УКРАЇНА
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
88000, м. Ужгород, вул. Коцюбинського, 2а
e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://zk.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
07.09.2020 м. Ужгород Справа № 907/343/20
Суддя Господарського суду Закарпатської області Ремецькі О.Ф.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи №907/343/20
за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю Прогрес Д.Ф. м. Львів до товариства з обмеженою відповідальністю Насвіт с. Косонь Берегівського району Закарпатської області про стягнення суми 345 046,70 грн. заборгованості
Без повідомлення (виклику) учасників справи.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Прогрес Д.Ф. м. Львів звернулась до Господарського суду Закарпатської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю Насвіт с. Косонь Берегівського району Закарпатської області про стягнення суми 345 046,70 грн. заборгованості за договором №21/02/20 від 21.01.2020 про оренду опалубки, у тому числі суми 132 686,70 грн. основного боргу по орендній платі та 212 360,00 грн. штрафу за пошкодження та забруднення орендованого обладнання, посилаючись на порушення відповідачем умов укладеного договору, ст. 526, Цивільного кодексу України.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на невиконання відповідачем взятих на себе по договору зобов`язань щодо сплати орендних платежів, внаслідок чого в нього виникла та рахується заборгованість, яка станом на момент звернення до суду з даним позовом складає суму 132 686,70 грн. Крім того, посилаючись на п.п. 2.2. та 6.4 Договору просить стягнути з відповідача суму 212 360,00 грн. штрафу за пошкодження та забруднення орендованого обладнання.
Відповідно до ч. 1 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи.
Згідно з ч. 3 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України малозначними справами є, зокрема, справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України у порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції господарського суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Згідно з ч. 3 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) ціну позову; 2) значення справи для сторін; 3) обраний позивачем спосіб захисту; 4) категорію та складність справи; 5) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; 6) кількість сторін та інших учасників справи; 7) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 8) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
З огляду на наведене, оскільки справа №907/343/20, не є складною в розумінні норми ч. 4 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України, суд здійснює розгляд даної справи у порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Так, будь-яких клопотань щодо розгляду спору з повідомленням (викликом) сторін подано не було, у зв`язку з чим, враховуючи також, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі (з огляду на заявлені предмет та підстави позову) не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи, суд дійшов висновку про розгляд справи без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 28.05.2020 суд ухвалив прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі, справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; визначено відповідачу строк для подання заяви із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження протягом 5 днів з дня вручення даної ухвали, для подання відзиву на позов - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали, та, встановлено сторонам строк для подання відповіді на відзив (позивачем) та заперечень (відповідачем) (якщо такі будуть подані) не пізніше 01.07.2020р.
Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Вказана ухвала суду від 28.05.2020 року у зв`язку з відсутністю фінансування суду на відповідні поштові витрати була надіслана відповідачу 27.07.2020 рекомендованим листом, на адресу місцезнаходження юридичної особи, та як вбачається з повернутого рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 8850101176463, отримана відповідачем 01.08.2020 року.
Згідно з пунктом 3 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення.
Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позов у визначений у відповідності до положень Господарського процесуального кодексу України строк.
Суд вказує про те, що відповідач не був обмежений у своїх процесуальних правах надати відзив через канцелярію суду або шляхом направлення на адресу суду поштовим відправленням, відтак, приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений частиною 1 статті 251 Господарського процесуального кодексу України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими процесуальними правами, з метою дотримання процесуальних строків вирішення спору, суд дійшов висновку, що наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення у відповідності до ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178, ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, а неподання відповідачем відзиву на позов не перешкоджає вирішенню справи по суті за наявними в ній матеріалами.
Судом також враховано, що згідно з приписами п. 6.1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
У частині 8 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши подані позивачем матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
21 січня 2020 року між товариством з обмеженою відповідальністю Прогрес Д.Ф (надалі за текстом - Позивач , Орендодавець ) та товариством з обмеженою відповідальністю Насвіт з іншої сторони (надалі за текстом - Відповідач , Орендар ) укладено договір №21/02/20 про оренду опалубки.
За умовами п. 1.1. Договору, Орендодавець в порядку та на умовах, визначених цим Договором, зобов`язується передати Орендареві у користування за плату опалубку, перелік якої визначений в акті приймання-передачі (Додаток до цього Договору), що є невід`ємною частиною цього договору.
Загальна вартість кожного комплекту опалубки вказується, у відповідному акті приймання-передачі. Комплект опалубки має бути переданий Орендареві протягом 2 (двох) робочих днів після оплати Орендарем орендної плати за перший календарний місяць оренди, включаючи розмір застави, якщо така передбачена Договором чи у відповідному акті та засвідчується підписанням відповідного акту приймання-передачі. У зв`язку з наведеним, дата підписання договору та дата підписання акту приймання-передачі по різним комплектам опалубки можуть не співпадати.
Підписання належним представником Орендаря акту приймання-передачі обладнання засвідчує: факт передачі Орендодавцем технічно справного обладнання; Факт ознайомлення Орендаря із всіма особливими властивостями роботи обладнання; факт проведення інструктажу з використання обладнання в роботі та правил безпеки при його застосуванні. (пункти 1.2, 1.3 Договору).
Пунктом 2.2 Договору передбачено, що орендар зобов`язується: а) використовувати опалубку відповідно до умов цього Договору, дотримуватись правил техніки безпеки при роботі. Монтаж, демонтаж опалубки та розрахунок допустимих навантажень проводити із залученням кваліфікованих спеціалістів; б) підтримувати елементи опалубки в справному та чистому стані; в) повідомляти Орендодавця про передачу обладнання в суборенду; г) забезпечити збереження опалубки від втрати та (або) пошкодження; д) своєчасно, у встановлені цим Договором строки, сплачувати визначену цим Договором плату (орендну плату) за користування опалубкою у повному обсязі та вносити заставу відповідно до Договору; е) письмово повідомляти Орендодавця про зміну місця використання обладнання (опалубки) протягом 3 (трьох) днів з дня зміни місця використання обладнання (опалубки). ж) повернути опалубку Орендодавцеві не пізніше 22 лютого 2020 року, за адресою: м. Львів, вул. Стрийська, 45 в справному стані та повній комплектації. В момент повернення складається акт приймання-передачі (повернення); з) нести матеріальну відповідальність за втрату чи пошкодження обладнання; и) перед поверненням опалубки очистити елементи опалубки від залишків цементу, бетону, та бруду.
Розділом три договору передбачені умови по оплаті за вказаним договором. Так пунктами 3.1, 3.2 даного розділу визначено, що за користування опалубкою Орендар сплачує Орендодавцеві орендну плату. Орендна плата починає нараховуватись з дня підписання акту приймання-передачі та нараховується до дня повернення Орендарем комплекту опалубки та підписання Сторонами акту приймання-передачі (повернення) включно. Загальна сума орендної плати становить: вартість оренди за один календарний день помножену на фактичну кількість календарних днів оренди опалубки. Вартість оренди опалубки вказана в актах приймання-передачі.
У випадку порушення зобов`язань, що виникають з приводу виконання цього Договору (надалі іменується "порушення Договору"), Сторони несуть відповідальність, визначену цим Договором та чинним в Україні законодавством. (пункт 4.1 Договору).
Строк дії договору визначений пунктом 5.1 Договору за яким даний Договір вступає в силу у момент підписання його Сторонами, та діє до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань та повного фінансового розрахунку.
Закінчення строку цього договору не звільняє Сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії цього договору (п. 5.2 Договору).
Повернення Орендарем обладнання Орендодавцю здійснюється за участю кваліфікованих та уповноважених представників обох Сторін. Уповноважені представники Сторін здійснюють огляд технічного стану обладнання. Результати огляду технічного стану (огляду) обладнання відображаються в акті огляду технічного стану (огляду) обладнання. а) При поверненні обладнання явка кваліфіковано представника Орендаря обов`язкова. Орендар заздалегідь повідомляє Орендодавця про час та дату повернення обладнання, а також про особу уповноваженого кваліфікованого представника, який буде присутній під час передачі обладнання, але не пізніше ніж за 1 (один) календарний день до дати повернення обладнання. Орендодавець у свою чергу погоджує із Орендарем час та дату передачі обладнання, засобом електронного зв`язку чи іншим способом, визначеним Сторонами, надсилає повідомлення про готовність прийняти обладнання за участі кваліфікованого представника Орендодавця. б) У разі виявлення слідів пошкоджень, поломок та забруднень обладнання, такі відомості заносяться до акту огляду технічного стану (огляду) та робиться запис стосовно вини Орендаря у виявлених недолітках обладнання. в) У разі встановлення факту технічної несправності обладнання, його некомплектності, (відсутності деталей), такі відомості заносяться до акту огляду технічного стану (огляду) обладнання. г) У випадку відсутності представника Орендаря при поверненні обладнання. Орендодавець має право прийняти обладнання із зауваженнями та скласти акт огляду технічного стану (огляду) в односторонньому порядку, при цьому належним чином надсилає два примірника актів із такими зауваженнями Орендарю, а останній, в свою чергу, протягом 7 (семи) календарних днів завіряє та повертає один примірник акту Орендодавцеві, або наводить аргументовані причини відмови від підписання такого акту. У разі відсутності аргументованих причин відмови від підписання акту, Орендар вважається таким, що погодився з актом огляду технічного стану (огляду). д) Орендар вправі оскаржити акт огляду технічного стану (огляду) із залученням третьої сторони з кваліфікованим експертом (п. 6.4 Договору).
Відповідно до пункту 6.5 Договору за наслідками підписання акту огляду технічного стану обладнання, уповноважені представники Сторін підписують акт приймання-передачі (повернення) обладнання. Якщо при огляді технічного стану обладнання були зафіксовані обставини, викладені в п.п. б), в) п.6.4. даного Договору, в акті приймання-передачі (повернення) обладнання робиться запис про повернення обладнання в неналежному стані з вини Орендаря.
Орендар повинен оплатити штраф у розмірі витрат Орендодавця по приведенню обладнання в належний стан, його ремонту, відшкодувати інші збитки Орендодавця, які є наслідками обставин зазначених в п.п. б), в) п. 6.4. даного Договору, протягом 10 (десяти) календарних днів з моменту отримання додатково виставленого рахунку Орендодавця. У в випадку встановлення фактів пошкодження, втрати (викрадення) орендованого за договором обладнання чи його деталей, Орендар відшкодовує вартість обладнання та його деталей на основі додатково виставленого рахунку Орендодавця протягом 10 (десяти) календарних днів з моменту його отримання, у відповідності з цінами на нове обладнання, вказаними у акті приймання-передачі, а також оплачує всі витрати, пов`язані з ремонтними роботами, придбанням нового обладнання, або відшкодовує втрачене обладнання ідентичним обладнанням, яке придбає сам Орендар, у безспірному порядку. (пункти 6.6., 6.7 Договору).
На виконання умов договору позивач передав відповідачу у користування опалубку, що підтверджується актом приймання передачі №1 від 24.01.2020 та актами надання послуг №221 від 22.02.2020, №401 від 29.02.2020.
Згідно акту огляду технічного стану, повернення об`єкту оренди відбулося 23.03.2020 року. Об`єкт оренди повернуто в неналежному стані, що засвідчено представниками сторін.
У зв`язку з виявленими пошкодженнями орендованого майна позивачем надіслано відповідачу акт - претензію №649 від 23 березня 2020 року на суму 287 360,00 грн.
За доводами позивача, що підтверджуються матеріалами справи Відповідач не виконав зобов`язання згідно умов Договору, а саме не здійснив повну оплату по договору.
У зв`язку з чим позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення суми 132 686,70 грн. основного боргу по орендній платі. Та у зв`язку з порушенням відповідачем умов договору в частині повернення об`єкту оренди в належному стані, просить суд стягнути суму 212 360,00 грн. штрафу.
Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Дослідивши зміст укладеного між позивачем та відповідачем договору №21/02/20 від 21.01.2020 року, суд дійшов висновку, що даний правочин за своєю правовою природою є договором оренди майна.
Вказаний договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов`язань, а саме майново-господарських зобов`язань згідно ст. ст. 173, 174, 175 Господарського кодексу України, ст. ст. 11, 202, 509 Цивільного кодексу України, і згідно зі ст. 629 Цивільного кодексу України є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до норм частини 1 та 2 статті 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).
До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (частина 6 статті 283 Господарського кодексу України).
Відповідно до частини 1 статті 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно з ч.2, 3 ст.774 Цивільного кодексу України строк договору піднайму не може перевищувати строку договору найму. До договору піднайму застосовуються положення про договір найму.
Договір найму укладається на строк, встановлений договором (ст. 763 Цивільного кодексу України).
Строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов`язки відповідно до договору (ч. і ст. 631 Цивільного кодексу України).
Згідно зі ст. 526 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. За змістом ст. 610 ЦКУ несплата боржником суми боргу вважається порушенням зобов`язання.
Підписання належним представником орендаря акту приймання-передачі обладнання засвідчує: факт передачі орендодавцем технічно справного обладнання; факт ознайомлення орендаря із всіма особливими властивостями роботи обладнання; факт проведення інструктажу з використання обладнання в роботі та правил безпеки при його застосуванні (положення п. 1.3. Договору).
Як встановлено судом, на виконання умов Договору позивачем було передано відповідачу комплект опалубки, що підтверджується Актом №1 приймання-передачі від 24.01.2020р.
Згідно статті 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до статті 286 Господарського кодексу України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Згідно із частиною 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до п. 3.1.-3.3. Договору, за користування опалубкою орендар сплачує орендодавцеві орендну плату. Орендна плата починає нараховуватися з дня підписання акту приймання-передачі та нараховується до дня повернення орендарем комплекту опалубки та підписання сторонами нараховується до дня повернення орендарем комплекту опалубки та підписання сторонами акту приймання-передачі (повернення) включно. Загальна сума орендної плати становить: вартість оренди за один календарний день помножену на фактичну кількість календарних днів оренди опалубки. Вартість оренди опалубки вказана в актах приймання-передачі.
Так, пп. а, б, в п. 3.4. Договору визначено, що сторони погодили, що період розрахунків оренди становить календарний місяць; у випадку оренди (довгострокової) більш як на 30 календарних днів, орендар зобов`язується здійснити попередню плату у розмірі 100% за фактичну кількість календарних днів оренди опалубки, що залишається до кінця місяця - у першому місяці користування від дня підписання акту приймання-передачі шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок орендодавця; за другий та кожний наступний період розрахунків, орендна плата вноситься попередньо (авансом): впродовж 5 (п`яти) робочих днів до початку такого періоду розрахунків за поточний місяць, чи ту кількість календарних днів (якщо оренда була меншою місячного терміну), шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок орендодавця.
Згідно Акту №1 приймання-передачі від 24.01.2020., розмір орендної плати за місяць з ПДВ становить 4 664,21 грн.
Так, як вбачається з матеріалів справи, за оренду опалубки між сторонами Договору протягом січня - лютого 2020р. підписано акт надання послуг №221 від 22.02.2020 року на суму 140 198,40 грн. та акт надання послуг №401 від 29.02.2020 року на суму 32 712,96 грн.
Акт надання послуг за березень 2020р. в матеріалах справи відсутній.
Згідно акту огляду технічного стану, повернення об`єкту оренди відбулося 23.03.2020 року.
Отже, з урахуванням положень ст. 530 Цивільного кодексу України, враховуючи умови Договору, строк виконання грошового зобов`язання відповідача по сплаті орендних платежів за договором на момент розгляду справи настав.
Частиною 3 ст. 285 Господарського кодексу України визначено, що одним із основних обов`язків орендаря є внесення орендної плати своєчасно і в повному обсязі.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Матеріалами справи підтверджується факт передачі позивачем в оренду, прийняття відповідачем та користування ним об`єктом оренди за Договором, відповідачем вказані обставини передбаченим законодавством способом не спростовано та не заперечене.
З огляду на, що суд здійснивши перевірку нарахування орендної плати за березень 2020 року у відповідності до п. 3.2. Договору прийшов до висновку про часткове задоволення цієї позовної вимоги в сумі 107 276,83 грн. У задоволенні решти позовних вимог в цій частині належить відмовити.
Крім того позивач посилаючись на порушення відповідачем умов договору в частині повернення об`єкту оренди в належному стані заявив позовну вимогу про стягнення суми 212 360 грн. штрафу.
Повернення Орендарем обладнання Орендодавцю здійснюється за участю кваліфікованих та уповноважених представників обох Сторін. Уповноважені представники Сторін здійснюють огляд технічного стану обладнання. Результати огляду технічного стану (огляду) обладнання відображаються в акті огляду технічного стану (огляду) обладнання. а) При поверненні обладнання явка кваліфіковано представника Орендаря обов`язкова. Орендар заздалегідь повідомляє Орендодавця про час та дату повернення обладнання, а також про особу уповноваженого кваліфікованого представника, який буде присутній під час передачі обладнання, але не пізніше ніж за 1 (один) календарний день до дати повернення обладнання. Орендодавець у свою чергу погоджує із Орендарем час та дату передачі обладнання, засобом електронного зв`язку чи іншим способом, визначеним Сторонами, надсилає повідомлення про готовність прийняти обладнання за участі кваліфікованого представника Орендодавця. б) У разі виявлення слідів пошкоджень, поломок та забруднень обладнання, такі відомості заносяться до акту огляду технічного стану (огляду) та робиться запис стосовно вини Орендаря у виявлених недолітках обладнання. в) У разі встановлення факту технічної несправності обладнання, його некомплектності, (відсутності деталей), такі відомості заносяться до акту огляду технічного стану (огляду) обладнання. г) У випадку відсутності представника Орендаря при поверненні обладнання. Орендодавець має право прийняти обладнання із зауваженнями та скласти акт огляду технічного стану (огляду) в односторонньому порядку, при цьому належним чином надсилає два примірника актів із такими зауваженнями Орендарю, а останній, в свою чергу, протягом 7 (семи) календарних днів завіряє та повертає один примірник акту Орендодавцеві, або наводить аргументовані причини відмови від підписання такого акту. У разі відсутності аргументованих причин відмови від підписання акту, Орендар вважається таким, що погодився з актом огляду технічного стану ( огляду ). д) Орендар вправі оскаржити акт огляду технічного стану (огляду) із залученням третьої сторони з кваліфікованим експертом (п. 6.4 Договору).
Відповідно до пункту 6.5 Договору За наслідками підписання акту огляду технічного стану обладнання, уповноважені представники Сторін підписують акт приймання-передачі (повернення) обладнання. Якщо при огляді технічного стану обладнання були зафіксовані обставини, викладені в п.п. б), в) п.6.4. даного Договору, в акті приймання-передачі (повернення) обладнання робиться запис про повернення обладнання в неналежному стані з вини Орендаря.
Орендар повинен оплатити штраф у розмірі витрат Орендодавця по приведенню обладнання в належний стан, його ремонту, відшкодувати інші збитки Орендодавця, які є наслідками обставин зазначених в п.п. б), в) п. 6.4. даного Договору, протягом 10 (десяти) календарних днів з моменту отримання додатково виставленого рахунку Орендодавця. У в випадку встановлення фактів пошкодження, втрати (викрадення) орендованого за договором обладнання чи його деталей, Орендар відшкодовує вартість обладнання та його деталей на основі додатково виставленого рахунку Орендодавця протягом 10 (десяти) календарних днів з моменту його отримання, у відповідності з цінами на нове обладнання, вказаними у акті приймання-передачі, а також оплачує всі витрати, пов`язані з ремонтними роботами, придбанням нового обладнання, або відшкодовує втрачене обладнання ідентичним обладнанням, яке придбає сам Орендар, у безспірному порядку. (пункти 6.6., 6.7 Договору).
З матеріалів справи вбачається підписання акту огляду технічного стану, що є додатком №1 до договору № 21.02.20 про оренду опалубки уповноваженим представником відповідача 23.03.2020 року. Згідно якого повернута опалубка пошкоджена та вартість відновлення пошкоджень складає 212 360,00 грн.
Матеріалами справи підтверджено неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов`язань за Договором в частині повернення об`єкту оренди в належному стані.
З огляду на, що позовна вимоги про стягнення збитків в сумі 212 360,00 грн.- правомірна та підлягає задоволенню.
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Стаття 74 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 76-79 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
За приписами ч.1 ст.86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю Прогрес Д.Ф. м. Львів до товариства з обмеженою відповідальністю Насвіт с. Косонь Берегівського району Закарпатської області підлягають задоволенню частково в сумі 319 636,83 грн.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача в сумі 4 794,55 грн. пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 13, 73, 74, 76, 77, 86, 129, 191, 195, ч. 1 ст. 202, ст.ст. 232, 233, 237, 238, 240, 252 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити частково.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Насвіт (90233, Закарпатська область, Берегівський район, с. Косонь, Урочище, будинок 1, Код ЄДРПОУ 37637723) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Прогрес Д.Ф. (79034, м. Львів вулиця Навроцького, будинок 33, код ЄДРПОУ 39006413) суму 319 636,83 грн. (триста дев`ятнадцять тисяч шістсот тридцять шість гривень 83 коп.) в т. ч. 107 276,83 грн. заборгованості по орендній платі, суму 212 360,00 грн. штрафу, а також суму 4 794,55 грн. (чотири тисячі сімсот дев`яносто чотири гривні 55 коп.) у відшкодування витрат по сплаті судового збору.
3. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено: 07.09.2020.
Суддя О.Ф. Ремецькі
Суд | Господарський суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 07.09.2020 |
Оприлюднено | 08.09.2020 |
Номер документу | 91339662 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Закарпатської області
Ремецькі О.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні