ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 530/10/19 Номер провадження 22-ц/814/1344/20Головуючий у 1-й інстанції Должко С.Р. Доповідач ап. інст. Абрамов П. С.
У Х В А Л А
27 серпня 2020 року м. Полтава
Полтавський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати у цивільних справах: судді-доповідача: Абрамова П.С., суддів: Кривчун Т.О., Чумак О.В., вирішуючи питання про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Зіньківського районного суду Полтавської області від 12 березня 2020 року в справі за позовом Дочірнього підприємства товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство "Інтеграл-Агро" до ОСОБА_1 , Фермерського господарства "Чорноземи Зіньківщини", з участю третіх осіб: Зіньківська районна державна адміністрація, Комунальне підприємство "Реєстраційно-інвентаризаційна служба Опішнянської територіальної громади", про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним
та зустрічним позовом ОСОБА_1 до Дочірнього підприємства товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство "Інтеграл -Агро" про стягнення заборгованості по орендній платі та припинення правовідношення шляхом дострокового розірвання договору оренди землі, -
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Зіньківського районного суду Полтавської області від 12 березня 2020 року позовні вимоги Дочірнього підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство "Інтегал -Агро" - задоволено.
У задоволенні зустрічних позовних вимог ОСОБА_1 - відмовлено. Вирішено питання про стягнення судових витрат.
Додатковим рішенням Зіньківського районного суду Полтавської області від 12 березня 2020 року вирішено питання по суті позовної вимоги Дочірнього підприємства ТОВ "Інтеграл-Агро" про визнання недійсним договору оренди землі.
Відповідач ОСОБА_1 , яка є позивачем за зустрічним позовом звернулася з апеляційною скаргою на рішення суду.
Оскільки апеляційна скарга не відповідала вимогам процесуального закону, ухвалою апеляційного суду від 07 травня 2020 року вона залишена без руху з наступних підстав.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України від 8 липня 2011 року № 3674-VI Про судовий збір .
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подачу апеляційної скарги на рішення суду становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Окрім цього, у п. 21 Постанови Пленуму ВССУ "Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах" від 17 жовтня 2014 року № 10 з подальшити змінами, роз`яснено, що Законом передбачено сплату судового збору за подання апеляційної та касаційної скарги на рішення суду в певному розмірі виходячи зі ставки судового збору, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги незалежно від оспорюваної суми (підпункти 6, 7 пункту 1 частини другої статті 4 Закону № 3674-VI). У разі якщо в апеляційному або в касаційному порядку оскаржується судове рішення, яке прийнято за наслідками розгляду первісного і зустрічного позовів, то якщо заявник не згоден із таким рішенням у частині розгляду вимог за обома зазначеними позовами, судовий збір має сплачуватися ним так само з урахуванням результатів розгляду як первісного, так і зустрічного позовів.
З урахуванням викладеного, за подачу апеляційної скарги сплаті підлягв судовий збір, обрахований виходячи зі ставок судового збору з подасу як первісного, так і зустрічного позову. Підстави для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору матеріали справи не містят,. З клопотанням про візстрочку, розстрочку чи звільнення від сплати судового збору апелянт не зверталася.
Таким чином, за подання апеляційної скарги на рішення суду ОСОБА_1 мала сплатити судовий збір в сумі 5186 гривень 70 копійок ( 1921 гривні - ствки судового збору за подачу первісного позову, та 1536 гривні 80 копійок ставки за зустрічним позовом, з обрахунку: 768,40 х 2 (за кожну позовну вимогу), (у підтвердження сплати судового збору - надати оригінал квитанції до апеляційного суду).
При цьому апеляційний суд керувався вимогами ч. 1 ст. 6 Європейської конвенції з прав людини, згідно якої кожен має право на доступ до суду. В рішеннях Європейського Суду з прав людини висловлена позиція, що держава вправі висувати свої вимоги щодо доступу до суду апеляційної інстанції (Толстой-Милославський проти Сполученого Королівства), 13 липня 1995, Серії A № 316-B).
Рішення суду щодо виконання вимог закону не є перекоджанням у доступі до правосуддя.
З урахуванянм викаденого, апеляційна скарга залишена без руху, а апелянту надано апелянту строк для усунення недоліків, що не перевищує десяти днів з дня отримання ним цієї ухвали, який з урахуванням норм Закону України № 540-IX "Про додаткові соціальні та економічні гарантії у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)", який роз`яснено, що буде обліковуватися з моменту закінчення терміну дії карантину.
Згідно повідомлення про вручення поштового відправлення копія ухвали апеляційного суду про залишення апеляційної скарги без руху отримана ОСОБА_1 ще 15 травня 2020 року.
2 квітня 2020 року набрав чинності Закон України від 30 березня 2020 року N 540-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" (далі - Закон N 540-IX), яким розділ XII "Прикінцеві положення" ЦПК України доповнено пунктом 3 такого змісту: "Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 49, 83, 84, 170, 178, 179, 180, 181, 185, 210, 222, 253, 275, 284, 325, 354, 357, 360, 371, 390, 393, 395, 398, 407, 424 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, подання заяви про перегляд заочного рішення, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, заяви про скасування судового наказу, розгляду справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину".
На усій території України карантин установлено з 12 березня 2020 року та продовжено до 31 серпня 2020 року (станом на моментпостановлення даної ухвали) згідно постанов КМУ від 11 березня 2020 року №211, від 02 квітня 2020 року №255, від 22 квітня 2020 року №291, від 20 травня 2020 року №392, від 22 липня 2020 року №641.
В свою чергу, 17 липня 2020 року вступив в силу Закон України № 731-IX від 18 червня 2020 року, яким внесені зміни до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину.
Так, відповідно до цього Закону "під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 4 розділу X "Прикінцеві положення" Господарського процесуального кодексу України, пункту 3 розділу XII "Прикінцеві положення" Цивільного процесуального кодексу України, пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом. Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими кодексами), мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених цим Законом".
Тобто, процесуальні строки які вже були автоматично продовженні до набрання чинності Закону № 731-IX, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цього Закону. Оскільки закон набирав чинності 17.07.2020, як наслідок, строк на усунення недоліків апеляційної скарги ОСОБА_1 продовжувався до 5 серпня 2020 року.
Після вказаної дати апелянт не надав ніяких заяв відносно продовження даного строку, як і не вчинив жодних дій спрямованих на усунення недоліків апеляційної скарги.
Апеляційна скарга за формою та змістом повинна відповідати вимогам ст.356 ЦПК. У ч.2 ст.357 ЦПК передбачено, що до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, установлених ст. 356 цього кодексу, застосовуються положення ст. 185 цього кодексу.
За змістом ч.3 ст. 185 ЦПК якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви в строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
З урахуванянм викладеного, апеляційний суд приходить до висновку, що наявні підстави для визнання апеляційної скарги неподаною та повернення її апелянту.
Рішення апеляційним судом ухвалено з урахуванням строків на можливе надходження заяв та доказів усунення недоліків скарги засобами поштового зв`язку.
Керуючись ст. ст. 127, 185, 356, 337 ЦПК України, -
п о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Зіньківського районного суду Полтавської області від 12 березня 2020 року - визнати неподаною та повернути апелянту.
Роз`яснити апелянту, що повернення скарги не перешкоджає повторному зверненню до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для її повернення.
Ухвала набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Головуючий суддя: П.С. Абрамов
Судді: Т.О. Кривчун
О.В. Чумак
Суд | Полтавський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.08.2020 |
Оприлюднено | 02.09.2020 |
Номер документу | 91236571 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Полтавський апеляційний суд
Абрамов П. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні