Ухвала
від 11.09.2020 по справі 916/2359/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

"11" вересня 2020 р.м. Одеса Справа № 916/2359/20 Господарський суд Одеської області у складі судді Невінгловської Ю.М.

при секретарі судового засідання: Пелехатій А.О.

за участю представників:

від позивача: Король М.В. (без належних повноважнь);

від відповідача: Касса В.І. (на підставі довіреності);

за позовом: Виробничо-комерційна фірма товариство з обмеженою відповідальністю „Ексцентр» (65012, м. Одеса, вул. Базарна, 44)

до відповідача: Комунального підприємства „Тарутинська центральна районна лікарня» Тарутинської районної ради Одеської області (68500, Одеська обл., Тарутинський р-н, смт Тарутине, вул. Красна, 75)

про зобов`язання до вчинення певних дій та стягнення 777472,26 грн.

ВСТАНОВИВ:

Суть спору: 11.08.2020 року до Господарського суду Одеської області надійшла позовна заява Виробничо-комерційної фірми товариства з обмеженою відповідальністю „Ексцентр» вх. ГСОО №2443/20 до відповідача - Комунального підприємства „Тарутинська центральна районна лікарня» Тарутинської районної ради Одеської області, в якій позивач просить суд стягнути з відповідача Комунального підприємства „Тарутинська центральна районна лікарня» Тарутинської районної ради Одеської області грошові кошти у розмірі 777472,26 грн. а також зобов`язати УДКСУ у Тарутинському районі здійснити перерахування заборгованості Комунального підприємства „Тарутинська центральна районна лікарня» Тарутинської районної ради Одеської області на користь позивача у сумі 777472,26 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов укладеного договору підряду №010819/КР від 01.08.2019р., в частині здійснення розрахунків.

Ухвалою суду від 17.08.2020 року за даним позовом було відкрито провадження у справі №916/2359/20 за правилами загального позовного провадження із призначенням підготовчого засідання на "11" вересня 2020 р. о 12:30 год.

11.09.2020 року до суду від Виробничо-комерційна фірма товариство з обмеженою відповідальністю „Ексцентр» надійшла уточнена позовна заява (вх.№ГСОО 24163/20), відповідно до якої позивач просить суд стягнути з Комунального підприємства „Тарутинська центральна районна лікарня» Тарутинської районної ради Одеської області грошові кошти у розмірі 777472,26 грн, без зобов`язання УДКСУ у Тарутинському районі здійснити перерахування заборгованості Комунального підприємства „Тарутинська центральна районна лікарня» Тарутинської районної ради Одеської області на користь позивача у сумі 777472,26 грн.

Між тим, суд звертає увагу позивача, що процесуальним законом не передбачено права позивача на подання заяв (клопотань) про "доповнення" або "уточнення" позовних вимог, або заявлення "додаткових" позовних вимог і т.п.

Тому в разі надходження до господарського суду однієї із зазначених заяв (клопотань) останній, виходячи з її змісту, а також змісту раніше поданої позовної заяви та конкретних обставин справи, повинен розцінювати її як:

- подання іншого (ще одного) позову, чи

- збільшення або зменшення розміру позовних вимог, чи

- об`єднання позовних вимог, чи

- зміну предмета або підстав позову.

Згідно зі статтею 14 ГПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення.

Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.

Відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача.

Дослідивши заяву Виробничо-комерційної фірми товариство з обмеженою відповідальністю „Ексцентр» , суд доходить висновку, що за своєю суттю вона є заявою про зміну предмету позову.

При цьому, доказів направлення копії цієї заяви відповідачу позивачем до суду не надано.

Відповідно до ч.3 ст.46 ГПК України, до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, зміна предмета або підстав позову допускається не пізніше ніж за п`ять днів до початку першого судового засідання у справі.

Згідно з ч.5 ст.46 ГПК України у разі подання будь-якої заяви, передбаченої пунктом 2 частини другої, частиною третьою або четвертою цієї статті, до суду подаються докази направлення копії такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи. У разі неподання таких доказів суд не приймає до розгляду та повертає заявнику відповідну заяву, про що зазначає в ухвалі.

Окрім того, згідно з ст. 56 Господарського процесуального кодексу України, сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Особиста участь у справі особи не позбавляє її права мати в цій справі представника. Юридична особа бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

30.09.2016 року набрав чинності Закон України „Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» , яким внесено зміни до Конституції України, та доповнено Основний Закон окремими статтями.

Статтею 59 Конституції України (в редакції цього Закону) визначено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

Також, Конституцію України було доповнено статтею 131-2, у відповідності до частин 1,3,4 якої, для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура та виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення; законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначних спорах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.

Підпунктом 11 пункту 16-1 розділу ХV «Перехідні положення» Конституції України визначено, що представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року. Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 1 січня 2020 року. Представництво в суді у провадженнях, розпочатих до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» , здійснюється за правилами, які діяли до набрання ним чинності, - до ухвалення у відповідних справах остаточних судових рішень, які не підлягають оскарженню.

Частинами 1, 2 статті 58 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник. При розгляді справ у малозначних спорах (малозначні справи) представником може бути особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність, за винятком осіб, визначених статтею 59 цього Кодексу.

Частиною 1 ст. 26 Закону України „Про адвокатуру та адвокатську діяльність» встановлений перелік документів, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, якими можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера (ч. 2 ст. 26 Закону України „Про адвокатуру та адвокатську діяльність» ).

Відповідно до ч. 3 ст. 26 Закону України „Про адвокатуру та адвокатську діяльність» встановлено, що повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.

Згідно з ч. 4 ст. 60 Господарського процесуального кодексу України, повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України „Про адвокатуру та адвокатську діяльність» .

Частиною 1 та 2 статті 61 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що представник, який має повноваження на ведення справи в суді, здійснює від імені особи, яку він представляє, її процесуальні права та обов`язки. Обмеження повноважень представника на вчинення певної процесуальної дії мають бути застережені у виданій йому довіреності або ордері.

Отже, в господарському судочинстві, згідно з вимогами статті 60 ГПК України, допустимим доказом повноважень адвоката, як особи, що підписала, зокрема, позовну заяву, є виключно довіреність або ордер.

Між тим, як вбачається з уточненої позовної заяви Виробничо-комерційної фірми товариство з обмеженою відповідальністю „Ексцентр» , її підписано з боку позивача представником Король Мариною Володимирівною, в підтвердження повноважень якої додано до заяви копію довіреності від 05.08.2020р.

Разом з тим, вказаною довіреністю від 05.08.2020р. від імені - Виробничо-комерційної фірми товариство з обмеженою відповідальністю „Ексцентр» - уповноважено здійснювати певні дії- Король М.В., та не зазначено про те, що вона є адвокатом.

При цьому, судом встановлено, що у Єдиному реєстрі адвокатів України не містяться відомості про те, що Король М.В. є адвокатом.

З 01.01.2019 представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 цієї Конституції у судах першої інстанції здійснюється виключно адвокатами, які діють на підставі довіреності або ордеру.

При цьому, будь-яких доказів на підтвердження того, що Король М.В. представляє інтереси позивача як адвокат, зокрема, ордеру, договору до позовної заяви не надано, тоді як в довіреності - про наявність у представника статусу адвоката не зазначено. Водночас до матеріалів позовної заяви також не додано доказів, які б свідчили, що вказана особа уповноважена діяти в суді від імені Виробничо-комерційної фірми товариство з обмеженою відповідальністю „Ексцентр» , відповідно до закону, статуту або положення.

Отже, матеріали справи не містять жодних належних та допустимих доказів в підтвердження того, що Король М.В. є належним представником Виробничо-комерційної фірми товариство з обмеженою відповідальністю „Ексцентр» , зокрема має право здійснювати будь-які дії від імені позивача як уповноважена особа.

Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 58 Господарського процесуального кодексу України, при розгляді справ у малозначних спорах (малозначні справи) представником може бути особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність, за винятком осіб, визначених статтею 59 цього Кодексу.

Однак, у розумінні статті 12 Господарського процесуального кодексу України вказана справа не є малозначною.

При цьому, суд також враховує, що Виробничо-комерційна фірма товариство з обмеженою відповідальністю „Ексцентр» не є органом державної влади та органом місцевого самоврядування.

Отже, з урахуванням встановлених обставин, суд доходить висновку, що уточнена позовна заява за вх.ГСОО№24163/20 від позивача підписано особою, яка не має права на її підписання.

Частиною 2 ст. 170 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що письмові заява, клопотання чи заперечення підписуються заявником чи його представником.

У відповідності до ч. 4 ст. 170 Господарського процесуального кодексу України, суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.

З урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку, що уточнена позовна заява Виробничо-комерційної фірми товариство з обмеженою відповідальністю „Ексцентр» від 11.09.2020 року за вх.№ГСОО 24163/20, відповідно до ч.5 ст.46, ч. 4 ст.170 Господарського процесуального кодексу України, підлягає поверненню заявнику.

Приймаючи до уваги вищевикладене, господарський суд не приймає уточнену позовну заяву позивача та повертає її позивачу.

В судовому засіданні від 11.09.2020 року судом було оголошено вступну та резолютивну частини ухвали суду та повідомлено учасникам справи, що повний текст ухвали суду буде складено 16.09.2020 року.

Керуючись ст.ст. 46, 170, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

Повернути без розгляду уточнену позовну заяву Виробничо-комерційної фірми товариство з обмеженою відповідальністю „Ексцентр» від 11.09.2020 року за вх.№ГСОО 24163/20.

Додаток: уточнена позовна заява на 4-х аркушах.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://od.arbitr.gov.ua

Ухвала набирає законної сили 11.09.2020 року та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її складання.

Повний текст ухвали складено 16.09.2020 року

Суддя Ю.М. Невінгловська

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення11.09.2020
Оприлюднено18.09.2020
Номер документу91588985
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/2359/20

Ухвала від 01.02.2021

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

Рішення від 14.12.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

Ухвала від 08.12.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

Ухвала від 16.11.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

Ухвала від 04.11.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

Ухвала від 12.10.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

Ухвала від 12.10.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

Ухвала від 11.09.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

Ухвала від 11.09.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

Ухвала від 17.08.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні