Рішення
від 15.09.2020 по справі 918/524/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Господарський суд Рівненської області

вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" вересня 2020 р. м. Рівне Справа № 918/524/20

Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Романюк Ю.Г. при секретарі судового засідання Ножняк Л.Ю. , розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" до відповідача - 1: Товариства з обмеженою відповідальністю "Арутері" та відповідача - 2: ОСОБА_1

про стягнення заборгованості в сумі 903 511,71 грн.

За участю представників сторін:

від позивача: не з`явився;

від відповідача-1: не з`явився;

від відповідача-2: не з`явився.

ВСТАНОВИВ:

09 червня 2020 року Акціонерне товариство "Державний експортно-імпортний банк України" (далі - позивач) звернулося до Господарського суду Рівненської області із позовною заявою до відповідача - 1: Товариства з обмеженою відповідальністю "Арутері" (відповідач - 1) та відповідача - 2: ОСОБА_1 про стягнення (далі - відповідач - 2) 903 511,71 грн.

Ухвалою суду від 11.06.2020 року заяву Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" про вжиття заходів забезпечення позову разом із доданими до неї документами - повернуто заявникові.

У зв`язку з тим, що відповідач 2 - ОСОБА_1 є фізичною особою, Господарським судом Рівненської області було надіслано лист-запит № 918/524/20 від 11.06.2020 року до Управління Державної міграційної служби в Рівненській області з метою встановлення зареєстрованого місця проживання вищевказаної особи.

18 червня 2020 року через загальний відділ діловодства Господарського суду Рівненської області надійшла відповідь про реєстрацію місця проживання від 17 червня 2020 року № 04/9287, у якому Управління Державної міграційної служби в Рівненській області повідомило наступну інформацію про зареєстроване місце проживання (перебування) ОСОБА_1 , а саме: АДРЕСА_1 .

Ухвалою суду від 01.07.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на 18.08.2020 року.

Ухвалою суду від 01.07.2020 року відмовлено в задоволенні заяви Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" про вжиття заходів забезпечення позову.

27.07.2020 року надійшла апеляційна скарга Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" на ухвалу від 01.07.2020 року. Супровідним листом №918/524/20/698/20 від 03 серпня 2020 року направлено матеріали оскарження ухвали.

Ухвалою суду від 18.08.2020 року розгляд справи відкладено на 01.09.2020 року.

Ухвалою суду від 01.09.2020 року закрито підготовче провадження у справі № 918/524/20. Призначено справу до судового розгляду по суті на 15.09.2020 року.

Представник позивача 15.09.2020 року у судове засідання не з`явився, однак 15.09.2020 року подав заяву зі змісту якої вбачається, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі з підстав, зазначених в позовній заяві та просить суд розгляд справи провести без участі представника позивача.

Представник відповідача - 1 у судове засідання не з`явився, відзиву не надав. Про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Судом були вчинені всі належні дії для повідомлення відповідача - 1 про призначені судові засідання - відповідні ухвали суду надсилалися на адресу зазначену у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що місцезнаходження юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "Арутері" (33023, м. Рівне, вул. Грушевського, буд.77).

В судове засідання 15.09.2020 року представник відповідача - 2 не з`явився, відзиву не надав. Про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Судом були вчинені всі належні дії для повідомлення відповідача - 2 про призначені судові засідання - відповідні ухвали суду надсилалися на адресу місцезнаходження позивача, яка також є офіційною адресою його місцезнаходження згідно даних Управління ДМС у Рівненській області.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки (п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України).

Справа підлягає вирішенню за наявними матеріалами відповідно до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення (ч. 5 вказаної статті).

Враховуючи належне повідомлення учасників справи про судове засідання, призначене на 15.09.2020 року, суд дійшов висновку про розгляд справи за відсутності представників сторін.

У судовому засіданні 15.09.2020 року судом прийнято рішення у даній справі.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.

07 листопада 2019 року між Акціонерним товариством "Державний експортно-імпортний банк України" (далі - Банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Арутері " (далі - Позичальник, Клієнт) в письмовій формі було укладено Кредитний договір №19- 48К00020 від 07.11.2019 року (далі - Договір) з додатками (а.с. 12-24).

Відповідно до умов п. п. 2.1. Договору Банк надає Позичальнику Овердрафт, а Позичальник зобов`язується повернути Овердрафт та сплатити проценти за Овердрафтом, комісії та інші платежі за цим Договором.

Овердрафт надається на умовах повернення, строковості, платності, забезпеченості (п. 2.2. Договору).

Згідно п. 2.3. Договору ліміт Овердрафту: 800 000, 00 гривень. Позичальник може користуватись Овердрафтом після виконання усіх умов отримання Овердрафту, визначених Договором, по 5 листопада 2020 року (включно).

Відповідно до п. 2.4. Договору кінцевий термін погашення Овердрафту Позичальником 6 листопада 2020 року.

Згідно п. 2.5. Договору в межах Договору Позичальник сплачує Банку проценти за Овердрафтом, комісію за надання кредиту овердрафт, комісію за управління кредитом та інші комісії/плати: у розмірах та на умовах Договору.

Розмір процентної ставки за Овердрафтом 19,7% річних (п. 3.1.2.Договору).

Банк в повному обсязі виконав свої зобов`язання за Кредитним договором, а саме: надав Овердрафт, понад залишок коштів на поточному рахунку Позичальника, про що свідчить поточна виписка з поточного рахунку НОМЕР_1 (а.с.49).

Погашення Овердрафту здійснюється автоматично за рахунок коштів, що надходять на поточний рахунок Позичальника (п. 6.2. Договору).

Погашення Овердрафту протягом дії Договору здійснюється Позичальником згідно з Графіком зміни Ліміту Овердрафту ( Додаток №1 до Договору) ( п. 6.3. Договору) (а.с.21).

Сплата Процентів за Овердрафтом, комісії за управління кредитом здійснюється шляхом договірного списання коштів Банком з поточного рахунка або, у разі накладення арешту на Поточний рахунок, шляхом перерахування Позичальником коштів на рахунок, відкритий відповідно до п. 5.4. Договору (п. 6.5. Договору).

Відповідно до п. 5.4. Договору в межах цього Договору Банк відкриває для Позичальника рахунок для сплати комісії за надання кредиту Овердрафт, комісії за зміну умов кредитного договору, комісії за зміну умов договору іпотеки, застави, поруки, пені та штрафів. На зазначений рахунок сплачуються також проценти за Овердрафтом та інші комісії, встановлені Договором у разі накладення арешту на Поточний рахунок.

Сплата процентів за Овердрафтом (крім процентів за останній календарний місяць користування Овердрафтом) здійснюється Позичальником у перший банківській день місяця, наступного за місяцем, за який здійснено нарахування Процентів. Проценти за Овердрафтом за останній календарний місяць користування Овердрафтом мають бути сплачені Позичальником не пізніше наступного банківського дня за днем повного погашення основного боргу (п. 6.6. Договору).

Сплата комісії за надання кредиту овердрафт має бути здійснена Позичальником не пізніше першої дати надання Овердрафту до надання Овердрафту (п. 6.7. Договору).

Сплата комісії за управління кредитом (крім комісії за управління кредитом за останній період сплати такої комісії) має здійснюватись Позичальником у перший банківський день місяця, наступного за місяцем, в якому здійснено нарахування такої комісії. Комісія за управління кредитом за останній період нарахування комісії за управління кредитом сплачується не пізніше наступного банківського дня за останнім днем останнього періоду нарахування комісії за управління кредитом (п. 6.8. Договору).

Позичальник зобов`язується своєчасно та у повному обсязі погашати Банку Овердрафт, сплатити проценти за Овердрафтом, комісії та інші платежі за Договором (п. 9.2.1. Договору).

У випадку невиконання (несвоєчасного виконання) Позичальником будь-яких грошових зобов`язань, визначених Договором, Позичальник сплачує Банку пеню, що нараховується на суму невиконаних (неналежним чином виконаних) зобов`язань і з розрахунку фактичної кількості прострочених днів у розмірі облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, за кожен день прострочення, включаючи день виконання відповідних грошових зобов`язань ( п. 10.2. Договору).

Пунктом 8.1.2. Договору передбачено, що Банк має право скасувати ліміт Овердрафту та вимагати виконання грошових зобов`язань за Договором у повному обсязі у випадках, передбачених п.п. 9.2.4. цього Договору, у строк, передбачений п.п. 9.2.4. цього Договору.

Відповідно до п. 9.2.4. Договору Позичальник зобов`язується здійснити погашення Основного Боргу, процентів за Овердрафтом, комісій та інших платежів за Договором у повному обсязі протягом 15 календарних днів з дня відправлення Банком Позичальнику повідомлення про реалізацію Банком права на скасування ліміту Овердрафту у відповідності до п.п. 8.1.2 Договору.

В забезпечення виконання кредитних зобов`язань Позичальника за Кредитним договором між Банком, Позичальником та ОСОБА_1 (далі - Поручитель) був укладений Договір поруки №19-48ZР0034 від 07.11.2019 (далі - Договір поруки) (а.с. 25).

Пунктом 2.1 Договору поруки визначено, що Поручитель зобов`язується солідарно відповідати перед Банком за своєчасне виконання Позичальником основного зобов`язання в повному обсязі.

Відповідно до п. 3.1.1 Договору поруки Банк має право у випадках невиконання або неналежного виконання позичальником або правонаступниками Позичальника Основного зобов`язання або його частини вимагати виконання цього зобов`язання або його частини у Поручителя як у солідарного боржника.

Згідно із п. 8.1 Договору поруки цей Договір набуває чинності з дати його підписання Поручителем (його уповноваженим представником) та уповноваженими представниками Кредитора і Позичальника, а також скріплення відбитками печаток Кредитора і Позичальника і діє 72 місяці з дати набуття ним чинності.

Даний Договір поруки підписаний Поручителем, Кредитором і Позичальником та скріплений печатками сторін.

Позичальник не дотримувався умов Кредитного договору, а саме: п.п. 9.2.19, п. п. 9.2.23, п.п. 9.2.24, 9.2.20 у зв`язку з чим Банк направив Позичальнику повідомлення від 11.01.2020 № 0401011/1241-20 про невиконання умов Кредитного договору від 07.11.2019 №19-48К00020, яким до Клієнта було доведено розмір штрафних санкцій та необхідність здійснити погашення основного боргу, процентів за овердрафтом, комісій та інших платежів за Договором у повному обсязі відповідно до п. 9.2.4. Договору (а.с.28-30).

Банком було направлені Позичальнику та Поручителю повідомлення №0401011/2569-20 від 28.01.2020 про невиконання умов Кредитного договору від 07.11.2019 №19-48К00020, яким було повідомлено про порушення п. 9.2.23 Кредитного договору та про розмір штрафних санкцій (а.с. 31-33).

У зв`язку з порушенням Позичальником взятих на себе зобов`язань за Кредитним договором та виникненням простроченої заборгованості перед Банком зі сплати процентів та комісій за управління Банк звернувся до Позичальника з претензією №0401011/1421-20 від 15.01.2020 на суму 813 826,54 грн. та до Поручителя з претензією №0401011/4646-20 від 19.02.2020 на суму 813 826,54 грн. (а.с. 34-38).

Однак, Позичальник, отримавши вищезазначені вимоги Банку, їх не виконав.

З огляду на вищезазначене, станом на 31.05.2020 року заборгованість Позичальника перед Банком за Кредитним договором становить 903 511,71 грн., з яких: 800 000,00 грн. - заборгованість за основним боргом; 52 970,65 грн. - заборгованість за процентами; 2 688,89 грн. - заборгованість за платою за управління кредитом; 27 255,56 грн. - пеня за порушення строків сплати за основним боргом; 1 045,28 грн. - пеня за порушення строків сплати процентів за користування кредитом; 53,13 грн. - пеня за порушення строків сплати за управління кредитом; 10 412, 65 грн. - інфляційні втрати від суми за основним боргом; 515,42 грн. - інфляційні втрати від суми боргу за процентами; 26, 21 грн. - інфляційні втрати від суми боргу за комісією; 8 196,72 грн. - 3% річних від простроченої суми боргу за основним боргом; 330,41 грн. - 3% річних від простроченої суми боргу за процентами; 16,79 грн. - 3% річних від простроченої суми боргу за управління кредитом.

Вищевказані суми заборгованості підтверджуються виписками, що надаються до даної позовної заяви (а.с. 44-55).

З огляду на те, що вищезазначена заборгованість відповідачем - 1 не погашена Банк звернувся з даним позовом до суду про стягнення такої заборгованості.

Розглядаючи спір по суті, господарський суд враховує наступне.

Судом встановлено, що між сторонами виникли правовідносини, пов`язані із виконанням зобов`язань щодо своєчасної сплати кредиту, регулювання яких здійснюється ГК України, ЦК України, тощо.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

За приписами ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені частиною 2 статті 16 ЦК України.

За змістом ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу, зокрема у зв`язку з укладенням договорів та інших правочинів (п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України).

В силу ст. 510 Цивільного кодексу України сторонами у зобов`язанні є боржник і кредитор.

У відповідності до ст. 202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згілно з ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до ст. 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Суд встановив, що правовідносини між позивачем та відповідачем-1 виникли на підставі кредитного договору № 19-48КО0020 від 07.11.2019 року, відносини щодо якого регулюються нормами параграфу 2 Розділу ІІІ Книги п`ять Цивільного кодексу України.

Кредитний договір укладається у письмовій формі (стаття 1055 Цивільного кодексу України).

У силу положень статті 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Відповідно до ч. 2 ст. 345 Господарського кодексу України кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, що укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачаються мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов`язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов`язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту.

Згідно з ч.1 ст. 1048 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів (ч. 2 ст. 1056-1 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 1049 Цивільного кодексу України, позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок (ч. 3 ст. 1049 ЦК України).

Згідно із ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до статті 599 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Згідно із ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

Матеріалами справи підтверджується належне виконання позивачем своїх зобов`язань за кредитним договором та надання відповідачу овердрафту з лімітом в розмірі 800 000,00 грн.

За умовами Додатку 1 до кредитного договору від 07.11.2019 року № 19-48КО0020, відповідач-1 зобов`язався повернути овердрафт згідно графіку зміни ліміту овердрафту до 07.11.2020.

Однак Позичальник не дотримувався умов Кредитного договору, а саме: п.п. 9.2.19, п. п. 9.2.23, п.п. 9.2.24, 9.2.20 у зв`язку з чим Банк направив Позичальнику повідомлення від 11.01.2020 № 0401011/1241-20 про невиконання умов Кредитного договору від 07.11.2019 №19-48К00020, яким до Клієнта було доведено розмір штрафних санкцій та необхідність здійснити погашення основного боргу, процентів за овердрафтом, комісій та інших платежів за Договором у повному обсязі відповідно до п. 9.2.4. Договору (а.с.28-30).

Банком було направлені Позичальнику та Поручителю повідомлення №0401011/2569-20 від 28.01.2020 про невиконання умов Кредитного договору від 07.11.2019 №19-48К00020, яким було повідомлено про порушення п. 9.2.23 Кредитного договору та про розмір штрафних санкцій (а.с. 31-33).

У зв`язку з порушенням Позичальником взятих на себе зобов`язань за Кредитним договором та виникненням простроченої заборгованості перед Банком зі сплати процентів та комісій за управління Банк звернувся до Позичальника з претензією №0401011/1421-20 від 15.01.2020 на суму 813 826,54 грн. та до Поручителя з претензією №0401011/4646-20 від 19.02.2020 на суму 813 826,54 грн. (а.с. 34-38).

Пунктом 8.1.2. Договору передбачено, що Банк має право скасувати ліміт Овердрафту та вимагати виконання грошових зобов`язань за Договором у повному обсязі у випадках, передбачених п.п. 9.2.4. цього Договору, у строк, передбачений п.п. 9.2.4. цього Договору.

Відповідно до п. 9.2.4. Договору Позичальник зобов`язується здійснити погашення Основного Боргу, процентів за овердрафтом, комісій та інших платежів за Договором у повному обсязі протягом 15 календарних днів з дня відправлення Банком Позичальнику повідомлення про реалізацію Банком права на скасування ліміту овердрафту у відповідності до п.п. 8.1.2 Договору.

Натомість відповідач-1 свої зобов`язання щодо повернення кредитних коштів належним чином не виконав, внаслідок чого у останнього станом на момент звернення до суду та станом на день вирішення спору в суді існує прострочена кредитна заборгованість в розмірі 800 000, 00 грн.

Розмір не сплаченої та простроченої заборгованості відповідача -1 перед позивачем в сумі 800 000,00 грн. підтверджується банківською випискою по особовому рахунку ТОВ "Арутері".

Станом на день вирішення спору матеріали справи не містять доказів погашення відповідачем-1 заборгованості за кредитним договором у заявленій сумі.

Враховуючи зазначене, суд приходиить до висновку, що вимоги позивача про стягнення заборгованості по кредиту у розмірі 800 000,00 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Щодо вимоги про стягнення процентів за кредитом в сумі 52 970,65 грн., суд зазначає наступне.

За умовами 3.1.4 Договору сторони погодили, що проценти за Овердрафтом нараховуються протягом усього строку користування Овердрафту на залишок основного боргу на кінець календарного дня за кожний день користування Овердрафтом на основі банківського року.

У статті 1 Договору сторони погодили, що банківський рік - період часу тривалістю 360 днів. Цей період застосовується для розрахунку/нарахування процентів за овердрафтом, комісії за управління кредитом, пені за цим Договором.

У п. 6.6. договору сторони погодили, що сплата процентів за Овердрафтом (крім процентів за останній календарний місяць користування Овердрафтом) здійснюється Позичальником у перший банківській день місяця, наступного за місяцем, за який здійснено нарахування Процентів. Проценти за Овердрафтом за останній календарний місяць користування Овердрафтом мають бути сплачені Позичальником не пізніше наступного банківського дня за днем повного погашення основного боргу.

Розмір процентної ставки за Овердрафтом 19,7% річних (п. 3.1.2.Договору).

Відповідно до розрахунку проценти за користування кредитом за ставкою 19,7%, які в загальному розмірі з урахуванням часткової проплати в розмір 22 744,32 грн. склали 52 970,65 грн., нараховані позивачем на залишок основного боргу за період з 07.11.2019 року по 30.04.2020 року.

Перевіривши порядок нарахування процентів за користування кредитом, суд встановив, що позивач правомірно заявив до стягнення суму процентів в розмірі 52 970, 65 грн., нараховані позивачем на залишок основного боргу за період з 07.11.2019 року по 30.04.2020 року, а тому вимога позивача є правомірною, обґрунтованою та підлягає задоволенню в сумі 52 970,65 грн.

Стосовно вимоги про стягнення комісії за управління кредитом в сумі 2 688,89 грн., то суд дійшов наступних висновків.

Як встановлено судом, сторони договору у пп. 3.2.2.1, 3.2.2.2, 6.8 передбачили розмір ставки комісії - 0,1% річних від ліміту овердрафту; порядок нарахування комісії; строк сплати комісії.

Відповідно до розрахунку позивача комісія за управління кредитом з урахуванням часткової проплати нарахована за період з 07.11.2019 року по 30.04.2020 року, яка в загальному розмірі склала 2 688,89 грн.

Перевіривши порядок нарахування комісії за користування кредитом, суд встановив, що позивач правомірно заявив до стягнення комісію за управління кредитом в сумі 2 688,89 грн. за період з 07.11.2019 року по 30.04.2020 року, а тому вимога позивача є правомірною, обґрунтованою та підлягає задоволенню в сумі 2 688,89 грн.

Розглядаючи вимогу позивача про стягнення 27 255,56 грн. - пені за порушення строків сплати за основним боргом; 1 045,28 грн. - пені за порушення строків сплати процентів за користування кредитом; 53,13 грн. - пені за порушення строків сплати за управління кредитом, - суд встановив наступне.

Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Стаття 611 ЦК України визначає правові наслідки порушення зобов`язання, зокрема, сплату неустойки.

Згідно ч. 1 ст.230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Частиною 1 ст. 549 ЦК України встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ч. 3 ст. 549 ЦК України).

Статтею 1 ЗУ "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" встановлено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Згідно ст. 3 ЗУ "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Приписами ч.6 ст. 232 ГК України визначено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Як встановлено судом, сторони договору у п. 10.2 погодили, що у випадку невиконання (несвоєчасного виконання) Позичальником будь-яких грошових зобов`язань, визначених цим договором, Позичальник сплачує Банку пеню, що нараховується на суму невиконаних (неналежним чином виконаних) зобов`язань з розрахунку фактичної кількості прострочених днів у розмірі облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, за кожен день прострочення, включаючи день виконання відповідних грошових зобов`язань.

З розрахунку позивача видно, що пеню заявлено:

- за порушення строків сплати за основним боргом в загальній сумі 27 255,56 грн. за період з 28.01.2020 року по 31.05.2020 року;

- за порушення строків сплати процентів за користування кредитом в загальній сумі 1 045,28 грн. за період з 08.01.2020 року по 31.05.2020 року;

- за порушення строків сплати за управління кредитом в загальній сумі 53,13 грн. за період з 08.01.2020 року по 31.05.2020 року.

Судом за допомогою Системи комплексного інформаційного забезпечення ЛІГА:ЗАКОН ENTERPRISE перевірено доданий позивачем розрахунок пені, визнано його правильним та обгрунтованим.

Таким чином, вимоги позивача про стягнення з відповідача 27 255,56 грн. - пені за порушення строків сплати за основним боргом; 1 045,28 грн. - пені за порушення строків сплати процентів за користування кредитом; 53,13 грн. - пені за порушення строків сплати за управління кредитом - підтверджуються матеріалами справи, грунтуються на законі, а тому підлягають задоволенню.

Стосовно вимоги позивача про стягнення 10 412, 65 грн. - інфляційних втрат від суми за основним боргом; 515,42 грн. - інфляційних втрат від суми боргу за процентами; 26,21 грн. - інфляційних втрат від суми боргу за комісією; 8 196,72 грн. - 3% річних від простроченої суми боргу за основним боргом; 330,41 грн. - 3% річних від простроченої суми боргу за процентами; 16,79 грн. - 3% річних від простроченої суми боргу за управління кредитом, суд зазначає таке.

Приписами ст. 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відтак, враховуючи положення ч. 2 ст. 625 ЦК України, нарахування інфляційних втрат на суму боргу та 3 % річних входять до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника (спеціальний вид цивільно-правової відповідальності) за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат (збитків) кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Вимагати сплати суми боргу з урахуванням індексу інфляції, а також 3 % річних є правом кредитора, яким останній наділений в силу нормативного закріплення зазначених способів захисту майнового права та інтересу.

Відповідно до розрахунку позивача інфляційні втрати позивачем нараховані:

- інфляційні втрати від суми за основним боргом в загальній сумі 10 412, 65 грн. за період з 28.01.2020 року по 31.05.2020 року;

- інфляційні втрати від суми боргу за процентами в загальній сумі 515,42 грн. за період з 08.01.2020 року по 31.05.2020 року;

- інфляційні втрати від суми боргу за комісією в загальній сумі 26, 21 грн. за період з 08.01.2020 року по 31.05.2020 року.

Відповідно до розрахунку позивача 3% річних позивачем нараховані:

- 3% річних від простроченої суми боргу за основним боргом на загальну суму 8 196,72 грн. за період з 28.01.2020 року по 31.05.2020 року;

- 3% річних від простроченої суми боргу за процентами на загальну суму 330,41 грн. за період з 08.01.2020 року по 31.05.2020 року;

- 3% річних від простроченої суми боргу за управління кредитом на загальну суму 16,79 грн. за період з 08.01.2020 року по 31.05.2020 року.

Судом за допомогою Системи комплексного інформаційного забезпечення ЛІГА:ЗАКОН ENTERPRISE перевірено доданий позивачем розрахунок 3% річних та інфляційних втрат, визнано його правильним та обгрунтованим.

Таким чином, вимоги позивача про стягнення з відповідача 10 412, 65 грн. - інфляційних втрат від суми за основним боргом; 515,42 грн. - інфляційних втрат від суми боргу за процентами; 26,21 грн. - інфляційних втрат від суми боргу за комісією; 8 196,72 грн. - 3% річних від простроченої суми боргу за основним боргом; 330,41 грн. - 3% річних від простроченої суми боргу за процентами; 16,79 грн. - 3% річних від простроченої суми боргу за управління кредитом - підтверджуються матеріалами справи, грунтуються на законі, а тому підлягають задоволенню.

Відносно вимоги позивача про стягнення заборгованості в солідарному порядку з відповідачів суд дійшов наступних висновків.

Виконання зобов`язання може забезпечуватися порукою (частина 1 статті 546 Цивільного кодексу України).

За змістом частин 1, 2 статті 553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі.

Відповідно до частин 1, 2 статті 554 Цивільного кодексу України у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Тобто, порука є додатковим (акцесорним) способом забезпечення виконання зобов`язань.

У частині 1 статті 543 Цивільного кодексу України визначено, що у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.

Докази наявності підстав для звільнення ОСОБА_1 від відповідальності за порушення умов вказаного договору поруки матеріали справи не містять.

Таким чином, позивач, користуючись наданим йому за договором поруки та статтями 543, 554 ЦК України правом, правомірно звернувся до суду з вимогою про солідарне стягнення з відповідачів заборгованості за кредитним договором.

Відповідно до частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини 1 статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами частини 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи те, що сума заборгованості за вищезазначеним кредитним договором, яка становить 903 511 грн. 71 коп., з яких 800 000 грн. 00 коп. - заборгованість за основним боргом, 52 970 грн. 65 коп. - заборгованість за процентами, 2 688 грн. 89 коп. - заборгованість за платою за управління кредитом, 27 255 грн. 56 коп. - пеня за порушення строків сплати за основним боргом, 1 045 грн. 28 коп. - пеня за порушення строків сплати процентів за користування кредитом, 53 грн. 13 коп. - пеня за порушення строків сплати за управління кредитом, 10 412 грн. 65 коп. - інфляційні втрати від суми за основним боргом, 515 грн. 42 коп. - інфляційні втрати від суми боргу за процентами, 26 грн. 21 коп. - інфляційні втрати від суми боргу за комісією, 8 196 грн. 72 коп. - 3% річних від простроченої суми боргу за основним боргом, 330 грн. 41 коп. - 3% річних від простроченої суми боргу за процентами, 16 грн. 79 коп. - 3% річних від простроченої суми боргу, - підтверджена належними та допустимими доказами, наявними в матеріалах справи, і відповідачі на момент прийняття рішення не надали документів на підтвердження погашення вказаної заборгованості перед позивачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про солідарне стягнення з відповідачів заборгованості за вищенаведеним кредитним договором у вказаному розмірі підлягають до задоволення в повному обсязі.

Судові витрати, які складаються зі сплаченої банком суми судового збору в розмірі 13 552 грн. 68 коп., відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на відповідачів.

Керуючись статтями 13, 73-80, 86, 123, 129, 196, 202, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" - задовольнити.

2. Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "Арутері" (33023, м. Рівне, вул. Грушевського, буд.77, ЄДРПОУ 39367576) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" (03150, м. Київ, вул. Антоновича, буд. 127, ЄДРПОУ 00032112) заборгованості за кредитним договором № 19-48КО0020 від 07.11.2019 року в розмірі 903 511 (дев`ятсот три тисячі п`ятсот одинадцять) грн. 71 коп., з яких 800 000 (вісімсот тисяч) грн. 00 коп. - заборгованість за основним боргом, 52 970 (п`ятдесят дві тисячі дев`ятсот сімдесят) грн. 65 коп. - заборгованість за процентами, 2 688 (дві тисячі шістсот вісімдесят вісім) грн. 89 коп. - заборгованість за платою за управління кредитом, 27 255 (двадцять сім тисяч двісті п`ятдесят п`ять) грн. 56 коп. - пеня за порушення строків сплати за основним боргом, 1 045 (одну тисячу сорок п`ять) грн. 28 коп. - пеня за порушення строків сплати процентів за користування кредитом, 53 (п`ятдесят три) грн. 13 коп. - пеня за порушення строків сплати за управління кредитом, 10 412 (десять тисяч чотириста дванадцять) грн. 65 коп. - інфляційні втрати від суми за основним боргом, 515 (п`ятсот п`ятнадцять) грн. 42 коп. - інфляційні втрати від суми боргу за процентами, 26 (двадцять шість) грн. 21 коп. - інфляційні втрати від суми боргу за комісією, 8 196 (вісім тисяч сто дев`яносто шість) грн. 72 коп. - 3% річних від простроченої суми боргу за основним боргом, 330 (триста тридцять) грн. 41 коп. - 3% річних від простроченої суми боргу за процентами, 16 (шістнадцять) грн. 79 коп. - 3% річних від простроченої суми боргу за управління кредитом.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Арутері" (33023, м. Рівне, вул. Грушевського, буд.77, ЄДРПОУ 39367576) на користь Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" (03150, м. Київ, вул. Антоновича, буд. 127, ЄДРПОУ 00032112) 6 776 грн. (шість тисяч сімсот сімдесят шість) грн. 34 коп. витрат по сплаті судового збору.

4. Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" (03150, м. Київ, вул. Антоновича, буд. 127, ЄДРПОУ 00032112) 6 776 грн. (шість тисяч сімсот сімдесят шість) грн. 34 коп. витрат по сплаті судового збору.

5. Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду Рівненської області може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку встановленому ст.ст. 254, 256 - 259 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено та підписано 22 вересня 2020 року.

Суддя Романюк Ю.Г.

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення15.09.2020
Оприлюднено22.09.2020
Номер документу91683326
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —918/524/20

Судовий наказ від 13.10.2020

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Ю.Г.

Судовий наказ від 13.10.2020

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Ю.Г.

Судовий наказ від 13.10.2020

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Ю.Г.

Судовий наказ від 13.10.2020

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Ю.Г.

Рішення від 15.09.2020

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Ю.Г.

Ухвала від 01.09.2020

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Ю.Г.

Ухвала від 01.09.2020

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Ю.Г.

Постанова від 26.08.2020

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Бучинська Г.Б.

Ухвала від 18.08.2020

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Ю.Г.

Ухвала від 12.08.2020

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Бучинська Г.Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні