Рішення
від 09.09.2020 по справі 152/849/20
ШАРГОРОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 152/849/20

2/152/314/20

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

09 вересня 2020 року м. Шаргород

Шаргородський районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Мельник А.Г.,

за участі секретаря судового засідання Сербіної М.В.,

позивача ОСОБА_1 ,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Гибалівської сільської ради Шаргородського району (треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 , ОСОБА_1 ) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

приходить до такого.

Позиція позивача.

Позивач 5 серпня 2020 року звернувся до суду з цим позовом, в якому вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Роля Шаргородського району померла його мати ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилась спадщина у виді земельної ділянки, площею 1,3959 га на території Гибалівської сільської ради Шаргородського району. Позивач бажає прийняти спадщину після смерті матері, проте, коли він звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, йому відмовили у зв`язку з тим, що він пропустив шестимісячний строк для подання такої заяви. Позивач зазначив, що він пропустив строк для прийняття спадщини у зв`язку з тим, що на момент смерті спадкодавиці знаходився за кордоном на заробітках, приїхав коли передбачений законом строк для прийняття спадщини минув. Крім позивача, спадкоємцями майна померлої ОСОБА_3 є також рідні брати позивача - треті особи по справі ОСОБА_2 , та ОСОБА_1 , однак останні відмовилися від прийняття спадщини після смерті матері, подавши нотаріусу відповідні заяви. Позивач, уточнивши свої позовні вимоги, просив визначити йому два місяці строку після набрання рішенням законної сили для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 (а.с.1).

На підтвердження своїх вимог позивач надав копію свідоцтва про своє народження, копію свідоцтва про смерть ОСОБА_3 , копію державного акту про право власності на земельну ділянку, довідку виконкому Гибалівської сільської ради, заяви ОСОБА_2 та ОСОБА_1 про відмову від прийняття спадщини, постанову державного нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії, витяги зі Спадкового реєстру.

У судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задовольнити.

Позиція відповідача.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, від нього надійшла заява, в якій він просить розглянути справу у відсутність представника Гибалівської сільської ради Шаргородського району, позов визнає повністю (а.с. 31).

Позиція третіх осіб.

Треті особи ОСОБА_2 та ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилися, від них надійшли заяви про розгляд справи у їх відсутність (а.с.26, 28). В підготовчому судовому засіданні не заперечували щодо задоволення позову.

Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.

Справа передана до провадження судді 5 серпня 2020 року, що видно з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями (а.с.13).

Ухвалою від 6 серпня 2020 року позовна заява прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі (а.с.14).

Підготовче провадження закрите ухвалою суду від 27 серпня 2020 року, а справа призначена до судового розгляду (а.с.24).

Встановлені судом обставини та зміст спірних правовідносин.

Досліджуючи факти та питання права, що лежать в основі спору, суд встановив, що відповідно до копії свідоцтва про народження позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Сурогатка Шаргородського району, батьками його вказані ОСОБА_4 та ОСОБА_3 (а.с.4).

Відповідно до копії свідоцтва про смерть ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Роля Шаргородського району Вінницької області (а.с.5).

Згідно з копією державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА №813213 ОСОБА_3 є власником земельної ділянки, площею 1,3959 га на території Гибалівської сільської ради Шаргородського району. Цільове призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.6).

Відповідно до довідки виконкому Гибалівської сільської ради Шаргородського району від 25 травня 2020 року №432, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 на день смерті постійно проживала та була зареєстрована по АДРЕСА_1 . Згідно запису в по господарській книзі №18, особовий рахунок № НОМЕР_1 на час відкриття спадщини - проживала одна (а.с.7).

Згідно із заявами ОСОБА_2 та ОСОБА_1 від 25 травня 2020 року, останні відмовилися від прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 (а.с.8, 9).

Відповідно до постанови державного нотаріуса Шаргородської державної нотаріальної контори Масилюк Р.М. від 21 липня 2020 року №454/02-32 позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку із тим, що він пропустив шестимісячний строк для такого звернення (а.с.10).

Згідно з витягами зі Спадкового реєстру, спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилася, заповіту на випадок своєї смерті ОСОБА_3 не залишила (а.с.11, 12).

Відповідно до інформації Шаргородської державної нотаріальної контори спадкова справа до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 не заводилась (а.с.32).

Оцінюючи вищеперераховані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів відповідно до вимог статті 89 ЦПК України, суд згідно з положеннями статей 77, 78, 79, 80 цього ж Кодексу вважає ці докази належними, допустимими, достовірними та достатніми, оскільки вони містять інформацію щодо предмета доказування, одержані у встановленому законом порядку, на їх підставі можна встановити дійсні обставини справи, а також у своїй сукупності вони дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування, а також визнані представником відповідача.

Юридична кваліфікація встановлених обставин.

Частиною першою статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Вказаний спір регулюється положеннями глави 84 та 85 Книги шостої (Спадкове право) Цивільного кодексу України.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Як встановлено у судовому засіданні, позивач постійно не проживав зі спадкодавцем, тому повинен був у шестимісячний строк після її смерті подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Висновки суду.

Суд вважає, що оскільки позивач на час відкриття спадщини знаходився за межами території України, не встиг вчасно, тобто в шестимісячний строк після відкриття спадщини, звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті матері, інші спадкоємці відмовилися від прийняття спадщини, а представник відповідача позов визнав повністю, то позивачу можливо надати додатковий строк для прийняття спадщини. Тому суд вважає, що позов слід задовольнити повністю.

Керуючись статтями 263, 264, 265 ЦПК України, на підставі статей 15, 16, 1220, 1222, 1223, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд -

у х в а л и в :

Позов ОСОБА_1 до Гибалівської сільської ради Шаргородського району (треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 , ОСОБА_1 ) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю два місяці з дня набрання рішенням законної сили для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Роля Шаргородського району Вінницької області.

Судові витрати залишити за позивачем.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Шаргородський районний суд Вінницької області.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Учасники розгляду справи :

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, паспорт серії НОМЕР_2 , ід. № НОМЕР_3 , мешканець АДРЕСА_2 .

Відповідач: Гибалівська сільська рада Шаргородського району, місцезнаходження вул.. Молодіжна, 4, с. Гибалівка Шаргородського району Вінницької області, код ЄДРПОУ 04331975.

Треті особи: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України, паспорт серії НОМЕР_4 , мешканець АДРЕСА_1 ; ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянин України, паспорт серії НОМЕР_5 , мешканець АДРЕСА_3.

Головуючий суддя Андрея МЕЛЬНИК

СудШаргородський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення09.09.2020
Оприлюднено14.09.2020
Номер документу91416829
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —152/849/20

Рішення від 09.09.2020

Цивільне

Шаргородський районний суд Вінницької області

Мельник А. Г.

Ухвала від 27.08.2020

Цивільне

Шаргородський районний суд Вінницької області

Мельник А. Г.

Ухвала від 06.08.2020

Цивільне

Шаргородський районний суд Вінницької області

Мельник А. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні