Справа № 738/534/20
№ провадження 2/738/216/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 серпня 2020 року місто Мена Чернігівської області
Менський районний суд Чеpнiгiвської областi в складi головуючого судді Парфененко О. Я., з участю секретаря судового засідання Зубкович Н. Ф., представника позивачів ОСОБА_1 , представника відповідачів ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засiданнi позовну заяву ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , треті особи Приватний нотаріус Менського нотаріального округу Чернігівської області Богдановська Оксана Михайлівна, Локнистенська сільська рада Менського району Чернігівської області про встановлення факту, що має юридичне значення, визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
В С Т А H О В И В:
22 квітня 2020 року ОСОБА_3 , ОСОБА_4 звернулися до суду із позовною заявою до Локнистенської сільської ради Менського району Чернігівської області, треті особи - Приватний нотаріус Менського районного нотаріального округу Чернігівської області Богдановська О. М., ОСОБА_5 про визнання п`ятою чергою спадкування та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. 25 червня 2020 року позивачі подали уточнену позовну заяву, згідно з якою заявили позов до ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , треті особи Приватний нотаріус Менського нотаріального округу Чернігівської області Богдановська О. М., Локнистенська сільська рада Менського району Чернігівської області про встановлення факту, що має юридичне значення, визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Уточнена позовна заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла баба заявників ОСОБА_7 . Позивачі не були обізнані про наявність спадкового майна - житлового будинку та земельних ділянок, які на даний час успадковані ОСОБА_8 - троюрідною сестрою ОСОБА_7 . ОСОБА_8 померла, її спадкоємцями є ОСОБА_5 і ОСОБА_6 . У позивачів відсутні документи, які б підтвердили їх родинне походження як онуків ОСОБА_7 , але факт родинного зв`язку можуть підтвердити свідки. Необізнаність позивачів про наявність спадкового майна призвела до пропуску ними строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_7 . Позивачі мають намір оформити спадкові права що майна ОСОБА_7 , тому просять встановити факт, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є двоюрідними онуками ОСОБА_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 ; визначити для ОСОБА_3 та ОСОБА_4 додатковий строк тривалістю два місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_7 (том 1 арк. с. 1-6, 223-229).
28 травня 2020 року від представника відповідачки ОСОБА_5 - ОСОБА_2 надійшов відзив на позовну заяву, згідно з яким представник відповідачки просив відмовити у позові, оскільки у позивачів відсутні докази, які б підтверджували родинні стосунки з ОСОБА_7 , а також у позивачів не було перешкод для своєчасної подачі нотаріусу заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_7 .. У відзиві зазначено, що спадкоємцем майна після смерті ОСОБА_7 є ОСОБА_8 , яка оформила свої спадкові права. ОСОБА_8 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 та її спадкоємцями за заповітом є ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (том 1 арк. с. 114-118).
Згідно ухвалою від 06 серпня 2020 року залишені без розгляду позовні вимоги: про визнання ОСОБА_3 спадкоємцем п`ятої черги, після смерті двоюрідної тітки ОСОБА_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 ; про визнання ОСОБА_4 спадкоємцем п`ятої черги, після смерті двоюрідної тітки ОСОБА_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 ; до Локнистенської сільської ради Менського району Чернігівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини ОСОБА_3 ; до Локнистенської сільської ради Менського району Чернігівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини ОСОБА_4 .
Під час розгляду справи по суті представник позивачів підтримав позовні вимоги, посилаючись на обставини, зазначені в уточненій позовній заяві.
Представник відповідачів заперечував щодо позову, посилаючись на обставини, зазначені у відзиві на позовну заяву, у судових дебатах повідомив суд, що відповідно до частини 8 статті 141 ЦПК України протягом п`яти днів після ухвалення рішення має намір подати заяву про відшкодування витрат на правничу допомогу, які понесли відповідачі.
Від третіх осіб приватного нотаріуса Менського нотаріального округу Богдановської О. М., Локнистенської сільської ради Менського району Чернігівської області надійшли заяви про здійснення розгляду справи за їх відсутності, представник Локнистенської сільської ради Менського району Чернігівської області позовні вимоги ОСОБА_3 та ОСОБА_4 підтримує.
Заслухавши представника позивачів, представника відповідачів, допитавши свідків та дослідивши письмові докази, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до положень пункту 1 статті 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
У пункті 7 Постанови Пленуму Верховного суду України №5 від 31 березня 1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення йдеться про те, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.
Під час розгляду справи встановлено, що позивачі ОСОБА_3 , ОСОБА_4 мають намір оформити спадкові щодо майна ОСОБА_7 , яку вважають своєю двоюрідною бабусею. Позивачі не надали доказів, які б підтверджували обставину звернення до нотаріуса за оформленням спадкових прав до звернення до суду з позовом, при цьому вважають, що у них відсутні документи, які б підтверджували родинні стосунки між ними та ОСОБА_7 та вони з поважних причин пропустили строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Позивачі на підтвердження факту родинних відносин між ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_7 як двоюрідними онуками та бабусею надали копії документів, з яких вбачається наступне.
Батьком позивачів ОСОБА_3 (до зміни прізвища внаслідок укладення шлюбу - ОСОБА_9 ), ОСОБА_4 є ОСОБА_10 , що вбачається зі свідоцтв про народження позивачів та витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища, свідоцтва про розірвання шлюбу, свідоцтва про шлюб (том 1 арк.с. 15-20).
Бабою позивачів по батьку є ОСОБА_11 (до зміни прізвища внаслідок укладення шлюбу - ОСОБА_12 ), що підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_10 , свідоцтвом про одруження ОСОБА_12 , оформленого російською мовою (том. арк. с 14, 17).
У свідоцтві про народження, яке оформлене російською мовою зазначено, що батьками ОСОБА_12 (баби позивачів), яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_6 - є ОСОБА_13 та ОСОБА_14 (том 1 арк. с. 13).
Батько позивачів ОСОБА_10 помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , про що зазначено у свідоцтві про смерть від 21 грудня 1998 року (том 1 арк. с. 237).
Баба позивачів ОСОБА_11 померла ІНФОРМАЦІЯ_8 , про що зазначено у свідоцтві про смерть від 09 жовтня 2013 року (том 1 арк. с. 232).
Обставина щодо родинного походження позивачів ОСОБА_3 та ОСОБА_4 з ОСОБА_12 як онуків та баби підтверджена документами та не оспорювалась відповідачами.
Позивачі зазначали, що у їх баби ОСОБА_12 була рідна сестра ОСОБА_7 та на підтвердження цієї обставини представник позивачів посилався на показання свідків ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , які надали показання під час розгляду справи по суті, а також на копію посвідки про народження, виданої на ім`я ОСОБА_7 , оригінал якої представник позивачів не надав у суді, пославшись на втрату цього документу позивачами (том 1 арк. с. 12).
Представник відповідачів під час дослідження доказів вказав, про неможливість врахувати копію Посвідки про народження, виданої на ім`я ОСОБА_7 у зв`язку із відсутністю оригіналу цього документа, тому копія документа викликає сумніви з приводу її достовірності.
Свідки ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 у судовому засіданні надали аналогічні за змістом показання, зазначали, що проживають в селі Гусавка Менського району Чернігівської області, за життя знали ОСОБА_18 ), проживали з нею по сусідству. У ОСОБА_19 була рідна сестра ОСОБА_20 , а позивачі - діти ОСОБА_21 . За життя ОСОБА_22 називала позивачів онуками, позивачі відвідували її та допомагали їй, а коли та померла, то здійснили її поховання.
Згідно з повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть від 16 червня 2020 року ОСОБА_7 (дата народження ІНФОРМАЦІЯ_9 , місце народження село Гусавка Менського району Чернігівської області) померла ІНФОРМАЦІЯ_4 в селі Гусавка Менського району Чернігівської області (том 1 арк. с. 178).
Згідно з матеріалами спадкової справи, заведеної щодо майна ОСОБА_7 приватним нотаріусом Менського нотаріального округу Богдановською О. М., яка надійшла до суду 05 травня 2020 року, спадкоємцем майна ОСОБА_7 є ОСОБА_8 , на ім`я якої 10 вересня 2019 року видані свідоцтва про право на спадщину за законом щодо житлового будинку та земельних ділянок, які належали ОСОБА_7 .. Родинні стосунки ОСОБА_8 та ОСОБА_7 підтверджені рішенням Деснянського районного суду міста Чернігова від 19 грудня 2018 року, також рішенням Менського районного суду Чернігівської області від 15 травня 2019 року ОСОБА_8 визначений додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини щодо майна ОСОБА_7 тривалістю два місяці. У спадковій справі відсутні заяви про прийняття спадщини від інших осіб, окрім ОСОБА_8 (том 1 арк. с. 22-27, 76-97).
Згідно з матеріалами спадкової справи, заведеної щодо майна ОСОБА_8 приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу Матвієнко О. В., яка надійшла до суду 23 червня 2020 року, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 подали заяви про прийняття спадщини за законом щодо майна ОСОБА_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 (том 1 арк. с. 183-196).
Суд дійшов висновку, що позивачі не надали доказів, які б підтверджували те, що вони є двоюрідними онуками ОСОБА_7 , зокрема допитані під час судового розгляду свідки показання стосовно батьків ОСОБА_7 не надавали, також позивачі не надали жодного документа, на підставі якого можливо встановити батьків ОСОБА_7 , достовірність наданої позивачами копії посвідки про народження, що знаходиться у томі 1 арк. с. 12, заперечувалась представником відповідачів та оригінал цього документа не поданий позивачами з посиланням на його втрату, тому, згідно з положеннями частини 6 статті 95 ЦПК України, суд ставить під сумнів відповідність копії оригіналу та не бере до уваги цей письмовий доказ.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами не підлягає задоволенню.
Позовна вимога про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Згідно зі статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до частини 1 та частини 2 статті 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до роз`яснень, викладених у п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , визначаючи спадкодавцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Як встановлено з матеріалів спадкової справи щодо майна ОСОБА_7 , позивачі із заявою про прийняття спадщини протягом шести місяців з часу відкриття спадщини, тобто з дня її смерті, не зверталися, а також не надали доказів, що є спадкоємцями за законом ОСОБА_7 , окрім цього поважність причин пропуску зазначеного строку позивачі обґрунтовують лише необізнаністю щодо наявності спадкового майна.
Крім того, під час розгляду справи у суді встановлено, що ОСОБА_8 , як спадкоємець за законом п`ятої черги, оформила спадщину після смерті ОСОБА_7 .
За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про визначення позивачам додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_7 .
На підставі викладеного, кеpуючись статтями 1265, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК, статтями 263 - 265 ЦПК Укpаїни, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , треті особи Приватний нотаріус Менського нотаріального округу Чернігівської області Богдановська Оксана Михайлівна, Локнистенська сільська рада Менського району Чернігівської області про встановлення факту, що має юридичне значення, визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду через Менський районний суд Чернігівської області.
Позивачі: ОСОБА_3 , місце проживання АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ; ОСОБА_4 , місце проживання АДРЕСА_1 .
Відповідачі: ОСОБА_5 , зареєстроване місце проживання по АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ; ОСОБА_6 , зареєстроване місце проживання по АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Треті особи: Приватний нотаріус Менського нотаріального округу Чернігівської області Богдановська Оксана Михайлівна, місцезнаходження кулиця Корольова, 6а, місто Мена, Чернігівська область; Локнистенська сільська рада Менського району Чернігівської області місцезнаходження вулиця Центральна,2, село Локнисте, Менський район, Чернігівська область, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04414193.
Рішення в повному обсязі складене 04 вересня 2020 року.
Суддя О. Я. Парфененко
Суд | Менський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 26.08.2020 |
Оприлюднено | 09.09.2020 |
Номер документу | 91366041 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Менський районний суд Чернігівської області
Парфененко О. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні