ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
УХВАЛА
про повернення апеляційної скарги
"22" вересня 2020 р. Справа№ 910/11678/19
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Мальченко А.О.
суддів: Чорногуза М.Г.
Агрикової О.В.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (вх. №09.1-04.1/5617/20 від 28.08.2020)
на рішення Господарського суду міста Києва від 14.07.2020
у справі №910/11678/19 (суддя Курдельчук І.Д.)
за позовом: 1. Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЛАК ЛТД";
2. Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕЛІТ ПАРФУМ"
до: 1. Головного управління Державної податкової служби у Київській області;
2. Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області;
3. Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів:
Старший слідчий з ОВС відділу розслідувань слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області майора податкової міліції Бойко Надія Валеріївна
про стягнення шкоди
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду міста Києва від 14.07.2020 у справі №910/11678/19 позов задоволено частково, стягнуто з Державного бюджету України:
на користь ТОВ "Влак ЛТД":
- шкоду у вигляді збитків завданих товариству у розмірі вартості вилучених товарів у сумі 3 818 169,82 грн;
- упущену вигоду у розмірі 344 151,00 грн;
на користь ТОВ "Еліт Парфум ":
- шкоду у вигляді збитків завданих товариству у розмірі вартості вилучених товарів у сумі 1 259 012,00 грн;
- шкоду у вигляді збитків, у розмірі витрат на відновлення порушеного права в сумі 31 714,20 грн;
- шкоду у вигляді збитків, у розмірі витрат на оренду у сумі 106 580,54 грн;
- моральну шкоду в сумі 47 826,00 грн;
- шкоду у вигляді збитків, у розмірі витрат на відновлення порушеного права в сумі 596 517,73 грн;
- судові витрати на професійну правничу допомогу у сумі 86 210,56 грн.
В решті позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із вищезазначеним рішенням, Головне управління Державної фіскальної служби у Київській області звернулось до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою вх. №09.1-04.1/5617/20 від 28.08.2020, в якій просить скасувати оскаржуване рішення та постановити нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
В апеляційній скарзі скаржником викладено клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, обґрунтоване отриманням оскаржуваного рішення засобами поштового зв`язку 30.07.2020.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 31.08.2020, з урахування ухвали Північного апеляційного господарського суду від 07.09.2020, апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (вх. №09.1-04.1/5617/20 від 28.08.2020) на рішення Господарського суду міста Києва від 14.07.2020 у справі №910/11678/19 залишено без руху та надано скаржникові строк для усунення недоліків, встановлених при поданні апеляційної скарги, а саме, сплати судового збору та направлення копії цієї скарги і доданих до неї документів листом з описом вкладення учасникам справи.
Роз`яснено скаржникові, що при невиконанні вимог даної ухвали, апеляційна скарга вважається неподаною та повертається особі, яка подала апеляційну скаргу.
Через відділ забезпечення автоматизованого розподілу, контролю та моніторингу виконання документів Північного апеляційного господарського суду 17.09.2020 від скаржника надійшло клопотання з обґрунтуваннями звільнення апелянта від сплати судового збору та докази направлення копії скарги і доданих до неї документів листом з описом вкладення учасникам справи.
Вирішуючи питання про прийняття апеляційної скарги Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (вх. №09.1-04.1/5617/20 від 28.08.2020) на рішення Господарського суду міста Києва від 14.07.2020 у справі №910/11678/19, колегією суддів встановлено наступне.
Ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 31.08.2020, якою вищевказану апеляційну скаргу залишено без руху та ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 07.09.2020 про виправлення описки, отримано уповноваженою особою скаржника 10.09.2020, що підтверджується зворотним повідомленням про вручення поштового відправлення, отже, останнім днем для усунення апелянтом недоліків скарги є 21.09.2020.
В обґрунтування звільнення від сплати судового збору скаржник посилається на Постанову Верховного Суду від 08.05.2019 у справі №910/1559/18, в якій висловлена правова позиція стосовно того, що у справах, у яких позов заявлено до відповідачів - органів державної влади про відшкодування шкоди, справляння судового збору не передбачено.
Вирішуючи дане клопотання, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про судовий збір" судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Частиною 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір", зокрема, визначено, що судовий збір справляється за подання до суду апеляційної і касаційної скарг.
Пунктом 13 частини 2 статті 3 Закону України "Про судовий збір", на яку посилається скаржник, встановлено, що судовий збір не справляється виключно за подання позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду.
Таким чином, саме позивача, а не відповідача на законодавчому рівні звільнено від сплати судового збору у разі його звернення до суду з позовом про відшкодування шкоди, відповідачем за яким є орган державної влади.
Відповідно до ч.1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктами 4, 5 п.2 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання апеляційної скарги на рішення суду; апеляційних скарг у справі про банкрутство; заяви про перегляд судового рішення у зв`язку з нововиявленими обставинами сплачується 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви , іншої заяви і скарги та за подання касаційної скарги на рішення суду; касаційних скарг у справі про банкрутство 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанція звільняються:
- позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі;
- позивачі - у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також смертю фізичної особи;
- позивачі - у справах про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів;
- позивачі - у справах щодо спорів, пов`язаних з виплатою компенсації, поверненням майна, або у справах щодо спорів, пов`язаних з відшкодуванням його вартості громадянам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні";
- особи, які страждають на психічні розлади, та їх представники - у справах щодо спорів, пов`язаних з розглядом питань стосовно захисту прав і законних інтересів особи під час надання психіатричної допомоги;
- позивачі - у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення;
- громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб;
- особи з інвалідністю внаслідок Другої світової війни та сім`ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи;
- особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю;
- позивачі - громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- виборці - у справах про уточнення списку виборців;
- військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків;
- учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав;
- позивачі - у справах у порядку, визначеному статтею 12 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту";
- фізичні особи (крім суб`єктів підприємницької діяльності) - кредитори, які звертаються з грошовими вимогами до боржника щодо виплати заборгованості із заробітної плати, зобов`язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров`ю громадян, виплати авторської винагороди та аліментів, - після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом;
- органи місцевого самоврядування - за подання заяви про визнання спадщини відумерлою;
- позивачі - за подання позовів щодо спорів, пов`язаних з наданням статусу учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- засуджені до покарання у виді довічного позбавлення волі, позбавлення волі на певний строк та до покарань, не пов`язаних з позбавленням волі, а також особи, взяті під варту, - у справах, пов`язаних із питаннями, які вирішуються судом під час виконання вироку відповідно до статті 537 Кримінального процесуального кодексу України, у разі відсутності на їхніх особових рахунках коштів, достатніх для сплати судового збору.
- заявники - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв`язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно;
- позивачі - у справах за позовами до держави-агресора Російської Федерації про відшкодування завданої майнової та/або моральної шкоди у зв`язку з тимчасовою окупацією території України, збройною агресією, збройним конфліктом, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно;
Дана стаття містить виключний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору.
При цьому колегія, суддів звертає увагу, що звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги відповідачем у справах за подання позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду дана стаття не містить.
Системний аналіз норм Закону України "Про судовий збір" дає можливість зробити висновок, що законом чітко встановлені випадки коли заявник звільняється від сплати судового збору або судовий збір не справляється за подання саме апеляційної і касаційної скарг.
Приписами п. 13 ч. 2 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір не справляється за подання позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду. Тобто зазначена норма стосується виключно позивача.
Тобто позивачі, які згідно із статтею 3 Закону України "Про судовий збір" звільняються від сплати судового збору, підлягають такому звільненню також і у разі подання ними апеляційних та касаційних скарг, заяв про перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Об`єднаної палати Касаційного господарського суду Верховного Суду від 05.11.2019 у справі №906/770/17, у постанові Касаційного господарського суду у складі об`єднаної палати від 20.06.2018 у справі № 914/1748/17 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.03.2018 у справі № 761/24881/16-ц.
Законом України "Про судовий збір" встановлено правові засади справляння судового збору, платники, об`єкти, розміри ставок судового збору, порядок сплати та звільнення від сплати судового збору. Зокрема статтею 8 зазначеного закону передбачено право суду враховуючи майновий стан сторони за її клопотанням звільнити від сплати судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена;
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Вивчивши клопотання скаржника про звільнення від сплати судового збору, судом зазначається, що за змістом статті 8 Закону України "Про судовий збір", обставини, пов`язані з відсутністю фінансування не є підставою для відстрочення сплати судового збору.
З огляду на відсутність умов, визначених статтею 8 Закону України "Про судовий збір", не вбачається правових підстав для задоволення клопотання Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Відповідно до частини 2 статті 260, частини 4 статті 174 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга не приймається та повертається судом апеляційної інстанції, якщо особа не усунула недоліки апеляційної скарги, яку залишено без руху, в установлений судом строк.
Беручи до уваги, що у визначений судом строк апелянтом не надано доказів усунення недоліків, вказаних в ухвалі Північного апеляційного господарського суду від 31.08.2020, суд апеляційної інстанції дійшов до висновку, що апеляційна скарга підлягає поверненню.
Виходячи з вищевикладеного, керуючись статтями 174, 234, 258, 260 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд,
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у задоволенні клопотання Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
2. Повернути без розгляду апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (вх. №09.1-04.1/5617/20 від 28.08.2020) на рішення Господарського суду міста Києва від 14.07.2020 у справі №910/11678/19 з доданими до скарги матеріалами.
3. Матеріали справи №910/11678/19 повернути до Господарського суду міста Києва.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена в касаційному порядку.
Головуючий суддя А.О. Мальченко
Судді М.Г. Чорногуз
О.В. Агрикова
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 22.09.2020 |
Оприлюднено | 23.09.2020 |
Номер документу | 91713711 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Мальченко А.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні