ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.09.2020 Справа № 914/374/20
Господарський суд Львівської області в складі:
судді Запотічняк О.Д.
за участю секретаря судових засідань Полянського А.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю Крамар ЛТД , м.Львів,
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю ЯВОРИНА , м.Новояворівськ,
про стягнення 63 785,88 грн.,
за участю представників учасників справи:
від позивача: не з`явився;
від відповідача: не з`явився;
встановив:
В провадженні Господарського суду Львівської області перебувала справа №914/374/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Крамар ЛТД до Товариства з обмеженою відповідальністю ЯВОРИНА про стягнення 63 785,88 грн.
За результатами розгляду справи, 03.09.2020 Господарським судом Львівської області було ухвалено рішення, яким позовні вимоги задоволено частково, стягнено з Товариства з обмеженою відповідальністю ЯВОРИНА на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Крамар ЛТД" 44 000 грн. - основного боргу; 171,60 грн. - інфляційних нарахувань; 11 081,38 грн. - пені; 799,23грн. - 3% річних; 7 673,58грн. - штрафу та 2100,00 грн. судового збору. В судовому засіданні 03.09.2020 представником ТОВ Крамар ЛТД було усно зазначено, що докази щодо стягнення судових витрат у справі надасть суду протягом п`яти днів.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Крамар ЛТД" звернулося до Господарського суду Львівської області із заявою про розподіл судових витрат (Вх. №26195/20 від 09.09.2020) в якій просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Яворина на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Крамар ЛТД витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 8 000,00 гривень.
Ухвалою від 11.09.2020 суд призначив розгляд заяви в судовому засіданні на 16.09.2020 з викликом сторін.
В судове засідання 16.09.2020 представники сторін не з`явились, представник позивача просив розглянути справу без його участі.
Згідно поданої заяви про розподіл судових витрат просить суд прийняти докази про понесені ним витрати на професійну правничу допомогу в сумі 8000,00 грн та остаточно вирішити питання про судові витрати.
В підтвердження понесених витрат на правничу допомогу, позивачем надано суду : копію договору про надання правової допомоги від 01.11.2019 №б/н; копію рахунку № 04/09/20 від 04.09.2020; копію Акту надання послуг від 04.09.2020; копію товарного чеку від 04.09.2020; Копію Свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю та ордер серія ЛВ №121320.
Положеннями ст. 221 ГПК України визначено, що якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.
Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. Відповідно до абз.2 ч.8 ст.129 ГПК України, докази у підтвердження розміру судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, подаються стороною до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Відповідно до ч.1 ст. 244 ГПК України , суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Як вбачається із рішення суду від 03.09.2020 у даній справі представник позивача заявив про понесені судові витрати пов`язані із правничою допомогою адвоката.
Заява позивача про розподіл судових витрат, надійшла до суду 09.09.2020.
Отже виходячи із положень ч.7 ст.116 ГПК України, докази на підтвердження понесених витрат на правничу допомогу, подані позивачем в межах строків визначених ч.8 ст.129 ГПК України, а їх поданню передувала відповідна заява позивача подана до закінчення судових дебатів.
Відповідно до ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Положеннями статті 126 Господарського процесуального кодексу України визначено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Відповідно до ч.8 ст.129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Як вбачається з матеріалів справи, інтереси позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Крамар ЛТД" представляла адвокат Крамар Анна Олександрівна, яка діяла на підставі договору про надання правової допомоги від 01.11.2019 №б/н та ордеру на надання правничої (правової) допомоги серії ЛВ №121320.
Повноваження Крамар Анни Олександрівни, як адвоката, підтверджуються долученою до справи копією свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю №1996 від 08.09.2012.
Як вбачається із укладеного між позивачем та адвокатом Крамар Анною Олександрівною договору від 01.11.2019 №б/н, адвокат взяв на себе зобов`язання надавати правничу допомогу, зокрема представляти права та інтереси клієнта в судах на всіх стадіях судових процесів (в тому числі апеляційних та касаційних інстанціях), а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами (п. 1.2 договору). Договір було укладено до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань за цим Договором. Закінчення робіт за цим договором визначається моментом набрання чинності рішень державних, слідчих чи судових органів; з питання представництва в судах України - моментом набрання чинності рішенням відповідного органу судової влади або самостійним задоволенням відповідачем (суб`єктом оскарження) вимог Клієнта, або добровільним задоволенням Клієнтом вимог третіх осіб (п.6.1 договору).
Відповідно до п. 3.1 договору про надання правової допомоги, позивач та адвокат погодили, що розмір гонорару за надану згідно цього договору правову допомогу оплачується згідно домовленості.
За приписами частин першої - третьої статті 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорар адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата тощо), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. (Аналогічна позиція викладена у Постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.05.2020 у справі № 904/4507/18 п. 5.33., п. 5.36.).
Відтак, розмір адвокатського гонорару, порядок його обчислення та сплати має бути чітко прописаний в Договорі про надання правової допомоги.
Разом з тим, позивач не надав належних та достатніх доказів для задоволення клопотання про стягнення витрат на правничу допомогу, адже у Договорі про надання правової допомоги № б/н від 01.11.2019 немає чітко передбаченого розміру та порядку обчислення гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо.
За приписами ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ст.76 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Досдідивши та вивчивши всі докази надані до суду, суд прийшов до висновку в задоволенні клопотання відмовити.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 126 , 129 , 130 , 221 , 244 ГПК України , суд ,
В И Р І Ш И В:
1.В задоволенні клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю Крамар ЛТД про стягнення судових витрат на правову допомогу від 09.09.2020 за вх.№26195/20 відмовити повністю.
2. Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
3. Додаткове рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду в порядку, встановленому розділом IV ГПК України .
Суддя О.Д. Запотічняк
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 16.09.2020 |
Оприлюднено | 25.09.2020 |
Номер документу | 91747288 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Західний апеляційний господарський суд
Зварич Оксана Володимирівна
Господарське
Господарський суд Львівської області
Запотічняк О.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні