Рішення
від 09.07.2020 по справі 729/302/20
БОБРОВИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 729/302/20

2/729/220/20 р.

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(заочне)

09 липня 2020 р. Бобровицький районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого судді Кузюри В.О.

за участі секретаря Ященко Л.В.

представника Стамбули В.М.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Бобровиця цивільну справу за об"єднаними позовами товариства з обмеженою відповідальністю "Агро -Картель" до ОСОБА_1 про визнання договорів оренди земельних ділянок поновленими та визнання укладеними додаткових угод,-

В С Т А Н О В И В :

ТОВ "Агро-Картель" звернулося до суду з позовами до ОСОБА_1 про визнання договорів оренди земельних ділянок поновленими та визнання укладеними додаткових угод. Свої вимоги обгрунтовують тим, що 27.02. 2012 року було укладено договори оренди земельних ділянок з ОСОБА_2 на 7 років № 03/1 на земельну ділянку площею 1, 9248 га та № НОМЕР_1 на земельну ділянку площею 5 , 3164 га . Договори були зареєстровані в 2012 році

В листопаді 2018 року ТОВ"Агро-Картель" стало відомо , що ОСОБА_2 померла.

21.11.2019 року позивачу стало відомо , що земельні ділянки успадкувала ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право на спадщину , виданого 24.10.2019 року державним нотаріусом Бобровицької районної державної нотаріальної контори.

Весь строк дії Договору оренди позивач належним чином виконував свої обов"язки орендаря , сплачував орендну плату. Щодо виплати орендної плати за 2018 та 2019 рік, то спадкоємці ОСОБА_2 за її отриманням не зверталися.

Відповідно до ч.7 ст.19 Закону України "Про оренду землі" в разі смерті орендодавця до спливу терміну дії договору , такий договір вважається продовженим до моменту реєстрації права власності спадкоємця.

Відповідно до п.3.1 укладеного договору та ст. 33 Закону України "Про оренду землі" до закінчення терміну дії договору , маючи переважне право на поновлення договору на новий строк, завчасно повідомив письмово спадкоємця ОСОБА_1 про намір продовжити дію договорів, направивши їй листи № 133 та № 134 про укладення ( поновлення ) договорів оренди на новий строк з доданими проектами додаткових угод. Листи були отримані відповідачкою 14.12.2019 року.

Позивач виконав всі дії , передбачені законом для поновлення договору , надіслав додаткові угоди відповідачці проте вона жодної відповіді не надала, підписані угоди не надіслала. Тому позивач звернувся з вищезазначеними позовами та просить їх задовольнити.

В судовому засіданні представник позивача вимоги підтримав , просить їх задовольнити , так як позивач виконував належним чином всі умови договорів, після смерті спадкодавцявчинив всі необхідні дії для вирішення питання поновлення договорів на новий строк, відповідач порушила права позивача на переважне право на поновлення договорів .

Відповідачка в судове засідання не з"явилася , про час та місце розгляду повідомлена належним чином , шляхом розміщення оголошення на веб -сайті Бобровицького районного суду , так як за вказаною позивачем адресою яка єдина відома позивачу спочатку кореспонденцію забирали , а потім відмовилися від її отримання (а.с. 120, 122 а).Листи -повідомлення про поновлення договорів за вказаною в позовній заяві адресою згідно даних Укрпошти отримані відповідачкою особисто та до позивача не поверталися (а.с. 13-15, 76-77).

Представник позивача за вказаних обставин вважає, що ОСОБА_1 належним чином повідомлена , розгляд в її відсутність можливий , не заперечує щодо розгляду в порядку заочного провадження. З урахуванням думки представника позивача , суд ухвалив розгляд проводити в відсутність відповідача , на підставі наявних в справі доказів.

Заслухавши представника позивача , дослідивши надані письмові докази , суд приходить до наступного висновку .

В судовому засіданні встановлено , що 27.02.2012 року між позивачем ТОВ"Агро-Картель" та ОСОБА_2 були укладені договори оренди земельних ділянок № 03/1 та 03/2 на строк сім років ( а.с. 5-10, 68-74).

З часу укладення договорів ТОВ "Агро-Картель " обов"язки , передбачені договорами виконувало використовувало земельні ділянки за призначенням ( а.с. 17,18, 80,81) , сплачувало орендну плату , яка відповідно до відомостей на виплату грошей ОСОБА_2 отримувалася ( а.с. а.с. 19-39, 82-102) . За 2018,2019 рік орендна плата нарахована , проте спадкоємці ОСОБА_2 за її отриманням не зверталися, як пояснив представник позивача при їх зверненні обов"язково буде сплачена.

В листопаді 2018 року позивач дізнався , що ОСОБА_2 померла в жовтні місяці 2018 року.

Так як строк дії договорів не закінчився , то їх дія на підставі положень чинного законодавства , а саме ч.7 ст.19 Закону України "Про оренду землі" є таким , що продовжений до моменту реєстрації права власності спадкоємцями.

21.11.2019 року з інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно , державного реєстру Іпотек , Єдиного реєстру заборон відчудження об"єктів нерухомого майна щодо об"єкта нерухомого майна позивачу стало відомо , що на підставі свідоцтв про право на спадщину , виданих державним нотаріусом Бобровицької районної державної нотаріальної контори 24.10.2019 року власником земельних ділянок , які належали ОСОБА_2 стала ОСОБА_1 . ( а.с. 16, 79).

13.12.2019 року позивач бажаючи скористатися переважним правом на поновлення договору оренди надіслав відповідачці листи -повідомлення № 133 та № 134 про укладення ( поновлення ) договорів оренди на новий строк з доданими проектами додаткових угод, які згідно даних Укрпошти отримані відповідачкою особисто.

Жодних заперечень від відповідачки не отримано.

Відповідно до частини першої статті 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Стаття 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Указана норма визначає об`єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов`язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.

Таким чином, порушення, невизнання або оспорювання суб`єктивного права є підставою для звернення особи до суду за захистом цього права із застосуванням відповідного способу захисту.

Особа, права якої порушено, може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права. Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на порушника.

Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів визначений у статті 16 ЦК України.

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 16 ЦК України одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом (частина друга статті 16 ЦК України).

Звертаючись до суду з позовом про захист свого порушеного права на укладення договору оренди земельної ділянки на новий строк, ТОВ "Агро-Картель" посилалось на невизнання орендодавцем його переважного права, передбаченого статтею 33 Закону України Про оренду землі .

Частиною четвертою статті 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Згідно із частиною першою статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.

Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 ЦК України).

За частиною другою статті 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема ЗК України, Законом України Про оренду землі .

Законом України Про оренду землі визначаються умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі.

Так, у частинах першій - п`ятій статті 33 цього Закону передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, установлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.

До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і за відсутності заперечень приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

У разі смерті орендодавця перебіг строків, визначених частинами другою і п`ятою цієї статті, зупиняється до моменту повідомлення орендаря про перехід права власності на земельну ділянку.

З дня, коли орендарю стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку до спадкоємця або територіальної громади, перебіг зазначених строків продовжується з урахуванням строку, що минув до їх зупинення.

Відмова, а також наявне зволікання в укладенні нового договору оренди землі можуть бути оскаржені в суді.

Ці положення узгоджуються із загальною нормою частини першої статті 777 ЦК України.

Так, у частині першій статті 777 ЦК України законодавець закріпив переважне право наймача, який належно виконує свої обов`язки за договором найму, після спливу строку договору на укладення договору найму на новий строк та передбачив певну процедуру здійснення цього права.

Крім того, стаття 764 ЦК України передбачає можливість поновлення договору найму, яка зводиться по суті до автоматичного продовження попередніх договірних відносин на той самий строк без укладення нового договору за умови, що наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку дії договору найму та немає заперечень наймодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору.

Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 25 лютого 2015 року ухвалив постанову у справі № 6-219цс14, в якій зробив зробив правовий висновок про те, що стаття 33 Закону України "Про оренду землі" об`єднує два випадки пролонгації договору оренди. Зокрема, у частині першій статті 33 цього закону передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк. Реалізація зазначеного переважного права на поновлення договору оренди можлива лише за умови дотримання встановлених цією нормою певної процедури і строків (частини 2-5 цієї статті). Так, для застосування частини першої статті 33 Закону України "Про оренду землі" та визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди необхідно встановити наступні юридичні факти: орендар належно виконує свої обов`язки за договором; орендар до спливу строку договору повідомив орендодавця у встановлені строки про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди; орендодавець протягом місяця не повідомив орендаря про наявність заперечень та про своє рішення. Частиною 6 статті 33 Закону України Про оренду землі передбачена інша підстава поновлення договору оренди, а саме: у тому разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Таким чином, для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених частиною шостою статті 33 Закону України Про оренду землі , необхідна наявність наступних юридичних фактів: орендар продовжує користування виділеною земельною ділянкою; орендар належно виконує свої обов`язки за договором; відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову у поновленні договору оренди; сторони укладають додаткову угоду про поновлення договорів оренди.

Враховуючи всі обставини , встановлені та перевірені доказами , положення норм права , що регулюють правовідносини оренди , правові висновки , викладені в судових рішеннях , суд вважає , що позивач правомірно звернувся до суду , його вимоги є такими , що підлягають задоволенню.

Судові витрати сплачені позивачем підлягають стягненню з відповідача.

Керуючись ст.ст. 263-265, 268, 280 ЦПК України , суд ,-

В И Р І Ш И В :

Визнати поновленим з ОСОБА_1 , як спадкоємцем ОСОБА_2 договір № 03/1 оренди земельної ділянки полощею 1, 9248 га , цільовим призначенням для особистого селянського господарства , кадастровий номер 7420687400:08:003:0095 , укладений 27.02.2012 року між товариством з обмеженою відповідальністю "Агро-Картель" та ОСОБА_2 , на термін 7 років на тих самих умовах, які були передбачені договором оренди.

Визнати укладеною додаткову угоду від 13.12.2019 року до договору оренди земельної ділянки площею 1, 9248 га , цільовим призначенням для особистого селянського господарства , кадастровий номер 7420687400:08:003:0095 № 03/1 від 27.02.2012 року , який був зареєстрований в Бобровицькому відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК за № 742068744001282 від 27.02.2012 року в наступній редакції :

ОСОБА_1 , яка є законним спадкоємцем ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право на спадщину № НОМЕР_2 виданого 24.10.2019 року державним нотаріусом Бобровицької державної нотаріальної контори Романенко Н.М., надалі іменується "Орендодавець" і діє відповідно до чинного законовства України, з однієї сторони, і

Товариство з обмеженою відповідальністю АГРО-КАРТЕЛЬ , в особі директора Гаврильчука Юрія Сергійовича, що діє на підставі Статуту, з іншої сторони, що надалі іменується "Орендар", а разом в подальшому Сторони , вирішили скласти дану Додаткову угоду до Договору оренди землі № 03/1 від 27.02.2012 року (кадастровий номер земельної ділянки 7420687400:08:003:0095) про наступне: 1. На підставі п. 12.1 Договору оренди землі № 03/1 від 27.02.2012 року, що зареєстрований у Бобровицькому відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК за №742068744001282 від 27.02.2012 року вирішили внести у вказаний Договір оренди землі такі зміни та доповнення:

1.1. Викласти п. 2.2 Договору оренди землі № 03/1 від 27.02.2012 року, що зареєстрований у Бобровицькому відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК за №742068744001282 від 27.02.2012 року в наступній редакції

2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 58 993,70 грн.

1.2. Викласти п. 4.1 Договору оренди землі № 03/1 від 27.02.2012 року, що зареєстрований у Бобровицькому відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК за №742068744001282 від 27.02.2012 року в наступній редакції

4.1. Орендна плата вноситься Орендарем у формі та розмірі:

грошовій - 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 1769 (одна тисяча сімсот шістдесят дев`ять) грн. 81 коп. , в т.ч. ПДФО 18% - 318,56 грн. та військовий збір 1,5% - 26,55 грн. або натуральній (фуражне зерно за домовленістю сторін).

1.3. Поновити термін дії Договору оренди землі № 03/1 від 27.02.2012 року, що зареєстрований у Бобровицькому відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК за №742068744001282 від 27.02.2012 року на той самий строк - сім років з моменту направлення даної додаткової угоди, а саме до 13 грудня 2026 року.

2.Інші умови договору до яких не внесені зміни , зберігають чинність.

3.Ця додаткова угода є невід"ємною частиною вищевказаного договору , складена в двох примірника по одному для кожної із сторін.

Визнати поновленим з ОСОБА_1 , як спадкоємцем ОСОБА_2 договір № 03/2 оренди земельної ділянки полощею 5, 3164 га , цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва , кадастровий номер 7420687400:07:001:1027 , укладений 27.02.2012 року між товариством з обмеженою відповідальністю "Агро-Картель" та ОСОБА_2 , на термін 7 років на тих самих умовах, які були передбачені договором оренди.

Визнати укладеною додаткову угоду від 13.12.2019 року до договору оренди земельної ділянки площею 5, 3164 га , цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва , кадастровий номер 7420687400:07:001:1027 № 03/2 від 27.02.2012 року , який був зареєстрований в Бобровицькому відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК за № 742068744001266 від 27.02.2012 року в наступній редакції :

ОСОБА_1 , яка є законним спадкоємцем ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право на спадщину № НОМЕР_2 виданого 24.10.2019 року державним нотаріусом Бобровицької державної нотаріальної контори Романенко Н.М., надалі іменується "Орендодавець" і діє відповідно до чинного законовства України, з однієї сторони, і

Товариство з обмеженою відповідальністю АГРО-КАРТЕЛЬ , в особі директора Гаврильчука Юрія Сергійовича, що діє на підставі Статуту, з іншої сторони, що надалі іменується "Орендар",а разом в подальшому Сторони , вирішили скласти дану Додаткову угоду до Договору оренди землі № 03/2 від 27.02.2012 року (кадастровий номер земельної ділянки 7420687400:07:001:1027) про наступне: 1. На підставі п. 12.1 Договору оренди землі № 03/2 від 27.02.2012 року, що зареєстрований у Бобровицькому відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК за №742068744001266 від 27.02.2012 року вирішили внести у вказаний Договір оренди землі такі зміни та доповнення:

1.1. Викласти п. 2.2 Договору оренди землі № 03/2 від 27.02.2012 року, що зареєстрований у Бобровицькому відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК за №742068744001266 від 27.02.2012 року в наступній редакції

2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 86 151,40 грн.

1.2. Викласти п. 4.1 Договору оренди землі № 03/2 від 27.02.2012 року, що зареєстрований у Бобровицькому відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК за №742068744001266 від 27.02.2012 року в наступній редакції

4.1. Орендна плата вноситься Орендарем у формі та розмірі:

грошовій - 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 2584 (дві тисячі п"ятьсот вісімдесят чотири) грн. 54 коп. , в т.ч. ПДФО 18% - 465,22 грн. та військовий збір 1,5% - 38,77 грн. або натуральній (фуражне зерно за домовленістю сторін).

1.3. Поновити термін дії Договору оренди землі № 03/2 від 27.02.2012 року, що зареєстрований у Бобровицькому відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК за №742068744001266 від 27.02.2012 року на той самий строк - сім років з моменту направлення даної додаткової угоди, а саме до 13 грудня 2026 року.

2.Інші умови договору до яких не внесені зміни , зберігають чинність.

3.Ця додаткова угода є невід"ємною частиною вищевказаного договору , складена в двох примірника по одному для кожної із сторін.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Картель" судові витрати по сплаченому судовому збору в сумі 10 510 ( десять тисяч п"ятьсот десять ) грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом , який його ухвалив за письмовою заявою відповідача, яка подається протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

На рішення може бути подана апеляційна скарга позивачем до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення через Бобровицький районний суд .

Суддя

СудБобровицький районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення09.07.2020
Оприлюднено21.09.2020
Номер документу91647913
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —729/302/20

Ухвала від 22.01.2021

Цивільне

Бобровицький районний суд Чернігівської області

Кузюра В. О.

Рішення від 09.07.2020

Цивільне

Бобровицький районний суд Чернігівської області

Кузюра В. О.

Постанова від 21.08.2020

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шитченко Н. В.

Постанова від 21.08.2020

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шитченко Н. В.

Ухвала від 10.08.2020

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шитченко Н. В.

Рішення від 09.07.2020

Цивільне

Бобровицький районний суд Чернігівської області

Кузюра В. О.

Ухвала від 22.07.2020

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шитченко Н. В.

Ухвала від 07.05.2020

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Вінгаль В. М.

Ухвала від 02.04.2020

Цивільне

Бобровицький районний суд Чернігівської області

Кузюра В. О.

Ухвала від 31.03.2020

Цивільне

Бобровицький районний суд Чернігівської області

Кузюра В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні