Рішення
від 07.09.2020 по справі 640/15768/20
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

1/1108

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 вересня 2020 року м. Київ № 640/15768/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Клочкової Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "СКАЙПРОДЖЕКТ"

до Державної архітектурно-будівельної інспекції України

третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача

товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЬТІС-КОНСТРАКШН"

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю "СКАЙПРОДЖЕКТ" (надалі - позивач), до Державної архітектурно-будівельної інспекції України (надалі - відповідач), третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЬТІС-КОНСТРАКШН" (надалі - третя особа), в якій позивач просить, (з урахування уточнених позовних вимог):

- визнати протиправною бездіяльність Державної архітектурно-будівельної інспекції України щодо невнесення зміни даних у дозвіл на виконання будівельних робіт № 2008-Пч/Т від 18 травня 2010 року об'єкта будівництва "Реконструкція та забудова території в межах будинків № 91 та 93 на вулиці Червоноармійській, 22, на вулиці Предславинській, №11-А літ. "Б" на вулиці Ульянових, 7/20, на вулиці Предславинській у Печерському районі міста Києва", зазначених у заяві № 40-30/1206-31 від 12 червня 2020 року товариства з обмеженою відповідальністю "СКАЙПРОДЖЕКТ";

- визнати протиправною бездіяльність Державної архітектурно-будівельної інспекції України щодо невнесення до Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів інформації про внесення змін у Дозвіл на виконання будівельних робіт № 2008-Пч/Т від 18 травня 2010 року об'єкта будівництва "Реконструкція та забудова території в межах будинків № 91 та 93 на вулиці Червоноармійській, №22 на вулиці Предславинській, №11-А літ. "Б", на вулиці Ульянових, 7/20 на вулиці Предславинській у Печерському районі міста Києва", зазначеної у заяві № 40-30/1206-31 від 12 червня 2020 року товариства з обмеженою відповідальністю "СКАЙПРОДЖЕКТ";

- зобов'язати Державну архітектурно-будівельну інспекцію України внести зміни даних у Дозвіл на виконання будівельних робіт № 2008-Пч/Т від 18 травня 2010 року об'єкта будівництва "Реконструкція та забудова території в межах будинків № 91 та 93 на вулиці Червоноармійській, №22 на вулиці Предславинській, №11-А літ. "Б" на вулиці Ульянових, 7/20 на вулиці Предславинській у Печерському районі міста Києва", зазначену у заяві № 40-30/1206-31 від 12 червня 2020 року товариства з обмеженою відповідальністю "СКАЙПРОДЖЕКТ";

- зобов'язати Державну архітектурно-будівельною інспекцією України внести до Реєстру будівельної діяльності інформацію про внесення змін у дозвіл на виконання будівельних робіт № 2008-Пч/Т від 18 травня 2010 року об'єкта будівництва "Реконструкція та забудова території в межах будинків № 91 та 93 на вулиці Червоноармійській, №22 на вулиці Предславинській, №11-А літ. "Б" на вулиці Ульянових, 7/20 на вулиці Предславинській у Печерському районі міста Києва", зазначену у заяві № 40-30/1206-31 від 12 червня 2020 року товариства з обмеженою відповідальністю "СКАЙПРОДЖЕКТ".

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що відповідачем протиправно не прийнято заяву позивача №40-30/1206-31 від 12.06.2020р., не здійснено внесення зміни даних у Дозвіл на виконання будівельних робіт від 18.05.2010р. №2008-Пч/Т та не внесено відповідну інформацію до Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів.

Вважаючи, що позивачем будо здійснено повідомлення про зміну даних у дозвіл на виконання будівельних робіт у встановлений законом спосіб, а відповідачем порушено Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності", Порядок виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. № 466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт", позивач звернувся до адміністративного суду з вказаною позовною заявою.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення учасників справи.

Відповідачем у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не надано, заперечень щодо змісту позовних вимог та доказів на спростування викладених позивачем обставин - не надано, хоча відповідач належним чином повідомлений про розгляд цієї справи, що підтверджується зворотнім повідомлення про вручення поштового відправленням, яким було направлено відповідні ухвали суду.

При цьому, позивач неодноразово звертався до суду із обґрунтованими заявами про прискорення розгляду справи, які були враховані судом.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва виходить з наступного.

Судом встановлено, що Рішенням Київської міської ради від 27.05.2004 р. N288/1498 "Про передачу земельних ділянок та продаж земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгами на вул. Предславинській, 7/20 (перетин з вул. Ульянових) у Печерському районі м. Києва" вирішено, зокрема: передати товариству з обмеженою відповідальністю "Ковчег", за умови виконання пункту 8 цього рішення, земельні ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгами на вул. Предславинській, 7/20 (перетин з вул. Ульянових) в Печерському районі м. Киева за рахунок міських земель, не наданих у власність чи користування, у зв'язку з переходом права власності на житловий будинок (свідоцтво на право власності від 13.02.2004) загальною площею 0,42 га, в тому числі: - ділянку N 1 площею 0,28 га - в короткострокову оренду строком на 1 рік (з правом викупу); - ділянку N 2 площею 0,14 га - в короткострокову оренду на 5 років (в межах червоних ліній) (п.2 Рішення); продати товариству з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" земельну ділянку площею 0,2809 га для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгами на вул. Предславинській, 7/20 (перетин з вул. Ульянових) в Печерському районі м. Києва (п.5 Рішення).

У відповідності до зазначеного, товариством з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" отримано Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,2809 га на вул. Предславинській, 7/20 (кадастровий номер 8000000000:79:031:0010), зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 20.07.2004 № 02-8-00058;

Крім того, у відповідності до зазначеного Рішення Київської міської ради 22.06.2004р. між Київською міською радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" (Орендар) укладено Договір оренди земельної ділянки площею 0,1372 га за адресою: м.Київ, вул. Предславинська, 7/20 (перетин з вул. Ульянових (вул. Лабораторна) (кадастровий номер 8000000000:79:031:0016), посвідчений приватним нотаріусом Київського нотаріального округу Щербаковим В.З., зареєстрований за №612, зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 01.07.2004 № 82-6-00195. Строк дії договору оренди - 5 років, цільове призначення земельної ділянки - для будівництва , експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгами.

Рішенням Київської міської ради від 24.12.2009р. N1004/3073 "Про поновлення товариству з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" договору оренди земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгами на вул. Предславинській, 7/20 (перетин з вул. Ульянових) у Печерському районі м. Києва" вирішено поновити на 5 років з 02.07.2009 договір оренди земельної ділянки на вул. Предславинській, 7/20 (перетин з вул. Ульянових) у Печерському районі м. Києва від 01.07.2004 N 82-6-00195, укладений між Київською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Ковчег" на підставі рішення Київської міської ради від 27.05.2004 N 288/1498 "Про передачу земельних ділянок та продаж земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю "Ковчег" для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгами на вул. Предславинській, 7/20 (перетин з вул. Ульянових) у Печерському районі м. Киева".

У відповідності до зазначеного договором від 01.10.2010р. про поновлення та внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 01.07.2004 №82-6-00195, укладеним між Київською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ", посвідченим посвідчений приватним нотаріусом Київського нотаріального округу Дем'яненко Т.М., зареєстрованим за номером 1140, зареєстрованим Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 06.10.2010 №82-6-00596 Договір оренди поновлено до 02.07.2014р.

Рішенням Київської міської ради від 12.11.014 р. N 311/311 "Про поновлення Товариству з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" договору оренди земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгами на вул. Предславинській, 7/20 (перетин з вул. Ульянових) у Печерському районі м. Києва" вирішено поновити на 5 років договір оренди земельної ділянки від 01.07.2004 N 82-6-00195 (із змінами, внесеними договором про поновлення та внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 06.10.2010 N 82-6-00596) площею 0,1372 га (кадастровий номер 8000000000:79:031:0016), укладений між Київською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" на підставі рішення Київської міської ради від 27.05.2004 N 288/1498 "Про передачу земельних ділянок та продаж земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю "Ковчег" для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгами на вул. Предславинській, 7/20 (перетин з вул. Ульянових) у Печерському районі м. Києва" (справа А-21170).

У відповідності до зазначеного, Договором від 15.08.2015р. про поновлення договору оренди земельної ділянки від 01.07.2004 №82-6-00195, укладеним між Київською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ", посвідченим посвідчений приватним нотаріусом Київського нотаріального округу Дем'яненко Т.М., зареєстрованим за номером 642, зареєстрованим Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 06.10.2010 №82-6-00596 Договір оренди викладено в новій редакції та встановлено, що його укладено на 5 років.

Рішенням Київської міської ради від 21.04.2005р. N 346/2921 "Про передачу та продаж товариству з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгами у кварталі, обмеженому вулицями Червоноармійською, Предславинською та Ульянових у Печерському районі м. Києва" вирішено, зокрема:

Передати товариству з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ", за умови виконання пункту 9 цього рішення, у короткострокову оренду на 1 рік (з правом викупу) земельну ділянку площею 0,53 га для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгами у кварталі, обмеженому вулицями Червоноармійською, Предславинською та Ульянових у Печерському районі м. Києва, у зв'язку з переходом права власності на житлові будинки (свідоцтва про право власності від 10.02.2005, від 17.02.2005, договори купівлі-продажу квартир від 12.11.2004, від 14.10.2004, від 09.07.2004, від 16.12.2004, від 14.06.2004, від 15.04.2004, від 29.10.2004, від 06.01.2005, від 22.03.2004, від 01.11.2004 та договір купівлі-продажу нежитлового приміщення від 25.03.2004), в тому числі: - площею 0,34 га - за рахунок міських земель, не наданих у власність чи користування; - площею 0,08 га - за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови; - площею 0,03 га - за рахунок частини земель, відведених приватному підприємству "Центр регіонального розвитку" відповідно до п. 34 рішення Київської міської ради від 10.06.2003 N 638/798 "Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею" та право користування якими посвідчено договором оренди земельної ділянки від 22.06.2004 (лист-згода від 18.03.2005 N 53/1); - площею 0,08 га - за рахунок земель, відведених товариству з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "ФЕНІКС" відповідно до п. 50 рішення Київської міської ради від 25.09.2003 N 31/905 "Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею" та право користування якими посвідчено договором оренди земельної ділянки від 27.04.2004 (лист-згода від 18.03.2005 N 53/2) (п.3 Рішення). Ділянку площею 0,002 га віднести до міських земель, не наданих у власність чи користування (п.5 Рішення). Продати товариству з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" земельну ділянку площею 0,5349 га для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгами у кварталі, обмеженому вулицями Червоноармійською, Предславинською та Ульянових у Печерському районі м. Києва (п.9 Рішення).

У відповідності до зазначеного, Товариством з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" отримано Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,5349 га в кварталі обмеженому вулицями Червоноармійською, Предславинською та Ульянових (вул. Лабораторна) (кадастровий номер 8000000000:79:031:0037), зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 05.07.2005 № 02-8-00091.

Рішенням Київської міської ради від 02.02.2006 р. N 78/3169 "Про продаж земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгом на вул. Червоноармійській, 93 у Печерському районі м. Києва" вирішено продати товариству з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" земельну ділянку площею 0,0197 га для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгом на вул. Червоноармійській, 93 у Печерському районі м. Києва, яка перебуває в оренді у товариства з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" згідно з договором оренди земельної ділянки від 19.12.2005 N 82-6-00333.

У відповідності до зазначеного, Товариством з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" отримано Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,0197га, на вул. Червоноармійській, 93 (кадастровий номер 8000000000:79:031:0038), зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 22.03.2006 № 02-8-00104.

Рішенням Київської міської ради від 24.12.2009р. N 994/3063 "Про передачу земельних ділянок товариству з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгами на вул. Лабораторній, 9-6 та вул. Червоноармійській, 91 (літ. "Б") у Печерському районі м. Києва" вирішено передати товариству з обмеженою відповідальністю "Ковчег", за умови виконання пункту 4 цього рішення, в оренду земельні ділянки загальною площею 0,18 га для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгами на вул. Лабораторній, 9-6 та вул. Червоноармійській, 91 (літера "Б") у Печерському районі м. Києва у зв'язку з переходом права власності на майно (договори купівлі-продажу від 09.08.2006, від 27.12.2007 та акт прийому- передачі від 09.08.2006), з них: - ділянку N 1 загальною площею 0,15 га - у довгострокову оренду на 10 років на вул. Лабораторній, 9-6, зокрема площею 0,136 га - за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови; площею 0,017 га - за рахунок міських земель, не наданих у власність чи користування; - ділянку N 2 площею 0,02 га - у довгострокову оренду на 10 років на вул. Червоноармійській, 91 (літера "Б") за рахунок міських земель, не наданих у власність чи користування; - ділянку N 3 площею 0,01 га (в межах червоних ліній) - у короткострокову оренду на 5 років на вул. Лабораторній, 9-6 за рахунок міських земель, не наданих у власність чи користування.

У відповідності до зазначеного Рішення Київської міської ради 01.10.2004 р. між Київською міською радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" укладено Договір оренди земельних ділянок, посвідчений приватним нотаріусом Київського нотаріального округу Дем'яненко Т.М., зареєстрований за №1142, зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 02.02.2011р. № 82-6-00616.

За змістом зазначеного договору об'єктом оренди є земельні ділянки з наступними характеристиками: місце розташування - вул. Червоноармійська, 91 (літ. "Б") та вул. Лабораторна, 9-6 у Печерському районі м. Києва; розміри - земельна ділянка №8000000000:79:031:0029 160 кв.м; земельна ділянка № 8000000000:79:031:0039 - 1528 кв.м; цільове призначення - для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгами; Строк дії договору оренди - 10 років.

Крім того, у відповідності до зазначеного Рішення Київської міської ради 01.10.2004р. між Київською міською радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" укладено Договір оренди земельних ділянок, посвідчений приватним нотаріусом Київського нотаріального округу Дем'яненко Т.М., зареєстрований за №1141, зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 02.02.2011р. № 82-6-00615.

За змістом зазначеного договору об'єктом оренди є земельні ділянки з наступними характеристиками: - місце розташування - вул. Лабораторна, 9-6 у Печерському районі м. Києва; - розміри - 95 кв.м в межах червоних ліній; - цільове призначення - для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгами; - кадастровий номер 8000000000:79:031:0040. Сірок дії договору оренди - 5 років.

Договором від 29.12.2016р., посвідченим приватним нотаріусом Київського нотаріального округу Дем'яненко Т.М., зареєстрованим в реєстрі за №1410 про поновлення договору оренди земельної ділянки, укладеного між Київською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ", посвідченого приватним нотаріусом Київського нотаріального округу Дем'яненко Т.М. за реєстровим №1141, Договір оренди викладено в новій редакції та встановлено, що його укладено на 5 років.

Згідно ч. 1 ст.26 Закону України "Про планування та забудову територій" для забезпечення дотримання вимог законодавства, а також регіональних та місцевих правил забудови, державних стандартів, норм і правил, містобудівної документації фізичним та юридичним особам за їх письмовим зверненням надаються єдині умови і обмеження забудови земельних ділянок, вихідні дані на проектування об'єктів містобудування (далі - вихідні дані).

Порядок надання архітектурно-планувального завдання та технічних умов щодо інженерного забезпечення об'єкта архітектури і визначення розміру плати за їх видачу було затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1999р. № 2328.

П.13 зазначеного Порядку встановлено, що архітектурно-планувальне завдання - це комплекс містобудівних та архітектурних вимог і особливих умов проектування і будівництва об'єкта архітектури, що випливають з положень затвердженої містобудівної документації, державних будівельних норм, місцевих правил забудови населених пунктів, відповідних рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, включаючи вимоги і умови щодо охорони пам'яток історії та культури, довкілля, законних прав і інтересів фізичних та юридичних осіб при розташуванні об'єкта архітектури на конкретній земельній ділянці.

Головне управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) замовнику - замовнику Товариству з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" видало Архітектурно- планувальне завдання (АПЗ) від 24.12.2004 №04- 1266 на проектування об'єкту реконструкції та будівництва "Реконструкція та забудова території в межах будинків №91,№93 на вул.Червоноармійській, №22 на вул.Предславинській, №11а літера "Б" на вул.Ульянових, №7/20 на вул.Предславинська, Печерський район".

Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві видано Дозвіл на виконання будівельних робіт від 18.05.2010р. №2008-Пч/Т (перереєстровано №1916-Пч/Т від 28.03.2006 року) замовнику Товариству з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" на виконання будівельних робіт із реконструкції та забудови території в межах будинків №91 та 93 на вул.Червоноармійській, №22 на вул.Предславинській, №11-А літ."Б" на вул.Ульянових, №7/20 на вул.Предславинській у Печерському районі м.Києва строком до 28.03.2012р.

Суд відзначає, що згідно ст.29 Закону України "Про планування і забудову територій", чинного на час видачі зазначеного дозволу, дозвіл на виконання будівельних робіт - документ, що засвідчує право замовника та підрядника на виконання підготовчих (якщо підготовчі роботи не були виконані раніше відповідно до дозволу на виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд.

Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю.

12.03.2011 року набув чинності Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" пунктом 8 Прикінцевих положень якого встановлено, що дозволи на виконання будівельних робіт, отримані до набрання чинності цим Законом, є чинними до завершення будівництва об'єкта.

25.06.2014р. Виконавчим органом Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) замовнику - товариству з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" видано Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки №76/14/12/009-14 в кварталі обмеженому вулицями Червоноармійська, Предславинська, Лабораторна (Ульянових) та в межах ділянок будинків №91 та №93 на вул.Червоноармійській, №11-А літ. "Б" та вул.Лабораторній (Ульянових), №7/20 на вул.Предславинській у Печерському районі м.Києва.

За змістом зазначених містобудівних умов та обмежень назва об'єкта будівництва: Будівництво житлового комплексу з Паркінгами у кварталі, обмеженому вулицями Червоноармійською, Предславинською та Ульянових у Печерському районі м. Києва. Замовник- Товариство з обмеженою відповідальністю "Ковчег". Наміри забудови: коригування проекту будівництва житлового комплексу з паркінгами у кварталі, обмеженому вулицями Червоноармійською, Предславинською та Ульянових у Печерському районі м. Києва (П07-886 від 26.12.2000 та П07-98 від 10.03.2006); реконструкція та забудова території в межах будинків № 91 та № 93 на вул. Червоноармійській, № 22 на вул. Предславинській, № 11-А літ. "Б", на вул. Ульянових, № 7/20 на вул. Предславинській у Печерському районі м. Києва.

Площа земельної ділянки в межах земельних ділянок загальною площею 1, 150 га в тому числі: 0,5349 га, згідно з Державним актом на право власності на земельну ділянку в кварталі обмеженому вулицями Червоноармійською, Предславинською та Ульянових (вул. Лабораторна) (кадастровий номер 8000000000:79:031:0037), зареєстрованим Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 05.07.2005 № 02-8-00091; 0,2809 га, згідно з Державним актом на право власності на земельну ділянку на вул. Предславинській, 7/20 (кадастровий номер 8000000000:79:031:0010), зареєстрованим Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 20.07.2004 № 02-8-00058; 0,0197 га, згідно з Державним актом на право власності на земельну ділянку на вул. Червоноармійській, 93 (кадастровий номер 8000000000:79:031:0038), зареєстрованим Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 22.03.2006 № 02-8-00104; 160 кв. м та 1528 кв. м, згідно з договором оренди земельних ділянок на вул. Червоноармійська, 91 літ. "Б" та вул. Лабораторна, 9-Б (кадастрові номера 8000000000:79:031:0029 та 8000000000:79:031:0039), зареєстрованим Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 02.02.2011 № 82-6-0616; 95 кв. м в межах червоних ліній, згідно з договором оренди земельної ділянки на вул. Лабораторна, 9-Б (кадастровий номер 8000000000:79:031:0040), зареєстрованим Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 02.02.2011 № 82-6-0615; 0,1372 га, згідно з договором оренди земельної ділянки на вул. Предславинська, 7/20 (перетин з вул. Ульянових (вул. Лабораторна) (кадастровий номер 8000000000:79:031:0016), зареєстрованим Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 01.07.2004 № 82-6-00195, договором про поновлення та внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 01.07.2004 №82-6-00195, зареєстрованим Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 06.10.2010 №82-6-00596.

Також судом встановлено, що 29.05.2017р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" (Продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "СКАЙПРОДЖЕКТ" (Покупець) укладено Договір купівлі-продажу об'єкту незавершеного будівництва, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Краковецькою А.М., зареєстрований в реєстрі за №658 відповідно до умов якого Продавець продає, а покупець купує об'єкт незавершеного будівництва (готовність об'єкта складає 64%), що знаходиться за адресою: місто Київ, вул. Велика Васильківська, 6.93-А, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1259158680000. Об'єкт незавершеного будівництва знаходиться на земельних ділянках з кадастровими номерами: 8000000000:79:031:0016; 8000000000:79:031:0029; 8000000000:79:031:0039; 8000000000:79:031:0040; 8000000000:79:031:0038; 8000000000: 79:031:0037; 8000000000:79:031:0010.

Наведене підтверджується змістом Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності індексний номер 8833155 від 29.05.2017р.

23.02.2018р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" (Продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "СКАЙПРОДЖЕКТ" (Покупець) укладено Додатковий договір №1 до Договору купівлі-продажу об'єкту незавершеного будівництва, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Краковецькою А.М. 29.05.2017р. за реєстровим №658 відповідно до умов якого Продавець, як первісний власник передає, а Покупець, як новий власник приймає майнове право на Проект по спорудженню об'єкта будівництва - "Реконструкція та забудова території в межах будинків 391 та №93 на вул. Червоноармійській, " 22 на вул. Предславинській, №11-А літ. "Б" на вул.Ульянових, №7/20 на вул.Предславинській у печерському районі м.Києва", на підставі якого відбувалось будівництво Об'єкту незавершеного будівництва, як об'єкт інтелектуальної власності у сфері архітектури та містобудування, який складається з планів, креслень, ілюстрацій та ескізів, що стосуються архітектури об'єкту будівництва, а також всіх вихідних даних, технічних умов, тощо які використовувались при розробленні зазначених вище документів, призначення та порядок використання яких обумовлено у Документації, яка надається покупцю разом з майновим правом на проект на матеріальному (паперовому носії).

Крім того, 29.05.2017р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" (Продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "СКАЙПРОДЖЕКТ" (Покупець) укладено Договір купівлі-продажу земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Краковецькою А.М., зареєстрований в реєстрі за №660 відповідно до умов якого Продавець продає, а Покупець купує (приймає у власність) земельну ділянку площею 0,5349га, що знаходиться за адресою: м.Київ, вул. Велика Васильківська/Предславинська/Лабораторна, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 125099988032, кадастровий номер земельної ділянки 8000000000:79:031:0037, цільове призначення - для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгами.

Наведене підтверджується змістом Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності індексний номер 88332523 від 29.05.2017р. та Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна номер 149960945 від 18.12.2018р.

За змістом витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку номер НВ-8000966592019 від 01.07.2019р. цільове призначення земельної ділянки 8000000000:79:031:0037- житлової забудови і комерційної забудови, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, вид використання - для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгами.

29.05.2017р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" (Продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "СКАЙПРОДЖЕКТ" (Покупець) укладено Договір купівлі-продажу земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Краковецькою А.М., зареєстрований в реєстрі за №659 відповідно до умов якого Продавець продає, а Покупець купує (приймає у власність) земельну ділянку площею 0,2809га, що знаходиться за адресою: м.Київ, вул.Предславинська, земельна ділянка№7/20, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1250925580382, кадастровий номер земельної ділянки 8000000000:79:031:0010, цільове призначення - для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгами.

Наведене підтверджується змістом Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності індексний номер 88332085 від 29.05.2017р. та Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна номер 149960075 від 18.12.2018р.

За змістом витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку номер ПВ-8000967982019 від 03.07.2019р. цільове призначення земельної ділянки 8000000000:79:031:0010 - житлової забудови і комерційного призначення, категорія земель - землі житлової та громадської забудови , вид використання - для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгами.

29.05.2017р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" (Продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "СКАИПРОДЖЕКТ" (Покупець) укладено Договір купівлі-продажу земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Краковецькою А.М., зареєстрований в реєстрі за №661 відповідно до умов якого Продавець продає, а Покупець купує (приймає у власність) земельну ділянку площею 0,0197га, що знаходиться за адресою: м.Київ, вул. Велика Васильківська, земельна ділянка №93, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1251048280382, кадастровий номер земельної ділянки 8000000000:79:031:0038, цільове призначення - для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгами.

Наведене підтверджується змістом Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності індексний номер 88332971 від 29.05.2017р. та Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна номер 149958793 від 18.12.2018р.

За змістом витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку номер НВ-8000967992019 від 03.07.2019р. цільове призначення земельної ділянки 8000000000:79:031:0038 - житлової забудови і комерційного призначення, категорія земель - землі житлової та громадської забудови , вид використання - для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгами.

Рішенням Київської міської ради від 20.12.2017 р. N 1040/4047 "Про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок, укладених між Київською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" вирішено внести зміни до договорів оренди земельних ділянок від 01.07.2004 N 82-6-00195 (зі змінами, внесеними договорами від 06.10.2010 N 82-6-00596 та від 15.08.2015 N 642), від 02.02.2011 N 82-6-00616 та від 02.02.2011 N 82-6-00615 (зі змінами, внесеними договором від 29.12.2016 N 1410), укладених між Київською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" у зв'язку з переходом права власності на нерухоме майно (договір купівлі-продажу об'єкта незавершеного будівництва від 29.05.2017 N 658, інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 17.11.2017 N 104245830), а саме: замінити сторону по договорах "товариство з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" на сторону "товариство з обмеженою відповідальністю "СКАИПРОДЖЕКТ" (категорія земель - землі житлової та громадської забудови, код КВЦПЗ 02.07, справа А-24415).

У відповідності до зазначеного 02.08.2018р. між Київською міською радою (Орендодавець), Товариством з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" (Первісний Орендар) та Товариством з обмеженою відповідальністю "СКАИПРОДЖЕКТ" (Орендар), укладено Договір посвідчений нотаріусом Київського міського нотаріального округу Дем'яненко Т.М. за реєстровим №951, про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки, посвідченого приватним нотаріусом Київського нотаріального округу Дем'яненко Т.М. 10.01.2010р. за реєстровим №1140, згідно якого внесено зміни до Договору оренди, зокрема: замінено сторону договору "Товариство з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" на сторону "Товариство з обмеженою відповідальністю "СКАЙПРОДЖЕКТ"; підпункти 2.1. та 2.2. пункту 2 Договору оренди викладено в наступній редакції: "2.1. Об'єктом оренди відповідно до рішень Київської міської ради від 27.05.2004р. за №288/1498, від 20.12.2017р. за №1040/4047, відомостей Державного земельного кадастру та цього Договору є Земельна ділянка з наступними характеристиками: - кадастровий номер 8000000000:79:031:0016; місце розташування - вул.Предславинська, 7/20 (перетин з вулицею Лабораторною (колишня вул.Ульянових) у печерському районі м.Києва; - цільове призначення - 02.07. для іншої житлової забудови; - категорія земель - землі житлової та громадської забудови; - вид використання - для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгами; - розмір (площа) -0,1372 га.

Наведене підтверджується змістом Витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права індексний номер 133066735 від 02.08.2018р. та Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна номер 149962606 від 18.12.2018р.

За змістом витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку номер НВ-8000967942019 від 03.07.2019р. цільове призначення земельної ділянки 8000000000:79:031:0016 - 02.07. для іншої житлової забудови, категорія земель - землі житлової та громадської забудови , вид використання - для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгами.

Також, судом встановлено, що 02.08.2018р. між Київською міською радою (Орендодавець), Товариством з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" (Первісний Орендар) та Товариством з обмеженою відповідальністю "СКАЙПРОДЖЕКТ" (Орендар), укладено Договір посвідчений нотаріусом Київського міського нотаріального округу Дем'яненко Т.М. за реєстровим №953, про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки, посвідченого приватним нотаріусом Київського нотаріального округу Дем'яненко Т.М. 10.01.2010р. за реєстровим №1141, згідно якого внесено зміни до Договору оренди, зокрема: замінено сторону договору "Товариство з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" на сторону "Товариство з обмеженою відповідальністю "СКАЙПРОДЖЕКТ"; підпункти 2.1. та 2.2. пункту 2 Договору оренди викладено в наступній редакції: " 2.1. Об'єктом оренди відповідно до рішень Київської міської ради від 27.05.2004р. за №288/1498, від 20.12.2017р. за №1040/4047, відомостей Державного земельного кадастру та цього Договору є Земельна ділянка з наступними характеристиками: - кадастровий номер 8000000000:79:031:0040; місце розташування - вул.Лабораторна, 9-6 у Печерському районі м.Києва; - цільове призначення - 02.07. для іншої житлової забудови; - категорія земель - землі житлової та громадської забудови; - вид використання - для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгами; - розмір (площа) - 0,0095 га.

Наведене підтверджується змістом Витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права індексний номер 133071788 від 02.08.2018р. та Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна номер 149966429 від 18.12.2018р.

За змістом витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку номер НВ-8000967972019 від 03.07.2019р. цільове призначення земельної ділянки 8000000000:79:031:0040 - 02.07. для іншої житлової забудови, категорія земель - землі житлової та громадської забудови , вид використання - для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгами.

Крім того, 02.08.2018р. між Київською міською радою (Орендодавець), Товариством з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" (Первісний Орендар) та Товариством з обмеженою відповідальністю "СКАЙПРОДЖЕКТ" (Орендар) укладено Договір посвідчений нотаріусом Київського міського нотаріального округу Дем'яненко Т.М. за реєстровим №956, про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки, посвідченого приватним нотаріусом Київського нотаріального округу Дем'яненко Т.М. 10.01.2010р. за реєстровим №1142, згідно якого внесено зміни до Договору оренди, зокрема: замінено сторону договору "Товариство з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" на сторону "Товариство з обмеженою відповідальністю "СКАЙПРОДЖЕКТ"; підпункти 2.1. та 2.2. пункту 2 Договору оренди викладено в наступній редакції: "2.1. Об'єктом оренди відповідно до рішень Київської міської ради від 24.12.2009р. за №994/3063, від 20.12.2017р. за №1040/4047, відомостей Державного земельного кадастру та цього Договору є Земельні ділянки з наступними характеристиками: - кадастрові номери 8000000000:79:031:0029, 8000000000:79:031:0029; - місце розташування земельної ділянки номер 8000000000:79:031:0039 -вул. Велика Васильківська (до перейменування - вулиця Червоноармійська), 91 (літ. "Б") у Печерському районі м. Києва; - місце розташування земельної ділянки № 8000000000:79:031:0039 - та вул. Лабораторній, 9-6 у Печерському районі м. Києва; - цільове призначення - 02.07. для іншої житлової забудови; - категорія земель - землі житлової та громадської забудови; - вид використання - для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгами; - розмір (площа) земельної ділянка №8000000000:79:031:0029 - 0,0160 га; - розмір (площа) земельної ділянки № 8000000000:79:031:0039 - 0,1528 га.

Наведене підтверджується змістом Витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права індексний номер 133078382 від 02.08.2018р., змістом Витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права індексний номер 133076722 від 02.08.2018р. , інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна номер 149963893 від 18.12.2018р. щодо земельної ділянки 8000000000:79:031:0029, інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна номер 149965313 від 18.12.2018р. щодо земельної ділянки 8000000000:79:031:0039.

За змістом витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку номер НВ-8000967952019 від 03.07.2019р. цільове призначення земельної ділянки 8000000000:79:031:0039 - 02.07. для іншої житлової забудови, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, вид використання - для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгами.

За змістом витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку номер ІІВ-8000967962019 від 03.07.2019р. цільове призначення земельної ділянки 8000000000:79:031:0029 - 02.07. для іншої житлової забудови, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, вид використання - для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з паркінгами.

За визначенням наданим ст. 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.

Отже, Товариство з обмеженою відповідальністю "СКАИПРОДЖЕКТ" є замовником об'єкту будівництва "Реконструкція та забудова території в межах будинків №91 та 93 на вул.Червоноармійській, №22 на вул.Предславинській, №11-А літ. "Б" на вул. Ульянових, 7/20 на вул.Предславинській у Печерському районі м.Києва" про що, Державною будівельною інспекцією України внесено відповідні зміни даних ІУ 123190600869 у Дозвіл на виконання будівельних робіт від 18.05.2010р. №2008-Пч/Т відповідно до ч. 7 ст.37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Також судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "СКАИПРОДЖЕКТ" у зв'язку із здійсненням коригування проектної документації звернулось до Державної архітектурно-будівельної інспекції України 01.10.2019р. із заявою №40-30/0110-11 про внесення змін у Дозвіл на виконання будівельних робіт від 18.05.2010р. №2008-Пч/Т.

Листом від 29.10.2019р. №40-305-96/19 Державна архітектурно-будівельна інспекція України повідомила Товариство з обмеженою відповідальністю "СКАЙПРОДЖЕКТ", що за результатами розгляду поданої заяви (із додатками) та наявних у Департаменту дозвільних процедур матеріалів, встановлено, що надані документи не відповідають положенням законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме: - найменування об'єкта будівництва у наданому експертному звіті від 31.12.2015 року № 3-096-14-ЕП/КО не відповідає найменуванню об'єкта будівництва у наданому експертному звіті від 09.08.2019 року № 008-4299-19/УЕБ/А та інформації, яка зазначена у реєстрі, що суперечить положенням п.8 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженого наказом Мінрегіону від 16.05.2011 року № 45; - враховуючи, що земельна ділянка, на якій знаходиться об'єкт будівництва, розташована у межах історичного ареалу м.Києва, замовником не надано дозвіл (погодження) корегованої проектної документації відповідним органом культурної спадщини, чим порушено вимоги ст.32 Закону України "Про охорону культурної спадщини"; - враховуючи зазначену у проектній документації поверховість (висотність) об'єкта будівництва, замовником, всупереч зазначених у п.1 розділу "Містобудівні умови та обмеження", Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 25.06.2014 року № 76/14/12/009-14, в частині отримання замовником погодження максимальної відмітки висоти об'єкта Міноборони України, Укравіатрансу та Украероруху (Державіаслужби), не надано документи щодо відповідного погодження корегованої проектної документації; техніко-економічні показники, що зазначені у поданому експертному звіті від 31.12.2015 року № 3-096-14-ЕП/КО, в частині "до коригування", не відповідають техніко-економічним показникам, що зазначені в експертному звіті від 24.10.2006 року; -відповідно до основних техніко-економічних показників, що затверджені наказом ТОВ "СКАЙПРОДЖЕКТ" від 12.08.2019 року № 12/08/2019-2 та зазначених в експертному звіті від 09.08.2019 року № 0085-4299-19/УЕБ/А, поверховість об'єкта будівництва, яке розташовано на земельній ділянці у межах історичного ареалу м.Києва, в Центральній зоні планувальній зоні у Печерському районі м.Києва, перевищує встановлені Генеральним планом м.Києва обмеження, відповідно до яких у Центральній планувальній зоні заборонено нове будівництво вище 27 м від поверхні землі (розділ 5 "Основні положення" Генерального плану).

При цьому, відповідачем не було враховано, що містобудівними умовами та дозволом, та відповідними рішенням було погодження будівництво 37 поверхових будівель на відповідних земельних ділянках.

Крім того, у вказаному Листі від 29.10.2019р. №40-305-96/19 відповідачем зазначено, що у разі надходження до Держархбудінпекції належного пакету документів (із врахуванням вищевказаних недоліків), останню буде розглянуто відповідно до норм чинного законодавства.

Судом встановлено, що в подальшому, з урахуванням змісту Листа від 29.10.2019р. №40-305-96/19 Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Товариство з обмеженою відповідальністю "СКАЙПРОДЖЕКТ" у зв'язку із здійсненням коригування проектної документації - експертний звіт від 09.08.2019р. №0085-4299-19/УЕБ/А виконаний Товариством з обмеженою відповідальністю "УКРЕКСПЕРТИЗА В БУДІВНИЦТВІ", наказ "Про затвердження проектної документації" №12/08/20019-2 від 12.08.2019р. звернулось до Державної архітектурно-будівельної інспекції України через центр надання адміністративних послуг із заявою №40-30/1206-31 від 12.06.2020р. про внесення зміни даних у Дозвіл на виконання будівельних робіт від 18.05.2010р. №2008-Пч/Т об'єкту будівництва "Реконструкція та забудова території в межах будинків №91 та 93 на вул.Червоноармійській, №22 на вул.Предславинській, №11-А літ. "Б" на вул. Ульянових, 7/20 на вул.Предславинській у Печерському районі м.Києва", місце розташування об'єкта будівництва - квартал обмежений вулицями Червоноармійською, Предславинською та Ульянових в межах ділянок будинків №91 та №93 на вул.Червоноармійській, №11-А літ."Б" на вул.Ульянових №7/20 на вул. Предславинській, Печерський район м.Києва, вид будівництва - реконструкція, код об'єкта 1122.1 згідно з Державним класифікатором будівель та споруд ДК 018-2000, клас наслідків (відповідальності) ССЗ, за формою згідно з додатком 10 до Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт з поданням засвідчених у встановленому порядку копій документів, що підтверджують зазначені зміни, а саме: Заява №40- 30/0110-11 від 01.10.2019р., Лист №40-305-96/19 від 29.10.2019р., Пояснення щодо зауважень ДАБІ, Лист Головного оперативного управління Генерального штабу Збройних Сил України №304/1/988 від 16.05.2005р. "Щодо погодження житлових будинків", Лист КП міжнародний аеропорт "КИЇВ" (Жуляни) №4.41-9/23 від 21.02.2006р., Лист Державної служби України з нагляду та забезпеченням безпеки авіації №1.19-2384 від 05.04.2006р. "Про узгодження будівництва в межах вул.Червоноармійській, Ульянових та Предславинській м.Києва", Лист Державного підприємства обслуговування повітряного руху України №1.16-110 від 08.06.2005р. "Про узгодження висоти об'єкту", Лист Міністерства культури України №4769/10/1317 від 29.11.2017р. щодо погодження містобудівної документації та надання дозволу на проведення земляних робіт, Лист-погодження Інституту археології НАН України від 10.07.2006р. №75-4а-125/01, Лист-погодження Інституту археології НАН України від 21.04.2005р. №69-4а-125/01, Лист Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) № 45 від 05.10.2015 року, Експертний звіт щодо розгляду проектної документації за коригуванням проекту №3-096- 14-ЕП/КО від 31.12.2015р. ТОВ "УКРБУДЕКСПЕРТИЗА" з додатком, Експертний звіт щодо розгляду проектної документації №0085-429-19/УЕБ/А від 09.08.2019р. ТОВ "УКРЕКСПЕРТИЗА В БУДІВНИЦТВІ" з додатком, Наказ - затвердження проектної документації ТОВ "КОВЧЕГ" від 21.07.2014р., Наказ №5 від 03.09.2014р. ТОВ "КОВЧЕГ" щодо схвалення ескізного проекту, Наказ №12/08/2019-2 від 12.08.2019р. "Про затвердження проектної документації", Договір генерального проектування №117 на створення проектної документації від 18.03.2019р. між ТОВ "СКАЙПРОДЖЕКТ" та ТОВ "АЛЬТІС-КОНСТРАКШН", Наказ ТОВ "АЛЬТІС- КОНСТРАКШН" №1803/1-ОД від 18.03.2019р. "Про призначення посадових осіб, відповідальних за проведення проектних робіт", Кваліфікаційний сертифікат №005381 Серія АР від 04.12.2012р., Кваліфікаційний сертифікат №004170 серія АА від 21.12.2018р.,Свідоцтво №2347 ВІД 14.12.2018Р. №005531 Серія НС.

Відповідачем не прийнято заяву Позивача та не здійснено внесення зміни даних у Дозвіл на виконання будівельних робіт від 18.05.2010р. №2008-Пч/Т з посиланням на невідповідність документації затвердженим формам, про що, розміщено інформацію на офіційному сайті Державної архітектурно-будівельної інспекції України https://dabi.gov.ua/zayava-pro-vnesennya-zmin-do-dozvolu/.

Листом від 18.06.2020р. №40-303-1124/20, який було отримано Товариством з обмеженою відповідальністю "СКАЙПРОДЖЕКТ" 20.07.2020р., що підтверджується відповідною відміткою на описі документів, Державна архітектурно-будівельна інспекція України повідомила, що за результатами розгляду поданої заяви (із додатками), встановлено, що надані документи не відповідають положенням законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, які виникли між сторонами у справі, Окружний адміністративний суд міста Києва виходить з наступного.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17 лютого 2011 року №3038-VI, в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, Законом України "Про архітектурну діяльність", Порядком виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України, від 13.04.2011р. № 466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт".

Ч.1 ст. 37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" у чинній редакції зазначає, що право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України "Про оцінку впливу на довкілля", підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після отримання дозволу на виконання будівельних робіт.

Ч. 7 ст.37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлює, що у разі якщо право на будівництво об'єкта передано іншому замовникові або змінено генерального підрядника чи підрядника (якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників), а також у разі коригування проектної документації замовник протягом трьох робочих днів повідомляє про такі зміни відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю з поданням засвідчених у встановленому порядку копій документів, що підтверджують зазначені зміни. Продовження виконання будівельних робіт без такого повідомлення забороняється.

У разі зміни осіб, відповідальних за проведення авторського і технічного нагляду, або відповідальних виконавців робіт замовник повідомляє відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю про такі зміни з поданням засвідчених в установленому порядку копій документів, що підтверджують зазначені зміни, протягом трьох днів з дня їх настання.

П.33 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України, від 13.04.2011р. № 466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт" встановлено, що у разі коли право на будівництво об'єкта передано іншому замовникові або змінено генерального підрядника чи підрядника (якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників), чи осіб, відповідальних за проведення авторського і технічного нагляду, або відповідальних виконавців робіт, а також у разі коригування проектної документації замовник (його уповноважена особа) протягом трьох робочих днів повідомляє відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю через центр надання адміністративних послуг чи через електронний кабінет шляхом подання засобами програмного забезпечення Єдиного державного веб-порталу електронних послуг або рекомендованим листом з описом вкладення до центру надання адміністративних послуг за формою згідно з додатком 10 до цього Порядку з поданням засвідчених у встановленому порядку копій документів, що підтверджують зазначені зміни.

Розгляд поданих замовником (його уповноваженою особою) документів здійснюється органом державного архітектурно-будівельного контролю протягом п'яти днів з дати отримання.

Отже, у відповідності до ч.7 ст.37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п.33 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. № 466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт" Позивачем було здійснено повідомлення у встановлений законом спосіб.

Листом від 18.06.2020р. №40-303-1124/20 Державна архітектурно-будівельна інспекція України повідомила, що за результатами розгляду поданої заяви (із додатками), встановлено, що надані документи не відповідають положенням законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме: - найменування об'єкта будівництва у наданому експертному звіті від 31.12.2015 року № 3-096-14-ЕП/КО не відповідає найменуванню об'єкта будівництва у наданому експертному звіті від 09.08.2019 року № 008-4299-19/УЕБ/А та інформації, яка зазначена у реєстрі, що суперечить положенням п.8 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженого наказом Мінрегіону від 16.05.2011 року № 45; - в складі поданих документів відсутня в повному обсязі скоригована проектна документація, розроблена та затверджена в установленому законодавством порядку; - не подано містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки; - не надано дозвіл (погодження) корегованої проектної документації відповідним органом культурної спадщини, чим порушено вимоги ст.32 Закону України "Про охорону культурної спадщини".

Отже, Відповідачем, прийнято пояснення Позивача та знято зауваження стосовно:

- отримання замовником погодження максимальної відмітки висоти об'єкта Міноборони України, Укравіатрансу та Украероруху (Державіаслужби) та відповідного погодження корегованої проектної документації;

- техніко-економічних показників, що зазначені у поданому експертному звіті від 31.12.2015 року № 3-096- 14-ЕП/КО, в частині "до коригування" та техніко-економічних показників, що зазначені в експертному звіті від 24.10.2006 року;

- щодо основних техніко - економічних показників, що затверджені наказом ТОВ "СКАЙПРОДЖЕКТ" від 12.08.2019 року № 12/08/2019-2 та зазначених в експертному звіті від 09.08.2019 року № 0085-4299-19/УЕБ/А відповідно до яких поверховість об'єкта будівництва, яке розташовано на земельній ділянці у межах історичного ареалу м.Києва, в Центральній зоні планувальній зоні у Печерському районі м.Києва, перевищує встановлені Генеральним планом м.Києва обмеження, відповідно до яких у Центральній планувальній зоні заборонено нове будівництво вище 27 м від поверхні землі (розділ 5 "Основні положення" Генерального плану).

Відтак, відповідачем претензій до висотності об'єкта, яка було первісно погоджена в межах 37 поверхів (35+2), та змінена згодом на меншу - 25 поверхів в подальшому не було висунуто, відтак в цій частині зауваження були зняті.

Водночас, Державною архітектурно-будівельною інспекцією України висунуто інші зауваження щодо неподання у повному обсязі скоригованої проектної документації та містобудівних умов та обмежень, а також повторно зазначено зауваження щодо найменування об'єкту будівництва та дозволу (погодження) корегованої проектної документації відповідним органом культурної спадщини.

Щодо твердження Відповідача, що найменування об'єкта будівництва у наданому експертному звіті від 31.12.2015 року № 3-096-14-ЕП/КО не відповідає найменуванню об'єкта будівництва у наданому експертному звіті від 09.08.2019 року № 008-4299-19/УЕБ/А та інформації, яка зазначена у реєстрі, що суперечить положенням п.8 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженого наказом Мінрегіону від 16.05.2011 року №45 суд відзначає наступне.

Розпорядженням Київської міської державної адміністрації №2046 від 12.11.2004р. "Про надання дозволу на реконструкцію та забудову території в межах будинків №№91,93 на вул.Червоноармійській, №22 на вул.Предславинській, №11 а літ. "Б" на вул.Ульянових, №7/20 на вул.Предславинській у Печерському районі" погоджено пропозицію Товариства з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" щодо здійснення реконструкції та забудови у вищезазначених межах та дозволено виступити замовником проектування, реконструкції та забудови зазначеної території.

Головне управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) замовнику - Товариству з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" видало Архітектурно- планувальне завдання (АПЗ) від 24.12.2004 №04-1266 на проектування об'єкту реконструкції та будівництва, назва об'єкта проектування - реконструкція та забудова території, адреса об'єкта - в межах будинків №91,№93 на вул.Червоноармійській, №22 на вул.Предславинській, №11а літера "Б" на вул.Ульянових, №7/20 на вул.Предславинська, Печорський район".

24.10.2006р. замовником-інвестором Товариством з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" отримано позитивний висновок комплексної експертизи Спеціалізованої державної організації "Київська міська служба української інвестиційної експертизи" проекту будівництва житлового комплексу з паркінгами у кварталі обмеженому вулицями Червоноармійською, Предславинською та Ульянових у Печерському районі м.Києва.

Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві видано Дозвіл на виконання будівельних робіт від 18.05.2010р. №2008-Пч/Т (перереєстровано №1916-Пч/Т від 28.03.2006 року) замовнику Товариству з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" на виконання будівельних робіт із реконструкції та забудови території в межах будинків №91 та 93 на вул.Червоноармійській, №22 на вул.Предславинській, №11-А літ."Б" на вул.Ульянових, №7/20 на вул.Предславинській у Печерському районі м.Києва строком до 28.03.2012р.

Виконавчим органом Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) видано Містобудівні умови та обмеження №76/14/12/009-14 від 25.06.2014р. забудови земельної ділянки в кварталі обмеженому вулицями Червоноармійська, Предславинська, Лабораторна (Ульянових) та в межах ділянок будинків №91 та №93 на вул.Червоноармійській, №11-А літ. "Б" та вул.Лабораторній (Ульянових), №7/20 на вул.Предславинській у Печерському районі м.Києва.

При цьому, суд відзначає, що:

п.1 розділу "Загальні дані" Містобудівних умов та обмежень зазначено: назва об'єкта будівництва: Будівництво житлового комплексу з Паркінгами у кварталі, обмеженому вулицями Червоноармійською, Предславинською та Ульянових у Печерському районі м. Києва,

п. 2 розділу "Загальні дані" визначено наміри забудови: - коригування проекту будівництва житлового комплексу з паркінгами у кварталі, обмеженому вулицями Червоноармійською, Предславинською та Ульянових у Печерському районі м. Києва; - реконструкція та забудова території в межах будинків № 91 та № 93 на вул. Червоноармійській, № 22 на вул. Предславинській, № 11-А літ. "Б", на вул. Ульянових, № 7/20 на вул. Предславинській у Печерському районі м. Києва.

Товариством з обмеженою відповідальністю "УКРБУДЕКСПЕРТИЗА" надано Експертний звіт №3-096-14-ЕП/КО від 31.12.2015р. щодо розгляду проектної документації за коригуванням проекту "Будівництво житлового комплексу з паркінгами у кварталі обмеженому вулицями Червоноармійською, Предславинською та Лабораторною (Ульянових) в межах ділянок будинків №91 та№93 на вул.Червоноармійській, №22 на вул.Предславинській, №11-А літ."Б" на вул.Ульянових, №7/20 на вул.Предславинській у Печерському районі м.Києва" (І черга будівництва).

У подальшому, Товариством з обмеженою відповідальною "УКРЕКСПЕРТИЗА В БУДІВНИЦТВІ" надано Експертний звіт №0085-429- 19/УЕБ/А від 09.08.2019р. щодо розгляду проектної документації по Проекту "Реконструкція та забудова території в межах будинків №91 та 93 на вул.Червоноармійській, №22 на вул.Предславинській, №11-А літ. "Б" на вул. Ульянових, 7/20 на вул.Предславинській у Печерському районі м.Києва" (Коригування 2) 1-а черга будівництва".

При цьому, Листом Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) № 45 від 05.10.2015 р. щодо тлумачення назви об'єкту будівництва, що міститься у п.1 розділу "Загальні дані" Містобудівних умов та обмежень роз'яснено, що наміри забудови - забудова території майже усього кварталу, зазначена переліченими вулицями. З огляду на наведене у п.1 розділу "Загальні дані" "Назва об'єкта будівництва" наведена результуюча назва об'єкту: "Будівництво житлового комплексу з паркінгами у кварталі, обмеженому вулицями Червоноармійською, Предславинською та Ульянових у Печерському районі м.Києва", яка об'єднує у собі наміри забудови, наведені у п.3 "Наміри забудови" розділу "Загальні дані": коригування проекту будівництва житлового комплексу з паркінгами у кварталі, обмеженому вулицями Червоноармійською, Предславинською та Ульянових у Печерському районі м. Києва; реконструкція та забудова території в межах будинків № 91 та № 93 на вул. Червоноармійській, № 22 на вул. Предславинській, № 11-А літ. "Б", на вул. Ульянових, № 7/20 на вул. Предславинській у Печерському районі м. Києва.

Мета збудувати "Житловий комплекс з паркінгами у кварталі, обмеженому вулицями Червоноармійською, Предславинською та Ульянових у Печерському районі м.Києва" може бути досягнута завдяки здійсненню вищезазначених намірів забудови, при цьому, назва проекту забудови може бути зазначена, як "Реконструкція та забудова території в межах будинків № 91 та № 93 на вул.Червоноармійській, № 22 на вул.Предславинській, 11-А літ."Б", на вул.Ульянових, 7/20 на вул.Предславинській у Печерському районі м.Києва".

Таким чином, з огляду на наведене, суд приходить до висновку, що у даному випадку назви "Будівництво житлового комплексу з паркінгами у кварталі, обмеженому вулицями Червоноармійською, Предславинською та Ульянових у Печерському районі м.Києва" та "Реконструкція та забудова території в межах будинків № 91 та № 93 на вул.Червоноармійській, № 22 на вул.Предславинській, 11-А літ."Б", на вул.Ульянових, 7/20 на вул.Предславинській у Печерському районі м.Києва" фактично є ідентичними назвами будівельних робіт.

Отже, будівельні роботи, що проводяться відповідно до Дозволу на виконання будівельних робіт від 18.05.2010р. №2008-Пч/Т здійснюються на ділянках визначених Містобудівними умовами та обмеженнями №76/14/12/009-14 від 25.06.2014р.

Таким чином, зауваження відповідача що найменування об'єкта будівництва у наданому експертному звіті від 31.12.2015 року № 3-096-14-ЕП/КО не відповідає найменуванню об'єкта будівництва у наданому експертному звіті від 09.08.2019 року № 008-4299-19/УЕБ/А та інформації, яка зазначена у реєстрі є безпідставним.

Щодо твердження відповідача з приводу того, що не надано дозвіл (погодження) корегованої проектної документації відповідним органом культурної спадщини, чим порушено вимоги ст.32 Закону України "Про охорону культурної спадщини" суд відзначає наступне.

За змістом Листа Міністерства культури України №4769/10/13-17 від 29.11.2017 року, що міститься в матеріалах справи, вказаним міністерством встановлено наявність: - погодженого та затвердженого Головним управлінням культури, мистецтв та охорони культурної спадщини виконавчого органу Київради (КМДА) історико-містобудівного обґрунтування об'єкту будівництва: "Реконструкція кварталу, будівництво житлового комплексу" за адресою: м.Київ, Печерський район, квартал між вулицями Червоноармійською, Ульянових, Предславинською, Щорса; - погодженого 12.07.2005 року Головним управлінням культури, мистецтв та охорони культурної спадщини виконавчого органу Київради (КМДА) проекту об'єкту: "Реконструкція та забудова території в межах будинків №91, 93 по вул.Червоноармійській, №22 по вул.Предславинській в Печерському районі м.Києва; - погодженої 07.07.2005р. Головним управлінням культури, мистецтв та охорони культурної спадщини виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) та 03.11.2005р. за №83-П головою державної служби охорони культурної спадщини схеми Генерального плану в частині реконструкції та забудови території в межах будинків №91,93 на вул.Червоноармійській, №22 на вул.Предславинській, №11-а, літ. "Б" на вул.Ульянових, №7/20 по вул.Предславинській в Печерському районі м.Києва.

При цьому, Міністерством культури України наголошено про відсутність у вказаного міністерства правових підстав для повторного розгляду науково-проектної документації щодо вищезгаданого об'єкту будівництва та надання дозволу або будь-яких інших погоджень на проведення робіт на пам'ятках національного значення, їхніх територіях та в зонах охорони, на охоронюваних археологічних територіях, в історичних ареалах населених місць за результатами робіт, що виконуються або виконані для об'єкта будівництва, розташованого за адресою: м.Київ, територія в межах будинків №91, №93 на вул.Червоноармійській, №11-А літ. "Б" на вул.Ульянових, №7/20 на вул.Предславинській у Печерському районі м.Києва".

Таким чином, виходячи із зазначеної відповіді Міністерства культури України відповідно до якої зазначене відомство не може надати дозволу або будь-які інші погодження на проведення робіт, що виконуються або виконані для вищевказаного об'єкта будівництва, вимога відповідача щодо отримання позивачем дозвільних документів та погоджень органу культурної спадщини не є правомірною.

При цьому, суд враховує, що рішенням науково-технічної ради Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №3 від 23.02.2006р. погоджено будівництво трьох 37-поверхових житлових будинків, як об'єктів експериментального будівництва у складі проекту реконструкції та забудови території в межах будинків №91,93 на вул.Червоноармійській, №22 на вул.Предславинській, №11-А, літера "Б" на вул.Ульянових, №7/20 на вул.Предславинській у Печерському p-ні м.Києва.

Програму робіт з проведення експериментального будівництва трьох 37 поверхових житлових будинків у складі проекту реконструкції та забудови території в межах будинків №91,93 на вул.Червоноармійській, №22 на вул.Предславинській, №11-А, літера "Б" на вул.Ульянових , №7/20 на вул.Предславинській у Печерському p-ні м.Києва затверджено Товариством з обмеженою відповідальністю "КОВЧЕГ" у 2006 році погоджено Заступником начальника Держпожбезпеки МНС України, першим заступником Міністра будівництва, архітектури житлово-комунального господарства, в.о. заступника Голови КМДА першим заступником начальника Головкиївміськархітектури.

Рішенням Архітектурно-містобудівної ради Міністерства регіонального розвитку та будівництва України №14 від 08.07.2008р. підтверджено погодження Київською міською державною адміністрацією, зокрема, проекту забудови вул. Червоноармійська, 93, вул.Ульянових, вул.Предславинська, №7/20, №22 ТОВ "КОВЧЕГ" 37 поверхів.

За змістом позитивного висновку 24.10.2006р. комплексної експертизи Спеціалізованої державної організації "Київська міська служба української інвестиційної експертизи" проекту будівництва житлового комплексу з паркінгами у кварталі обмеженому вулицями Червоноармійською, Предславинською та Ульянових у Печерському районі м.Києва передбачено поверховість: 4; 17+1 верх.техповерх; 35+2 верх техповерх, тобто до 37-ми поверхів.

Відповідно до Експертного звіту ТОВ "УКРБУДЕКСПЕРТИЗА" №3-096-14- ЕП/КО від 31.12.2015р. щодо розгляду проектної документації за коригуванням проекту "Будівництво житлового комплексу з паркінгами у кварталі обмеженому вулицями Червоноармійською, Предславинською та Лабораторною (Ульянових) в межах ділянок будинків №91 та№93 на вул.Червоноармійській, №22 на вул.Предславинській, №11-А літ."Б" на вул.Ульянових, №7/20 на вул.Предславинській у Печерському районі м.Києва" (І черга будівництва) встановлено поверховість 4; 25 з двома техповерхами, тобто до 27 поверхів.

За змістом Експертного звіту №0085-429-19/УЕБ/А від 09.08.2019р. ТОВ "УКРЕКСПЕРТИЗА В БУДІВНИЦТВІ" щодо розгляду проектної документації по Проекту "Реконструкція та забудова території в межах будинків №91 та 93 на вул.Червоноармійській, №22 на вул.Предславинській, №11-А літ. "Б" на вул. Ульянових, 7/20 на вул.Предславинській у Печерському районі м.Києва" (Коригування 2) 1-а черга будівництва" поверховість становить 5; 26+1 тех., тобто до 27 поверхів.

Таким чином, поверховість об'єкту будівництва навпаки значно менше, аніж передбачена первісним проектом.

Суд відзначає, що замовник будівництва, здійснюючи дії щодо отримання дозвільних документів на будівництво та здійснюючи реалізацію будівництва, залучаючи до вказаних дій певне коло осіб, інвесторів та коштів, розраховував на отримання у подальшому певних матеріальних благ.

Під визначенням матеріальне благо слід розуміти матеріальні умови життєдіяльності, які здатні забезпечити достаток, матеріальне благополуччя, задовольнити матеріальні інтереси. Такі умови створюються шляхом використання відповідних властивостей майна.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Так, у справах "Пайн Вел і Девелопмент ЛТД та інші проти Ірландії" від 29 листопада 1991 року заява № 12742/87 (Pine Valley Developments Ltd and Others v. Ireland) Європейський суд з прав людини констатував, що поняття "майно" в розумінні статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод охоплює поняття "правомірні очікування" тобто законні сподівання вчиняти певні дії відповідно до виданого державними органами дозволу.

Як встановлено судом, первісно замовником-інвестором передбачалось будівництво 37-поверхових житлових будинків на що отримано відповідні дозволи та погодження.

У Рішенні Конституційного Суду України від 29 червня 2010 року № 17- рп/2010 вказано, що одним із елементів верховенства права є принцип правової визначеності, в якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями. Тобто обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки.

Відповідно до правової позиції ЄСПЛ вислів "згідно із законом" вимагає, по- перше, щоб оскаржуваний захід мав певне підґрунтя у національному законодавстві; він також стосується якості закону, про який йдеться, вимагаючи, щоб він був доступний для зацікавленої особи, яка, окрім того, повинна мати можливість передбачити наслідки його дії щодо себе, та відповідав принципові верховенства права (пункт 84 рішення ЄСПЛ від 09 січня 2013 року у справі "Олександр Волков проти України", заява № 21722/11, пункт 155 рішення ЄСПЛ від 29 квітня 2003 року у справі "Полторацький проти України", заява № 38812/97).

ЄСПЛ також відзначав, що верховенство права, один із основоположних принципів демократичного суспільства, притаманний усім статтям Конвенції. Таким чином, питання, чи було дотримано справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, виникає лише тоді, коли встановлено, що оскаржуване втручання відповідало вимозі законності і не було свавільним (пункт 50 рішення ЄСПЛ від 14 жовтня 2010 року у справі "Щокін проти України", заяви № 23759/03 та № 37943/06).

Отже, вимоги Відповідача щодо отримання відповідних погоджень не повинні обмежувати або звужувати існуючий у Позивача зміст та обсяг прав.

Крім того, відповідно до ч.ч. 3, 4 ст.32 Закону України "Про охорону культурної спадщини" з метою захисту традиційного характеру середовища населених місць вони заносяться до Списку історичних населених місць України. Список історичних населених місць України за поданням центрального органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини затверджується Кабінетом Міністрів України. Межі та режими використання історичних ареалів населених місць, обмеження господарської діяльності на територіях історичних ареалів населених місць визначаються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, відповідною науково-проектною документацією, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини, або уповноваженими ним органами охорони культурної спадщини.

На охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам'яток, історичних ареалів населених місць, занесених до Списку історичних населених місць України, забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.

Порядок визначення меж та режимів використання історичних ареалів населених місць, обмеження господарської діяльності на території історичних ареалів населених місць затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 року № 318 (надалі - Порядок № 318).

Відповідно до п.4 Порядку №318 відповідальними за визначення меж і режимів використання історичних ареалів є Мінкультури та уповноважені ним органи охорони культурної спадщини.

Межі історичних ареалів визначаються спеціальною науково-проектною документацією під час розроблення історико-архітектурних опорних планів цих населених місць (п. 5 Порядку №318).

Історичний ареал є спеціально виділеною у населеному місці територією історико-культурного значення із затвердженими межами, яка повинна фіксуватися в усіх землевпорядних і містобудівних документах та розглядатися як специфічний об'єкт містобудівного проектування (п. 10 Порядку № 318).

В той же час, суд відзначає, що межі та режими використання історичних ареалів у м. Києві не затверджені у встановленому законом порядку, а саме відповідно до статті 32 Закону України "Про охорону культурної спадщини", Порядку визначення меж та режимів використання історичних ареалів населених місць, обмеження господарської діяльності на території історичних ареалів населених місць, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 року № 318.

Даний висновок підтверджується і правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 27.02.2019 року по справі № 826/5755/17, від 03.04.2020 р. по справі №640/21505/18 (№К/9901 /30517/19 ) в яких вказується, що межі історичного ареалу міста Києва не затверджено Міністерством культури України у відповідності до вимог статті 32 Закону України "Про охорону культурної спадщини" та Порядку № 318, що свідчить про відсутність належних та допустимих доказів знаходження земельних ділянок у межах Центрального історичного ареалу. При цьому, в подальшому така правова позиція та висновок Верховного Суду неодноразово був викладений в численній судовій практиці та є обов'язковою для суду першої інстанції.

Щодо твердження Відповідача, що в складі поданих документів відсутня в повному обсязі скоригована проектна документація, розроблена та затверджена в установленому законодавством порядку, а також відсутні містобудівні умови та обмеження, суд відзначає наступне.

Закон України "Про архітектурну діяльність" визначає правові та організаційні засади здійснення архітектурної діяльності і спрямований на формування сприятливого життєвого середовища, досягнення естетичної виразності, економічної доцільності і надійності будинків, споруд та їх комплексів.

Ст. 7 Закону України "Про архітектурну діяльність" встановлює, що проектна документація на будівництво об'єктів, розроблена відповідно до містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, не підлягає погодженню з відповідними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, органами охорони культурної спадщини, державної санітарно-епідеміологічної служби і природоохоронними органами.

Ст.31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлює, що проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником (ч.І). Експертиза проектів будівництва проводиться в установленому Кабінетом Міністрів України порядку експертними організаціями (ч.2). Проектна документація на будівництво об'єктів не потребує погодження державними органами, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, юридичними особами, утвореними такими органами (ч.3).

У відповідності до зазначеного, на замовлення Позивача Генеральним проектувальником Товариством з обмеженою відповідальністю "АЛЬТІС- КОНСТРАКШН" було розроблено Проектну документацію об'єкту будівництва "Реконструкція та забудова території в межах будинків № 91 та № 93 на вул.Червоноармійській, № 22 на вул.Предславинській, 11-А літ. "Б", на вул.Ульянових, 7/20 на вул.Предславинській у Печерському районі м.Києва", яку затверджено Наказом Позивача №12/08/2019-2 від 12.08.2019р. "Про затвердження проектної документації".

На зазначену проектну документацію отримано Експертний звіт щодо розгляду проектної документації №0085-429-19/УЕБ/А від 09.08.2019р. ТОВ "УКРЕКСПЕРТИЗА В БУДІВНИЦТВІ" щодо розгляду проектної документації за проектом "Реконструкція та забудова території в межах будинків № 91 та № 93 на вул.Червоноармійській, № 22 на вул.Предславинській, 11-А літ. "Б", на вул.Ульянових, 7/20 на вул.Предславинській у Печерському районі м.Києва" (Коригування 2) згідно якого за результатами розгляду проектної документації і зняття зауважень встановлено, що зазначена документація розроблена відповідно до вихідних даних на проектування з дотриманням вимог до міцності, надійності та довговічності об'єкта будівництва, його експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, у тому числі щодо доступності осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення, санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, охорони праці, екології, енергозбереження і може бути схвалена в установленому порядку з технічними показниками, що додаються.

Ч.7 ст.37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та п.33 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України, від 13.04.2011р. № 466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт" не встановлюють конкретного переліку документів, що мають бути подано Замовником у разі коригування проектної документації. Зазначеними нормами не передбачено обов'язковість подання коригованої проектної документації у повному обсязі, а також містобудівних умов та обмежень, а лише зазначено про необхідність подання документів на доказ таких змін, що і було виконано Позивачем у повному обсязі.

Також суд бере до уваги, що зауваження щодо подання коригованої проектної документації у повному обсязі, а також містобудівних умов та обмежень були відсутні у Листі від 29.10.2019р. №40-305-96/19 Державної архітектурно-будівельної інспекції України, враховуючи наявність попередніх погоджених містобудівних умов.

Суд зазначає, що у пункті 74 Рішення у справі "Лелас проти Хорватії" і пункті 70 Рішення у справі "Рисовський проти України" ЄСПЛ підкреслив особливу важливість принципу "належного урядування" та пояснив його практичне значення, зокрема, зазначивши, що держава, чиї органи влади не дотримувалися своїх власних внутрішніх правил та процедур, не повинна отримувати вигоду від своїх правопорушень та уникати виконання своїх обов'язків. Іншими словами, ризик будь - якої помилки, зробленої органами державної влади, повинна нести держава, а помилки не повинні виправлятися за рахунок зацікавленої особи, особливо якщо при цьому немає жодного іншого приватного інтересу. Принцип "належного урядування" передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах "Беєлер проти Італії" [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява № 33202/96, п. 120, ECHR 2000-1, "Онер'їлдіз проти Туреччини" [ВП] (Oneryildiz v. Turkey [GC]), заява № 48939/99, п. 128, ECHR 2004-ХІІ, "Megadat.com S.r.l. проти Молдови" (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява № 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і "Москаль проти Польщі" (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року).

Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах "Лелас проти Хорватії" (Leias v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року, і "Тошкуце та інші проти Румунії" (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (зазначені вище рішення у справах "Онер'їлдіз проти Туреччини" (Oneryildiz V. Turkey), п. 128, та "Беєлер проти Італії" (Beyeler v. Italy), п. 119).

При цьому, суд враховує позиції Європейського суду з прав людини, викладені в рішеннях від 23.09.1982 р. по справі "Спорронг і Льоннрот проти Швеції" та від 11.03.2003 р. "Новоселецький проти України", від 01.06.2006 р. по справі Федоренко проти України", в яких ЄСПЛ наголошує на необхідності дотримання справедливої рівноваги між інтересами публічними та приватними шляхом забезпечення пропорційності між застосованими заходами та переслідуваною метою.

Отже, суд відзначає, що зазначення Відповідачем у Листі від 18.06.2020р. №40-303-1124/20 інших зауважень, а ніж у Листі від 29.10.2019р. №40-305-96/19 не відповідає принципу "належного урядування" на необхідності дотримання якого наголошено Європейським судом з прав людини.

Таким чином, з досліджених документів вбачається, що у відповідності до ч.7 ст.37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п.33 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. № 466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт", враховуючи наявні в матеріалах справи містобудівні умови, листи, погодження та відповідні проекти, позивачем будо здійснено повідомлення у встановлений законом спосіб, у повній відповідності до вищезазначених норм.

Отже, суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно не прийнято заяву позивача та не здійснено внесення зміни даних у Дозвіл на виконання будівельних робіт №2008-Пч/Т від 18.05.2010р. об'єкта будівництва "Реконструкція та забудова території в межах будинків №91 та 93 на вул.Червоноармійській, №22 на вул.Предславинській, №11-А літ. "Б" на вул. Ульянових, 7/20 на вул.Предславинській у Печерському районі м.Києва", зазначених у заяві №40-30/1206-31 від 12.06.2020р. Товариства з обмеженою відповідальністю "СКАЙПРОДЖЕКТ".

Щодо вимог позивача визнати протиправною бездіяльність Державної архітектурно-будівельної інспекції України щодо невнесення до Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів інформації про внесення змін у Дозвіл на виконання будівельних робіт №2008-Пч/Т від 18.05.2010р. об'єкта будівництва "Реконструкція та забудова території в межах будинків №91 та 93 на вул.Червоноармійській, №22 на вул.Предславинській, №11-А літ. "Б" на вул. Ульянових, 7/20 на вул.Предславинській у Печерському районі м.Києва", зазначеної у заяві №40-30/1206-31 від 12.06.2020р. товариства з обмеженою відповідальністю "СКАЙПРОДЖЕКТ" суд відзначає наступне.

Ст.6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено, що управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.

До уповноважених органів містобудування та архітектури належать органи, визначені у статті 13 Закону України "Про архітектурну діяльність".

Ст. 13 Закону України "Про архітектурну діяльність" встановлює, до уповноважених органів містобудування та архітектури належать: центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері архітектури; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері архітектури; орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань архітектури; структурні підрозділи обласних, районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій з питань архітектури; виконавчі органи сільських, селищних, міських рад з питань архітектури.

Згідно Додатку 8 до Наказу Державної архітектурно-будівельна інспекція України від 12.06.2017р. № 945 "Про затвердження інформаційних і технологічних карток адміністративних послуг щодо виконання підготовчих та будівельних робіт та прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів" за змістом Інформаційної картки адміністративної послуги із зміни даних у виданому дозволі на виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками, розташованих за межами населених пунктів і на території кількох адміністративно-територіальних одиниць, щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми наслідками (СС2), розташованих у межах сіл, селищ та міст (крім міст, які є адміністративними центрами областей, міст з чисельністю населення понад 50 тисяч, міст Києва та Севастополя), а також щодо всіх об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із значними наслідками (ССЗ), розташованих у межах населених пунктів, а також на територіях, де сільські, селищні, міські ради не утворили виконавчі органи з питань державного архітектурно- будівельного контролю; або щодо об'єктів, які підлягають оцінці впливу на довкілля відповідно до Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" результатом надання адміністративної послуги є внесення достовірних даних у дозвіл та до єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів.

Інформація розміщується на офіційному сайті Держархбудінспекції у розділі "Реєстр дозвільних документів" в єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів.

У відповідності до п. 3 Порядку ведення єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 24.06.2011 р. №92, ведення, адміністрування, функціонування і супроводження програмного забезпечення реєстру, збереження та захист бази даних реєстру, забезпечення доступу до нього органів державного архітектурно-будівельного контролю здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція України.

Згідно п.п. 4, 6 Порядку ведення єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів внесення відомостей (даних) про прийняте рішення до реєстру здійснюється відповідальними посадовими особами органів державного архітектурно-будівельного контролю, які пройшли підготовку до роботи з реєстром (далі - посадові особи), або у визначених актами законодавства випадках автоматично за допомогою програмних засобів ведення реєстру.

Формування відомостей (даних) для внесення їх до реєстру здійснюється на підставі інформації, наданої замовниками або їх уповноваженими особами.

Отже, виключна компетенція з внесення відомостей до вказаного реєстру належить Відповідачу.

Судом встановлено, що форма заяви про внесення змін до Дозволу на виконання будівельних робіт встановлена у датку 10 до Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. № 466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт".

Подана Позивачем Заява №40-30/1206-31 від 12.06.2020р. із доданими документами повністю відповідає встановленій формі та відповідає вимогам вищезазначених норм.

Суд приходить до висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не внесення вищезазначеної інформації про зміну даних у дозволі на виконання будівельних робіт до Єдиного реєстру.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Державну архітектурно - будівельну інспекцію України внести інформацію про зміну даних у Дозвіл на виконання будівельних до відповідного реєстру, суд зазначає наступне.

01.12.2019р. набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку надання адміністративних послуг у сфері будівництва та створення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва" від 17.10.2019 р. N 199-ІХ . Відповідно до підпункту 8 пункту 13 розділу І зазначеного Закону Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" доповнено ст. 22 1 згідно якої єдина державна електронна система у сфері будівництва (далі - електронна система) - єдина інформаційно-телекомунікаційна система у складі містобудівного кадастру, що забезпечує створення, перегляд, відправлення, прийняття, збирання, внесення, накопичення, обробку, використання, розгляд, зберігання, захист, облік та надання інформації у сфері будівництва, а також електронну взаємодію між фізичними та юридичними особами, державними органами, органами місцевого самоврядування, центрами надання адміністративних послуг, з метою отримання визначених цим Законом послуг у сфері будівництва.

Електронна система складається з: 1) Реєстру будівельної діяльності; 2) електронного кабінету користувача електронної системи (далі - електронний кабінет); 3) порталу електронної системи.

Невід'ємною архівною складовою частиною Реєстру будівельної діяльності є єдиний реєстр документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.07.2020р. № 559 "Про реалізацію експериментального проекту щодо запровадження першої черги Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва" відповідно до підпункту 8 пункту 13 розділу І Закону України від 17 жовтня 2019 р. N 199-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку надання адміністративних послуг у сфері будівництва та створення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва" та з метою покращення якості надання адміністративних, інших послуг у сфері будівництва, зниження корупційних ризиків під час їх надання, забезпечення публічності надання таких постановлено погодитися з пропозицією Міністерства цифрової трансформації та Міністерства розвитку громад та територій стосовно реалізації у період з 6 липня по 30 листопада 2020 р. експериментального проекту щодо запровадження першої черги Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (далі - експериментальний проект) та затверджено Порядок проведення експериментального проекту щодо запровадження першої черги Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва та Порядок ведення першої черги Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва під час реалізації експериментального проекту.

П.4 Порядку проведення експериментального проекту щодо запровадження першої черги Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, зокрема, установлено, що створення та внесення відомостей про документи, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, документи, що засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, про зміну, відмову у видачі, зупинення, скасування та анулювання таких документів виключно з використанням Реєстру будівельної діяльності першої черги Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (далі - Реєстр) є обов'язковим з 6 липня по 30 листопада 2020 р.

П.3 Порядку ведення першої черги Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва під час реалізації експериментального проекту встановлено, що електронна система складається з: 1) Реєстру будівельної діяльності; 2) електронного кабінету; 3) порталу Електронної системи.

Пп.4 п.32 зазначеного Порядку передбачає, що з використанням Реєстру будівельної діяльності створюються електронні документи (крім документів, що містять відомості, які становлять державну таємницю), зокрема, дозвіл на виконання будівельних робіт, зміни до нього, повідомлення про відмову в його наданні та анулювання дозволу, внесення відомостей про припинення права на виконання підготовчих та будівельних робіт.

При цьому, п.38 Порядку ведення першої черги Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва під час реалізації експериментального проекту передбачає, що створення документів та проведення дій з використанням Реєстру будівельної діяльності здійснюються особами, до повноважень яких належить прийняття рішень про видачу відповідних документів та вчинення відповідних дій.

П. 46 вказаного Порядку передбачено, що дані, які вносяться до Реєстру будівельної діяльності згруповані в уніфіковані комплексні типи відомостей згідно з додатком 6.

Отже, суд приходить до висновку, що з 06 липня 2020 року інформація щодо внесення змін у дозвіл на виконання будівельних робіт вноситься до Реєстру будівельної діяльності особами, до повноважень яких належить прийняття рішень про видачу відповідних документів та вчинення відповідних дій, тобто у даному випадку відповідачем.

Крім того, суд відзначає, що згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь- якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до правил частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Відповідно до ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Тобто законодавець передбачив обов'язок суду змусити суб'єкт владних повноважень до правомірної поведінки, а не вирішувати питання, які належать до функцій і виключної компетенції останнього (дискреційні повноваження), тому втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження наведеного органу та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Обрана форма захисту порушених прав у даному випадку не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача.

Згідно судової практики Європейського суду з прав людини (рішення по справі Олссон проти Швеції від 24 березня 1988 року) запорукою вірного застосування дискреційних повноважень є високий рівень правової культури державних службовців, водночас, суди повинні відновлювати порушене право шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, у тому числі колегіальний орган, прийняти конкретне рішення про надання можливості, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.

При цьому, Суд застосовує висновки Європейського суду з прав людини, викладені в рішенні від 01.07.2003 р. по справі "Суомінен проти Фінляндії", відповідно до яких, саме орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Крім того, у цьому аспекті суд також враховує правову позицію, висловлену в рішенні Європейського Суду з прав людини від 20.10.2011 р. у справі "Рисовський проти України", в якому Суд зазначив, що принцип "належного урядування", зокрема передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому, на них покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість уникати виконання своїх обов'язків.

В даному випадку, задоволення вищезазначених позовних вимог щодо зобов'язання відповідача є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені судом, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

При цьому, суд враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

Зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.) серія А. 303-А; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

Згідно з ч. 1 ст. 9, ст. 72, ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

За наведених вище обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "СКАЙПРОДЖЕКТ" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Беручи до уваги вищенаведене, в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані позивачем докази, суд дійшов до висновку про необхідність задоволення заявлених позовних вимог з огляду на те, що відповідачем порушено вимоги Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. № 466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт".

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з наявної у матеріалах справи квитанції, позивачем під час звернення з даним позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 8 408,00 грн. Відтак, враховуючи розмір задоволених позовних вимог, суд присуджує на користь позивача судові витрати у розмірі 8 408,00 гри. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі вище викладеного, керуючись ст. ст. 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "СКАЙПРОДЖЕКТ" до Державної архітектурно - будівельної інспекції України задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Державної архітектурно - будівельної інспекції України щодо невнесення зміни даних у Дозвіл на виконання будівельних робіт №2008-Пч/Т від 18.05.2010 р. об'єкта будівництва "Реконструкція та забудова території в межах будинків №91 та 93 на вул. Червоноармійській, №22 на вул. Предславинській, №11-А літ. "Б" на вул. Ульянових, 7/20 на вул. Предславинській у Печерському районі м. Києва", зазначених у заяві №40-30/1206-31 від 12.06.2020 р. Товариства з обмеженою відповідальністю "СКАЙПРОДЖЕКТ".

3. Визнати протиправною бездіяльність Державної архітектурно - будівельної інспекції України щодо невнесення до Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів інформації про внесення змін у Дозвіл на виконання будівельних робіт №2008-Пч/Т від 18.05.2010 р. об'єкта будівництва "Реконструкція та забудова території в межах будинків №91 та 93 на вул. Червоноармійській, №22 на вул. Предславинській, №11-А літ. "Б" на вул. Ульянових, 7/20 на вул. Предславинській у Печерському районі м. Києва", зазначеної у заяві №40-30/1206-31 від 12.06.2020 р. Товариства з обмеженою відповідальністю "СКАЙПРОДЖЕКТ".

4. Зобов'язати Державну архітектурно-будівельну інспекцію України внести зміни даних у Дозвіл на виконання будівельних робіт №2008-Пч/Т від 18.05.2010р. об'єкта будівництва "Реконструкція та забудова території в межах будинків №91 та 93 на вул. Червоноармійській, №22 на вул. Предславинській, №11-А літ. "Б" на вул. Ульянових, 7/20 на вул. Предславинській у Печерському районі м. Києва", зазначені у заяві №40-30/1206-31 від 12.06.2020 р. Товариства з обмеженою відповідальністю "СКАЙПРОДЖЕКТ".

5. Зобов'язати Державну архітектурно-будівельною інспекцією України внести до Реєстру будівельної діяльності інформацію про внесення змін у Дозвіл на виконання будівельних робіт №2008-Пч/Т від 18.05.2010 р. об'єкта будівництва "Реконструкція та забудова території в межах будинків №91 та 93 на вул. Червоноармійській, №22 на вул. Предславинській, №11-А літ. "Б" на вул. Ульянових, 7/20 на вул. Предславинській у Печерському районі м. Києва", зазначену у заяві №40-30/1206-31 від 12.06.2020 р. Товариства з обмеженою відповідальністю "СКАЙПРОДЖЕКТ".

6. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СКАЙПРОДЖЕКТ" понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 8 408,00 грн. (вісім тисяч чотириста вісім гривень) за рахунок бюджетних асигнувань з Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів, з дня складання повного тексту рішення.

Суддя Н.В. Клочкова

СудОкружний адміністративний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення07.09.2020
Оприлюднено09.09.2020
Номер документу91349844
СудочинствоАдміністративне