Справа № 509/513/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 серпня 2020 року смт. Овідіополь
Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Бочарова А.І.,
при секретарі Сірман Г.В.,
за участю: представника позивача адвоката Твердохліб В.Ю.,
представника відповідача голови правління СОГ Західний Сидорової З.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Овідіополь цивільну справу за позовом
ОСОБА_1
до
Садівничого об`єднання громадян ЗАХІДНИЙ
про визнання дій протиправними, скасування протоколу, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди,-
ВСТАНОВИВ:
03.02.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Овідіопольського районного суду Одеської області з позовом до Садівничого об`єднання громадян ЗАХІДНИЙ про визнання дій протиправними, скасування протоколу, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди, в обґрунтування якого зазначив, що згідно довідки управління соціального захисту населення Овідіопольської РДА від 14.08.2019 року №1199 позивач перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Овідіопольської РДА та внесений до Єдиного державного автоматизованого реєстру пільгових категорій громадян як особа з інвалідністю внаслідок війни І групи за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_1 та має пільги при сплаті за комунальні послуги зі знижкою 100 % відповідно до Закону України від 22.10.1993 року №3551-ХІІ Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту . Термін дії посвідчення - безтермінове.
Власником земельної ділянки та розташованого на ній садового будинку за адресою: АДРЕСА_1 є донька позивача - ОСОБА_2 .
26.09.2018 року відповідач СОГ Західний своїм протоколом № 5 у другому питанні порядку денного щодо відключення позивача від електропостачання у зв`язку із заборгованістю по членським внескам вирішив 27.09.2018 року відключити садовий будинок за адресою: АДРЕСА_1 .
Вважає зазначене рішення правління та загальних зборів садівничого об`єднання громадян Західний , в частині обмеження прав позивача неправомірними і такими, що не породжують ніяких правових наслідків, та підлягають скасуванню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч.5 ст.13 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту , особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам надаються такі пільги: 100 відсоткова знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Відповідно до п.6 Постанови Кабінету Міністрів № 94 від 16.02.1994 року, витрати державних органів, органів місцевого і регіонального самоврядування, підприємств, установ і організацій (далі організації), пов`язані з наданням пільг, передбачених Законом України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту , покриваються місцевими фінансовими органами на підставі розрахунків, поданих організаціями, шляхом перерахування коштів на їх рахунки в установах банків.
Пільги, передбачені зазначеним Законом, надаються організаціями за рахунок власних коштів з наступним відшкодуванням їх з бюджету за встановленими нормами у погоджені з фінансовими органами терміни.
Відшкодування організаціям витрат, пов`язаних з наданням пільг, фінансові органи провадять за рахунок коштів місцевих бюджетів на підставі перевірених ними розрахунків, поданих організаціями.
Організації в установленому порядку подають фінансовому органу за місцем їх знаходження платіжне доручення на погоджену загальну суму витрат у чотирьох примірниках. Перший примірник доручення підписується керівником або заступником і головним бухгалтером фінансового органу і скріплюється печаткою. Три примірники доручення подаються в установу банку.
Четвертий примірник платіжного доручення і розрахунок до нього залишаються у фінансовому органі, який веде облік відшкодування зазначених витрат. Видатки, пов`язані з наданням пільг, відображаються в обліку виконання місцевого бюджету у розділі 207 параграфа 11 "Пільги учасникам війни" Класифікації доходів і видатків державного і місцевих бюджетів.
Згідно із ст.1 Закону України Про громадські об`єднання - громадське об`єднання - це добровільне об`єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Громадське об`єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка. Громадська організація - це громадське об`єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи. Громадське об`єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу. Громадське об`єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.
Відповідно до ст. 12 Закону - статут громадського об`єднання має містити відомості про: 1) найменування громадського об`єднання та за наявності - скорочене найменування; 2) мету (цілі) та напрями його діяльності; 3) порядок набуття і припинення членства (участі) у громадському об`єднанні, права та обов`язки його членів (учасників); 4) повноваження керівника, вищого органу управління, інших органів управління (далі керівні органи) громадського об`єднання, порядок їх формування та зміни складу, термін повноважень, а також порядок визначення особи, уповноваженої представляти громадське об`єднання, та її заміни (для громадських об`єднань, що не мають статусу юридичної особи); 5) періодичність засідань і процедуру прийняття рішень керівними органами громадського об`єднання, у тому числі шляхом використання засобів зв`язку; 6) порядок звітування керівних органів громадського об`єднання перед його членами (учасниками); 7) порядок оскарження рішень, дій, бездіяльності керівних органів громадського об`єднання та розгляду скарг; 8) джерела надходження і порядок використання коштів та іншого майна громадського об`єднання; 9) порядок створення, діяльності та припинення діяльності відокремлених підрозділів громадського об`єднання (у разі їх створення громадським об`єднанням, яке має намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи); 10) порядок внесення змін до статуту; 11) порядок прийняття рішення щодо саморозпуску або реорганізації громадського об`єднання, а також щодо використання його коштів та іншого майна, що залишилися після саморозпуску, - для громадського об`єднання, яке має намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи. У статуті громадського об`єднання можуть бути передбачені додаткові положення щодо утворення, діяльності і саморозпуску чи реорганізації громадського об`єднання, що не суперечать закону. Статут громадського об`єднання, яке має намір здійснювати діяльність без статусу юридичної особи (у разі, якщо наявність статуту такого об`єднання передбачена рішенням про його утворення), може не містити положень, передбачених пунктами 5-8 частини першої цієї статті. Всі основні питання діяльності громадського об`єднання повинні вирішуватись на зборах всіх членів або представників членів об`єднання. Громадське об`єднання повинно регулярно обнародувати свої основні документи, склад керівництва, дані про джерела фінансування та витрати.
Згідно п.11.7 Статуту СОГ Західний , будь які рішення, дії або бездіяльність керівних органів можуть бути оскаржені особою, прав чи інтересів якої вони стосуються, в судовому порядку.
В зазначеному протоколі зазначено, що причина від`єднання садового будинку за адресою: АДРЕСА_1 є заборгованість за електропостачання, починаючи з 2010 року, але позивач має пільги при сплаті за комунальні послуги зі знижкою 100 % відповідно до Закону України від 22.10.1993 року №3551-Х 11 Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту та заборгованості а ні по членським внескам, а ні за електропостачання, а ні за інші комунальні послуги у позивача відсутні, що підтверджується квитанціями до прибуткового касового ордера та розрахунковими книжками.
Також, відповідач не може бути постачальником електричної енергії, газу, води по відношенню до членів об`єднання громадян, оскільки у нього не має на це відповідної ліцензії.
За відсутності електропостачання 11.10.2018 року у зв`язку з похилим віком та неспроможності самостійно пересуватися у темряві позивач впав з ліжка та був доставлений до лікарні у місті Чорноморськ з діагнозом перелом 7-9 ребра з правого боку. Окрім цього, позивач з 2017 року знаходиться під наглядом психіатра, та останнім часом його психічний стан внаслідок душевних страждань значно погіршився.
Так як своїми протиправними діями відповідачем завдано позивачу душевних страждань, яких позивач зазнав у зв`язку з протиправною поведінкою щодо нього самого, членів його сім`ї чи близьких родичів вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача відшкодування моральної шкоди, яку позивач оцінює в 150 000 (сто п`ятдесят тисяч) гривень.
З огляду на викладене, з посиланням на ст. 41 Конституції України, ст.ст.23, 1167 ЦК України, ст.ст.1, 12 Закону України Про громадські об`єднання , ч.5 ст.13 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту , він просить суд:
- визнати неправомірним і таким, що не породжує ніяких правових наслідків, та скасувати протокол садівничого об`єднання громадян Західний (ЄДРПОУ 22476074) № 5 від 26.09.2018 року, в частині відключення садового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 ;
- зобов`язати відповідача садівниче об`єднання громадян Західний (ЄДРПОУ 22476074) за власний рахунок підключити садовий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 до мережі електропостачання;
- стягнути з відповідача садівничого об`єднання громадян Західний (ЄДРПОУ 22476074) на користь позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 моральну шкоду у розмірі 150 000 (сто п`ятдесят тисяч) гривень.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала та просила суд у їх задоволенні відмовити у повному обсязі.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані суду письмові докази по справі, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Як встановлено судом та підтверджується письмовими доказами по справ, згідно довідки управління соціального захисту населення Овідіопольської РДА від 14.08.2019 року №1199 позивач перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Овідіопольської РДА та внесений до Єдиного державного автоматизованого реєстру пільгових категорій громадян як особа з інвалідністю внаслідок війни І групи за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_1 та має пільги при сплаті за комунальні послуги зі знижкою 100 % відповідно до Закону України від 22.10.1993 року №3551-ХІІ Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту . Термін дії посвідчення - безтермінове.
Власником земельної ділянки та розташованого на ній садового будинку за адресою: АДРЕСА_1 є донька позивача - ОСОБА_2 .
26.09.2018 року відповідач СОГ Західний своїм протоколом № 5 у другому питанні порядку денного щодо відключення позивача від електропостачання у зв`язку із заборгованістю по членським внескам вирішив 27.09.2018 року відключити садовий будинок за адресою: АДРЕСА_1 .
В зазначеному протоколі зазначено, що причина від`єднання садового будинку за адресою: АДРЕСА_1 є заборгованість за електропостачання, починаючи з 2010 року.
Згідно п.5 ч.1 ст. 13 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам надається 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією., та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Частиною 2 ст.13 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту передбачено, що пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо, передбачені пунктами 4-6 цієї статті, надаються особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей, які проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього.
Частиною 2 ст.13 встановлено, що площа житла, на яку нараховується 100-процентна знижка плати, передбачена пунктами 4 і 5 частини першої цієї статті, визначається в максимально можливому розмірі в межах загальної площі житлового приміщення (будинку) згідно з нормами користування (споживання), встановленими цими пунктами, незалежно від наявності в складі сім`ї осіб, які не мають права на знижку плати. Якщо в складі сім`ї є особи, які мають право на знижку плати в розмірі, меншому ніж 100 процентів, спочатку обчислюється в максимально можливому розмірі 100-процентна відповідна знижка плати.
Тобто, умовою надання відповідних пільг за комунальні послуги з електропостачання є виключно фактичне проживання особи за відповідною адресою.
Таким чином, прийняте відповідачем рішення щодо відключення садового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 від електропостачання є неправомірним, таким, що не породжує ніяких правових наслідків та підлягає скасуванню, в зв`язку з чим відповідні позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, як і вимога про зобов`язання вчинити певні дії.
Що стосується позовної вимоги позивача про стягнення моральної шкоди, вона задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.
Стаття 23 ЦК України передбачає, що особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: 1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; 3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; 4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Як зазначено в п.5 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди № 4 від 31 березня 1995 р., відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов`язковому з`ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювана, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювана та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з`ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій умі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.
У своєму позові ОСОБА_1 зазначає, що у жовтні 2018 року за відсутності електропостачання він впав з ліжка і зламав ребра, а з 2017 року перебуває під наглядом психіатра, і згідно з довідкою від 26 грудня 2019 року його стан погіршується.
Разом із тим, як вбачається із Висновку ЛКК № 475 від 20 грудня 2018 року, ОСОБА_1 потребує постійного стороннього догляду і тривалого застосування лікарських препаратів.
У наданій до позову копії Виписки від 19 жовтня 2018 року зазначено, що причиною перелому ребер у ОСОБА_1 стало, зі слів його доньки, падіння вдома внаслідок відключення електропостачання.
У даному випадку немає жодних доказів того, що відключення електропостачання від садового будинку, якимось чином вплинуло на стан здоров`я позивача ОСОБА_1 , який мав тяжкі захворювання задовго до жовтня 2018 року і потребує постійного стороннього догляду.
За таких обставин позивачем не доведено причинно-наслідкового зв`язку між його душевними стражданнями і діями відповідача, що виключає можливість задоволення позову в частині стягнення моральної шкоди.
Керуючись ст.ст.12, 76, 81, 141, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірним і таким, що не породжує ніяких правових наслідків, та скасувати протокол садівничого об`єднання громадян Західний (ЄДРПОУ 22476074) № 5 від 26.09.2018 року, в частині відключення садового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Зобов`язати відповідача садівниче об`єднання громадян Західний (ЄДРПОУ 22476074) за власний рахунок підключити садовий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 до мережі електропостачання.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково в строки визначені ст.354 ЦПК України до Одеського апеляційного суду через Овідіопольський районний суд Одеської області.
У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 ч.1 Перехідних Положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а саме Овідіопольський районний суд Одеської області.
Повне рішення складено 18.09.2020 року.
Суддя А.І.Бочаров
Суд | Овідіопольський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 19.08.2020 |
Оприлюднено | 19.09.2020 |
Номер документу | 91623053 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Овідіопольський районний суд Одеської області
Бочаров А. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні