Ухвала
від 27.08.2020 по справі 622/462/19
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД


У Х В А Л А

27 серпня 2020 року

м. Харків

справа № 622/462/19

провадження № 22-ц/818/1243/20

Харківський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:

головуючого - Котелевець А.В.,

суддів - Бурлака І.В., Яцини В.Б.

за участю секретаря - Огар І.В.,

ім`я (найменування) сторін:

позивач - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Перше Травня ,

відповідач - ОСОБА_1 ,

відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю Золочівська аграрна компанія ,

представники - Мамницька Аліна Валеріївна, Єршова Олена Ігорівна,

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Перше Травня на рішення Золочівського районного суду Харківської області від 20 листопада 2019 року в складі судді Шабас О.С.,

у с т а н о в и в:

У лютому 2019 року Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Перше Травня (далі - СТОВ Перше Травня ) звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю Золочівська аграрна компанія (далі - ТОВ ЗАК ) про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та зобов`язання переукласти договір оренди.

Позовна заява мотивована тим, що 04 вересня 2000 року між СТОВ Перше Травня та ОСОБА_2 укладено договір оренди земельної частки б/н, відповідно до умов якого позивачу передано в оренду на 20 років земельну ділянку площею 8,53 га. Договір зареєстровано Світличненською сільською радою Золочівського району Харківської області 06 вересня 2000 року за № 327.

Під час дії договору ОСОБА_2 померла. Документів від спадкоємців, що підтверджують прийняття спадщини, до підприємства не надходило.

Зазначала, що у березні 2019 року невідомі особи не допустили працівників СТОВ Перше Травня до сільськогосподарських робіт на земельній ділянці, а також повідомили, що між ОСОБА_1 , яка успадкувала вищезазначену земельну ділянки, та ТОВ ЗАК укладено договір оренди землі, частка якої виділена в натурі, земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 6322685500:02:012:0146.

06 квітня 2019 року ОСОБА_1 направлено лист з пропозицією отримати нараховану орендну плату та повідомити про набуття права власності на землю в установленому порядку, який отримано ОСОБА_1 16 квітня 2019 року, на який відповідачка не відреагувала.

Зазначало, що оформлення державного акту на право власності на землю автоматично не припиняє дію раніше укладених їх власниками договорів оренди земельних паїв, а такі договори підлягають переукладенню. Оскільки СТОВ Перше Травня не було відомо про виділення земельної частки в натурі, договір не переукладався, однак наразі відсутні підстави для його припинення, тому підприємство має право вимагати від ОСОБА_1 виконання умов договору оренди б/н від 04 вересня 2000 року та переукладання його на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку на тих самих умовах, що і раніше укладений договір оренди земельної частки (паю).

Вважало, що договір оренди, укладений між відповідачами порушує їх право на оренду земельної ділянки, у зв`язку з чим просило визнати недійсним договір оренди земельної ділянки площею 7,6511 га, укладений між ОСОБА_1 та ТОВ ЗАК , зареєстрований 27 квітня 2016 року, та скасувати його державну реєстрацію; зобов`язати ОСОБА_1 переукласти договір оренди від 04 вересня 2000 року, який був зареєстрований Світличненською сільською радою Золочівського району Харківської області 06 вересня 2000 за № 327 відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку площею 7,6511 га на тих самих умовах, що і раніше укладений договір, а також стягнути судові витрати.

24 травня 2019 року засобами поштового зв`язку ТОВ ЗАК подало відзив на позовну заяву, в якому просило в задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на їх безпідставність та необґрунтованість, а також на пропуск позивачем строку позовної давності.

Відзив мотивовано тим, що після реєстрації права оренди земельної ділянки саме ТОВ ЗАК користується земельною ділянкою, проводить культиваційні, посівні та інші роботи, сплачує відповідно до договору орендну плату. Протягом трьох років СТОВ Перше Травня не зверталося до ОСОБА_1 з пропозицією переукласти договір. Позивачем не надано належних доказів сплати орендної плати протягом 11 років, оскільки з довідок СТОВ Перше Травня не вбачається можливим встановити дату нарахування орендної плати та особу, якій вона виплачувалась. Договір оренди від 04 вересня 2000 року укладено щодо земельної частки (паю), а не виділеної в натурі земельної ділянки, тому у зв`язку зі зміною предмету оренди та статусу орендодавця він є припиненим. Також, згідно з договором оренди від 04 вересня 2000 року площа орендованої земельної ділянки становить 8,53 га, однак за спірним договором об`єктом оренди є земельна ділянка площею 7,6511 га. Вважали, що позивачем пропущений строк позовної давності звернення до суд, оскільки після внесення 27 квітня 2016 року інформації про право власності та речові права на спірну земельну ділянку до Державного земельного кадастру позивач мав довідатися про існування спірного договору оренди.

29 травня 2019 року засобами поштового зв`язку ОСОБА_1 подала відзив на позовну заяву, в якому просила в задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на їх безпідставність та необґрунтованість.

Відзив мотивовано тим, що після оформлення спадкових прав на земельну ділянку протягом трьох років позивач не звертався до неї з пропозицією перекласти договір, а тому укладення договору оренди стосовно спірної земельної ділянки з ТОВ ЗАК не порушує прав СТОВ Перше Травня . Зазначає, що позивач не сплачував орендну плату, а договір оренди земельної частки (паю), укладений з СТОВ Перше травня , припинений, оскільки припинена дія сертифікату на право на земельну частку (пай). При цьому в установленому законом порядку оформила спадщину після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішенням Золочівського районного суду Харківської області від 20 листопада 2019 року у задоволенні позову СТОВ Перше Травня відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що у зв`язку зі зміною предмету оренди та статусу сторін договору оренди земельної частки (паю) від 04 вересня 2000 року договір оренди земельної частки(паю) є припиненим, а тому договір оренди землі, укладений між відповідачами, не порушує права позивача. Враховуючи відсутність волевиявлення ОСОБА_1 на укладення нового договору, підстави зобов`язати її переукласти договір з СТОВ Перше Травня відсутні.

26 грудня 2019 року СТОВ Перше Травня звернулося до Харківського апеляційного суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на неповне з`ясування обставин, що мають значення для справи, порушення норм процесуального права, неправильне застосування норм матеріального права, просила скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити її позов.

Апеляційна скарга мотивована тим, що умовами договору та перехідними положеннями Закону України Про оренду землі не передбачалося припинення договору у разі виділення паю в натурі. Припинення дії договорів оренди земельних паїв можливо тільки після їх переукладення відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку або з підстав, передбачених статтею 31 Закону України "Про оренду землі". Договір від 04 серпня 2000 року відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку не переукладався, а тому є чинним до 06 вересня 2020 року, він підлягає виконанню та має бути переукладеним ОСОБА_1 на тих самих умовах. Після отримання свідоцтва про право на спадщину ОСОБА_1 зобов`язана була надати повідомлення про набуття права на спадщину та переукласти договір з СТОВ Перше Травня .

Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд в складі колегії суддів дійшов висновку, що наявні підстави для зупинення апеляційного провадження.

Матеріали справи свідчать, що 07 серпня 1997 року із земель колективної власності КСП Перше Травня на території Світличненської сільської ради на ім`я ОСОБА_2 видано сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ХР №0218275, реєстраційний номер 337.

04 вересня 2000 року між ОСОБА_2 та СТОВ Перше Травня укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку загальною площею 8,53 га строком на 20 років з 04 вересня 2000 року до 04 вересня 2020 року для сільськогосподарського використання. Договір зареєстровано в Світличненській сільській раді Золочівського району Харківської області 06 вересня 2000 року за №327.

На підставі розпорядження Золочівської райдержадміністрації Харківської області від 11 грудня 2002 року ОСОБА_2 виділено земельну частку пай в натурі (на місцевості) та видано державний акт на право власності на земельну ділянку серія Р2 №755119, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю № 295 від 18 лютого 2003 року, кадастровий номер 6322685500:02:012:0146.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла.

Спадкоємцем ОСОБА_2 померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , є її донька ОСОБА_1 яка 24 лютого 2012 року отримала свідоцтво про право на спадщину за законом, а саме на земельну ділянку площею 7,6511 га в межах згідно з планом, що розташована на території Світличненської сільської ради Золочівського району Харківської області, та належала померлій на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку Р2 №755119, виданого на підставі розпорядження Золочівської райдержадміністрації Харківської області від 11 грудня 2002 року №330 та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 295 від 28 лютого 2003 року, кадастровий номер 6322685500:02:012:0146.

12 лютого 2015 року між ОСОБА_1 та ТОВ ЗАК укладено договір оренди землі № 1, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 7,6511 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6322685500:02:012:0146, яка знаходиться території Світличненської сільської ради Золочівського району Харківської області.

Посилаючись на правові висновки Верховного суду, викладені по справі № 924/468/14, а саме що оформлення державного акту на право власності на землю автоматично не припиняє дію раніше укладених їх власниками договорів оренди земельних паїв, а такі договори підлягають переукладанню, СТОВ Перше травня звернулось до суду з даним позовом.

Частиною другою статті 792 ЦК України встановлено, що відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Згідно із частиною першою статті 93 -ЗК України, статтею 1 Закону України Про оренду землі право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до статті 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно з пунктом 17 Перехідних положень ЗК України сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Відповідно до статті 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до статті 321 ЦК України право власності є непорушним.

Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

У пункті 2.3 Типового договору оренди земельної частки (паю), затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 17 січня 2000 року № 5, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 23 лютого 2000 року за № 101/4322, визначено, що у разі виділення земельної ділянки на основі земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) зобов`язання сторін припиняються відповідно до чинного законодавства.

У пункті 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 (з відповідними змінами) Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ судам роз`яснено, що при розгляді спорів про переукладення договорів оренди землі суди повинні враховувати, що згідно з пунктом 2.3 Типового договору оренди земельної частки (паю), затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 17 січня 2000 року № 5, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 23 лютого 2000 року за № 101/4322, після виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання державного акту на право приватної власності на землю зобов`язання сторін припиняються відповідно до чинного законодавства. З часу отримання особою державного акту на право приватної власності на землю вона набуває статусу власника земельної ділянки, у зв`язку з чим змінився предмет оренди та статус сторін договору оренди, а тому договір оренди земельної частки (паю) припиняється.

Враховуючи вимоги статей 203, 215 ЦК України про недійсність правочину, переукладення договору оренди земельної частки (паю) після виділення в натурі (на місцевості) земельної ділянки і одержання власником земельної частки (паю) державного акту на право власності на земельну ділянку можливе лише за наявності волевиявлення на те сторін.

Виходячи з наведених норм та враховуючи те, що з часу отримання державного акту на право приватної власності на землю ОСОБА_1 набула статусу власника земельної ділянки, тобто змінився предмет оренди та статус сторін договору оренди, а тому суд першої інстанції вважав, що договір оренди земельної частки (паю) від 06 вересня 2012 року, укладений між СТОВ Перше травня та ОСОБА_1 , слід вважати припиненим.

Зазначений висновок суду першої інстанції узгоджується з правовим висновком Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, викладеному постановах: від 11 листопада 2018 року у справі № 484/301/18-ц, від 14 серпня 2019 року у справі № 484/4135/18-ц, від 30 жовтня 2019 року у справі № 233/4198/18-ц, від 11 листопада 2019 року у справі № 484/4067/18-ц та інші.

Разом з тим в провадженні Верховного Суду перебуває справа № 233/3676/19-ц за позовом приватного акціонерного товариства АПК-ІНВЕСТ до ОСОБА_1 , третя особа - виконавчий комітет Дружківської міської ради Донецької області, про переукладення договору оренди земельної частки (паю); за зустрічним позовом ОСОБА_1 до приватного акціонерного товариства АПК-ІНВЕСТ про припинення договору оренди земельної частки (паю) шляхом його розірвання.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги та подаючи апеляційну скаргу, СТОВ Перше травня посилалося на правові висновки, зроблені Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду, які викладені у постановах від 19 березня 2018 року у справі № 924/468/14, згідно з якими оформлення державного акту на право власності на землю дію раніше укладених їх власниками договорів оренди земельних паїв автоматично не припиняє, а такі договори підлягають переукладанню. Припинення дії договорів оренди земельних паїв має місце тільки після їх переукладання відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку або з підстав, передбачених статтею 31 Закону України Про оренду землі .

Ухвалою Великої Палати Верховного суду від 15 квітня 2015 року прийнято до розгляду справу № 233/3676/19 за позовом приватного акціонерного товариства АПК-ІНВЕСТ до ОСОБА_1, третя особа - виконавчий комітет Дружківської міської ради Донецької області, про переукладення договору оренди земельної частки (паю); за зустрічним позовом ОСОБА_1 до приватного акціонерного товариства АПК-ІНВЕСТ про припинення договору оренди земельної частки (паю) шляхом його розірвання за касаційною скаргою Приватного акціонерного товариства АПК-ІНВЕСТ на постанову Донецького апеляційного суду від 22 січня 2020 року. Призначено справу до розгляду Великою Палатою Верховного суду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

На даний час рішення по вищезазначеній не ухвалено.

Суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (у іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду (пункт 10 частини першої статті 252 ЦПК України).

Керуючись ст. ст. 252 ч. 1 п. 10, 260, 261 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Зупинити апеляційне провадження у справі за апеляційною скаргою Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Перше Травня на рішення Золочівського районного суду Харківської області від 20 листопада 2019 року до розгляду Великою Палатою Верховного Суду справи № 233/3676/19 (провадження № 14-65 цс 20) за позовом Приватного акціонерного товариства АПК-ІНВЕСТ до ОСОБА_1, третя особа Виконавчий комітет Дружківської міської ради Донецької області про переукладення договору та за зустрічним позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства АПК-ІНВЕСТ про припинення договору оренди земельної частки (паю) шляхом його розірвання за касаційною скаргою Приватного акціонерного товариства АПК-ІНВЕСТ на постанову Донецького апеляційного суду від 22 січня 2020 року.

Ухвала набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення безпосередньо до Верховного Суду.

Повний текст ухвали складено 28 серпня 2020 року.

Головуючий А.В.Котелевець

Судді І.В. Бурлака

В.Б. Яцина

СудХарківський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення27.08.2020
Оприлюднено31.08.2020
Номер документу91209222
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —622/462/19

Постанова від 21.12.2020

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Котелевець А. В.

Постанова від 21.12.2020

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Котелевець А. В.

Ухвала від 16.10.2020

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Котелевець А. В.

Ухвала від 27.08.2020

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Котелевець А. В.

Ухвала від 27.08.2020

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Котелевець А. В.

Ухвала від 22.06.2020

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Котелевець А. В.

Ухвала від 06.02.2020

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Овсяннікова А. І.

Ухвала від 03.02.2020

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Овсяннікова А. І.

Ухвала від 23.01.2020

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Овсяннікова А. І.

Ухвала від 27.12.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Овсяннікова А. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні