Рішення
від 03.08.2020 по справі 757/14491/20-ц
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/14491/20-ц

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2020 року Печерський районний суд м. Києва

суддя: Матійчук Г.О.

секретар судового засідання Хабеця О.О.

справа №757/14491/20-ц

учасники справи:

позивач: ОСОБА_1

відповідач: Товариство з додатковою відповідальністю Страхова компанія Гарант-Фармамед

розглянувши в спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з додатковою відповідальністю Страхова компанія Гарант-Фармамед про стягнення страхового відшкодування,-

представник позивача: адвокат Маковійчук П.В.

представник відповідача: адвокат Ларичев В.В.

В С Т А Н О В И В:

У квітні 2020 року позивач звернулась до суду із вказаним позовом до відповідача, в якому просила стягнути з ТдВ СК Гарант-Фармамед 194 835,76 грн та судові витрати.

В обґрунтування позову зазначила, що її чоловік - ОСОБА_2 мав важке захворювання - системний червоний вовчак в активній формі з наявними аутоантитілами. ІНФОРМАЦІЯ_1 він помер.

Ще за життя він взяв участь в клінічному випробуванні з приводу лікування його захворювання новими лікарськими засобами.

У серпні 2015 року її чоловік підписав інформаційну згоду на участь у клінічному випробуванні та лікувався в комунальній установі Чернівецька обласна клінічна лікарня .

Клінічне дослідження проводилося за протоколом №HGS1006-C1113; назва дослідження: рандомізоване, подвійне сліпе, плацебо-контрольоване, 52-тижневе дослідження для оцінки побічних явищ, що викликають особливий інтерес, при застосуванні белімумабу у дорослих пацієнтів із системним червоним вовчаком в активній формі з наявними аутоантитілами .

Спонсором даного клінічного випробування виступила компанія Human Genome Sciences Inc (США).

Відповідальність спонсора (страхувальника) перед учасниками клінічного випробування була застрахована у відповідача згідно договору страхування відповідальності замовника клінічних випробувань перед третіми особами (пацієнтами, здоровими добровольцями) щодо нанесення шкоди їх життю та здоров`ю під час проведення клінічних випробувань лікарських засобів, №01КВ- 0143-13 від 14.02.2013 року (далі - договір).

Пунктом 1.2.1. договору визначено, що треті особи - це пацієнти (здорові добровольці) лікувально-профілактичних закладів (у тому числі відділів науково- дослідних Інститутів та клінічних баз вищих медичних/фармацевтичних навчальних закладів), які включені в установленому Протоколом дослідження порядку для участі у клінічному випробуванні та які надали Інформовану письмову згоду на участь у проведенні клінічних випробувань лікарських засобів у встановленому чинним законодавством України порядку, зокрема, особисто.

Відповідно до пункту 1.2.2. договору вигодонабувачами за цим договором є треті особи, їх законні представники або спадкоємці згідно чинного законодавства.

Позивач зазначила, що вона є спадкоємцем після померлого чоловіка. У встановленому законом порядку прийняла спадщину після його смерті та отримала свідоцтво про право на спадщину за законом від 13.03.2018 року.

Відповідно до п. п. 3.1., 3.1.1. договору у відповідності з цим договором страховик несе відповідальність перед кожною третьою особою у межах індивідуальної страхової суми.

Згідно сертифікату №01КВ-0143-13/146с від 14.02.2013 до договору страхування №01КВ-0143-13 від 14.02.2013 року розмір індивідуальної страхової суми: становить 10 000 доларів США.

Пунктом 7.9.1. договору передбачено, що у випадку смерті третьої особи внаслідок настання страхового випадку, спадкоємці, які визначаються у відповідності з чинним законодавством, отримують відшкодування у розмірі 100% від індивідуальної страхової суми, визначеної договором страхування.

Всупереч вказаному договору страхова компанія прийняла рішення виплатити їй страхове відшкодування в розмірі 79 930 грн, що згідно курсу НБУ на день виплати становило 3 056,83 доларів США.

Вважає таке рішення страхової компанії незаконним та таким, що порушує її права, як споживача.

Зауважила, що вона отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на вказану суму страхового відшкодування (79 930 грн) на підставі довідки, виданої ТдВ СК Гарант-Фармамед за 316/12-1 від 1612.2016 р.

19.04.2018 року вона отримала на свій рахунок в Приватбанку суму страхового відшкодування в розмірі 79 930 грн.

При цьому зазначила, що страхова компанія не доплатила їй страхове відшкодування на суму 6 943 ,17 доларів США і відмовляється це робити, не зважаючи на її звернення.

Враховуючи наведене, вважає, що відповідач зобов`язаний сплатити їй решту суми страхового відшкодування в зазначеному розмірі, що згідно курсу НБУ станом на 31.03.2020 року складає 194 835,76 грн.

Крім того, зазначила, що договором не передбачено, що виплата страхового відшкодування проводиться по курсу долара США до гривні на день укладення договору.

Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 03.04.2020 року відкрито провадження у справі та вирішено провести розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

15.05.2020 року від відповідача надійшов відзив, в якому останній заперечив позовні вимоги та просив відмовити у їх задоволенні посилаючись на безпідставність і незаконність вимог.

Зокрема зазначив, що 14.02.2013 року ТдВ СК Гарант-Фармамед уклала з Human Genome Sciences Inc. договір страхування відповідальності замовника клінічних випробувань перед третіми особами (пацієнтами, здоровими добровольцями) щодо нанесення шкоди їх життю та здоров`ю під час проведення клінічних випробувань лікарських засобів, № 01КВ-0143-13.

У відповідності до п. 2.1. цього договору предметом договору є майнові інтереси страхувальника (Human Genome Sciences Inc.), що пов`язані з його відповідальністю згідно чинного законодавства за відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров`ю третій особі внаслідок проведення клінічного випробування лікарських засобів, що настала внаслідок події, яка підпадає під характеристику, як ненавмисна, випадкова, непередбачена, ймовірна, тощо.

Відповідно п. 3.1. договору, страховик несе відповідальність перед кожною третьою особою у межах індивідуальної страхової суми, яка згідно з п. 3.1.1. становить 10 000 доларів США.

У випадку смерті третьої особи, внаслідок настання страхового випадку, спадкоємці, які визначаються у відповідності з чинним законодавством, отримують відшкодування у розмірі 100% від індивідуальної страхової суми, визначеної договором страхування (п. 7.8.1.)

ОСОБА_2 дійсно взяв участь у клінічному випробуванні з приводу лікування його захворювання (системного червоного вовчака) новими лікарськими засобами, що підтверджується відповідною інформованою згодою.

Окрім всіх попереджень та роз`яснень в тексті інформованої згоди було вказано про договір страхування та можливість ОСОБА_2 ознайомитись з його копією.

В результаті настання страхового випадку (смерті ОСОБА_2 ) та після отримання всіх необхідних документів від його спадкоємця - ОСОБА_1 , ТдВ СК Гарант-Фармамед , керуючись положенням договору страхування, невідкладно виплатило позивачу страхове відшкодування у сумі 79 930 грн, тобто в повному обсязі, згідно з п. 7.11. договору, в якому прямо встановлено, що страхове відшкодування виплачується потерпілій третій особі (або законному представнику, спадкоємцю згідно чинного законодавства) в національній валюті України, по курсу НБУ на день укладення цього договору.

Згідно інформації з офіційного сайту НБУ, офіційний курс гривні по відношенню до долара США станом на 14.02.2013 року становив 7,993 грн/долар СІІІА.

Таким чином, розмір страхового відшкодування становить: 10 000 доларів США х 7,993 = 79 930 грн. Які і були виплачені позивачу.

Ухвалою від 19.05.2020 року представнику відповідача відмовлено у задоволенні клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.

Суд, у порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебували у шлюбі з 24.10.1992 року (а.с. 16) по день смерті останнього ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.15).

ОСОБА_2 приймав участь у клінічному випробуванні з приводу лікування його захворювання новими лікарськими засобами, про що підписав інформаційну згоду від 17.08.2015 року (а.с.17-26).

Клінічне дослідження проводилося за протоколом №HGS1006-C1113; назва дослідження: рандомізоване, подвійне сліпе, плацебо-контрольоване, 52-тижневе дослідження для оцінки побічних явищ, що викликають особливий інтерес, при застосуванні белімумабу у дорослих пацієнтів із системним червоним вовчаком в активній формі з наявними аутоантитілами (а.с. 24).

Спонсором даного клінічного випробування виступила компанія Human Genome Sciences Inc (США).

Відповідальність спонсора (страхувальника) перед учасниками клінічного випробування була застрахована у відповідача згідно договору страхування відповідальності замовника клінічних випробувань перед третіми особами (пацієнтами, здоровими добровольцями) щодо нанесення шкоди їх життю та здоров`ю під час проведення клінічних випробувань лікарських засобів, №01КВ- 0143-13 від 14.02.2013 року (а.с. 28-33).

Пунктом 1.2.1. договору визначено, що треті особи - пацієнти (здорові добровольці) лікувально-профілактичних закладів (у тому числі відділів науково-дослідних Інститутів та клінічних баз вищих медичних/фармацевтичних навчальних закладів), які включені в установленому Протоколом дослідження порядку для участі у клінічному випробуванні та які надали Інформовану письмову згоду на участь у проведенні клінічних випробувань лікарських засобів у встановленому чинним законодавством України порядку, зокрема, особисто.

Відповідно до пункту 1.2.2. договору вигодонабувачами за цим договором є треті особи, їх законні представники або спадкоємці згідно чинного законодавства.

Відповідно до п. п. 3.1., 3.1.1. договору у відповідності з цим договором страховик несе відповідальність перед кожною третьою особою у межах індивідуальної страхової суми.

Згідно сертифікату №01КВ-0143-13/146с від 14.02.2013 до договору страхування №01КВ-0143-13 від 14.02.2013 року розмір індивідуальної страхової суми: становить 10 000 доларів США.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер (а.с. 15).

Спадкоємцем померлого ОСОБА_2 є позивач (а.с. 35).

Пунктом 7.9.1. договору передбачено, що у випадку смерті третьої особи внаслідок настання страхового випадку, спадкоємці, які визначаються у відповідності з чинним законодавством, отримують відшкодування у розмірі 100% від індивідуальної страхової суми, визначеної договором страхування.

В результаті настання страхового випадку (смерті ОСОБА_2 ) страхова компанія виплатила ОСОБА_1 страхове відшкодування у сумі 79 930 грн, про що свідчить копія виписки з рахунку позивача у Приватбанку, і що нею ж зазначено в позові (а.с. 7, 36).

Пунктом 7.11. договору встановлено, що страхове відшкодування виплачується потерпілій третій особі (або законному представнику, спадкоємцю згідно чинного законодавства) в національній валюті України - гривні, по курсу Національного банку України на день укладення цього договору (а.с. 31 зворот).

Відповідно до ст.509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язується вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

При цьому відповідно до вимог ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 988 ЦК України страховик зобов`язаний у разі настанні страхового випадку здійснити страхову виплату або виплату страхового відшкодування у строк, встановлений договором.

Таким чином вбачається, що страховик виконав умови договору страхування від 14.02.2013 року та виплатив позивачу, як спадкоємцю ОСОБА_2 страхове відшкодування в розмірі, передбаченому договором страхування, зокрема п. 7.11.

Суд не приймає твердження позивача, викладене нею в позові про те, що: договором не передбачено, що виплата страхового відшкодування проводиться по курсу долара США до гривні на день укладення договору оскільки воно спростовуються самим договором страхування.

Доказів тому, що договір страхування визнаний недійсним/не укладеним/не чинним (в повному обсязі або в частині), позивачем не надано. Будь-яких інших обґрунтованих аргументів на користь свого твердження позивач не надала.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 81 ЦПК України).

За ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень (ч.ч. 1-3 ст. 77 ЦПК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат між сторонами, регулюється ст. 141 ЦПК України. Зокрема: судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. У разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, відповідно судовий збір, сплачений позивачем при поданні позову не підлягає відшкодуванню відповідачем.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 15, 16, 509, 526, 988 ЦК України; ст. ст. 4, 5, 12, 76-81, 258, 258, 265, 268, 352 ЦПК України,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Товариства з додатковою відповідальністю Страхова компанія Гарант-Фармамед про стягнення страхового відшкодування - залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційні скарги подаються учасниками справи до Київського апеляційного суду або через Печерський районний суд м. Києва, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності ЦПК України в редакції від 15 грудня 2017 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Товариство з додатковою відповідальністю Страхова компанія Гарант-Фармамед , ЄДРПОУ 36516407, адреса: 01042, м. Київ, Саперне поле, 3, оф. 343.

Суддя Г.О.Матійчук

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення03.08.2020
Оприлюднено17.09.2020
Номер документу91563331
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —757/14491/20-ц

Рішення від 03.08.2020

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Матійчук Г. О.

Ухвала від 19.05.2020

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Матійчук Г. О.

Ухвала від 03.04.2020

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Матійчук Г. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні