УХВАЛА
09 вересня 2020 р. м. ХарківСправа № 520/1695/2020 Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Чалого І.С.,
Суддів Бартош Н.С. , Григорова А.М. ,
розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління Державної податкової служби у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.03.2020 по справі № 520/1695/2020
за позовом Приватного підприємства "ТЕПЛОГІДРОТРЕЙД"
до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області
про визнання протиправним та скасування наказу,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16.03.2020 задоволено позов Приватного підприємства "ТЕПЛОГІДРОТРЕЙД" до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області про визнання протиправним та скасування наказу.
На зазначене рішення суду Головним управління Державної податкової служби у Харківській області подано апеляційну скаргу.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 12.05.2020 зазначена апеляційна скарга була залишена без руху та надано строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня з дня закінчення карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), встановленого Кабінетом Міністрів України шляхом сплати судового збору у визначеному в ухвалі розмірі.
Головне управління Державної податкової служби у Харківській області отримало копію ухвали про залишення апеляційної скарги без руху 20.05.2020, що підтверджується матеріалами справи.
На виконання вимог ухвали суду, скаржником направлено клопотання про продовження строку на усунення недоліків, у зв`язку з тим, що Головне управління Державної податкової служби у Харківській області не має можливості усунути недоліки апеляційної скарги у строк встановлений в ухвалі суду до завершення дії карантину.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 02.07.2020 у задоволенні клопотання представника Головного управління Державної податкової служби у Харківській області про продовження строку на усунення недоліків апеляційної скарги відмовлено з підстав того, що на час постановлення цієї ухвали карантин триває, а тому строк, встановлений ухвалою від 12.05.2020 для усунення недоліків поданої апеляційної скарги не сплив.
06.08.2020 до Другого апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання представника Головного управління Державної податкової служби у Харківській області про продовження строку на усунення недоліків апеляційної скарги у зв`язку з тим, що через введення карантину з метою запобігання поширенню короновірусної хвороби організацію роботи контролюючого органу було змінено, що негативно вплинуло на опрацювання процесуальних документів та процес сплати судового збору. Зважаючи на наведені обставини, Головне управління Державної податкової служби у Харківській області просить захистити інтереси держави та не позбавляти права на оскарження судового рішення шляхом продовження строку на усунення недоліків не менше, ніж на 30 днів. До заявленого клопотання долучено копії документів про підтвердження повноважень особи, яка представляє інтереси Головного управління Державної податкової служби у Харківській області в порядку самопредставництва.
Розглянувши вказане вище клопотання, колегія суддів не вбачає підстав для його задоволення з огляду на таке.
Згідно ч. 1 ст. 121 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
02.04.2020 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)", яким розділ VI "Прикінцеві положення" КАС України доповнено пунктом 3 такого змісту: "3. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)".
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів" продовжено карантин до 22.06.2020.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2020 р. № 760 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" карантин продовжено до 31.10.2020.
17.07.2020 набув чинності Закон № 731-IX від 18 червня 2020 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" (надалі - Закон № 731-ІХ) .
Цим законом передбачено, що процесуальні строки, які були продовжені у зв`язку зі встановленням карантину відповідно Закону № 540-IX від 30 березня 2020 року закінчуються через 20 днів (у строк до 06.08.2020 включно).
Також цим Законом вносяться зміни до процесуальних кодексів (зокрема, до КАС України) та встановлюється, що під час дії карантину суд за заявою учасників справи поновлює процесуальні строки, встановлені нормами процесуальних кодексів, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими кодексами), мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених цим Законом.
З системного аналізу вказаних вище процесуальних норм права вбачається, що підставою для поновлення строку на вчинення відповідних процесуальних дій є неможливість вчинення процесуальних дій у строки, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Водночас в заявленому клопотанні ГУ ДПС в Харківській області не наводить обставин того, які карантині обмеження заважали у строк до 06.08.2020 виконати вимоги ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.
Доказів того, що у строк до 06.08.2020 відповідач не зможе виконати вимоги ухвали про залишення апеляційної скарги без руху та не зможе сплатити судовий збір саме з підстав обмежень, впроваджених у зв`язку з карантинними заходами, в межах розгляду цього клопотання ГУ ДПС в Харківській області не надано.
Колегія суддів звертає увагу, що на теперішній час на території України запроваджено адаптивний карантин. При цьому, робота державних органів та виконання їх функцій не припинена.
Постановами Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19", від 16.03.2020 № 215 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211" та постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 року № 392 (зі змінами та доповненнями) "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів", не припинено роботу органів державної влади - як судів, так і органів податкової служби, а лише переведено їх на особливий режим роботи, у зв`язку з чим відповідач як орган державної влади, зобов`язаний організувати свою роботу таким чином, щоб забезпечити виконання покладених на нього повноважень, у тому числі щодо виконання вимог ухвал про залишення апеляційних скарг без руху з підстав не сплати судового збору.
За таких обставин, клопотання про продовження строку на усунення недоліків поданої апеляційної скарги є безпідставним та таким, що не ґрунтується на нормах КАС України.
Оскільки Закон № 731-ІХ набрав чинності 17.07.2020, то останнім днем усунення недоліків цієї апеляційної скарги, з урахуванням положень ч. 9 ст. 120 КАС України, є 06.08.2020.
З огляду на те, що судом апеляційної інстанції клопотання щодо продовження строку усунення недоліків визнано необґрунтованим та відмовлено в його задоволенні, колегія суддів констатує ту обставину, що у строк до 06.08.2020 вимоги ухвали про залишення апеляційної скарги без руху не виконані, судовий збір за подання апеляційної скарги не сплачено.
Згідно з ч. 5 ст. 298 КАС України питання про повернення апеляційної скарги суд апеляційної інстанції вирішує протягом п`яти днів з дня надходження апеляційної скарги або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Відповідно до ч. 6 та ч. 7 ст. 298 КАС України, про повернення апеляційної скарги постановляється ухвала, яка може бути оскаржена в касаційному порядку. Копія ухвали про повернення апеляційної скарги надсилається учасникам справи у порядку, визначеному статтею 251 цього Кодексу. Скаржнику надсилається копія ухвали про повернення апеляційної скарги разом з апеляційною скаргою та доданими до скарги матеріалами. Копія апеляційної скарги залишається в суді апеляційної інстанції.
Враховуючи те, що вимоги ухвали суду від 12.05.2020 у встановлений судом строк з урахуванням приписів норм Закону № 731-ІХ не виконані, наявні підстави для повернення апеляційної скарги заявнику в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 298 КАС України.
При цьому, колегія суддів зазначає, що повернення апеляційної скарги без розгляду не перешкоджає повторному зверненню з апеляційною скаргою в порядку, визначеному законом.
Керуючись ст. 298 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Відмовити у задоволенні клопотання представника Головного управління Державної податкової служби у Харківській області про продовження строку на усунення недоліків апеляційної скарги.
Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.03.2020 по справі № 520/1695/2020 за позовом Приватного підприємства "ТЕПЛОГІДРОТРЕЙД" до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області про визнання протиправним та скасування наказу повернути скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя І.С. Чалий Судді Н.С. Бартош А.М. Григоров
Суд | Другий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 09.09.2020 |
Оприлюднено | 11.09.2020 |
Номер документу | 91412687 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Другий апеляційний адміністративний суд
Чалий І.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні