ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
УХВАЛА
"10" вересня 2020 р. м. ХарківСправа № 922/745/20 Господарський суд Харківської області у складі:
судді Калініченко Н.В.
розглянувши додаткові пояснення позивача (вх. № 20683 від 08 вересня 2020 року) про окремі питання, на яких ґрунтуються позовні вимоги,
за позовом Приватної організації "Українська ліга авторських і суміжних прав", місто Київ,
до Приватної фірми "Ромб", місто Харків,
про стягнення 17 715,82 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні господарського суду Харківської області, в порядку спрощеного позовного провадженння, перебуває справа № 922/745/20 за позовом Приватної організації "Українська ліга авторських і суміжних прав" до Приватної фірми "Ромб" про стягнення 9 100,00 грн. основного боргу, 77,11 грн. витрат від інфляції, 138,71 грн. 3% річних, 2 100,00 грн. суми дострокової сплати винагороди (роялті) та 6 300,00 грн. штрафу. Судові витрати зі сплати судового збору та на професійну правничу допомогу позивач просить суд покласти на відповідача.
08 вересня 2020 позивачем скеровано до матеріалів справи додаткові пояснення про окремі питання, на яких ґрунтуються позовні вимоги (вх. № 20683).
Суд, розглянувши питання прийняття до розгляду з залученням до матеріалів справи вище вказаного документа позивача, виходить з наступного.
Главою 1 Розділу III Господарського процесуального кодексу України регулюються питання щодо письмових заяв учасників справи. При цьому в кодексі диференційовано заяви по суті справи та заяви з процесуальних питань.
Відповідно до статті 161 Господарського процесуального кодексу України при розгляді справи судом в порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Підстави, час та черговість подання заяв по суті справи визначаються цим Кодексом або судом у передбачених цим Кодексом випадках. Подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
У відповідності до статей 162 ГПК України позов є різновидом заяви по суті справи, який подається до суду у загальному (остаточному) вигляді, а не частинами або доповненнями. Окрім того, нормами Господарського процесуального кодексу України не передбачена така форма заяви, як додаткові пояснення до позову.
Частина 1 статті 166 Господарського процесуального кодексу надає право позивачеві формувати свою правову позицію по справі шляхом подання відповіді на відзив у строк, встановлений судом. Однак, в матеріалах справи відсутній відзив на позов, щодо якого позивач в заяві по суті справи (відповіді на відзив) може навести свої пояснення, міркування та аргументи на обґрунтування своєї позиції щодо доводів, викладених у відзиві відповідача.
Комплексний аналіз вищевказаних норм процесуального права свідчить про те, що процесуальним законодавством в повному обсязі врегульовано питання щодо видів та змісту заяв по суті справи, що подаються, черговість та строки їх подання.
Єдиною можливістю та правовою підставою надання додаткових пояснень учасником судового розгляду (в даному випадку позивачем) є положення частини 5 статті 161 Кодексу, за змістом якої суд може дозволити учаснику справи подати додаткові пояснення щодо окремого питання, яке виникло при розгляді справи, якщо визнає це необхідним.
Однак, суд не здійснював жодних процесуальних дії, пов`язаних із застосуванням правового механізму, визначеного частиною 5 статті 161 Господарського процесуального кодексу України. Більш того, застосування частини 5 статті 161 кодексу є можливим виключно у разі виникнення окремого питання при розгляді справи (як-то призначення експертизи тощо), а не щодо поданої стороною заяви по суті справи. Тобто, якщо стороною сформовано у заяві по суті справи позицію, інша сторона має реалізувати своє право шляхом подання саме заяви по суті справи.
Дійсно, в разі необхідності (це головний критерій для застосування частини 5 статті 161 ГПК України), суд дозволяє учаснику справи подати додаткові пояснення щодо ОКРЕМОГО питання, яке виникає при розгляді справи, а не навпаки - сторона подає до суду додаткові пояснення про окремі питання, на яких ґрунтуються позовні вимоги, а суд, відповідно, дозволяє чи не дозволяє здійснити такі дії стороні. В даному випадку, представник позивача привласнює собі функції суду, що не узгоджується із жодним нормативно-правовим актом України, в тому числі статтею 124 Конституції України, яка зазначає про те, що правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються.
Додатково, суд звертає увагу представника позивача на основоположні принципи правосуддя, що було сформульовано Європейським судом з прав людини у рішенні у справі «Кастільо Альгар проти Іспанії» (Castillo Algar v. Spain) від 28 жовтня 1998 року - правосуддя здійснюється компетентним органом, з метою забезпечення довіри, яку суди в демократичному суспільстві повинні вселяти у громадськість.
Господарський процесуальний обов`язок сторони - це належна поведінка сторони в господарському судочинстві, що вимагається та забезпечується процесуальним законом, а також кореспондує суб`єктивному процесуальному праву суду. Правовідносини суду з кожним учасником процесу підпорядковані досягненню головної мети - винесення законного та обґрунтованого рішення, а також створення особам, що беруть участь у справі, процесуальних умов для забезпечення захисту їх прав, а також прав та інтересів інших осіб.
Враховуючи, що позивач не отримував від суду дозвіл на надання пояснень із окремого питання, а подання пояснень про окремі питання, на яких ґрунтуються позовні вимоги без дозволу суду не узгоджується із нормами господарського процесуального законодавства, вище вказаний документ залишається без розгляду, із залученням до матеріалів справи.
Керуючись статтями 42, 161, 162, 232-236 ГПК України, господарський суд Харківської області, -
УХВАЛИВ:
Залишити без розгляду із залученням до матеріалів справи № 922/745/20 додаткові пояснення (вх. № 20683 від 08 вересня 2020 року).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду. Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвалу підписано 10 вересня 2020 року
Суддя Н.В. Калініченко
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 10.09.2020 |
Оприлюднено | 11.09.2020 |
Номер документу | 91436572 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Калініченко Н.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні