10.09.2020
№ 637/475/20
№ 2/637/158/20
РІШЕННЯ
Іменем України
10 вересня 2020 року с.м.т. Шевченкове
Шевченківський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді Островської Н.І.,
за участю секретаря Бутрик Ю.С.,
позивач: представник за ордером Шамардін В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду с.м.т. Шевченкове Шевченківського району Харківської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Шевченківської селищної ради Шевченківського району Харківської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини ,-
в с т а н о в и в :
У травні 2020 року позивач ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник за ордером Шамардін В.М., звернулася до суду з позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Як підставу позову зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько, ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина, що складається зі спадкового майна, а саме: земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,9833 га, розташованої на території Шевченківської селищної ради Шевченківського району Харківської області та майнового паю члена КСП імені Фрунзе - Агрофірма Украгробуд с. Петрівка Шевченківського району Харківської області з часткою 0,0435 %. За життя спадкодавець заповіт не зилишив. Дружина спадкодавця, ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вказує, що позивач є спадкоємцем першої черги за законом, інші спадкоємці за законом відсутні. На день смерті ОСОБА_2 був зареєстрованим та постійно проживав за адресою: АДРЕСА_1 . Крім нього за вищезазначеною адресою ніхто не проживав і не був зареєстрований. Зазначає, що на теперішній час позивач не може оформити спадщину після смерті батька, оскільки на момент смерті спадкодавця вона не проживала зі спадкодавцем і в передбачений законом строк не подала до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Представник послався на хворобу позивача з 03.04.2010 року по 10.04.2020 року в якості поважності причини пропуску строку звернення із заявою для прийняття спадщини. Зазначає, що на теперішній час ОСОБА_1 має тяжке захворювання, вона прикована до ліжка, знаходиться у важкому фізичному стані, має сталу тенденцію погіршення стану здоров`я, внаслідок чого не має можливості прибути до нотаріуса та скласти відповідну заяву. Представник позивача просить визначити позивачу додатковий строк у два місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька, ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та наполягав на задоволенні позову.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, надавши заяву про розгляд справи за його відсутності на підставі наявних доказів, позов визнає в повному обсязі і не заперечує проти його задоволення.
Перевіривши матеріали справи, дослідивши наявні докази, з`ясувавши позиції сторін, суд вважає, що відсутні правові підстави для задоволення позову.
У відповідності до ст.ст. 1216, 1218 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 (а.с. 4).
Згідно державному акту на право власності на земельну ділянку серії ХР № 128907, виданому на підставі розпорядження Шевченківської райдержадміністрації Харківської області № 121 від 31.03.2003 року та зареєстрованому 10.06.2004 року в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за № 609 ОСОБА_2 належала земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,9833 га, кадастровий номер: 6325755000:02:001:0086, розташована на території Шевченківської селищної ради Шевченківського району Харківської області, а також майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства імені Фрунзе - Агрофірма Украгробуд с. Петрівка Шевченківського району Харківської області з часткою 0,0435 % згідно свідоцтву серії НОМЕР_1 , виданому 25.02.2002 року Шевченківською селищною радою Шевченківського району Харківської області (а.с. 5, 6).
За життя спадкодавець ОСОБА_2 заповіт не залишив.
Дружина спадкодавця ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 7).
Згідно свідоцтву про народження серії НОМЕР_2 від 11.02.1968 року позивач, ОСОБА_1 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в с.м.т. Шевченкове Шевченківського району Харківської області, батьки: ОСОБА_2 і ОСОБА_3 (а.с. 10).
Згідно паспорту громадянина України серії НОМЕР_3 від 10.07.1998 р. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 10).
За інформацією виконкому Шевченківської селищної ради № 626 від 06.07.2020 року відомості щодо місця реєстрації ОСОБА_2 станом на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутні (а.с. 24).
За повідомленням Шевченківської державної нотаріальної контори Харківської області № 428/01-16 від 21.08.2020 року після смерті спадкодавця ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 у передбачений ст. 1270 ЦК України термін із заявами про прийняття спадщини ніхто зі спадкоємців до нотаріальної контори не звертався, спадкову справу не заведено, свідоцтво про право на спадщину не видавалося (а.с. 31).
Згідно інформаційним довідкам зі Спадкового реєстру спадкових справ, заповітів, спадкових договорів після смерті спадкодавця ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкову справу не заведено, свідоцтва про право на спадщину не видавалися, спадкові договори відсутні, заповіти від імені померлого не посвідчувалися (а.с. 32-34).
За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 06 вересня 2017 року в справі № 6-496цс17.
Як встановлено судом, спадкодавець помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . В судовому засіданні представник позивача в якості поважності причини пропуску строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 посилався на хворобу позивача у період з 03 квітня 2010 року по 10 квітня 2020 року, що не є тривалою хворобою спадкоємця, підтвердженою відповідними доказами, у розуменні правових висновків ВСУ.
Відповідно до п. 24 ППВСдУ № 7 від 30.05.2008 року " Про судову практику у справах про спадкування" при розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.
До справи не долучено постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. Не заявлено представником позивача і відповідного клопотання у судовому засіданні.
З огляду на викладене вище, суд не вбачає правових підстав для задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 89, 263-265 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст. 1216, 1218, 1261, 1269, 1270, 1272 Цивільного кодексу України ,-
у х в а л и в :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Шевченківської селищної ради Шевченківського району Харківської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - відмовити.
Копію рішення направити відповідачу.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду через Шевченківський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій ст. 358 цього Кодексу.
Суддя
Н.І.Островська
Суд | Шевченківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 10.09.2020 |
Оприлюднено | 25.09.2020 |
Номер документу | 91760610 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шевченківський районний суд Харківської області
Островська Н. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні