ЧЕРНІГІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
іменем України
09 вересня 2020 року м. Чернігів
Унікальний номер справи № 728/2471/19
Головуючий у першій інстанції - Пархоменко П. І.
Апеляційне провадження № 22-ц/4823/798/20
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД в складі:
головуючого судді - Губар В.С.,
суддів - Бечка Є.М., Євстафіїва О.К.
із секретарем судового засідання - Шапко В.М.
Позивач - ОСОБА_1
Відповідачі - Бахмацька сільська рада Бахмацького району Чернігівської області, Халимонівська сільська рада Бахмацького району Чернігівської області, Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (із повідомленням учасників справи) у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області на рішення Бахмацького районного суду Чернігівської області від 18 березня 2020 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Бахмацької сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, Халимонівської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області про зобов`язання виділити в натурі земельну частку (пай),
місце ухвалення судового рішення - м. Бахмач Чернігівської області
дата складання повного тексту судового рішення - 18 березня 2020 року
В С Т А Н О В И В:
У листопаді 2019 року ОСОБА_1 звернувся з позовом про зобов`язання відповідачів виділити йому в натурі (на місцевості) земельну частку (пай) колишнього КСП Бахмацький площею 4,4 умовних кадастрових гектарах, що належить йому на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0332063, виданого Бахмацькою районною державною адміністрацією Чернігівської області 01.04.1997 року та зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 01.04.1997 року за № 63.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказував, що він на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0332063 є власником права на земельну частку (пай) у землі, що перебувала у власності сільськогосподарського підприємства Бахмацький м. Бахмач Чернігівської області розміром 4,4 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості). В подальшому йому стало відомо, що у технічній документації по оформленню права приватної власності на земельні частки (пай) громадянам Бахмацької сільської ради Бахмацького району із земель колишнього КСП Бахмацький , у списку громадян, які мають право на отримання земельних часток (паїв), його, ОСОБА_1 , ім`я позивача не значиться.
На звернення позивача щодо отримання земельної ділянки Халимонівська сільська рада Бахмацького району повідомила, що в сільській раді відсутня технічна документація із землеустрою щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки громадянам власникам сертифікатів на земельну частку (пай) із земель колишнього КСП Бахмацький на території Халимонівської сільської ради. Тому сільська рада не має можливості надати інформацію щодо земельної частки (паю), належного позивачу. Вільних земельних ділянок, які б можна було йому виділити, по Бахмацькій сільській раді не має.
На звернення ОСОБА_1 . Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області повідомило, що до повноважень останнього не належить вирішення питань надання зацікавленим особам земельних ділянок колишніх колективних сільськогосподарських підприємств.
Отже, на думку позивача він дотримався процедури, яка передує одержанню правовстановлюючих документів на землю, проте, жоден з відповідачів не забезпечив реалізацію його права на земельну ділянку.
Рішенням Бахмацького районного суду Чернігівської області від 18 березня 2020 року позовні вимоги задоволені частково, зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області виділити ОСОБА_1 із земель резервного фонду державної власності на території Халимонівської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області в натурі (на місцевості) земельну ділянку відповідно до сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0332063, виданого Бахмацькою районною державною адміністрацією Чернігівської області 1 квітня 1997 року та зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 1 квітня 1997 року за № 63, який підтверджує право на земельну частку (пай) розміром 4,4 в умовних кадастрових гектарах. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області просить скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , посилаючись на неповне з`ясування фактичних обставин справи, порушення норм матеріального права.
Доводи скарги полягають у тому, що суд порушив вимоги ст. ст. 12, 25, 118, 122 ЗК України, Закон України Про порядок виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) , Указ Президента України від 08.08.1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власніть сільськогосподарським підприємствам і організаціям .
Звертає увагу, що суд не з`ясував факт наявності чи відсутності вільних земель резервного фонду на території Халимонівської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, які можуть бути виділені в натурі (на місцевості), адже, за інформацією відділу у Бахмацькому районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області вільні земельні ділянки резервного фонду на території Халимонівської сільської ради відсутні.
Вважає, що листи Халімонівської сільської ради та Бахмацької сільської ради Бахмацького району Чернігівської області не доводять, що усі землі колишнього КСП Бахмацький розпайовані та виділені у власність власникам земельних часток (паїв).
У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_1 просить залишити без задоволення апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, а рішення суду без змін, посилаючись на його законність і обгрунтованість.
Вислухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали цивільної справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності сільськогосподарського підприємства Бахмацький м. Бахмач Чернігівської області розміром 4,4 в умовних кадастрових гектарах на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0332063 від 01.04.1997 року (а. с. 16).
Лист начальника відділу у Бахмацькому районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 08.07.2019 року на ім`я адвоката Ковалюх В.М. свідчить, що згідно з Технічною документацією по оформленню права приватної власності на земельні частки (пай) громадянам Бахмацької сільської ради Бахмацького району із земель колишнього КСП Бахмацький відповідно до списку громадян, які мають право на отримання земельних часток (паїв), ОСОБА_1 не значиться. Інформація про виділення в натурі земельної ділянки, що посвідчена сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0332063, у відділі відсутня (а. с. 7).
За повідомленням Халимонівської сільської ради Бахмацького району від 10.07.2019 року, у Халимонівській сільській раді відсутня технічна документація із землеустрою щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки власникам сертифікатів на земельну частку (пай) із земель колишнього КСП Бахмацький на території Халимонівської сільської ради. Тому сільська рада не може надати інформацію, який номер ділянки згідно плану мала земельна частка (пай), що посвідчена сертифікатом ЧН № 0332063, виданим ОСОБА_1 (а. с. 8).
Із змісту листа Халимонівської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області від 04.03.2020 року також вбачається, що при проведенні розпаювання земель колишнього КСП Бахмацький на території Халимонівської сільської ради до земель запасу було включено 20,7 га. На даний час земельні ділянки знаходяться в оренді до 2029 року. При цьому сільська рада не має повноважень на розпорядження вказаним видом земельних ділянок, які знаходяться за межами населеного пункту (а. с. 63).
Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_1 звертався із заявами до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Бахмацької та Халимоніської сільських рад Бахмацького району про виділення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) (а. с. 14, 15, 57).
Апеляційним судом встановлено, що Бахмацька сільська рада 03.09.2019 року надала відповідь ОСОБА_1 про те, що в списку громадян, які згідно технічної документації по оформленню права приватної власності на земельні частки (паї) по Бахмацькій сільській раді його прізвище не значиться. Село Калинівка, в якому він проживав (як зазначено в сертифікаті) належить до Халимонівської сільської ради. КСП Бахмацький складався з трьох відділків: ім. Щорса, Жовтневе та Калинівське . Можливо, земельна ділянка позивача знаходиться на території Халимонівської сільської ради. Сільські ради є розпорядниками земель запасу та резерву в межах населеного пункту. Вільних земельних ділянок, які б можна було йому виділити, по Бахмацькій сільській раді не має. Розпорядником земель за межами населеного пункту є Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області (а. с. 9).
За інформацією Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 20.09.2019 року управління розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, на території Чернігівської області. Отже, до повноважень останнього не відноситься вирішення питань стосовно надання зацікавленим особам земельних ділянок колишніх колективних сільськогосподарських підприємств (а. с. 10).
На підставі Державного акту на право колективної власності на землю серії ІІ-ЧН № 000002, виданого Бахмацькою районною державною адміністрацією Чернігівської області 16.04.1996 року, КСП Бахмацький відповідно до рішення Бахмацької райдержадміністрації від 16.04.1996 року № 145 передано у колективну власність 3795,6 га землі для сільськогосподарського використання. Розпорядженням від 10.02.1997 року № 42 передано в користування КСП ім. Щорса 1648,4 га землі.
ОСОБА_1 входить до Списку членів КСПП Бахмацький м. Бахмач Бахмацького району Чернігівської області на розпаювання землі, доданого до зазначеного державного акту під № 61 (а. с. 43 - 45).
Згідно з інформацією Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 04.12.2019 року за даними відділу у Бахмацькому районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області відповідно до проекту організації території земельних часток (паїв) колишнього КСП Бахмацький , інформація щодо передачі колективних земель до земель запасу чи резерву відсутня.
Наказом від 12.08.2019 року Головним управлінням Держгеокадастру у Чернігівській області затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 27,7910 га (кадастровий номер 7420389500:06:000:0282) для створення громадських пасовищ на території Халимонівської сільської ради Бахмацького району та надано земельну ділянку Халимонівській сільській раді у комунальну власність. Бахмацькій сільській раді земельні ділянки у комунальну власність Головним управлінням не передавались (а. с. 49).
Вказані обставини сторони не заперечували у суді першої інстанції і не спростовували в апеляційному суді.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Так, Законом України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних ділянок (паїв) визначені організаційні та правові засади виділення власникам земельних ділянок (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками. Тобто, зазначений закон є спеціальним щодо проведення процедури виділення земель за сертифікатами на землю.
Пунктом 17 Розділу Х Перехідні положення Земельного кодексу України передбачено, що сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Отже зазначеною законом встановлено відсутність будь - яких строків для звернення із сертифікатом для виділення земельної ділянки в натурі.
В п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ від 16.04.2004 року № 7 роз`яснено, що член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами Цивільного кодексу України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку. При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до п. 7 Указу Президента України від 08.08.1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.
В п. 9 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003 року № 3-рп/2003 Конституційний Суд України наголошує, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.
Відповідно до ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується.
Статтею 5 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) передбачено, що сільські, селищні, міські ради та районні державні адміністрації в межах своїх повноважень щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), зокрема, розглядають заяви власників земельних часток (паїв) щодо виділення їм в натурі (на місцевості) земельних ділянок і видачі документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку та приймають рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості).
Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності від 06.09.2012 року № 5245-VI внесено зміни до Земельного кодексу України, які набрали чинності з 01.01.2013 року, цим Законом змінено суб`єктів розпорядження землями сільськогосподарського призначення та визначено, що такі повноваження перейшли до Держземагентства України, а згодом - до Держгеокадастру України.
Згідно з ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною 8 цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Таким чином, законодавцем змінено компетенцію органів щодо розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення та передано такі функції Держгеокадастру України, а отже, у даній справі, Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області є суб`єктом, який наділений правом розпорядження державними землями запасу сільськогосподарського призначення.
Оскільки сертифікат на право на земельну частку (пай) згідно з абзацом 1 пункту 17 розділу Х Перехідні положення Земельного кодексу України вважається правовстановлюючим документом при реалізації права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства, таке право повинно бути реалізовано відповідним державним органом.
Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_1 неодноразово звертався до органів виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо виділення йому земельної ділянки на підставі сертифіката на право на земельну ділянку, проте, його звернення були залишені без задоволення.
Оскільки, усі землі КСП Бахмацький розпайовані та виділені громадянам в натурі (на місцевості), позивач має законне право на отримання земельної ділянки із земель резерву (запасу).
Статтею 118 Земельного кодексу України передбачено, що у разі відмови органів влади та органів місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Саме у зв`язку з отриманням відмови у виділенні ОСОБА_1 земельної ділянки на підставі сертифікату, позивач був змушений звернутися до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів, які й були захищені судом першої інстанції шляхом прийняття законного і обґрунтованого по суті позовних вимог рішення.
Колегія суддів повністю погоджується з висновками суду про правомірність заявлених вимог та їх підставність.
Відповідно до ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на вищевикладене, апеляційний суд приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не містить доводів, які б давали підстави для скасування судового рішення, а доводи, викладені у відзиві на апеляційну скаргу є слушними та приймаються до уваги судом апеляційної інстанції.
Суд першої інстанції в повній мірі дослідив обставини справи, кожній обставині надав належну правову оцінку, дотримався вимог матеріального і процесуального закону.
Отже, апеляційна скарга Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області підлягає залишенню без задоволення, а рішення Бахмацького районного суду Чернігівської області від 18 березня 2020 року - залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 367, 368, 374, 375, 381, 382, 383, 384, 389, 390, 391 ЦПК України, апеляційний суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області залишити без задоволення.
Рішення Бахмацького районного суду Чернігівської області від 18 березня 2020 року залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів, який обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складений 14.09.2020 року.
Головуючий: Судді:
Суд | Чернігівський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 09.09.2020 |
Оприлюднено | 16.09.2020 |
Номер документу | 91555662 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чернігівський апеляційний суд
Губар В. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні