Рішення
від 16.09.2020 по справі 627/1293/19
КРАСНОКУТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 627/1293/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2020 року смт Краснокутськ

Краснокутський районний суд Харківської області в складі:

головуючого - Вовк Л.В.

з участю секретаря - Полешко О.С.,

представника позивача - ОСОБА_4.,

представника відповідача - Коваленко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Краснокутськ Харківської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Качалівське про визнання договору оренди землі недійсним ,

у с т а н о в и в :

В грудні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Качалівське (далі- СТОВ Качалівське ) про визнання договору оренди землі від 09.07.2014 року, укладеним між ОСОБА_1 та СТОВ Качалівське , недійсним.

В обґрунтування позову зазначила, що на підставі Державного акту про право приватної власності на землю серії ЯМ № 923165, їй належить земельна ділянка площею 3,1730 га, кадастровий номер 6323581700:04:001:0175, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Качалівської сільської ради Краснокутського району Харківської області . В лютому 2019 року вона дізналася про існування договору оренди землі від 09.07.2014 року, укладеного між нею та СТОВ Качалівське , зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 04.09.2014 року, строком на 20 років . Однак, вказаний договір з СТОВ Качалівське вона не укладала, не підписувала та земельну ділянку в оренду не передавала .

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, прохає задовольнити.

Представник відповідача позов не визнав , прохає відмовити.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, дійшов до наступних висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.

Частиною першою статті 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Отже, сторони договору, дійшовши згоди щодо істотних умов договору оренди землі скріплюють його своїми підписами, що і є моментом укладення договору.

За змістом ч. 2 ст. 792 ЦК України майнові відносини, що виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки, є цивільно-правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення та майнової самостійності сторін договору та, крім загальних норм цивільного законодавства, вони регулюються також актами земельного законодавства - ЗК України, Законом України Про оренду землі .

Згідно зі ст. 13 Закону України Про оренду землі під договором оренди землі розуміється договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України Про оренду землі істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об`єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об`єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

За положеннями ч.1ст. 14 Закону № 161-ХІV від 06 жовтня 1998 року договір оренди землі укладається у письмовій формі.

Згідно з ст. 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин)(ст. 215 ЦК України).

В п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 2009 року №9 Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними роз`яснено, що правочин може бути визнаний недійсним лише з підстав, визначених законом, та із застосуванням наслідків недійсності, передбачених законом.

Відповідно до ч.2 ст. 207 ЦК України, правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).

Договір оренди землі може бути визнано в судовому порядку недійсним з підстав, встановлених ст. 215 ЦК України та ч.2 ст. 15 Закону України " Про оренду землі". Так, відповідно до частини першої ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п`ятою та шостою статті 203 ЦК України.

Згідно ч.3 ст. 203 ЦК України волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом (ч.1 ст. 651 ЦК України).

Згідно ч.1 ст.317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Як установлено судовим розглядом і вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 на підставі Державного акту про право приватної власності на землю серії ЯМ № 923165, є власником земельної ділянки площею 3,1730 га, кадастровий номер 6323581700:04:001:0175, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Качалівської сільської ради Краснокутського району Харківської області .( а.с.17).

09.07.2014 року між ОСОБА_1 та СТОВ Качалівське укладено договір оренди землі, за умовами якого ОСОБА_1 передала СТОВ Качалівське належну їй земельну ділянку в оренду строком на 20 років. Договір набував чинності з моменту його реєстрації. Сам договір був зареєстрований реєстраційною службою Краснокутського районного управління юстиції Харківської області 04.09.2014 року. ( а.с.9-11).

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №26399517 від 04.09.2014 року, договір оренди землі, серія та номер б/н, виданий 09.07.2014 року був зареєстрований 04.09.2014 року за № 15577207. (а.с.11).

Відповідно до акта приймання - передачі об`єкта оренди б/н, орендодавець ОСОБА_1 , з одного боку, та орендар - СТОВ Качалівське , в особі директора ОСОБА_5. , з другого боку, орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 3,1730 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Качалівської сільської ради Краснокутського району Харківської області. (а.с. 8).

Згідно з актом визначення меж земельної ділянки в натурі б/н, орендодавець ОСОБА_1 , з одного боку, та орендар - СТОВ Качалівське , в особі директора ОСОБА_2 , з другого боку, склали цей акт про визначення меж земельної ділянки площею 3,1730 га, в натурі із земель приватної власності, яка розташована на території Качалівської сільської ради Краснокутського району Харківської області. (а.с. 7)

Згідно висновку судово-почеркознавчої експертизи №6713 від 28.05.2020 року, підпис від імені ОСОБА_1 у договорі оренди землі від 09.07.2014 року , розташований в графі Орендодавець та рукописний запис ОСОБА_1 у вказаному договорі, розташований в графі Орендодавець виконаний не ОСОБА_1 , а іншою особою. (а.с.74).

Згідно з ст.12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч.1 ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до положень ч.1, 2 ст.77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч.1 ст.82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.

Судом встановлено , що спірний договір оренди земельної ділянки від 09.07.2014 року, позивач дійсно не підписував і право позивача на користування земельною ділянкою порушено та підлягає захисту судом, шляхом визнання недійсним договору оренди спірної земельної ділянки від 09.07.2014 року, укладеного орендодавцем ОСОБА_1 з СТОВ Качалівське .

Позивач надав достатньо належних та допустимих доказів на підтвердження позову, тому позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Посилання представника відповідача, що на його думку ОСОБА_1 знала про існування договору, оскільки з 2014 року не цікавилася про місце розташування земельної ділянки, не ставила питання про повернення їй земельної ділянки та отримувала орендну плату, що свідчить про її волевиявлення на укладення договору, не можуть бути прийняті до уваги, оскільки не спростовують висновки суду та встановлені обставини, відповідно до матеріалів справи та норм діючого законодавства.

Крім того, під час звернення до суду позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 768,40 грн., про що підтверджує квитанція №12 від 30.09.2019 року.

Також, позивачем понесені судові витрати за проведення експерти у сумі 6537,60 грн., про що свідчить рахунок № 735 від 27.03.2020 року та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 8000 грн., згідно розрахунку до позову та квитанцією від 30.09.2019 року .

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог .

Пунктом 1 Частиною 2 ст.141 ЦПК України , інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи , покладаються у разі задоволення позову на відповідача.

Всього позивач ОСОБА_1 понесла судові витрати в розмірі 15 306,00 грн., які підлягають стягненню з відповідача на її користь.

Керуючись ст.ст.202, 203, 207, 215, 626, 638 ЦК України, Законом України Про оренду землі ст.ст. 10, 12, 13, 141, 263-265 ЦПК України, суд,-

у х в а л и в :

Позов ОСОБА_1 до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Качалівське про визнання договору оренди землі недійсним - задовольнити.

Визнати недійсним договір оренди землі від 09.07.2014 року, укладений між ОСОБА_1 та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю Качалівське відносно земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 3,1730 га, яка розташована на території Качалівської сільської ради Краснокутського району Харківської області, кадастровий номер 6323581700:04:001:0175.

Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Качалівське на користь ОСОБА_1 сплачені судові витрати, які складаються : з судового збору у розмірі 768,40 грн., витрат на професійну правничу допомогу у сумі 8000,00 грн., витрат пов`язаних з проведенням експертизи в сумі 6537,60 грн , а всього 15 306 ( п`ятнадцять тисяч триста шість) грн. 00 коп..

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Харківського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його оголошення та в порядку ст. 354 ЦПК України.

Повний текст рішення виготовлено 21.09.2020 року.

Реквізити сторін:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована та проживає по АДРЕСА_1 , РНОКПП : НОМЕР_1 .

Відповідач: Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Качалівське , юридична адреса : вул. Шкільна, 7, с. Качалівка, Краснокутського району, Харківської області, 62025, ЄДРПОУ : 30739621.

Суддя Л.В. Вовк

СудКраснокутський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення16.09.2020
Оприлюднено30.09.2020
Номер документу91857620
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —627/1293/19

Постанова від 16.09.2021

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Котелевець А. В.

Ухвала від 04.12.2020

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Котелевець А. В.

Ухвала від 06.11.2020

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Котелевець А. В.

Ухвала від 22.10.2020

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Котелевець А. В.

Рішення від 16.09.2020

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

Рішення від 16.09.2020

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

Ухвала від 26.02.2020

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

Ухвала від 06.02.2020

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

Ухвала від 10.12.2019

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Вовк Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні