Постанова
від 14.09.2020 по справі 924/1103/19
ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2020 року Справа № 924/1103/19

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Філіпова Т.Л., суддя Бучинська Г.Б. , суддя Василишин А.Р.

секретар судового засідання Гладка Л.А.

за участю представників сторін:

позивача: Скородинська О.Ю.

відповідача: Ціммерман В.А., Кривий В.П.

3-тьої особи (Фізичної особи-підприємця Арутюнян Ані Агаронівну): не з`явився

3-тьої особи (Фонду Державного майна України): не з`явився

3-тьої особи (Хмельницького бюро технічної інвентаризації ): не з`явився

3-тьої особи (Міністерства інфраструктури України): не з`явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Укрпошта" на рішення господарського суду Хмельницької області від 26.05.2020 р. у справі №924/1103/19, ухвалене колегією суддів: Кочергіною В.О., Крамарем С.І., Субботіною Л.О., повний текст складено 27.05.2020 р.

за позовом Акціонерного товариства "Укрпошта" м. Київ

до Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" м. Київ

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:

- Фізичної особи-підприємця Арутюнян Ані Агаронівну с. Пирогівці Хмельницького району Хмельницької області

- Фонду Державного майна України м. Київ

- Міністерства інфраструктури України м. Київ

- Хмельницького бюро технічної інвентаризації м. Хмельницький

про визнання права власності на нерухоме майно: частину будівлі торгпреси, а саме: приміщення першого поверху будівлі торг преси літ. "А-3", з №1-1 по №1-25, загальною площею 369,3кв.м., яке знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/1 відповідно до технічного паспорту, який виготовлений 01.10.2007р. Хмельницьким БТІ на вказаний об`єкт нерухомості

До господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява Акціонерного товариства "Укрпошта" м. Київ до Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" м. Київ про визнання права власності на нерухоме майно: частину будівлі торгпреси, а саме, приміщення першого поверху будівлі торгпреси літ. "А-3", з №1-1 по №1-25, загальною площею 369,3кв.м., яке знаходиться за адресою: м.Хмельницький, вул.Тернопільська, 13/1 відповідно до технічного паспорту, який виготовлений 01.10.2007р. Хмельницьким БТІ на вказаний об`єкт нерухомості.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 17.07.2015р. Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження №728-р, у відповідності з яким Українське державне підприємство поштового зв`язку "Укрпошта" було перетворене у Публічне акціонерне товариство "Укрпошта". Наказом Міністерства інфраструктури України від 05.07.2017р. №240 затверджено "Акт передавання майна до статутного капіталу ПАТ "Укрпошта", що є правонаступником УДППЗ "Укрпошта", та Додаток №41 до Акту передавання майна до статутного капіталу ПАТ "Укрпошта", де визначений перелік об`єктів нерухомого майна, яке обліковувалось на балансі Хмельницької дирекції УДППЗ "Укрпошта" та передається до статутного капіталу ПАТ "Укрпошта". Позивач указує, що згідно п. 28 Додатку №41 до Акту передавання майна до статутного капіталу ПАТ "Укрпошта" до статутного капіталу ПАТ "Укрпошта" в тому числі передано частину будівлі "Торгпреси", за адресою: м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/1. Звертає увагу суду, що з метою вчинення дій щодо проведення державної реєстрації права власності на будівлю "Торгпреси" за адресою: м.Хмельницький, вул.Тернопільська, 13/1 позивач звернувся до Хмельницького БТІ, проте у реєстрації було відмовлено, оскільки 02.07.2018р. державним реєстратором Хмельницького БТІ була здійснена перереєстрація в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права власності ПАТ "Укртелеком".

Рішенням господарського суду Хмельницької області від 26.05.2020 р. у справі №924/1103/19 у задоволенні позову Акціонерного товариства "Укрпошта" відмовлено у повному обсязі.

Не погоджуючись із рішенням господарського суду Хмельницької області від 26.05.2020 р. у справі №924/1103/19, Акціонерне товариство "Укрпошта" звернулося до Північно-західного апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Хмельницької області від 26.05.2020 р. та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити повністю.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 08.07.2020 р., відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Акціонерного товариства "Укрпошта" на рішення господарського суду Хмельницької області від 26.05.2020 р. у справі №924/1103/19 та призначено справу до розгляду.

29.07.2020 р. до Північно-західного апеляційного господарського суду надійшло клопотання Акціонерного товариства "Укрпошта" про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції у справі №924/1103/19, забезпечення проведення якої просить доручити господарському суду Хмельницької області.

11.08.2020 р. в системі Електронний суд представником Публічного акціонерного товариства Укртелеком сформовано відзив на апеляційну скаргу, в якому відповідач просить залишити без змін рішення господарського суду Хмельницької області від 26.05.2020 р. у справі №924/1103/19, а апеляційну скаргу позивача залишити без задоволення.

Розпорядженням керівника апарату суду №01-04/319 від 11.08.2020 р., у зв`язку із перебуванням у відпустці судді Мельника О.В., призначено заміну судді-члена колегії у судовій справі №924/1103/19.

Відповідно до витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено колегію суддів для розгляду справи №924/1103/19 у складі: головуючий суддя Філіпова Т.Л., суддя Василишин А.Р., суддя Бучинська Г.Б.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 12.08.2020 р. прийнято апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Укрпошта" на рішення господарського суду Хмельницької області від 26.05.2020 р. у справі №924/1103/19 до провадження колегією суддів Північно-західного апеляційного господарського суду у складі: головуючий суддя Філіпова Т.Л., суддя Бучинська Г.Б., суддя Василишин А.Р.. Відмовлено у задоволенні клопотання Акціонерного товариства "Укрпошта" про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції у справі №924/1103/19, оскільки згідно даних Web-програми Бронювання системи відеоконференцзв`язку станом на 11 серпня 2020 року неможливо забронювати зал в господарському суді Хмельницької області на 13 серпня 2020 року про проведення засідання в режимі відеоконференції у зв`язку із заздалегідь заброньованим на цей самий день і час іншим судовим засіданням, про що складено довідку старшим секретарем апеляційного суду.

13.08.2020 р. на адресу апеляційного господарського суду від представника ПАТ Укртелеком надійшло клопотання про відкладення розгляду справі №924/1103/19 на іншу дату та надати можливість приймати участь відповідачу в судовому засіданні в режимі відеокоеференції. Обов`язок забезпечити проведення судового засідання в режимі відеоконференції прошу покласти на господарський суд Хмельницької області.

13.08.2020 р. на електронну адресу апеляційного суду від представника Міністерства інфраструктури України надійшла заява і якій представник просить апеляційну скаргу акціонерного товариства Укрпошта задовольнити, а рішення господарського суду Хмельницької області від 26.05.2020 р. у справі №924/1103/19 скасувати та прийняти нове рішення, яким позов акціонерного товариства Укрпошта - задовольнити. Крім того, просить розглядати справу за відсутності представника Мінінфраструктури.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 13.08.2020 р. розгляд апеляційної скарги відкласти в режимі відеоконференції на "27" серпня 2020 р. о 11:00 год. у приміщенні Північно-західного апеляційного господарського суду за адресою: 33001 м. Рівне вул. Яворницького, 59 у залі судових засідань №2(ВКЗ). Доручено забезпечити проведення відеоконференції господарському суду Хмельницької області (м.Хмельницький, майдан Незалежності, 1, 29000).

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 27.08.2020 р. оголошено перерву в судовому засіданні до "14" вересня 2020 р. о 15:00 год. у приміщенні Північно-західного апеляційного господарського суду за адресою: 33001 м. Рівне вул. Яворницького, 59 у залі судових засідань №2. Зобов`язано Акціонерне товариство "Укрпошта" надати суду обґрунтовані письмові пояснення (з відповідними доказами) неможливості подання до суду першої інстанції оригіналу Акту передачі з балансу на баланс виробничих приміщень в будинку по вулиці Тернопільська 13/1 від 15.02.1998 р. з причин, що об`єктивно не залежали від позивача, як того вимагає ч. 3 ст. 269 ГПК України.

07.09.2020 р. на адресу апеляційного суду від Акціонерного товариства "Укрпошта" надійшли письмові пояснення, в яких позивач вказує, що наданий суду апеляційної інстанції для огляду оригінал Акту не є новим доказом у даній справі, адже копія останнього була подана до суду першої інстанції одночасно із позовною заявою Акціонерного товариства Укрпошта . В свою чергу, судом першої інстанції безпідставно не взято до уваги Акт від 01.02.1998 року про передачу з балансу Хмельницького обласного державного підприємства електрозв`язку Хмельницьктелеком на баланс Хмельницького обласного підприємства поштового зв`язку Хмельницькпошта виробничих приміщень в будинку по вул.Тернопільській, 13/1 , як доказ передачі спірного приміщення на баланс позивача, оскільки не зважаючи на відсутність оригіналу письмового доказу відповідач не надав суду докази того, що такий документ не було складено або між сторонами було складено документ іншого змісту. У свою чергу, 19 серпня 2020 року під час підготовки документів для початку ведення претензійно - позовної роботи згідно договору оренди нерухомого майна від 26.09.2018 р. №19-678 (контрагент - ФОП Особа _1), у папці із документами за адресою: м.Хмельницький, вул.Геологів, 10, головним бухгалтером Гранчар Ю.Д. знайдено відокремлений від загального зшиву оригінал Акту від 01.02.1998 року про передачу з балансу Хмельницького обласного державного підприємства електрозв`язку Хмельницьктелеком на баланс Хмельницького обласного підприємства поштового зв`язку Хмельницькпошта виробничих приміщень в будинку по вул. Тернопільській, 13/1, що підтверджується доповідною запискою від 19.08.2020 р. (копія доповідної записки додається, оригінал знаходиться у апелянта).

Відтак апелянт вважає, що обставини виявлення саме 19.08.2020 р. оригіналу Акту від 01.02.1998 року про передачу з балансу Хмельницького обласного державного підприємства електрозв`язку Хмельницьктелеком на баланс Хмельницького обласного підприємства поштового зв`язку Хмельницькпошта виробничих приміщень в будинку по вул. Тернопільській, 13/1 є такими, які підтверджені у відповідності до Акту службового розслідування від 26.08.2020 р., що узгоджується з ч.3 ст.269 ГПК України.

10.09.2020 р. від Публічного акціонерного товариства Укртелеком надійшло заперечення на клопотання Публічного акціонерного товариства Укрпошта , в якому відповідач не погоджується із поясненнями позивача, що наданий позивачем до суду апеляційної інстанції оригінал Акту від 01.02.1998р. не є новим доказом у цій судовій справі. У поданому суду апеляційної інстанції клопотанні позивач намагається довести, що копія доданого позивачем Акту від 01.02.1998 року була подана позивачем до суду першої інстанції одночасно із позовною заявою Акціонерного товариства Укрпошта , але такі пояснення позивача є недостовірними, оскільки із отриманої відповідачем копії Акта, що додана позивачем до направленого апеляційному суду клопотання про дослідження та прийняття до уваги обставин, викладених в оригіналі письмового доказу від 03.09.2020р. №14-1756, та із копії Акта від 01.02.1998 року, доданого позивачем до позовної заяви, вбачається, що ці Акти відрізняються один від одного. Зокрема, на Актах різні відтиски печатки ОДПЕЗ Хмельницьктелеком , відрізняються підписи генерального директора ОДПЕЗ Хмельницьктелеком та осіб, що підписували Акт. Цим підтверджується, що ані копія, ані оригінал Акту від 01.02.1998 року, наданий апеляційному суду, не було надано позивачем в якості доказу суду першої інстанції, а тому даний оригінал Акта та його ксерокопії є новим доказом у судовій справі №924/1103/19.

Крім того, відповідач акцентує увагу на тому, що у позивача було більше ніж достатньо часу для того щоб віднайти оригінал Акта від 01.02.1998р. та надати його суду першої інстанції, оскільки вперше позивач звернувся із позовом до суду у червні 2019 року (ухвалою Господарського суду Хмельницької області у судовій справі №924/653/19 від 29.08.2019р. позовну заяву АТ Укрпошта по аналогічному позову залишено без розгляду), вдруге позивач звернувся до суду із позовом у жовтні 2019р., дана судова справа №924/1103/19 перебувала на розгляді Господарського суду Хмельницької області з жовтня 2019 року по травень 2020 року, відповідач неодноразово у судовому засіданні усно та письмово ставив під сумнів існування акту від 01.02.1998р., пояснював, що у ПАТ Укртелеком такого документа немає, просив позивача надати оригінал для огляду у судовому засіданні, але позивач оригінала Акта не надав. Суд першої інстанції сприяв учасникам справи у наданні доказів, у тому числі і позивачу, але позивач обмежився тим, що додав до позовної заяви засвідчену Хмельницьким БТІ копію Акта від 01.02.1998р. При цьому, як це було встановлено у судовому засіданні та не спростовано позивачем, оригіналу Акта від 01.02.1998р. у Хмельницького БТІ не було і немає, а знаходиться лише не засвідчена ксерокопія у інвентарній справі, тому Хмельницьке БТІ не вправі було засвідчувати копію зазначеного документа, на що відповідач неодноразово посилався у своїх поясненнях та запереченнях. Відповідач повторно наголошує на тому, що копія доданого позивачем до позову Акта від 01.02.1998р. та копія виготовлена із документа, який позивач вважає оригіналом, відрізняються одна від одної.

10.09.2020 на адресу апеляційного господарського суду від представника Публічного акціонерного товариства Укртелеком надійшла заява про застосування строків позовної давності. Відповідач вважає, що позивачем пропущений 3х річний строк позовної давності для звернення до суду із цим позовом, оскільки позивачу, який є правонаступником ОППЗ Хмельницькпошта , могло бути відомо починаючи із 01.03.95р., кому саме було розподілено спірне майно при поділі з 01.01.95р. Хмельницького обласного підприємства зв`язку Хмельницькзв`язок на два підприємства ОППЗ Хмельницькпошта та ОПЕЗ Хмельницьктелеком , оскільки відповідно до наказу міністерства зв`язку України від 29.11.94р. №180 (який досліджений судом першої інстанції і є у матеріалах судової справи) акт розподілу майна ОПЗ Хмельницькзв`язок проводився станом на 01.01.95р. та повинен був бути наданим комісії по проведенню реформи організаційної структури до 01.03.95р. Цією ж комісією розглядались розбіжності, що виникали при розподілі майна, на що вказується у зазначеному наказі Міністерства зв`язку України №180 від 29.11.94р. За даних обставин позивач у випадку не згоди із розподілом спірного майна відповідачу повинен був звернутися за вирішенням розбіжностей до зазначеної комісії, а у випадку не згоди із рішенням комісії позивач - звернутися із відповідним позовом до суду. Від дати, на яку був оформлений акт розподілу майна (01.03.95р..), тобто від дати, коли позивач міг знати про порушення свого права на спірне майно до дати звернення позивача із позовом у даній судовій справі (16.10.2020р.) пройшло більш ніж 25 років.

10.09.2020 р. від представника Публічного акціонерного товариства Укртелеком надійшли додаткові пояснення у справі №924/1103/19, в яких відповідач просить суд апеляційної інстанції не приймати до уваги заяву Міністерства інфраструктури України щодо апеляційної скарги акціонерного товариства Укрпошта на рішення господарського суду Хмельницької області від 26.05.2020 р. у справі №924/1103/19.

14.09.2020 р. Міністерство інфраструктури України надіслало клопотання про розгляд справи за відсутності представника Міністерства.

В судовому засіданні апеляційної інстанції представник Акціонерного товариства "Укрпошта" підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі, та надав пояснення на обґрунтування своєї правової позиції. Вважає, що рішення господарського суду Хмельницької області від 26.05.2020 р. у справі №924/1103/19 є незаконним та таким, що прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, тому просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задоволити.

Представники Публічного акціонерного товариства Укртелеком заперечили проти доводів апеляційної скарги та надали пояснення на обґрунтування своєї правової позиції. Вважають, що рішення господарського суду Хмельницької області від 26.05.2020 р. у справі №9024/1103/19 є законним та обґрунтованим, тому просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Представники третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача у судове засідання не прибули та не реалізували процесуальне право на участь в судовому засіданні апеляційної інстанції, причин неявки суду не повідомили. При цьому колегія суддів звертає увагу сторін на те, що в даному випадку враховується правова позиція Європейського суду з прав людини у справі "Пономарьов проти України", згідно з якою сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження. Відтак, колегія суддів визначилась про можливість розгляду скарги в даному судовому засіданні.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Північно-західний апеляційний господарський суд

ВСТАНОВИВ:

1.Зміст рішення суду першої інстанції.

Рішенням господарського суду Хмельницької області від 26.05.2020 р. у справі №924/1103/19 відмовлено у задоволені позову у повному обсязі. Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції прийшов до висновку, що позивачем не було подано до суду належних та допустимих доказів, які б підтверджували його право власності на спірне майно.

2.Узагальнені доводи апеляційної скарги та заперечення щодо неї інших учасників справи.

Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, Акціонерне товариство "Укрпошта" стверджує, що суд першої інстанції не звернув уваги, що відповідачем не надано належних та допустимих доказів, які б підтверджували його право власності на спірне майно. Зокрема, скаржник акцентує увагу на тому, що документи, які стали підставою для реєстрації речового права власності на адміністративну будівлю за ПАТ Укртелеком , не встановлюють її площу і відповідно не можуть бути належним доказом передачі у власність ПАТ Укртелеком адміністративно-виробничої будівлі за адресою: м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/1 разом зі спірним об`єктом, який є окремо виділеним об`єктом цивільних прав (окремим нерухомим майном) - приміщення першого поверху будівлі торгпреси літ. А-3 , загальною площею 369,3 кв.м.

Судом не враховано той факт, що спірне майно передане у власність позивача як окреме нерухоме майно, що підтверджується поясненнями Фонду державного майна України та Міністерства інфраструктури України.

Отже, судом першої інстанції не враховано, що наказ Державного комітету зв`язку та інформатизації України від 25.11.2003 року № 226 Про передачу нерухомого майна ВАТ Укртелеком із додатками до нього не підтверджує факту передачі у власність ВАТ Укртелеком в тому числі спірного приміщення першого поверху будівлі торгпреси літ. А-3 , загальною площею 369,3 кв.м. у складі адміністративно-виробничої будівлі, адже у Акті приймання-передачі нерухомого майна у власність ВАТ Укртелеком не визначено ні площа, ні інші характеристики адміністративно-виробничої будівлі.

Також, судом першої інстанції не враховано, що і сам відповідач не володів інформацією щодо конкретних площ об`єктів нерухомого майна, стосовно яких право власності зареєстровано за ним по вул.Тернопільській, 13/1 у м.Хмельницькому, як убачається із листа відповідача №27/4151 від 06.05.2011, адресованого Хмельницькому БТІ.

Відтак, на думку апелянта, зазначене вказує на безпідставність та незаконність замовлення відповідачем виготовлення технічного паспорту на адміністративно-виробничу будівлю, в тому числі з площею спірної будівлі торгпреси, яка має окремі входи та є окремим нерухомим майном.

Разом з тим, судом першої інстанції вказано, що п.1 наказу № 226 від 25.11.2003 року визначено передачу нерухомого майна у власність ПАТ (ВАТ) Укртелеком , що знаходилося на балансі УДПЕЗ Укртелеком станом на 01.07.1999 року.

При цьому, судом першої інстанції залишено поза увагою, що матеріали справи не містять належних доказів, які б свідчили про факт перебування на балансі УДПЕЗ Укртелеком спірного нерухомого майна станом на 01.07.1999 року, тобто, судом зроблено безпідставний висновок.

Крім того апелянт стверджує, що зміст наказів Державного комітету зв`язку та інформатизації від №150 від 23.12.1999 р. та № 155 від 27.12.1999 p., не свідчить про внесення до статутного капіталу ПАТ Укртелеком спірного нерухомого майна, загальною площею 369,3 кв.м. розташованого за адресою: м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/1.

Також, судом першої інстанції не зазначено у мотивувальній частині рішення докази, відхилені судом та мотиви їх відхилення.

Разом з тим, судом безпідставно не взято до уваги Акт від 01.02.1998 року про передачу з балансу Хмельницького обласного державного підприємства електрозв`язку Хмельницьктелеком на баланс Хмельницького обласного підприємства поштового зв`язку Хмельницькпошта виробничих приміщень в будинку по вул. Тернопільській, 13/1, як доказ передачі спірного приміщення на баланс позивача.

Як зазначено судом першої інстанції, відповідач заперечував щодо достовірності поданої копії Акту та просив витребувати оригінал вказаного документа.

Водночас така обставина, як неподання позивачем оригіналу вказаного документа не могла бути вирішальною і достатньою для того, щоб судом першої інстанції не брати до уваги вказаний документ у даній справі. Так, відповідно до абз. 2 ч. 5 ст. 91 ГПК України, учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

У матеріалах справи наявна належним чином засвідчена копія вказаного Акту від 01.02.1998 року. При цьому суд першої інстанції належним чином не обґрунтував, в чому саме полягає сумнів відповідача з приводу відповідності поданої копії Акту від 01.02.1998 7 8 року, адже копія Акту також міститься у інвентаризаційній справі Хмельницького БТІ, яка витребовувалась судом першої інстанції.

Крім того, посилання на обставини передачі спірного нерухомого майна відповідачем на баланс позивачем згідно Акту від 01.02.1998 р. міститься у листі Хмельницького бюро технічної Інвентаризації від 18.05.2011 р. за №3584/01-15 щодо нерухомого майна по вул.Тернопільській 13/1 , який адресований відповідачу. Судом першої інстанції не враховано, що у відповідача з 2011 року не виникало сумнівів з приводу відповідності зазначеного у листі Хмельницького бюро технічної інвентаризації від 18.05.2011 р. за №3584/01-15 щодо нерухомого майна по вул.Тернопільській 13/1 , Акту від 01.02.1998 року, жодних дій, які були б спрямовані на з`ясування вказаних обставин відповідачем не вчинено та матеріали справи таких доказів не містять, що дає підстави вважати, що оригінал Акту від 01.02.1998 року знаходиться та/або знаходився у відповідача. Разом з тим, у матеріалах справи наявна заява від 03.03.2020 свідка гр. ОСОБА_1 , підпис якого посвідчено нотаріально, який займав посаду генерального директора Хмельницького обласного підприємства поштового зв`язку Хмельницькпошта , і повідомив, що у 1998 р. ним та генеральним директором ОДПЕЗ Хмельницьктелеком був затверджений Акт передачі спірного нерухомого майна відповідачем на баланс позивачем згідно Акту від 01.02.1998р.

Також, судом першої інстанції ухвалено передчасні висновки, що на час прийняття наказу Міністерства інфраструктури України № 240 від 05.07.2017 р. право власності на об`єкт в цілому було зареєстровано за ПАТ Укртелеком , відповідно спірне нерухоме майно не перебувало у державній власності.

Крім того, суд першої інстанції зазначивши про те, що інвентарна картка обліку основних засобів (для будівель і споруд) Акціонерного товариства Укрпошта , затвердженою наказом Мінстату України від 29.12.1995 року №352, не підтверджує право господарського відання позивача, при цьому залишивши поза увагою, що дана інвентарна картка підтверджує факт перебування спірного нерухомого майна на балансі позивача.

Також, із матеріалів справи вбачається, що позивачем щорічно проводилась інвентаризації майна, у тому числі спірного нерухомого майна. Зазначене підтверджується Актами по організації підбору документів, які знаходяться на зберіганні в архіві і підлягають знищенню, які свідчать про знищення Актів проведеної інвентаризації за періоди з 1997 року по 2001 рік та Інвентарних карток і книг обліку основних засобів за період 1983 -1998 рік у зв`язку із закінченням строку зберігання. Суд першої інстанції на зазначене уваги не звернув, крім того безпідставно не надав належної правової оцінки Інвентаризаційному опису № 8 основних засобів станом на 04 листопада 2003 року, відомості якого свідчать про перебування на балансі позивача частини будівлі торгпреси (інвентарний номер 1006), дата введення в експлуатацію 1982 рік, первісна вартість майна 80 947, 00 грн., що узгоджується із відомостями, зазначеними у Інвентарній картці обліку основних засобів Акціонерного товариства Укрпошта , затвердженою наказом Мінстату України від 29.12.1995 року № 352 (для будівель і споруд), ураховуючи той факт, що станом на листопад 2003 року, а саме на момент видання наказу Державного комітету зв`язку та інформатизації України №226 від 25.11.2003 року спірне нерухоме майно знаходилось на балансі позивача.

Заперечуючи доводи апеляційної скарги, відповідач звертає увагу, що Адміністративно-виробнича будівля, за адресою м. Хмельницький, вул.Тернопільська, 13/1, до складу якої входить спірне майно, не була передана позивачу у 1998 році та не могла знаходитись на балансі позивача, оскільки матеріали судової справи не містять документів або інших доказів (позивачем не надано суду розподільчого балансу, акту розподілу майна, рішення органу управління майном), які б підтверджували те, що при поділі ОПЗ Хмельницькзв`язок та утворення внаслідок такого розподілу Хмельницького обласного підприємства поштового зв`язку Хмельницькпошта і Хмельницького обласного державного підприємства електрозв`язку Хмельницьктелеком , спірне майно було закріплено за позивачем внаслідок розподілу за станом на 01.10.96р. Відповідно до наказу Міністерства зв`язку України від 30.12.96р №271 (засвідчена копія якого є у матеріалах судової справи), після припинення ОПЗ Хмельницькзв`язок шляхом поділу на два підприємства: Хмельницьке обласне підприємства поштового зв`язку Хмельницькпошта та Хмельницьке обласне державне підприємство електрозв`язку Хмельницьктелеком , передачі із балансу на баланс підлягали приміщення, закріплені за новоутвореними підприємствами внаслідок розподілу за станом на 01.10.96р., за виключенням, якщо площа приміщень складає менше 25% від загальної площі будівель та приміщень в будівлях, що знаходяться під охороною держави. У даному випадку площа спірного майна (369,0 кв.м.) складає менше 25% від загальної площі адміністративно-виробничої будівлі (2910,1 кв.м.), фактично спірне майно становить близько 13% від загальної площі будівлі. За таких обставин, спірне майно не було передано позивачу та не могло перебувати на його балансі, а перебувало на балансі відповідача.

Відповідач, також не погоджується із доводами апеляційної скарги позивача у тій частині, що судом першої інстанції не враховано, що наказ Державного комітету зв`язку та інформатизації України - від 25.11.2003р. №226 Про передачу нерухомого майна ВАТ Укртелеком із додатками до нього не підтверджує факту передачі у власність ВАТ Укртелеком , в тому числі спірного приміщення першого поверху будівлі торгпреси лит. А-3, загальною площею 369.3 кв.м. у складі адміністративно-виробничої будівлі, адже в Акті приймання-передачі нерухомого майна у власність ВАТ Укртелеком не визначено ні площа, ні інші характеристики адміністративно-виробничої будівлі. Відповідач спростовує такі доводи позивача відомостями з Акту приймання-передачі нерухомого майна у власність ВАТ Укртелеком , що є додатком до наказу Державного комітету зв`язку та інформатизації України від 25.11.2003р. №226 Про передачу нерухомого майна ВАТ Укртелеком . У цьому Акті за порядковими номерами 43 та 47 вказано, що ВАТ Укртелеком передаються у власність не частини, а повністю, дві адміністративно-виробничих будівлі за адресою: м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/1, інвентарні номери яких відповідно 07587, 10174, із зазначенням вартості, за якою об`єкт було включено до СФ товариства станом на 01.07.1999р. Це повністю відповідає відомості розрахунку балансової (залишкової) вартості основних засобів станом на 01.07.1999 року УДПЕЗ Укртелеком Хмельницька за порядковими номерами 1527, 1883, яка є додатком до акту оцінки вартості цілісного майнового комплексу Українського державного підприємства електрозв`язку Укртелеком .

3.Обставини справи, встановлені апеляційним судом

30.09.1993р. затверджено Міністерством зв`язку України та 15.12.1993р. зареєстровано Статут Українського об`єднання поштового зв`язку "Укрпошта".

Українське об`єднання поштового зв`язку "Укрпошта" засноване на державній власності, знаходиться у сфері управління, підпорядковане Міністерству зв`язку України (п.1.1 Статуту).

Згідно п.5.1 Статуту майно об`єднання складають закріплені за ним основні фонди і обігові кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається у його самостійному балансі, і належать йому на правах повного господарського відання.

У травні 1996р. зареєстровано нову редакцію Статуту Українського об`єднання поштового зв`язку "Укрпошта" (т.3, а.с.35-43).

Згідно п.1.1. Статуту Українське об`єднання поштового зв`язку "Укрпошта" засноване на державній власності наказом від 23.06.1996р. №87 "Про проведення реформи організаційної структури у галузі зв`язку".

До складу об`єднання входять державні підприємства поштового зв`язку, які в єдиному технологічному процесі забезпечують потреби населення, народного господарства України у наданні послуг поштового зв`язку (п.1.3 Статуту).

Майно об`єднання складають закріплені за ним основні фонди і обігові кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається у його самостійному балансі, і належать йому на правах повного господарського відання (п.6.1 Статуту).

У п.22 переліку державних підприємств, що входять до складу об`єднання "Укрпошта" значиться Хмельницьке обласне підприємство поштового зв`язку ("ОППЗ "Хмельницькпошта").

У подальшому згідно з наказом Державного комітету зв`язку України від 15.06.1998 року №93 Українське об`єднання поштового зв`язку "Укрпошта" було реорганізоване шляхом його перетворення в Українське державне підприємство поштового зв`язку "Укрпошта" (УДППЗ "Укрпошта"), а державні підприємства поштового зв`язку, що входять до складу Українського об`єднання поштового зв`язку "Укрпошта", вирішено реорганізувати шляхом їх приєднання до УДППЗ "Укрпошта" (т.с.1, а.с.44).

Відповідно до п.5 цього наказу УДППЗ "Укрпошта" визнано правонаступником УОПЗ "Укрпошта" та державних підприємств поштового зв`язку, що підлягають реорганізації, а згідно з п. 6.2 наказу № 93 УДППЗ "Укрпошта" уповноважено створити у складі УДППЗ "Укрпошта" філіали та інші відособлені підрозділи та наділити їх майном, основними фондами та обіговими коштами підприємств, що реорганізуються.

13.07.1998р. зареєстровано Статут Українського державного підприємства поштового зв`язку "Укрпошта" (УДППЗ "Укрпошта") (Т.3, а.с.44-48).

У преамбулі Статуту УДППЗ "Укрпошта" зазначено, що Українське державне підприємство поштового зв`язку "Укрпошта" (УДППЗ "Укрпошта") засноване на державній власності і належить до сфери управління Державного комітету зв`язку України орган управління майном.

Підприємство створене Державним комітетом зв`язку України шляхом реорганізації Українського державного об`єднання поштового зв`язку "Укрпошта", а також підприємств, що входили до його складу, і є їх правонаступником. До складу підприємства входять філіали дирекції, які не є юридичними особами, здійснюють свою діяльність на підставі Положення про них (додаток 1). Згідно п.24 додатку 1 до Статуту УДППЗ "Укрпошта" до складу філіалів підприємства входить Хмельницька дирекція (т.3, а.с.47).

07.09.2005р. проведено державну реєстрацію змін до Статуту Українського державного підприємства поштового зв`язку "Укрпошта" (УДППЗ "Укрпошта") (т.3, а.с.49-54).

Згідно преамбули Статуту Українське державне підприємство поштового зв`язку "Укрпошта" є державним унітарним підприємством і діє як державне комерційне підприємство, що засноване на державній власності і на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.09.2004р. №684-р "Про затвердження переліку підприємств, установ та організацій, що передаються до сфери управління Мінтрансзв`язку" належить до сфери управління Міністерства транспорту та зв`язку України, - орган управління майном (УДППЗ "Укрпошта").

Підприємство створене Державним комітетом зв`язку України шляхом реорганізації Українського державного об`єднання поштового зв`язку "Укрпошта", а також підприємств, що входили до його складу, і є їх правонаступником (наказ Державного комітету зв`язку України від 15.06.1998 року № 93).

05.07.2017р. Міністерством інфраструктури України видано наказ №240 "Про затвердження акту передавання майна до статутного капіталу Публічного акціонерного товариства "Укрпошта", яким затверджено акт передавання майна до статутного капіталу ПАТ "Укрпошта", що є правонаступником Українського державного підприємства поштового зв`язку "Укрпошта", згідно якого Міністерство інфраструктури України передало, а ПАТ "Укрпошта" прийняло об`єкти майна згідно з переліками, що додаються.

У п.28 переліку об`єктів нерухомого майна, яке обліковувалось на балансі Хмельницької дирекції УДППЗ "Укрпошта" та передається до статутного капіталу ПАТ "Укрпошта" (додаток №41 до акту передавання) станом на 31.10.2016р. (вартість 2945452,00грн.) вказано частина будівлі торгпреси м.Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/1.

Перелік об`єктів нерухомого майна підписано міністром Міністерства інфраструктури України та В.о. генерального директора ПАТ "Укрпошта".

11.10.2018р. листом 1269/01-18 Хмельницьке бюро технічної інвентаризації, за результатами розгляду заяви Директора Хмельницької дирекції ПАТ "Укрпошта" було повідомлено, що 26.02.2004р. за ВАТ "Укртелеком" в реєстрі прав власності на нерухоме майно було зареєстроване право власності на адміністративно-виробничу будівлю по вул. Тернопільській, 13/1. Підставою для реєстрації був наказ Державного комітету зв`язку та інформатизації України №226 від 25.11.2003р. про передачу нерухомого майна, що знаходилось на балансі УДПЕЗ "Укртелеком" у власність ВАТ "Укртелеком", а саме п.47 переліку нерухомого майна, в якому зазначена адміністративно-виробнича будівля по вул. Тернопільській, 13/1.

Згідно довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно під реєстровим номером 1590887768101 значиться об`єкт нерухомого майна адміністративно-виробнича будівля, виробнича будівля складу з гаражами, виробниче приміщення дизельної частина будівлі, виробнича будівля гаража на 3 бокси, виробнича будівля гаража; вежа загальною площею 3219,1кв.м. (в т.ч. адміністративно-виробнича будівля загальною площею 2910,1кв.м А-3 зареєстроване на праві власності за ПАТ "Укртелеком" (код ЄДРПОУ 21560766). Дата та час державної реєстрації 02.07.2018р., підстава дублікат наказу Державного комітету зв`язку та інформатизації №226 від 25.11.2003р.

Враховуючи вищевикладене, позивач звернувся до суду з позовом про визнання права власності на спірне приміщення.

Досліджуючи докази подані в підтвердження перетворення/реорганізації сторін та розподілу майна встановлено наступне.

29.11.1994р. Міністерством зв`язку України видано наказ №180 про реформу структури Хмельницького обласного підприємства зв`язку, п.2.3.3 якого визначено провести розподіл майна ОПЗ "Хмельницькзв`язок", враховуючи при цьому пропозиції Міністерства зв`язку щодо зміни структури галузі на регіональному рівні, розбіжності, направлені листом від 02.08.1994р. №3173, які виникли при розподілі майна структурних одиниць, розглядаються робочою комісією по проведенню реформи організаційної структури ОПЗ "Хмельницькзв`язок".

Згідно з цим наказом призначено робочі комісії по проведенню реформи організаційної структури структурних одиниць ОПЗ "Хмельницькзв`язок", яким до 01.03.1995 р. належало подати акт по розподілу майна обласного підприємства станом на 01.01.1995 р. та вступні баланси станом на 01.01.1995 р. по підприємствах поштового та електрозв`язку разом з актами розподілу коштів централізованих та цільових фондів ОПЗ (п.п. 2.3.1, 2.3.2 наказу),

Питання розбіжностей при поділі майна мали вирішуватися робочою комісією по проведенню організаційної структури ОПЗ "Хмельницькзв`язок" (п.2.3.3 наказу).

Пунктом 3 наказу передбачалось реорганізувати з 01.01.1995р. Хмельницьке обласне підприємство зв`язку (ОПЗ "Хмельницькзв`язок), створивши на його базі два підприємства і присвоїти їм найменування: Хмельницьке обласне підприємство поштового зв`язку (ОППЗ "Хмельницькпошта") та Хмельницьке обласне підприємство електрозв`язку (ОПЕЗ "Хмельницьктелеком") (т.1 а.с.149-151).

В матеріалах справи наявний протокол про передачу в тимчасове користування цивільних споруд по Хмельницькій області станом на 10.01.1995р., підписаний генеральним директором "Хмельницьктелеком" та генеральним директором "Хмельницькпошта", п.20 якого визначено, що по Хмельницькому районному відділу зв`язку відповідальним співкористувачем будинку РВЗ є районний відділ електрозв`язку (Т.3, а.с.105-106).

28.12.1994 р. затверджено Міністерством зв`язку України та у січні 1995р. зареєстровано Статут державного підприємства Хмельницького обласного підприємства електрозв`язку (ОПЕЗ "Хмельницьктелеком") (т.1, а.с. 158-162).

Статут встановлює, що Хмельницьке обласне підприємство електрозв`язку засноване на державній власності, входить до складу об`єднання електрозв`язку "Укртелеком" і підпорядковане Міністерству зв`язку України. Згідно п.4.2 Статуту, майно підприємства є державною власністю і закріплюється за ним на праві повного господарського відання.

19.01.1996р. між РВЕЗ та ОППЗ укладено угоду про спільне користування будинком, належними до нього спорудами і прибудинковою територією та дольову участь у витратах на їх утримання (т.1, а.с.202-204).

Відповідно до п.1.1 предметом угоди є спільне користування приміщенням по вул. Тернопільський, 13/1.

Пунктом 1.4 угоди визначено розподіл приміщень між співкористувачами: РВЕЗ робоча площа 1655,5, спільного користування 23,1 (80,9%), ОППЗ робоча площа 372, спільного користування 23,1 (19,1%).

Співкористувачі уповноважують виступати в ролі відповідального співкористувача РВЕЗ (п.1.5), будинок, належні до нього споруди, елементи благоустрою території та інше знаходяться на балансі РВЕЗ (п.1.6).

Згідно п.3.3 угоду укладено з 19.01.1996р. Переукладення угоди здійснюється при зміні складу сторін або їх об`єктів користування, в інших випадках передбачених угодою.

30.12.1996р. Міністерством зв`язку України видано наказ №271 "Про впорядкування використання будівель і приміщень державних підприємств", яким генеральним директорам об`єднань і підприємств поштового та електрозв`язку доручено провести передачу з балансу на баланс вартості приміщень, які за ними закріплені внаслідок розподілу станом на 01.10.1996р., за виключенням, коли площа приміщень складає менше 25% від загальної площі будівель та приміщень в будівлях, що знаходяться під охороною держави (п.1.1); за умови, коли будівля (приміщення) залишається на балансі одного підприємства (філіалу), а частину займає підприємство (філіал) іншої підгалузі, укласти договори на оренду будівель, виробничих приміщень відповідно до чинного законодавства (п.1.2).

28.03.1997р. проведено перереєстрацію Статуту Хмельницького обласного державного підприємства електрозв`язку (ОДПЕЗ "Хмельницьктелеком") (Т.1, а.с.163-167).

Згідно преамбули статуту підприємство Хмельницьке обласне державне підприємство електрозв`язку засноване на державній власності і входить до складу Українського об`єднання електрозв`язку "Укртелеком" (надалі - орган управління майном).

Відповідно до п.4.2 Статуту майно підприємства є державною власністю і закріплюється за ним на праві повного господарського відання.

16.05.1997р. Хмельницьким обласним підприємством поштового зв`язку "Хмельницькпошта" № 80 та 30.05.1997р. Хмельницьким обласним державним підприємством електрозв`язку "Хмельницьктелеком" №158 видано спільний наказ "Про впорядкування використання будівель і приміщень державних підприємств зв`язку", яким вирішено: провести передачу з балансу на баланс вартості приміщень, що закріплені за ними внаслідок розподілу станом на 01.10.1996р. (додаток №1), за виключенням, коли площа приміщень складає менше 25% від загальної площі будівлі, а також приміщень в будівлях, що знаходяться під охороною держави (п.1.1); умовою, коли будівля (приміщення) залишається на балансі одного підприємства (філіалу), а частину займає підприємство (філіал) іншої галузі зв`язку, укласти договори на оренду виробничих та інших приміщень відповідно до чинного законодавства (п.1.2); при необхідності переглянути укладені договори на співкористування будівлями внаслідок розподілу станом на 01.10.1996р., внести відповідні зміни (п.1.3); призначити відповідальним за технічну експлуатацію будівель, що знаходяться в співкористуванні слідуючих посадових осіб Хмельницький директора РВЕЗ (п.2); площі загального користування такі, як коридори, східці, вхідні площадки і вбиральні передати на баланс користувача відповідального за технічну експлуатацію будівлі, а площі актових залів визначені станом на 01.01.1995р. розділити 50х50 і відповідно передати на баланси поштового та електрозв`язку (п.8) (т.1, а.с. 22-23).

Щодо додатку №1 до вказаного наказу, представники позивача та відповідача в суді першої інстанції повідомили, що вказаний додаток у сторін відсутній.

23.07.1997р. Хмельницький районний вузол електрозв`язку ОДПЕЗ "Хмельницьктелеком" (м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/1) повідомив Генерального директора ОДПЕЗ "Хмельницьктелеком" про те, розподіл приміщення РВЕЗ, при роз`єднанні поштового і електрозв`язку не проводився. Поштовий зв`язок перейшов у приміщення Хмельницького головпоштамту. В приміщенні РВЕЗ знаходиться торгпреса "Хмельницькпошта" на договорі оренди, займана площа складає 19% (т.3, а.с. 104).

06.04.1998р. зареєстровано Статут Українського державного підприємства електрозв`язку "Укртелеком".

У преамбулі Статуту зазначено, що Українське державне підприємство електрозв`язку "Укртелеком", засноване на державній власності і належить до сфери управління Державного комітету зв`язку України. Підприємство створене Державним комітетом зв`язку України шляхом реорганізації Українського об`єднання електрозв`язку "Укртелеком", а також підприємств, які входили до його складу і є їх правонаступником (Наказ Державного комітету зв`язку України від 11.02.1998р. №30).

Відповідно до п.4.1 Статуту майно підприємства становлять основні фонди та обігові кошти, а також цінності, вартість яких відображається у самостійному балансі підприємства, є державною власністю і належить йому на правах повного господарського відання (т.1, а.с.167-172).

У матеріалах справи наявна копія акту передачі з балансу на баланс виробничих приміщень в будинку по вул. Тернопільська 13/1, складений на виконання наказу Міністерства зв`язку України №271 від 30.12.1996р. "Про впорядкування використання будівель і приміщень державних підприємств", спільного наказу ОППЗ "Хмельницькпошта" №80 від 06.05.1997р. та ОДПЕЗ "Хмельницьктелеком" №158 від 30.05.1997р. "Про впорядкування використання будівель і приміщень державних підприємств зв`язку", згідно якого Хмельницький РВЕЗ передає, а ОППЗ "Хмельницбкпошта" приймає на свій баланс частину будівлі площею 369,0кв.м., в тому числі площа спільного користування, 23,1кв.м. У акті зазначено, що площа 369,0кв.м. складає 17,8% від загальної площі будинку. Первісна вартість 17,8% будинку складає 80947грн., знос 17,8% будинку складає 36514грн. Акт підписаний членами комісії та затверджений Генеральним директором ОППЗ "Хмельницькпошта" 15.02.1998р., генеральним директором ОДПЕЗ "Хмельницьктелеком" 1998р. без зазначення числа та місяця (т.1, а.с.49).

02.10.1998р. директором Хмельницької дирекції УДПЕЗ "Укртелеком", у зв`язку з незадовільним технічним станом будівлі по вул. Тернопільській, 13/1, де знаходиться центр технічної експлуатації телефонного зв`язку та АТС-2, видано наказ №124 про створення комісії для виявлення аварійного стану будівлі (т.3, а.с.102)

В підтвердження утримання майна по вул. Тернопільська, 13/1 відповідачем подано копії договору №197 на проведення проектно-вишукувальних робіт від 16.11.1998р., кошторису №1 до договору, договір №55/199 від 18.05.2000р., договору №112 від 10.12.1998р. щодо благоустрою території, кошторису №1 до договору №112, протокол розбіжностей до договору (т.4, а.с. 31-38), довідку ДПІ у м. Хмельницькому від 15.02.2017р. про сплату орендної плати за земельну ділянку площею 3344кв.м. у період з 2014р. по 2016р.

Згідно акту по організації відбору документів УДППЗ "Укрпошта", які знаходяться на зберіганні та підлягають знищенню (підстава наказ №70 від 03.04.1996р.), затвердженого начальником поштампу 14.03.2002р., проведено знищення інвентарних карток і книг обліку основних засобів з 1983-1998р. (Т.3, а.с.55). Згідно акту від 24.03.2005р. по організації відбору документів УДППЗ "Укрпошта", які знаходяться на зберіганні та підлягають знищенню (підстава наказ №39 від 04.01.2005р.) проведено знищення актів інвентаризації з 1997-2001рр., податкових накладних 2000-2001р. (т.3, а.с.56).

23.12.1999р. Державним комітетом зв`язку та інформатизації України видано наказ №150, яким вирішено затвердити акт оцінки цілісного майнового комплексу Українського державного підприємства електрозв`язку "Укртелеком" (додаток 1).

27.12.1999р. Державним комітетом зв`язку та інформатизації України видано наказ №155 про створення ВАТ "Укртелеком" на базі цілісного майнового комплексу Українського державного підприємства електрозв`язку "Укртелеком" (п.1) та затверджено статут ВАТ "Укртелеком" (п.2).

05.01.2000р. зареєстровано Статут Відкритого акціонерного товариства "Укртелеком" (т.1, а.с.173-176).

Відповідно до п.1.1 ВАТ "Укртелеком" засноване згідно з наказом Державного комітету зв`язку та інформатизації України від 27.12.1999р. №155 шляхом перетворення Українського державного підприємства електрозв`язку "Укртелеком" у відкрите акціонерне товариство відповідно до Указу Президента України від 15.06.1993р. №210/93 "Про корпоратизацію підприємств".

У п.3.3 Статуту вказано, що товариство є правонаступником державного підприємства Українське державне підприємство електрозв`язку "Укртелеком".

Товариство є власником майна, переданого йому засновником та учасниками у власність (п.3.5 Статуту).

В матеріалах справи наявний план І поверху АТС-2 м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/1 затверджений директором Хмельницької дирекції "Укртелеком" В.О. Даніловим, погоджений начальником ЦТЕ МТЗ Хмельницької дирекції "Укртелеком" В.В. Кузьминих 28.08.2000р. (т.1, а.с.205). На плані міститься примітка про приміщення УДППЗ та відмітка про погодження для укладення договору по обміну площами.

26.10.2001р. директор Хмельницької дирекції ВАТ "Укртелеком" листом №09/5047 повідомив Хмельницьку дирекцію УДППЗ "Укрпошта" про те, що оскільки ваше приміщення знаходиться на 1-му поверсі будівлі, а підвальне приміщення та приміщення 2-го і 3-го поверхів цієї будівлі належать дирекції, дирекція не може відмовитись від користування земельною ділянкою, тому для визначення розміру земельного податку необхідно направити свого уповноваженого представника у відділ будівництва Хмельницької дирекції ВАТ "Укртелеком" (т.4, а.с.4).

25.11.2003р. Державним комітетом зв`язку та інформатизації України видано наказ №226, яким вирішено: передати нерухоме майно, що знаходилось на балансі УДПЕЗ "Укртелеком" по Хмельницькій дирекції станом на 01.07.1999р. у власність ВАТ "Укртелеком" (п.1); затвердити перелік нерухомого майна, що передано у власність ВАТ "Укртелеком" по Хмельницькій дирекції (п.2).

У переліку нерухомого майна, що передано у власність ВАТ "Укртелеком" (додаток №2 до наказу від 25.11.2003р. №226) у п.43 вказано адміністративно-виробнича будівля м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/1, інвентарний номер - 07587, вартість станом на 01.07.1999р. 111187грн., у п.47 вказано адміністративно-виробнича будівля м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/1, інвентарний номер - 10174, вартість станом на 01.07.1999р. 272117грн.

Відповідно до акту приймання-передачі нерухомого майна у власність ВАТ "Укртелеком" від 25.11.2003р. (додаток №1 до наказу від 25.11.2003р. №226) у п.43 указана адміністративно-виробнича будівля м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/1, інвентарний номер - 07587, вартість станом на 01.07.1999р. 111187грн., у п.47 указана адміністративно-виробнича будівля м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/1, інвентарний номер - 10174, вартість станом на 01.07.1999р. 272117грн.

В матеріалах справи наявна відомість розрахунку балансової (залишкової) вартості основних засобів станом на 01.07.1999р. (додаток №8 до Методики оцінки вартості майна під час приватизації) під порядковим номером 1527 в якій значиться будівля АТС (інвентарний номер 07587), залишкова вартість на 01.04.1996р. 111188.

У справі наявний інвентаризаційний опис №8 основних засобів, складений матеріально-відповідальними особами у складі інвентаризаційної комісії Хмельницької дирекції УДППЗ "Укрпошта" станом на 01.11.2003р., у п.1 значиться будівля Торгпреси: дата введення в експлуатацію 01.01.1982р., інвентарний номер 1006, яке обліковується по балансовому субрахунку 10/3 (Т.3, а.с.58).

26.02.2004р. Хмельницьким бюро технічної інвентаризації проведено реєстрацію права власності на нерухоме майно - адміністративно-виробнича будівлі, виробнича будівля складу з гаражами, виробниче приміщення дизельної частина будівлі, виробнича будівля гаража на 3 бокси, виробнича будівля гаража; вежа (м.Хмельницький, вул. Тернопільська,13/1) за ВАТ "Укртелеком", частка 1/1, підстава - наказ Держкомзв`язку та інформатизації від 25.11.2003р. №226.

26.04.2006р. наказом ВАТ "Укртелеком" №30/621-К призначено Скоблілову Н.М. в.о. директора Хмельницької філії ВАТ "Укртелеком", а згідно наказу №129 від 28.04.2006р. Скоблілова Н.М. приступила до виконання обов`язків директора Хмельницької філії ВАТ "Укртелеком" (Т.3, а.с.107-108). У справі наявні пропозиції в.о. директора Хмельницької дирекції ВАТ "Укртелеком" Скоблілової Н.М. щодо використання приміщень у будівлях спільного використання Хмельницькою дирекцією ВАТ "Укртелеком" та УДППЗ "Укрпошта", запропоновано провести рівноцінний обмін приміщеннями на 1-му поверсі і УДППЗ "Укрпошта" укласти договір оренди на займаній площі 295кв.м./15% (Т.3, а.с. 108-112).

Також у справі наявні пропозиції по доцільному використанню приміщень в будівлях спільного користування з підрозділами Хмельницької дирекції УДППЗ "Укрпошта", в п.1 по м. Хмельницькому, будівля АТС-2, вул. Тернопільська, 13/1, загальна площа будівлі 1968,41, площа ,що займає "Укртелеком" 1673,41 (85%), площа, що займає "Укрпошта" - 295,0 (15%), у кого на балансі Хмельницька дирекція ВАТ "Укртелеком", наявність укладеного договору оренди не має, пропозиції укласти договір оренди з "Укрпоштою", здійснити обмін приміщеннями. Пропозиції складені начальником ЦТЕМТЗ В.В. Кузьминих (т.3, а.с. 103).

28.08.2007р. Хмельницька дирекція УДППЗ "Укрпошта" звернулась до начальника Хмельницького БТІ з листом №19-1671 про виготовлення інвентарної справи та надання свідоцтва про право власності на приміщення площею 369,кВ.м. за адресою м.Хмельницький, вул. Тернопільська, 13. У листі також зазначено, що дане приміщення є власністю УДППЗ "Укрпошта" та обліковується на балансі Хмельницької дирекції УДППЗ "Укрпошта" (т.2, а.с.163).

В матеріалах справи наявний технічний паспорт на приміщення по вул. Тернопільській, 13/1 (власник УДППЗ "Укрпошта" Хмельницька дирекція, загальна площа 369,3, виготовлений 01.10.2007р. Хмельницьким бюро технічної інвентаризації та експлікація внутрішніх площ по плану будівлі А3 (Т.2, а.с.164-165).

06.05.2011р. директор Хмельницької філії ВАТ "Укртелеком" звернувся до начальника Хмельницького БТІ з листом №27/4151 з проханням надати довідку щодо конкретних площ об`єктів нерухомого майна, розташованих в м. Хмельницькому по вул.. Тернопільській, 13/1 та стосовно яких право власності зареєстровано за ВАТ "Укртелеком" (т.2 , а.с. 167).

18.05.2011р. начальник Хмельницького БТІ у відповідь на лист ВАТ "Укртелеком" №27/4151 від 06.05.2011р. направив лист №3584/01-15, в якому повідомив, що на момент проведення первинної інвентаризації (2000р.) площа будівлі "А-3" становила 2910,1кв.м. Згідно акту передачі від 01.02.1998р. Хмельницький РВЕЗ передав, а ОППЗ "Хмельницькпошта" прийняла на баланс приміщення в будівлі "А-3" площею 369кв.м. (т.2, а.с.168).

У довідці Хмельницького бюро технічної інвентаризації №586/01-14 від 11.09.2018р. зазначено, що згідно архівної справи загальна площа адміністративно-виробничої будівлі літ. "А-3", яка знаходиться за адресою м.Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/1, становить 2910,1кв.м. Приміщення загальною площею 369,0кв.м., які були передані згідно акту передачі від 01.02.1998р. ОППЗ "Хмельницькпошта" є складовою частиною даної адміністративно-виробничої будівлі літ. "А-3".

19.11.2019р. листом №10-15-20311 Фонд державного майна України повідомив АТ "Укрпошта", що підставою для включення та внесення до Єдиного реєстру об`єктів державної власності є надходження від суб`єктів управління до Фонду інформації про об`єкти державної власності. Таким чином, дії Фонду щодо внесення даних до Реєстру залежать від дій суб`єктів управління. Міністерством інфраструктури України до Фонду з метою внесення до Реєстру надавалися відомості щодо окремого нерухомого державного майна, яке перебувало на балансі Українського державного підприємства поштового зв`язку "Укрпошта", зокрема майно, на базі якого створено АТ "Укрпошта" (майно, що увійшло до статутного капіталу). Додатком до листа є витяг інформація про окреме майно, яке перебувало на балансі УДППЗ "Укрпошта", інвентарний номер 1006, частина будівлі Торгпреси м.Хмельницький, вул.Тернопільська, 13/1, площа 369,3кв.м.

В матеріалах справи наявні податкові декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, подані платником ПАТ "Укрпошта" за період 2017-2019р. з відображенням сплати податку по об`єкту нерухомості м.Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/1 площа 369,30 (т.2, а.с.48-70) та податкова декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, подана платником ПАТ "Укртелеком" за 2019р. з відображенням сплати податку по об`єкту нерухомості м.Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/1 площа 2910,10, дата державної реєстрації речових прав на нерухоме майно 05.07.2018р. (т.2, а.с.117-126), інвентарна картка обліку основних засобів ПАТ "Укртелеком" за 2019р. по адміністративно-виробничій будівлі м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/1 2910,1кв.м. (Т.1, а.с.134).

У матеріалах справи наявна довідка Хмельницької дирекції УДППЗ "Укрпошта" у №19-2797 від 03.10.2011р. на адресу начальника регіонального відділення ФДМ України по Хмельницькій області щодо тимчасово вільного приміщення для передачі в оренду площею78,1кв.м., що розташоване за адресою м.Хмельницький, вул.Тернопільська, 13/1 та обліковується на балансі Хмельницької дирекції УДППЗ "Укрпошта" за інвентарним номером 1006 (т.3, а.с. 204) та довідка №19-744 від 20.03.2012р. на адресу начальника регіонального відділення ФДМ України по Хмельницькій області щодо тимчасово вільного приміщення для передачі в оренду площею 18,0кв.м., що розташоване за адресою м.Хмельницький, вул.Тернопільська,13/1 та обліковується на балансі Хмельницької дирекції УДППЗ "Укрпошта" за інвентарним номером 1006 (Т.3, а.с. 205).

Також у справі наявні договори оренди індивідуально-визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності №1223 від 25.11.2011р., №1351 від 06.12.2012р. укладені між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Хмельницькій області та фізичними особами підприємцями, щодо оренди нерухомого майна у період з 2011р. по 2017р., яке знаходиться за адресою: м.Хмельницький, вул.Тернопільська, 13/1 та перебуває на балансі Хмельницької дирекції УДППЗ "Укрпошта" (Т.2 а.с.82-96)

У заяві свідка від 03.03.2020р. ОСОБА_1 повідомив, що у 1996 році між Хмельницьким обласним підприємством поштового зв`язку та Хмельницьким районним вузлом електрозв`язку було укладено Угоду про спільне користування будинком за адресою по вул.Тернопільська,13/1, що у м. Хмельницькому, яку він підписав. Хмельницьке обласне підприємство поштового зв`язку "Хмельницькпошта" та Хмельницький районний вузол електрозв`язку до 1998 р. спільно використовували приміщення в триповерховому будинку №13/1, що у м. Хмельницький, по вул.Тернопільська. Приміщення, яке використовувалось Хмельницьким обласним підприємством поштового зв`язку "Хмельницькпошта" (правонаступник - Хмельницька дирекція УДППЗ "Укрпошта"), знаходилось на першому поверсі будівлі та його площа орієнтовно складала 370 кв.м. Після того, як Угода про спільне користування будинком за адресою по вул.Тернопільська, 13/1, що у м.Хмельницькому, припинила свою дію у 1998 р. мною (Генеральним директором Хмельницького обласного підприємства поштового зв`язку "Хмельницькпошта") та Генеральним директором ОДПЕЗ "Хмельницьктелеком" Савчуком Д.С. було затверджено Акт передачі з балансу на баланс частини будівлі по вул.Тернопільська,13/1, що у м. Хмельницькому.

Свідок пояснює, що Хмельницьке обласне підприємство поштового зв`язку прийняло на баланс частину будівлі орієнтовною площею 370 кв.м, яка знаходилась на першому поверсі будівлі. З 1998р. дане приміщення перебувало на балансі Хмельницького обласного підприємства поштового зв`язку "Хмельницькпошта", а в подальшому до 2015р. у Хмельницькій дирекції УДДПЗ "Укрпошта". Зазначає, що вказане нерухоме майно було державним, а тому згаданий Акт (Акт передачі з балансу на баланс частини будівлі по вул. Тернопільська, 13/1, що у м. Хмельницькому) був ним затверджений на виконання наказів Міністерства зв`язку України, схемних телеграм та роз`яснень Міністерства зв`язку України. Крім нього Акт підписаний членами комісії, яка була створена та склад якої затверджено наказом Міністерства зв`язку України. Таким чином дії в частині підписання Акту членами комісії, затвердження свідком та Генеральним директором ОДПЕЗ "Хмельницьктелеком" Д.С. Савчуком Акту від 1998 р. про передачу з балансу на баланс частини будівлі по вул. Тернопільська, 13/1, що у м. Хмельницькому, згідно якого ОППЗ "Хмельницькпошта" було прийнято на баланс частину будівлі орієнтовною площею 370 кв.м, були узгоджені Міністерством зв`язку України. У чинних на час підписання Акту роз`ясненнях Міністерство зв`язку України неодноразово вказувало, що розподіл приміщень повинен проводитись із урахуванням виробничих потреб підприємств поштового та електрозв`язку. При цьому, вказівка в п.1.1. наказу Міністерства зв`язку України від 30.12.1996 р. №271 на можливість передачі з балансу на баланс вартості приміщень, що були закріплені за підприємствами внаслідок розподілу станом на 01.10.1996 р., за виключенням, коли площа приміщень складала менше 25% загальної площі будівель, мала відношення не до окремо взятої будівлі, а до загальної площі будівель, що підлягали передачі з балансу на баланс в розрізі відокремлених структурних підрозділів у Хмельницькій області. Оскільки частина будівлі орієнтовною площею 370 кв.м. за адресою:вул.Тернопільська,13/1 закріплювалось за підприємством поштового зв`язку на праві повного господарського відання та знаходилось на балансі підприємства поштового зв`язку, починаючи з 1998 р., ніяких договорів оренди даного приміщення не укладалось і не могло бути укладено.

У заяві свідка від 13.03.2020р. ОСОБА_2 він повідомив, що центр, начальником якого він працював, знаходився в адміністративно-виробничій будівлі, за адресою: м.Хмельницький, вул. Тернопільсьака, буд.13/1. Дана будівля була отримана Хмельницьким обласним підприємством електрозв`язку "ОПЕЗ "Хмельницьктелеком" внаслідок розподілу майна Хмельницького обласного підприємства зв`язку /ОПЗ "Хмельницькзв`язок"/, що відповідно до наказу Міністерства зв`язку України від 29.11.1994р. №180 було реорганізовано з 01.01.1995 року. На базі реорганізованого ОПЗ "Хмельницькзв`язок", було створено два підприємства: Хмельницьке обласне підприємство поштового зв`язку /ОППЗ "Хмельницькпошта"/; Хмельницьке обласне підприємство електрозв`язку /ОПЕЗ "Хмельницьктелеком"/. За своїм призначенням вищевказана адміністративно-виробнича будівля є технологічним приміщенням, спорудою електрозв`язку - це будівля автоматичної телефонної станції, у якій розміщувалась АТС-2, тому дана будівля підлягала розподілу саме підприємству електрозв`язку у відповідності до покладених на нього виробничих завдань. Перший поверх 3-х поверхової адміністративно-виробничої будівлі, за адресою: м.Хмельницький, вул.Тернопільська, буд.13/1, разом із Центром займав підрозділ "Торгпреса" ОППЗ "Хмельницькпошта". "Торгпреса" ОППЗ "Хмельницькпошта" користувалася частиною площ першого поверху зазначеної вище будівлі на умовах договору оренди. При цьому площа 369 кв. м, зайнята підрозділом "Торгпреса", складала менше ніж 25% від 2910,1 кв.м, загальної площі будівлі. У зв`язку із цією обставиною ця площа у будь-якому випадку, відповідно до вимог наказу Міністерства зв`язку України від 30.12.1996 року №271 "Про впорядкування використання будівель і приміщень державних підприємств зв`язку", не підлягала передачі з балансу ОПЕЗ "Хмельницьктелеком" на баланс ОППЗ "Хмельницькпошта". ПАТ "Укртелеком" набув право власності на нерухоме майно Адміністративно-виробничу будівлю загальною площею 2910,1 кв.м. A-З, розміщене за адресою м.Хмельницький, вул.Тернопільська, буд.13/1, внаслідок корпоратизації та подальшої приватизації Українського державного підприємства електрозв`язку "Укртелеком" (у подальшому УДПЕЗ "Укртелеком"). Зазначене нерухоме майно входило до складу цілісного майнового комплексу Українського державного підприємства електрозв`язку "Укртелеком", на базі якого держава в особі Державного комітету зв`язку та інформатизації України створила Відкрите акціонерне товариство "Укртелеком", передавши до статутного фонду ВАТ "Укртелеком" нерухоме та інше майно, серед якого є адміністративно-виробнича будівля загальною площею 2910,1 кв.м. A-З, розміщена за адресою м.Хмельницький, вул. Тернопільська, буд. 13/1, що підтверджується наказами Державного комітету зв`язку та інформатизації України від 23.12.1999 №150, від 27.12.1999р. №155. Свідок зазначив, що нерухоме майно: адміністративно-виробнича будівля (будівля РУС та будівля АТС-2) за адресою: м.Хмельницький, вул.Тернопільська, буд.13/1, постійно повністю перебувала на балансі Хмельницької філії ПАТ "Укртелеком" та підприємств, правонаступником яких є ПАТ "Укртелеком". Із балансу ПАТ "Укртелеком" дана будівля не вибувала. Оскільки свідок працював в ПАТ "Укртелеком" та на підприємствах, правонаступником яких є ПАТ "Укртелеком", у тому числі на посаді начальника Центру технічної експлуатації місцевого телефонного зв`язку, йому відомо, що адміністративно-виробнича будівля за адресою: м. Хмельницький, вул. Тернопільська, буд. 13/1, станом на кінець 1998 року була у незадовільному технічному стані, потребувала ремонту, після чого ПАТ "Укртелеком" та підприємства, правонаступником яких є товариство, неодноразово власними силами та коштами ремонтували будівлю, підтримували її у належному стані. Стосовно Плану І поверху АТС-2 м. Хмельницький, вул. Тернопільська, буд. 13/1 від 28.08.2000р (у подальшому План) пояснив, що план було складено працівниками ВАТ "Укртелеком" та УДППЗ Укрпошта" спільно для розгляду питання щодо можливості обміну належних ВАТ "Укртелеком" площ, які займала "Торгпреса" у адміністративно-виробничій будівлі, власником якої був та є ВАТ "Укртелеком" за адресою. м. Хмельницький, вул. Тернопільська, буд. 13/1, на інше нерухоме майно, що перебувало на балансі УДППЗ Укрпошта" та яким користувалось ВАТ "Укртелеком" для розміщення АТС у населених пунктах Хмельницької області.

Також встановлено, що наказом Виробничого об`єднання "Хмельницькзв`язок" від 01.07.1993р. №111 Про організаційну структуру вирішено реорганізувати у відособлені підрозділи (філіали) підприємство "Торгпреса" та спільне підприємство "Всесвіт" з присвоєнням назв відповідно обласне агентство по торгівлі пресою "Торгпреса", міське агентство по торгівлі пресою "Всесвіт"; пунктом 1.3 наказу включено діючі структурні одиниці як відособлені підрозділу (філіали) до Хмельницького районного вузлу зв`язку (Т.4, а.с. 52).

Установлено також, що користування спірним приміщенням здійснює ФОП Арутюнян Ані Агаронівна на підставі договору оренди приміщення № 19-381, укладеному 21.05.2018 року з ПАТ Укрпошта .

4.Правові норми, які застосовуються апеляційним судом до спірних правовідносин.

Згідно з частиною 1 статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а частиною 1 статті 16 цього Кодексу визначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Статтею 16 ЦК України передбачено право кожної особи звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, визнання права.

Згідно ст. 13 Конституції України, ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

За змістом ст.317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.

Згідно зі ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Стаття 31 Закону України "Про власність", який був чинний на час проведення корпоратизації ВАТ "Укртелеком", визначає, що до державної власності в Україні належать загально-державна (республіканська) власність і власність адміністративно-територіальних одиниць (комунальна власність), згідно ч.1 ст.32 цього Закону суб`єктом права загальнодержавної (республіканської) власності визнавалася держава в особі Верховної Ради України.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про власність" майно, що є державною власністю і закріплене за державним підприємством, належить йому на праві повного господарського віддання, крім випадків, передбачених законодавством України.

Здійснюючи право повного господарського віддання, підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном, вчиняючи щодо нього будь - які дії, які не суперечать закону та цілям діяльності підприємства. До права повного господарського відання застосовуються правила про право власності, якщо інше не встановлено законодавчими актами України.

Відповідно до ст. 34 Закону України "Про підприємства в Україні" від 27 березня 1991 року № 887-XII в редакції, чинній на день прийняття 29.11.1994р. Міністерством зв`язку України наказу №180 про реформу структури Хмельницького обласного підприємства зв`язку, відповідно до якого Хмельницьке обласне підприємство зв`язку було реорганізоване шляхом поділу на два підприємства ОПЕЗ "Хмельницьктелеком" та ОППЗ "Хмельницькпошта", ліквідація і реорганізація (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення) підприємства провадяться за рішенням власника, а у випадках, передбачених цим Законом, за рішенням власника та за участю трудового колективу або органу, уповноваженого створювати такі підприємства, чи за рішенням суду або арбітражного суду.

Частиною 6 ст. 34 зазначеного Закону було встановлено, що у разі поділу підприємства до нових підприємств, які виникли в результаті цього поділу, переходять за роздільним актом (балансом) у відповідних частинах майнові права і обов`язки реорганізованого підприємства.

Згідно ст.33 Закону України "Про власність" державні органи, уповноважені управляти державним майном, вирішують питання створення підприємств і визначення цілей їх діяльності, реорганізації і ліквідації, здійснюють контроль за ефективністю використання і схоронністю довіреного їм державного майна та інші правомочності відповідно до законодавчих актів України.

15 грудня 1992 року було прийнято Декрет Кабінету Міністрів України №8-92 "Про управління майном, що є у загальнодержавній власності", який був чинним до набрання чинності Законом України 21 вересня 2006 року №185-V "Про управління об`єктами державної власності".

Цим Декретом на міністерства та інші підвідомчі Кабінету Міністрів України органи державної виконавчої влади покладено здійснення функцій щодо управління майном, що є у загальнодержавній власності, крім майнових комплексів підприємств, установ, організацій, управління якими здійснюють відповідні служби Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України згідно з законодавчими актами України.

Статтею 2 цього Декрету передбачено, що міністерства та інші підвідомчі Кабінету Міністрів України органи державної виконавчої влади відповідно до покладених на них повноважень, зокрема, приймають рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію підприємств, установ і організацій, заснованих на загальнодержавній власності; затверджують статути (положення) підприємств; здійснюють контроль за ефективністю використання і збереженням закріпленого за підприємствами державного майна.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 1993 р. № 72 "Про заходи щодо організації виконання Декрету Кабінету Міністрів України "Про управління майном, що є у загальнодержавній власності" встановлювалося, що міністерства, інші підвідомчі Кабінетові Міністрів України органи державної виконавчої влади здійснюють управління майном підприємств, установ і організацій, що належать до їхньої сфери управління.

Відповідно до наведеного правомочності власника стосовно спірного майна, яке перебувало в державній власності, мало право здійснювати Міністерство зв`язку України (у подальшому Державний комітет зв`язку України (Указ Президента України від 11 грудня 1997 року №1352/97), Державний комітет зв`язку та інформатизації України (Указ Президента України 3 червня 1999 року № 601/99).

15 червня 1993 року Президентом України було підписано Указ №210/93 "Про корпоратизацію підприємств", відповідно до якого корпоратизації підлягали підприємства, балансова вартість основних фондів яких за станом на 1 січня 1993 року становила не менш як 20 млн. карбованців, відповідальність за проведення корпоратизації підприємств покладалося на керівників органів, уповноважених управляти майном, що перебуває у загальнодержавній власності: центральних органів державної виконавчої влади, інших підвідомчих Кабінету Міністрів України органів та Представників Президента України в областях (п. 10 Указу).

Відповідно до п.11 Положення про корпоратизацію підприємств, розробленого на виконання Указу Президента України від 15.06.1993 р. №210/93 "Про корпоратизацію підприємств" та затвердженого постановою КМУ від 05.07.1993 р. №508, наказом Держкомзв`язку та інформатизації України № 150 від 23.12.1999 р. як органу, уповноваженого управляти майном підприємств, установ і організацій, що належать до його сфери управління, затверджено акт оцінки цілісного майнового комплексу Українського державного підприємства електрозв`язку "Укртелеком", а наказом Держкомзв`язку та інформатизації України №155 від 27.12.1999р. створено ВАТ "Укртелеком" на базі цілісного майнового комплексу Українського державного підприємства електрозв`язку "Укртелеком", затверджено Статут ВАТ "Укртелеком".

5. Правова позиція апеляційного суду стосовно обставин справи і доводів апеляційної скарги.

Позов про визнання права власності є речово-правовим, вимоги котрого звернені до суду, який повинен підтвердити наявність у позивача права власності на спірне майно.

Об`єктом цього позову є усунення невизначеності відносин права власності позивача щодо індивідуально визначеного майна. Підставою ж позову, є обставини, що підтверджують право власності позивача на майно. Умовами задоволення позову про визнання права власності на майно є наявність у позивача доказів на підтвердження в судовому порядку факту приналежності йому спірного майна на праві власності.

Предметом судового розгляду є вимога позивача до відповідача про визнання права власності на нерухоме майно: частину будівлі торгпреси, а саме, приміщення першого поверху будівлі торгпреси літ. "А-3", з №1-1 по №1-25, загальною площею 369,3кв.м., яке знаходиться за адресою: м.Хмельницький, вул.Тернопільська,13/1 відповідно до технічного паспорту, який виготовлений 01.10.2007р. Хмельницьким БТІ на вказаний об`єкт нерухомості.

Позивач просить суд визнати за ним право власності на частину будівлі торгпреси за адресою м.Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/1, яке передано до статутного капіталу ПАТ "Укрпошта", відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України від 05.07.2017р. №240.

Судом встановлено, що на час звернення позивача до суду з позовом про визнання права власності на спірне приміщення, право власності на об`єкти нерухомості за адресою м.Хмельницький, вул.Тернопільська, 13/1, зареєстроване за ПАТ "Укртелеком".

25.11.2003р. Державним комітетом зв`язку та інформатизації України видано наказ №226, яким вирішено: передати нерухоме майно, що знаходилось на балансі УДПЕЗ "Укртелеком" по Хмельницькій дирекції станом на 01.07.1999р. у власність ВАТ "Укртелеком" (п.1); затвердити перелік нерухомого майна, що передано у власність ВАТ "Укртелеком" по Хмельницькій дирекції (п.2).

У переліку нерухомого майна, що передано у власність ВАТ "Укртелеком" (додаток №2 до наказу від 25.11.2003р. №226) у п.43 значиться адміністративно-виробнича будівля м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/1, інвентарний номер - 07587, вартість станом на 01.07.1999р. 111187грн., у п.47 вказано адміністративно-виробнича будівля м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/1, інвентарний номер - 10174, вартість станом на 01.07.1999р. 272117грн.

Відповідно до акту приймання-передачі нерухомого майна у власність ВАТ "Укртелеком" від 25.11.2003р. (додаток №1 до наказу від 25.11.2003р. №226) у п.43 вказано адміністративно-виробнича будівля м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/1, інвентарний номер - 07587, вартість станом на 01.07.1999р. 111187грн., у п.47 вказано адміністративно-виробнича будівля м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/1, інвентарний номер - 10174, вартість станом на 01.07.1999р. 272117грн.

З Переліку нерухомого майна та Акту приймання-передачі нерухомого майна встановлено, що адміністративно-виробнича будівля м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/1, інвентарний номер 07587 та адміністративно виробнича будівля м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/1, інвентарний номер - 10174 передані у власність ВАТ "Укртелеком" в цілому, без виокремлення складових частин чи окремих приміщень. Таким чином, оскільки Хмельнцицьке обласне підприємство зв`язку і утворені шляхом поділу на базі його майна ОПЕЗ "Хмельницькелеком" та ОППЗ "Хмельницькпошта" відносилися до державної власності, то й закріплене за ними майно на той час перебувало в державній власності.

При цьому судом враховується, що в статутах ОПЕЗ "Хмельницькелеком" та ОППЗ "Хмельницькпошта" і в статутах їх правонаступників державних підприємств, було зазначено, що майно цих підприємств є державною власністю і закріплюється за ними на праві повного господарського відання.

Відтак на цей час підприємства здійснювали щодо цього майна право повного господарського віддання, яке полягає у тому, що підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном, вчиняючи щодо нього будь - які дії, які не суперечать закону та цілям діяльності підприємства.

Колегія суддів вважає підтвердженими обставини передачі органом, уповноваженим управляти державним майном - Державним комітетом зв`язку та інформатизації України, у власність ВАТ "Укртелеком" у процесі корпоратизації УДПЕЗ "Укртелеком" адміністративно-виробничої будівлі м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/1, інвентарний номер 07587 та адміністративно виробничої будівлі м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/1, інвентарний номер - 10174 в цілому без виділення окремих частин.

Встановлено, що в суді першої інстанції позивач посилався на копію акту передачі з балансу на баланс виробничих приміщень в будинку по вул. Тернопільська, 13/1, затвердженого Генеральним директором ОППЗ "Хмельницькпошта" 15.02.1998р., генеральним директором ОДПЕЗ "Хмельницьктелеком" 1998р. без зазначення числа та місяця (Т.1, а.с.49), як на доказ підтвердження передачі спірного приміщення на баланс ОППЗ "Хмельницькпошта", однак судом першої інстанції на підставі ч.6 ст.91 ГПК України доказ не взято до уваги.

Місцевий суд зазначив, що з урахуванням площі приміщення вказаної у акті - 369,0кв.м. (17,8% від загальної площі будинку), зазначений акт також суперечить вимогам спільного наказу Хмельницького обласного підприємства поштового зв`язку "Хмельницькпошта" №80 від 16.05.1997р. та Хмельницького обласного державного підприємства електрозв`язку "Хмельницьктелеком" №158 від 30.05.1997р. "Про впорядкування використання будівель і приміщень державних підприємств зв`язку", яким передбачено проведення передачі з балансу на баланс вартості приміщень, що закріплені за ними внаслідок розподілу станом на 01.10.1996р. за виключенням, коли площа приміщень складає менше 25% від загальної площі будівлі.

Крім того, судом першої інстанції було враховано, що акт передачі з балансу на баланс виробничих приміщень в будинку по вул. Тернопільська, 13/1, затверджений Генеральним директором ОППЗ "Хмельницькпошта" 15.02.1998р. та генеральним директором ОДПЕЗ "Хмельницьктелеком" 1998р., однак не містить відомостей його погодження або затвердження Українським об`єднанням електрозв`язку "Укртелеком" як уповноваженого органа управління майном.

В суді апеляційної інстанції Акціонерне товариство "Укрпошта" надало для огляду оригінал акту передачі з балансу на баланс виробничих приміщень в будинку по вул.Тернопільська, 13/1, затверджений Генеральним директором ОППЗ "Хмельницькпошта" 15.02.1998р., який не було подано суду першої інстанції. На вимогу апеляційного суду стороною подано письмові пояснення причин неподання цього доказу в суді першої інстанції.

Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього (ч. 3 ст. 269 ГПК України).

Частинами 3, 4 п. 9 постанови Пленуму Вищого господарського суду України Про деякі питання практики застосування розділу XII Господарського процесуального кодексу України від 17.05.2011 № 7 встановлено, що у вирішенні питань щодо прийняття додаткових доказів суд апеляційної інстанції повинен повно і всебічно з`ясовувати причини їх неподання з урахуванням конкретних обставин справи і об`єктивно оцінити поважність цих причин. У разі прийняття додаткових доказів у постанові апеляційної інстанції мають зазначатися підстави такого прийняття. До згаданих підстав належить, зокрема, необґрунтоване відхилення судом першої інстанції клопотань сторін про витребування господарським судом доказів у порядку статті 38 ГПК. У такому разі суд апеляційної інстанції за відповідним клопотанням сторони самостійно витребує необхідні додаткові докази.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 27.06.2018 у справі №756/1529/15-ц (провадження № 14-242цс18) суд указав, що апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції. При цьому суд апеляційної інстанції перевіряє законність рішення суду першої інстанції в межах тих обставин та подій, які мали місце під час розгляду справи судом першої інстанції.

Оскільки письмові пояснення апелянта не містили у тій чи іншій мірі переконливих пояснень, з яких причин указаний доказ (оригінал Акту) не міг бути поданий суду на стадії розгляду спору судом першої інстанції, колегія суддів зауважує, що підставою для прийняття апеляційною інстанцією доказів, які не досліджувались судом першої інстанції, є наявність обгрунтованих пояснень неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від апелянта.

За таких обставин судова колегія не приймає до уваги поданий оригінал акту передачі з балансу на баланс виробничих приміщень в будинку по вул. Тернопільська, 13/1, затверджений Генеральним директором ОППЗ "Хмельницькпошта" 15.02.1998р. та не надає йому юридичної оцінки.

Досліджуючи матеріали справи, колегія суддів встановила відсутність і інших доказів в підтвердження розподілу об`єкту нерухомості за адресою м.Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/1 при роз`єднанні підприємств поштового і електрозв`язку, про існування таких доказів сторони не повідомили, відтак доведеність цих обставин оцінюється критично.

Судом першої інстанції указано, що відображення у інвентарній картці ТМК "Укрпошта" перебування на балансі частини будівлі площею 369,0кв.м. по вул. Тернопільська, 13/1, у м. Хмельницькому не може підтверджувати право господарського відання на це приміщення. Встановити подальше відображення спірного приміщення у балансах позивача та відповідача у період з 1996р. по 2003р. не вбачається можливим у зв`язку з відсутністю, відповідних документів.

Судом апеляційної інстанції такий висновок підтримується, а також зазначається про наступне.

Предметом позову є визнання за позивачем права власності на об`єкт нерухомого майна, що вочевидь не є тотожним до права повного господарського відання, адже правовий режим повного господарського відання встановлюється щодо об`єктів , які перебувають у власності держави. На час дії правового режиму повного господарського відання майно залишається у власності держави і може бути передано у власність інших осіб тільки шляхом здійснення процедури приватизації. Таким чином, аргумент щодо перебування майна на балансі підприємства у той чи інший період часу, навіть за умови, якщо такі обставини і були б доведені, не є вирішальним для визначення наявності чи відсутності права власності на нього, адже набуття права власності на майно, що є державним, як вже зазначено, здійснюється у процедурах приватизації на підставі розпорядчих актів державних органів у спосіб, який відповідав діючому законодавству.

26.02.2004р. Хмельницьким бюро технічної інвентаризації проведено реєстрацію права власності на нерухоме майно - адміністративно-виробнича будівлі, виробнича будівля складу з гаражами, виробниче приміщення дизельної частина будівлі, виробнича будівля гаража на 3 бокси, виробнича будівля гаража; вежа (м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/1) за ВАТ "Укртелеком", частка 1/1, підстава - наказ Держкомзв`язку та інформатизації від 25.11.2003р. №226.

Сукупна оцінка доказів, на які посилається відповідач, дає підстави стверджувати, що набуття права власності ПАТ Укртелеком на спірне приміщення (у складі цілого об`єкта) відбулось під час проведення корпоратизації та утворення акціонерного товариства, що відповідає положенням ч.2 ст.328, згідно з якими право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Щодо наказу Міністерства інфраструктури України №240 від 05.07.2017р. "Про затвердження акту передавання майна до статутного капіталу публічного акціонерного товариства "Укрпошта", яким п.28 якого передано до статутного капіталу ПАТ "Укрпошта" (додаток №41 до акту передавання) частина будівлі торгпреси м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/1, яка обліковувалось на балансі Хмельницької дирекції УДППЗ "Укрпошта" станом на 31.10.2016р. (вартість 2945452,00грн.) колегія суддів зазначає наступне.

За приписами статті 170 Цивільного кодексу України держава набуває і здійснює цивільні права та обов`язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.

Відповідно до статті 326 Кодексу у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна; від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади; управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб`єктами.

Правові основи управління об`єктами державної власності на даний час визначає Закон України "Про управління об`єктами державної власності".

Відповідно до ст. 1 цього Закону управління об`єктами державної власності це здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб`єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об`єктів, пов`язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.

Статтею 4 Закону України "Про управління об`єктами державної власності" серед суб`єктів управління об`єктами державної власності визначено в тому числі міністерства та інші органи виконавчої влади.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що на час прийняття наказу Міністерства інфраструктури України №240 від 05.07.2017р. право власності на об`єкт нерухомості за адресою м.Хмельницький, вул.Тернопільська,13/1 в цілому було зареєстровано за ПАТ "Укртелеком", об`єкт нерухомості не перебував у державній власності.

На час прийняття наказу Міністерства інфраструктури України №240 не було скасовано або визнано недійсними накази Держкомзв`язку та інформатизації України, № 150 від 23.12.1999р. про затвердження акту оцінки цілісного майнового комплексу Українського державного підприємства електрозв`язку "Укртелеком" та № 155 від 27.12.1999р. про створення ВАТ "Укртелеком" на базі цілісного майнового комплексу Українського державного підприємства електрозв`язку "Укртелеком" та затвердження Статут ВАТ "Укртелеком", прийняті Комітетом як органом, уповноваженим управляти майном підприємств, установ і організацій, що належать до його сфери управління.

З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що позивачем не було подано до суду належних та допустимих доказів, які б підтверджували його право власності на спірне майно. Щодо заявленого відповідачем клопотання про застосування наслідків спливу строку позовної давності, колегія суддів зазначає, що в силу приписів ч. 3, 4 ст.267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

За змістом частини першої статті 261 Цивільного кодексу України позовна давність застосовується лише за наявності порушення права особи. Тоді як, відповідна заява стороною під час вирішення спору судом першої інстанції не заявлялась незважаючи на те, що представник відповідач був присутній в майже всіх судових засіданнях та подавав відповідні заяви по суті спору і додаткові докази.

Отже, сторона відповідача не була позбавлена об`єктивної можливості до постановлення у даній справі судового рішення подати відповідну заяву, однак не скористалась наданим їй законом правом, що у відповідності до приписів ч. 4 ст. 13 ГПК України дає підстави для висновку про покладення на сторону ризиків невчинення нею відповідних процесуальних дій.

Крім того, з аналізу ст.261 ЦК України та ст.267 ЦК України вбачається, що перш ніж застосовувати позовну давність, господарський суд повинен з`ясувати та зазначити в судовому рішенні, чи порушене право або охоронюваний законом інтерес позивача, за захистом якого той звернувся до суду. У разі коли такі право чи інтерес не порушені, суд відмовляє в позові з підстав його необґрунтованості.

Підсумовуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку про відсутність правових підстав для застосування у даній справі наслідків спливу строків позовної давності.

6. Висновки за результатами апеляційного розгляду.

Таким чином, у апеляційній скарзі не наведено достатніх та переконливих доводів, на підставі яких колегія суддів могла б прийти до висновку про помилковість рішення суду першої інстанції.

Виходячи з положень статті 11 ГПК України, апеляційний суд виходить з того, що як зазначено у рішенні Європейського суду з прав людини від 10.02.2010р. у справі "Серявін та інші проти України" Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994р., серія A, №303-A, п.29).

Відтак, застосовуючи наведену практику європейського суду, апеляційний суд вважає що, враховуючи зміст статті 269 ГПК України, надавши оцінку основним доводам апеляційної скарги, а також не встановивши у рішенні суду першої інстанції неправильного застосування норм матеріального права в сукупності з відсутніми порушеннями норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, прийшла до висновку про відсутність таких доводів, які б були оцінені як переконливі і достатні для скасування рішення суду.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів за наслідком апеляційного перегляду приходить до висновку, що доводами апеляційних скарг висновків господарського суду не спростовано, підстав скасування чи зміни рішення, передбачених ст.277-279 Господарського процесуального кодексу України не встановлено, а відтак апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, рішення господарського суду - без змін.

Судові витрати зі сплати судового збору за розгляд апеляційної скарги покладаються на апелянта згідно ст.129 ГПК.

Керуючись ст. ст.269, 270, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Укрпошта" на рішення господарського суду Хмельницької області від 26.05.2020 р. у справі №924/1103/19 - залишити без задоволення, рішення господарського суду Хмельницької області - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції в порядку ст.284 Господарського процесуального кодексу України набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду у строк та в порядку встановленому статтями 287-289 ГПК України.

Справу №924/1103/19 повернути господарському суду Хмельницької області.

Повний текст постанови складений "23" вересня 2020 р.

Головуючий суддя Філіпова Т.Л.

Суддя Бучинська Г.Б.

Суддя Василишин А.Р.

Дата ухвалення рішення14.09.2020
Оприлюднено24.09.2020
Номер документу91720238
СудочинствоГосподарське