 64 416 грн. відмовлено.

Відповідно до частини 5 статті 240 ГПК України датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 19.06.2020.

На дату ухвалення рішення у даній справі, заява про намір подати докази, які підтверджують розмір витрат на послуги адвоката, відповідачем до суду не була подана, що позбавило суд в резолютивній частині рішення вказати про дату, час і місце проведення судового засідання для вирішення питання про судові витрати та строк для подання відповідачем доказів щодо розміру понесених ним судових витрат.

22.06.2020 помічником судді Ваврик Т.М. складено список розсилки поштової кореспонденції щодо відправки рішення суду від 17.06.2020 учасникам справи, зокрема Тростянецькій сільській раді, Сільськогосподарському виробничому кооперативу "Полісся".

22.06.2020 начальником відділу документального забезпечення та контролю Господарського суду Волинської області Полінкевич М.В. складено акт про те, що відповідну кількість примірників копій процесуального документа (рішення суду), прийнято відділом документального забезпечення та контролю для здійснення поштової відправки, відповідно до списку розсилки поштової кореспонденції у справі 903/932/19. У зв`язку із недостатністю фінансування Господарського суду Волинської області відсутні кошти для закупівлі поштових марок, а тому зазначене рішення суду не надіслане учасникам судового процесу у справі 903/932/19.

Судом враховано, що 02.06.2020 на офіційному веб-сайті Господарського суду Волинської області опубліковане оголошення про те, що у зв`язку із критично низьким рівнем фінансування та неналежним забезпеченням поштовими марками виникли труднощі із здійсненням відправки поштової кореспонденції. З виникненням вищевказаних проблем рекомендується використовувати суміжні способи для оперативного отримання інформації з суду, а саме:

- сервіс Електронний суд (https://cabinet.court.gov.ua/);

- при зверненні до Господарського суду Волинської області залишати контактну інформацію:

а) мобільний телефон;

б) стаціонарний телефон;

в) e-mail (адреса електронної пошти);

- інформацію по справі можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://vl.arbitr.gov.ua.

- контакт-центр Судової влади України 0-800-501-492 (безкоштовно по всій території України); +38(044) 207-35-46 багатоканальний (для дзвінків з-за кордону);

- гаряча лінія Господарського суду Волинської області (0332) 200-224;

- Єдиний державний реєстр судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/;

- перевіряти виклики до суду на спеціально згенерованій сторінці: (розділ Громадянам перехід до посилання До уваги учасників судового процесу ).

Відомості щодо адреси електронної пошти СВК "Полісся", в тому числі представника Собковського С.С., для надіслання судом процесуальних документів відповідач не подавав.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про доступ до судових рішень» , цим Законом регулюються відносини щодо забезпечення доступу до судових рішень (рішень, судових наказів, постанов, вироків, ухвал), ухвалених судами загальної юрисдикції, та ведення Єдиного державного реєстру судових рішень.

Згідно з ч. 2 ст. 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» , усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Частинами 2, 3 ст. 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» встановлено, що Єдиний державний реєстр судових рішень (далі - Реєстр) - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень. Суд загальної юрисдикції вносить до Реєстру всі судові рішення і окремі думки суддів, викладені у письмовій формі, не пізніше наступного дня після їх ухвалення або виготовлення повного тексту.

Рішення Господарського суду Волинської області від 17.06.2020 у справі № 903/932/19 надіслано судом 19.06.2020 до Єдиного державного реєстру судових рішень та оприлюднено 22.06.2020.

Таким чином вчасне отримання процесуальних документів та ознайомлення з нею залежить виключно від волевиявлення самих учасників справи, тобто має суб`єктивний характер.

Крім того відповідач знаючи про розгляд справи по суті у судовому засіданні 17.06.2020 не був позбавлений можливості ознайомитись з матеріалами справи, дізнатись про результати розгляду справи та отримати відповідний процесуальний документ.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у поновленні пропущеного процесуального строку для подання доказів щодо розміру судових витрат на правову допомогу.

Відповідно до ст. 118 ГПК України право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку.

Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

У зв`язку з пропуск встановленого ч. 8 ст. 129 ГПК України п`ятиденного строку для подання доказів щодо розміру судових витрат на правову допомогу, відмовою у його поновленні, суд дійшов висновку про залишення заяви про ухвалення додаткового рішення без розгляду.

Крім того судом враховано, що на підтвердження понесених судових витрат на правничу допомогу відповідач посилається на договір про надання правової (правничої) допомоги від 19.02.2020, розрахунок від 19.02.2020 до договору, квитанцію до прибуткового касового ордеру №7 від 19.02.2020.

СВК "Полісся" не обґрунтовано не можливість подання відповідних доказів до судових дебатів відповідно до ст. 221 ГПК України або протягом п`яти днів після ухвалення рішення.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Зі змісту ст. 77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами 1, 2, 3 ст. 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Відповідно до частини 1 статті 14 ГПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом. Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (постанова Конституційного суду України №3-рп/2003 від 30.01.2003 року).

ЄСПЛ у своєму рішенні зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.

Керуючись ст.ст. 123, 126, 129, 130, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні заяви Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Полісся" від 17.08.2020 про поновлення пропущеного строку для подання доказів щодо розміру судових витрат на правничу допомогу відмовити.

2. Заяву Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Полісся" від 17.08.2020 про ухвалення додаткового рішення залишити без розгляду.

Ухвала господарського суду набирає законної сили з моменту її підписання відповідно до ч.2 ст. 235 ГПК України.

Ухвала суду підписана 27.08.2020.

Ухвали суду підлягають оскарженню до Північно-західного апеляційного господарського суду відповідно до ст.ст. 255-256, п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.

Суддя А. М. Кравчук

СудГосподарський суд Волинської області
Дата ухвалення рішення27.08.2020
Оприлюднено28.08.2020
Номер документу91166569
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —903/932/19

Ухвала від 27.08.2020

Господарське

Господарський суд Волинської області

Кравчук Антоніна Михайлівна

Ухвала від 21.08.2020

Господарське

Господарський суд Волинської області

Кравчук Антоніна Михайлівна

Рішення від 17.06.2020

Господарське

Господарський суд Волинської області

Вороняк Андрій Сергійович

Ухвала від 27.05.2020

Господарське

Господарський суд Волинської області

Вороняк Андрій Сергійович

Ухвала від 13.05.2020

Господарське

Господарський суд Волинської області

Вороняк Андрій Сергійович

Ухвала від 06.04.2020

Господарське

Господарський суд Волинської області

Вороняк Андрій Сергійович

Ухвала від 18.03.2020

Господарське

Господарський суд Волинської області

Вороняк Андрій Сергійович

Ухвала від 04.03.2020

Господарське

Господарський суд Волинської області

Вороняк Андрій Сергійович

Ухвала від 05.02.2020

Господарське

Господарський суд Волинської області

Вороняк Андрій Сергійович

Ухвала від 16.01.2020

Господарське

Господарський суд Волинської області

Вороняк Андрій Сергійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні