ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" вересня 2020 р. м. Київ Справа № 911/2276/20
Суддя Конюх О.В., при секретарі судового засідання Гомі А.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом приватного акціонерного товариства ДТЕК Київські регіональні мережі , м. Вишневе Києво-Святошинського району Київської області,
до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю Прайд В , с. Софіївська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області,
про стягнення 197 823,86 грн.
з участю представників учасників справи:
від позивача: Шматко В.О. , в порядку самопредставництва, наказ від 25.07.2019
№1886-к, посадова інструкція;
від відповідача: не з`явився;
СУТЬ СПОРУ:
позивач - приватне акціонерне товариство Київобленерго , м. Вишневе Києво-Святошинського району Київської області (далі по тексту - ПрАТ Київобленерго ), звернувся до господарського суду Київської області з позовом від 04.08.2020 до відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю Прайд В , с. Софіївська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області (далі по тексту - ТОВ Прайд В ), в якому просить суд стягнути з відповідача вартість недооблікованої електроенергії внаслідок порушення споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ) в сумі 197 823,86 грн. відповідно до рішення комісії від 20.11.2019 по розгляду Акту про порушення від 29.11.2018 № К040914., оформленого протоколом № 164.
Позов обґрунтований тим, що відповідно до договору від 25.04.2014 № 220062525 про постачання електричної енергії відповідач є споживачем електроенергії. 02.03.2018 під час перевірки дотримання споживачем ПРРЕЕ було виявлено ознаки втручання в параметри розрахункового засобу обліку з метою зміни його показників - вплив на лічильник електричної енергії постійним магнітом, яке зафіксовано номерним індикатором впливу магнітного поля №М9942263, про що складено Акт про порушення від 29.11.2018 № К040914. За результатами проведеного третього засідання комісії по розгляду Акту про порушення № К040914, оформленого протоколом від 20.11.2019 № 164, вирішено, що порушення сталося з вини споживача, вчинене відкритим способом і, що акт підлягає розрахунку згідно з п. 8.4.2. п.п. 4 ПРРЕЕ, розрахунок п. 8.4.10., формула 4 ПРРЕЕ. Величину розрахункового добового споживання визначено згідно з пропускної здатності мережі саме за період 58 днів з 03.10.2018 по 29.11.2018. Проте, відповідач обов`язок щодо оплати вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електроенергії, у відповідності до рішення комісії ПрАТ Київобленерго по розгляду акта від 29.11.2018 № К040914 про порушення правил користування електроенергією у споживача, оформленого протоколом засідання комісії від 20.11.2019 № 164, не виконав, відповідно основна заборгованість останнього перед позивачем складає 197 823,86 грн., яку позивач просить суд стягнути з відповідача в судовому порядку.
Ухвалою господарського суду від 11.08.2020 позовну заяву залишено без руху, зобов`язано позивача - приватне акціонерне товариство Київобленерго усунути недоліки позовної заяви в строк не пізніше десяти днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху у спосіб, що був зазначений в ухвалі суду.
На виконання вимог ухвали суду позивачем 17.08.2020 подано до господарського суду Київської області лист від 17.08.2020 разом із додатковими доказами.
Ухвалою господарського суду Київської області від 18.08.2020 відкрито провадження у справі № 911/2276/20, постановлено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін, розгляд справи призначено на 14.09.2020.
08.09.2020 до господарського суду Київської області надійшов лист позивача від 08.09.2020, в якому останній проінформував, що загальними зборами акціонерів ПрАТ Київобленерго від 21.08.2020 прийнято рішення щодо зміни найменування ПрАТ Київобленерго на ПрАТ ДТЕК Київські регіональні електромережі та 03.09.2020 проведено державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу.
Суд взяв до уваги вказаний факт та зазначає, що міна назви позивача не є реорганізацією, відтак ПрАТ "Київобленерго" та ПрАТ "ДТЕК Київські регіональні електричні мережі" є однією і тією ж юридичною особою, між ними відсутні відносини правонаступництва, відтак відсутня необхідність здійснювати заміну позивача правонаступником в порядку ст. 52 ГПК України.
В судове засідання 14.09.2020 з`явився представник позивача. Відповідач відзив на позов не подав, вимоги ухвали від 18.08.2020 не виконав, у судове засідання представника не направив, про причини нез`явлення суд не повідомив. Як свідчить залучене до матеріалів справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, відповідач копію ухвали про відкриття провадження у справі від 18.08.2020 отримав 25.08.2020, відтак про місце, дату та час судового засідання був повідомлений належним чином завчасно.
Згідно до частини 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши позов ПрАТ ДТЕК Київські регіональні мережі до відповідача - ТОВ Прайд В , вислухавши пояснення представників позивача, всебічно та повно вивчивши наявні у матеріалах справи докази, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
відповідно до частини 1 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, зокрема, з правочинів.
25.04.2014 між ТОВ Прайд В (споживач) та публічним акціонерним товариством Київобленерго (постачальник) було укладено Договір про постачання електричної енергії № 20062525 (далі - Договір), згідно якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з дозволеною потужністю 250 кВт, а споживач оплачує вартість використаної (купленої) ним електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору.
Пунктом 2.1. Договору сторони погодили, що під час виконання умов договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим Договором, зобов`язуються керуватись чинним законодавством України, зокрема Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ), Правилами безпечної експлуатації електроустановок споживачів, Правилами технічної експлуатації електроустановок споживачів та Правилами охорони електричних мереж.
За умовами Договору:
- споживач зобов`язується забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників постачальника за пред`явленням службового посвідчення до розрахункових засобів (систем) обліку електроенергії, вимірювання потужності та контролю показників якості електроенергії, до пристроїв релейного захисту, автоматики та зв`язку, до електричних установок для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки обліку, для виконання відключення та обмеження споживання у будь-який час доби (пункт 2.3.5 Договору);
- постачальник має право доступу до належних споживачу засобів (систем) обліку електричної енергії для зняття показів, проведення їх технічної перевірки, повірки, заміни, ремонту, модернізації, переносу, інших робіт з експлуатації засобів обліку, до пристроїв релейного захисту, автоматики, зв`язку, які забезпечують регулювання навантаження, до пристроїв, які забезпечують вимірювання потужності, показників якості електроенергії, пристроїв комутації, що забезпечують можливість припинення чи обмеження постачання електроенергії, пристроїв компенсації реактивної потужності, електромереж та охоронних зон електромереж постачальника електроенергії, електроустановок споживача для встановлення засобів обліку вимірювання потужності, контролю показників якості електроенергії для контролю дотримання встановлених режимів споживання електроенергії (пункт 3.1.5 Договору);
- споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією (далі - Методика), за тарифами, що діяли протягом споживання електроенергії з порушенням, у разі таких дій споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку, втручання в їх роботу, зняття пломб, споживання електроенергії поза засобами обліку, інших умов, визначених Методикою (пункт 4.2.3 Договору)
- у разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій, чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін Договору в двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акту свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов`язана попередити іншу сторону про необхідність складання акту. Інша сторона не може без поважних причин відмовитись від складення та підписання акта. У разі відмови відповідальної сторони від підписання акта в акті робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо його на місці складання підписали не менше трьох уповноважених представників сторони договору, що складала акт (пункт 4.4 Договору);
- всі зміни та доповнення до цього договору оформлюються письмово, підписуються уповноваженими особами та скріплюються печатками обох сторін (пункт 9.1. Договору).
Цей Договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2014. При цьому, Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за 30 днів до закінчення терміну дії Договору жодної із сторін не буде письмово заявлено про припинення його дії, або про перегляд його умов.
Пунктом 13 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 №312 Про затвердження Правил роздрібного ринку електроенергії визначено, що постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її опублікування в офіційному друкованому виданні - газеті "Урядовий кур`єр", крім пунктів 1 та 12, які набирають чинності з 11 червня 2018 року.
Пунктом 1 зазначеної постанови від 14.03.2018 №312 затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії. Пунктом 12 зазначеної постанови визнано такою, що втратила чинність, постанову Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року N 28 "Про затвердження Правил користування електричною енергією".
Відповідно до пункту 2.3.3 Розділу ІІ ПРРЕЕ електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії.
Відповідно до пункту 2.3.4 Розділу ІІ ПРРЕЕ відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
Відповідно до Акту №405212 про передачу на відповідальне збереження приладу обліку та пломб встановлених на ньому від 22.12.2016, споживач прийняв на відповідальне зберігання лічильник та пломби, встановлені на ньому, в тому числі індикатор впливу магнітного поля - наліпку №М9942263, встановлену на корпусі лічильника заводський номер 05010724.
29.11.2018 працівниками ПрАТ Київобленерго у присутності головного інженера Ніжегородова О.Ю. було здійснено перевірку електричного обладнання споживача за адресою Київська обл., Києво-Святошинський р-н, с. Софіївська Борщагівка, вул. Київська, буд. 81/2).
Під час проведення перевірки було виявлено факт порушення ПРРЕЕ, а саме виявлені явні ознаки втручання в параметри розрахункового засобу обліку з метою зміни його показів - вплив на лічильник електричної енергії постійним магнітом. Порушення зафіксовано номерним індикатором впливу магнітного поля № М9942263.
Відповідно до пункту 8.2.5 Розділу VIII ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням:
меж балансової належності;
перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення;
номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення;
фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.
В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення, в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Відповідно до вищенаведених норм, за фактом виявлених порушень під час огляду на місці був оформлений Акт про порушення від 29.11.2018 № К040914, в якому серед іншого зазначені схема електропостачання із вказівкою місця встановлення індикатора; прилад обліку був знятий, укладений у пакет, опломбований пломбою та вилучений працівниками електропостачальника.
Акт підписаний п`ятьма представниками постачальника та представником споживача без зауважень. До акту додані матеріали фотофіксації, сейф-пакет, Акт технічної перевірки. В Акті про порушення від 29.11.2018 було вказано, що засідання комісії з розгляду акту відбудеться 19.12.2018.
Відповідно до пункту 8.2.6 Розділу VIII ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Рішенням комісії по розгляду Акту № К040911 від 29.11.2018, оформленим протоколом від 19.12.2018 № 200, запропоновано вилучений прилад обліку та пломби, що упаковані у сейф-пакет № VA00074754, направити на проведення експертного дослідження, після отримання висновку повторно запросити споживача для проведення засідання комісії. Копію зазначеного протоколу комісії отримано споживачем особисто під розпис.
Відповідно до висновку експерта від 05.02.2019 № 9248 за результатами проведення електротехнічного дослідження, експертом було встановлено, що зміна форми індикатора магнітного поля червоно кольору типу МагнеТ № М9942263, який наклеєний на лицевій стороні прозорої кришки лічильника електричної енергії, свідчить про те, що на лічильник електричної енергії A-1140 RAL-BW-4T, заводський № 05010724 був вплив постійного магнітного поля з індукцією більше 100 мТл.
Також судовим експертом було здійснено вичитку внутрішньої пам`яті лічильника A-1140 RAL-BW-4T, заводський № 05010724. Так, відповідно до висновку експерта від 06.08.2019 № 9341 за результатами проведення електротехнічного дослідження електролічильника типу A-1140 RAL-BW-4T, заводський № 05010724, експертом встановлено, що при лабораторному дослідженні лічильника електричної енергії A-1140 RAL-BW-4T, заводський № 05010724, за допомогою спеціального адаптера та ноутбуку з програмним забезпеченням заводу-виробника, представником заводу виробника було здійснено вичитку журналу подій даного лічильника електричної енергії, в якому зафіксовані такі події: відсутність фаз, загальна кількість - 200, (дати: 05.07.2019 та 09.07.2019 відповідають подачі однофазного живлення), аркуш журналу подій № 30; кількість відкриття клем (клемної кришки) - 11 (останні три дати та часу відкриття клем: 29.11.2018 14:05, 28.07.2017 10:33, 22.12.2016 11:24), аркуш журналу подій № 31; кількість відкриття корпусу - 1 (дата та час відкриття корпусу - 24.06.2010 15:24), аркуш журналу подій № 31; кількість скидань (сбросов) - 200 (дати: 05.07.2019 та 09.07.2019 вимикання даного лічильника в експертній установі), аркуш журналу подій № 32. При цьому в конструкції наданого на дослідження лічильника електричної енергії A-1140 RAL-BW-4T, заводський № 05010724, не передбачені вбудовані засоби індикації впливу постійного (змінного) магнітного поля.
Постачальник - ПрАТ Київобленерго листом від 27.08.2019 № 03/800/6640 повідомило споживача - ТОВ Прайд В про засідання комісії по розгляду Акту про порушення від 29.11.2018 № К040914, призначене на 03.10.2019 о 10:00, який був направлений разом з висновками експерта від 05.02.2019 № 9248 та від 06.08.2019 № 9341 на належну адресу споживача та отриманий останнім 12.09.2019, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення № 0413605824989.
Таким чином, після отримання результатів експертного дослідження на засіданні комісії по розгляду Акту № К040911 від 29.11.2018, оформленим протоколом від 03.10.2019 № 126, вирішено провести розрахунок в порядку п.п. 4 п. 8.4.2. ПРРЕЕ розрахунок п. 8.4.10 формула 4 ПРРЕЕ. При цьому, величину розрахункового добового споживання визначено згідно пропускної здатності мережі за 183 дні за період з 31.05.2018 по 29.11.2018. Копію зазначеного протоколу комісії разом із розрахунком величини вартості та розрахункові документи для оплати недворахованої енергії отримано споживачем особисто під розпис із зазначенням останнім про його незгоду.
06.11.2019 постачальником отримано письмові додаткові пояснення споживача щодо виявленого порушення. За змістом вказаних пояснень споживач звернув увагу постачальника на те, що останній контрольний огляд працівниками ПрАТ Київобленерго був здійснений без зауважень 09.10.2018, про що було складено відповідний Акт №175864 із зазначенням про цілісність електромагнітних та інших пломб. За таких обставин, споживач був не згоден із нарахуванням санкцій за півроку, у зв`язку з тим, що останній контрольний огляд був проведений за місяць до інциденту.
Рішенням комісії по розгляду Акту № К040914 від 29.11.2018, оформленим протоколом від 20.11.2019 № 164, вирішено рішення комісії від 03.10.2019, оформлене протоколом від 03.10.2019 № 126, скасувати та провести перерахунок згідно з п.п. 4 п. 8.4.2. ПРРЕЕ, розрахунок п. 8.4.10, формула 4 ПРРЕЕ; величину розрахункового добового споживання визначено згідно пропускної здатності мережі; період розрахунку 58 днів за період з 03.10.2018 по 29.11.2018. При цьому, порушення, що сталося, кваліфіковано як вчинене з вини споживача відкритим способом.
За наслідками розрахунку споживачу було виставлено повідомлення про оплату за листопад 2019 року від 21.11.2019 по акту порушення ПРРЕЕ № К040914 від 29.11.2018 на суму 197 823,86 грн.
Копія протоколу від 20.11.2019, розрахунку по акту про порушення та рахунок на оплату були скеровані споживачу поштою із супровідним листом від 22.11.2019 №03/400/100/9785, який споживачем був отриманий 28.11.2019, про що свідчить копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 0413605888057.
Суд зазначає, що згідно з пунктом 2.3.4 Розділу II ПРРЕЕ відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
Відповідно до підпункту 26 пункту 10.2 ПКЕЕ, які були чинними на момент встановлення лічильника, споживач електричної енергії зобов`язаний забезпечувати збереження і цілісність встановлених на його території у його приміщенні) розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.
Аналогічна норма наведена і у підпункті 8 пункту 5.5.5 Розділу V ПРРЕЕ, які набули чинності на момент здійснення перевірки та прийняття рішення, а саме: споживач електричної енергії зобов`язаний забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.
Відповідно до пункту 8.2.4 Розділу VIII ПРРЕЕ, в редакції станом на дату прийняття рішення комісії, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Відповідно до підпункту 4 пункту 8.4.2 Розділу VIII ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень, як фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів , пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів).
У разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2., величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб , кВт*год) розраховується за формулою:
Wдоб = P х tдоб х Kв
де: P - потужність (кВт), визначена як: 1) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складення акта про порушення струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умовами, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи); 2) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи); 3) дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, не допуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність);
tдоб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год.). У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача tдоб приймається рівним 8 год.;
Кв - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).
Згідно до підпункту 1 пункту 8.4.8 Розділу VIII ПРРЕЕ, кількість днів , протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 (у частині пошкодження засобів вимірювальної техніки та/або пломб) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави , - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Відтак, здійснивши перевірку правильності застосування позивачем формул ПРРЕЕ та правильності здійснення позивачем розрахунку, суд дійшов висновку, що розрахунок здійснено вірно відповідно до чинного законодавства.
Крім того, в порядку ст.ст. 235, 236, 237 ГК України у споживача було наявне право звернутися до суду з вимогою про скасування застосованої санкції, разом із тим, доказів подання відповідного позову та скасування рішення, оформленого протоколом №164 від 20.11.2019 засідання комісії по розгляду Акту К040914 від 29.11.2018 суду не подано.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до пункту 8.2.7 Розділу VIII ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка. У разі незгоди споживача з фактом крадіжки електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
За таких обставин, повно та ґрунтовно дослідивши матеріали справи, перевіривши на відповідність закону та дійсним обставинам справи розрахунок заборгованості, наданий позивачем, суд задовольняє позов приватного акціонерного товариства ДТЕК Київські регіональні мережі повністю, приймає рішення про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю Прайд В донарахованої вартості електричної енергії, згідно рішення комісії, оформленого протоколом від 20.11.2019 № 164 по розгляду Акту про порушення № К040911 від 29.11.2018, у розмірі 197 823,86 грн.
Також в порядку статті 129 Господарського процесуального кодексу України з відповідача на користь позивача належить до стягнення судовий збір у розмірі 2 967,36 грн.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 73-92, 129, 236, 238, 240, 242 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов приватного акціонерного товариства ДТЕК Київські регіональні мережі задовольнити повністю.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Прайд В (08131, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, с. Софіївська Борщагівка, вул. Київська, буд. 81/2, код ЄДРПОУ 38010722)
на користь Приватного акціонерного товариства ДТЕК Київські регіональні мережі (08132, Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Київська, буд 2-Б, код ЄДРПОУ 23243188)
197 823,86 грн. (сто дев`яносто сім тисяч вісімсот двадцять три гривні вісімдесят шість копійок) донарахованої вартості електричної енергії згідно Акту про порушення № К040914 від 29.11.2018.
2967,36 грн. (дві тисячі дев`ятсот шістдесят сім гривень тридцять шість копійок) судового збору .
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України .
Повний текст рішення підписано 30.09.2020.
Суддя О.В. Конюх
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 14.09.2020 |
Оприлюднено | 01.10.2020 |
Номер документу | 91873473 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Конюх О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні