Копія
Справа № 397/1028/20
н/п : 2/397/379/20
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09.09.2020, суддя Олександрівського районного суду Кіровоградської області Мирошниченко Д.В., перевіривши матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до Підлісненської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області в особі державного реєстратора прав на нерухоме майно Смалиуса Віталія Володимировича, третя особа на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю Агро-Прім про визнання незаконним та скасування рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить:
- визнати незаконним рішення № 51875523, прийняте 03.04.2020 державним реєстратором прав на нерухоме майно Підлісненської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області Смалиус Віталієм Володимировичем, яким проведено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 3523180300:02:000:5105 за Товариством з обмеженою відповідальністю Агро-Прім ;
- скасувати рішення про проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 3523180300:02:000:5105 за ТОВ Агро-Прім .
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 30 ЦПК України, позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.
Як роз`яснив Пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у п. 42 Постанови від 01.03.2013 № 3 Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ виключну підсудність встановлено для позовів, що виникають із приводу нерухомого майна (частина перша статті 114 ЦПК України (в чинній на цей час редакції ЦПК України - ч. 1 ст. 30 ЦПК України), до якого відповідно до ст. 181 ЦК України належать: земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на них, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Наприклад, це позови про право власності на таке майно; про право володіння і користування ним (стаття 358 ЦК); про поділ нерухомого майна, що є у спільній частковій власності та виділ частки із цього майна (статті 364, 367 ЦК); про поділ нерухомого майна, що є у спільній сумісній власності та виділ частки із цього майна (статті 370, 372); про право користування нерухомим майном (визначення порядку користування ним; про право, яке виникло із договору найму жилого приміщення, оренди тощо; про визнання правочину з нерухомістю недійсним; про звернення стягнення на нерухоме майно - предмет іпотеки чи застави; розірвання договору оренди землі; стягнення орендної плати, якщо спір виник з приводу нерухомого майна; про усунення від права на спадкування та визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Види спорів з приводу нерухомого майна визначені також в абз. 4 пункту 2 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав від 07.02.2014, відповідно до якого до таких належать, зокрема, позови про визнання прав на нерухоме майно, про витребування майна із чужого незаконного володіння, про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження майном, не пов`язаних із позбавленням володіння, про встановлення сервітуту, виключення майна з-під арешту, визнання правочину недійсним (незалежно від заявлення вимоги про застосування наслідків недійсності правочину) тощо.
Згідно із ч. 1 ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (пункт 1 частини першої статті 2 Закону Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ).
Суддя враховує висновок Великої палати Верховного Суду щодо застосування норми права про те, що незалежно від того, чи позивач був заявником щодо вчинення оскаржуваних реєстраційних дій щодо прав власності на нерухомість та чи ці дії вчинені за заявою іншої особи, такий спір є спором про цивільне право. Віднесення вказаної справи до категорії цивільних не залежить і від того, чи здійснено державну реєстрацію прав на майно з дотриманням державним реєстратором вимог законодавства та чи заявляються разом з вимогами про скасування оспорюваного рішення, зобов`язання скасувати запис у Державному реєстрі, також вимоги щодо правомірності правочинів, на підставі яких прийнято оспорюване рішення.
Таким чином, оскарження рішення про державну реєстрацію права власності безпосередньо пов`язане із захистом цивільного права, оскільки виникнення спірних правовідносин обумовлено незгодою позивача з правомірністю володіння об`єктом нерухомого майна. Такий спір не є публічно-правовим, оскільки має приватноправовий характер.
Саме такий правовий висновок викладено у постановах Великої палати Верховного Суду від 13.02.2019 (провадження № 11-1093апп18), від 30.10.2018 (провадження № 11-858апп18), від 11.12.2018 (провадження № 11-994апп18) та від 15.05.2019 (справа № 522/7636/14-ц) .
Отже спірні правовідносини, які пов`язані з реєстрацією майнових прав, впливають на цивільні права позивача та виникли із приводу нерухомого майна.
При перевірці матеріалів даної цивільної справи встановлено, що нерухоме майно, із приводу якого виник спір, а саме земельна ділянка кадастровий номер 3523180300:02:000:5105, розташована на території Якимівської сільської ради Маловисківського району Кіровоградської області.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно ч. 3 ст. 31 ЦПК України, передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
За викладених обставин, подана позовна заява не підсудна Олександрівському районному суду Кіровоградської області, оскільки місцезнаходженням майна є територія Якимівської сільської ради Маловисківського району Кіровоградської області, що за територіальною юрисдикцією відноситься до Маловисківського районного суду Кіровоградської області, тому матеріали цивільної справи підлягають направленню до Маловисківського районного суду Кіровоградської області за територіальною юрисдикцією (підсудністю).
Керуючись ст.ст. 30, 31, 187, 260-261, 353 ЦПК України, суддя,-
П О С Т А Н О В И В:
Цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Підлісненської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області в особі державного реєстратора прав на нерухоме майно Смалиуса Віталія Володимировича, третя особа на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю Агро-Прім про визнання незаконним та скасування рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно, передати за підсудністю до Маловисківського районного суду Кіровоградської області за адресою: 26200, Кіровоградська область, м. Мала Виска, вул. Містечкова, 53.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання або з дня отримання копії ухвали, шляхом подачі апеляційної скарги через Олександрівський районний суд Кіровоградської області.
Суддя: /підпис/ Д.В. Мирошниченко
Згідно з оригіналом.
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду.
Судове рішення станом на
Оригінал судового рішення знаходиться у матеріалах справи №397/1028/20.
Суддя Олександрівського районного суду
Кіровоградської області
Копію засвідчено
Суд | Олександрівський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 09.09.2020 |
Оприлюднено | 14.09.2020 |
Номер документу | 91446648 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Олександрівський районний суд Кіровоградської області
Мирошниченко Д. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні