Рішення
від 22.09.2020 по справі 902/906/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"22" вересня 2020 р. Cправа №902/906/19

Суддя Господарського суду Вінницької області Нешик О.С., при секретарі судового засідання Шаравській Н.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорофіївське", с.Посухівка Уманського району Черкаської області

до Фермерського господарства "Ліщинецьке об`єднане", с.Ліщинці Погребищенського району Вінницької області

про стягнення 382037,79 грн заборгованості згідно договору оренди

представники сторін в судове засідання не з`явилися.

В С Т А Н О В И В :

29.10.2019 на адресу суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорофіївське" про стягнення з Фермерського господарства "Ліщинецьке об`єднане" 382037,79 грн заборгованості, нарахованої з посиланням на неналежне виконання відповідачем умов укладеного між сторонами договору оренди сільськогосподарської техніки №14/11-18 від 11.11.2018 стосовно оплати за користування майном, з яких: 357750,00 грн - основний борг; 15025,5 грн - сума, на яку збільшилась заборгованість внаслідок інфляційних процесів; 9262,29 грн - 3% річних.

Ухвалою суду від 04.11.2019 за вказаним позовом відкрито провадження у справі №902/906/19, вирішено її розгляд здійснити за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.

23.07.2020 судом постановлено ухвалу про закриття підготовчого судового засідання у даній справі та призначення її до розгляду на 22.09.2020.

На визначену судом дату (22.09.2020) представники сторін в судове засідання не з`явилися.

Поряд з тим, суд зазначає, що 22.09.2020 від представників сторін надійшли заяви про проведення судового засідання, призначеного на 22.09.2020, без їх участі. При цьому представник відповідача зазначає, що позовні вимоги не визнає у повному обсязі. Тоді як, представник позивача в клопотанні вказує, що позовні вимоги підтримує та просить суд призначити додаткове судове засідання для вирішення питання стосовно розподілу судових витрат.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази на засадах всебічного, повного і об`єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, судом встановлено наступне.

11.11.2018 між товариством з обмеженою відповідальністю "Дорофіївське" (далі по тексту також - орендодавець, позивач) та фермерським господарством "Ліщинецьке об`єднане" (далі по тексту також - орендар, відповідач) укладено договір оренди сільськогосподарської техніки №14/11-18 (далі по тексту також - Договір).

В порядку та на умовах, визначених цим Договором, орендодавець зобов`язується передати у тимчасове платне користування трактор колісний CASE STX 500 реєстраційний номер НОМЕР_1 ; Борону диско-чизельну БДЧ-7,0; Культиватор WILL RICH DC III (далі по тексту - об`єкт оренди) з екіпажем/ персоналом, а орендар - прийняти, оплатити користування і своєчасно повернути об`єкт оренди у справному стані з урахуванням нормального зносу відповідно до Акту приймання-передачі, що додається до Договору і є його невід`ємною частиною (п.1.1 Договору).

Згідно до п.1.3 Договору вартість переданого в оренду об`єкту оренди становить 1890208,36 грн, без урахування ПДВ.

Об`єкт оренди передається орендарю на підставі підписаного сторонами акту приймання-передачі №1, який є невід`ємною частиною цього Договору (п.2.1 Договору).

Відповідно до п.2.7 Договору орендар передає орендодавцю об`єкт оренди в день закінчення строку оренди, який визначений у п.3.1 цього Договору, або у день дострокового припинення даного Договору. Передача об`єкта оренди орендодавцю оформлюється Актом прийому-передачі №2, який складається в двох примірниках та підписується сторонами (їх уповноваженими представниками). Об`єкт оренди вважається повернутим орендодавцю з моменту підписання сторонами Акту прийому-передачі №2, який є невід`ємною частиною цього Договору.

За користування об`єктом оренди орендар зобов`язується сплачувати орендодавцеві орендну плату, незалежно від наслідків своєї господарської діяльності, у розмірі 357750,00 грн, враховуючи ПДВ (п.5.1 Договору).

Пунктом 5.2. Договору передбачено, що орендна плата сплачується орендарем у безготівковій формі шляхом перерахування грошової суми, зазначеної у пункті 5.1. цього Договору, на поточний рахунок орендодавця. Орендна плата сплачується орендарем протягом 10 банківських днів з моменту підписання акту наданих послуг.

На виконання умов Договору, 14.11.2018 сторонами підписано та скріплено печатками Акт приймання-передачі №1, відповідно до якого орендодавець передав, а орендар прийняв:

- трактор колісний CASE STX 500 реєстраційний номер НОМЕР_1 ;

- борону диско-чизельну БДЧ-7,0;

- культиватор WILL RICH DC III.

При цьому сторони в пункті 2 даного Акту засвідчили, що претензій одна до одної не мають.

В подальшому, 30.11.2018, сторони підписали та скріпили печатками Акт приймання-передачі №2, згідно якого орендар передав, а орендодавець прийняв:

- трактор колісний CASE STX 500 реєстраційний номер НОМЕР_1 ;

- борону диско-чизельну БДЧ-7,0;

- культиватор WILL RICH DC III.

Відповідно до пункту 5 Акта №2: претензій одна до одної сторони не мають.

Окрім того 31.10.2018 сторонами обопільно підписано та скріплено печатками Акт надання послуг №9 про те, що на підставі Договору №14/11-18 від 14.11.20108 виконавцем були виконані наступні роботи (надані такі послуги): послуги оренди, загальна вартість яких склала 357750,00 грн з ПДВ. При цьому замовник претензій по об`єму, якості та строкам виконання робіт (надання послуг) не має.

На підставі вказаного акту та умов Договору позивачем виставлено рахунок на оплату №13 від 30.11.2018 на суму 357750,00 грн.

Поряд з тим, відповідач визначені умовами договору зобов`язання щодо оплати вартості отриманих послуг не виконав, у зв`язку із чим у нього утворилася заборгованість в розмірі 357750,00 грн.

Вказані обставини зумовили звернення позивача з даним позовом до суду.

З огляду на викладене суд зважає на наступні законодавчі положення.

Стаття 11 Цивільного кодексу України вказує, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.

Як зазначено в ст.174 Господарського кодексу України, господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідносини, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Таке ж положення містить і ст. 173 Господарського кодексу України, в якій зазначено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

З моменту укладення сторонами договорів оренди сільськогосподарської техніки між ними виникли зобов`язання, які мають правову природу договору оренди майна а, відтак, правовідносини, які виникли у зв`язку з його виконанням регулюються положеннями глави 58 ЦК України, глави 30 ГК України.

У відповідності до ч.ч. 1, 6 ст.283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно із ч.1 ст.759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму (ч.1 ст.762 ЦК України).

Орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі (ч.ч. 1, 4 ст.286 ГК України).

Відповідно до ч.1 ст.530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно зі ст.526 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України, ч.7 ст.193 Господарського кодексу України)

Відповідно до ст.527 Цивільного кодексу України боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.

Кожна зі сторін у зобов`язанні має право вимагати доказів того, що обов`язок виконується належним боржником або виконання приймається належним кредитором чи уповноваженою на це особою, і несе ризик наслідків непред`явлення такої вимоги.

Згідно ч.1 ст.625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

З урахуванням встановлених обставин суд приходить до висновку про наявність факту порушення відповідачем прав позивача, за захистом яких останній звернувся, оскільки матеріалами справи підтверджено факт користування відповідачем майном та відсутність повної та своєчасної оплати зі сторони останнього за орендоване майно - сільськогосподарську техніку.

При цьому, надаючи оцінку запереченням відповідача, наведеним в клопотанні про призначення судової почеркознавчої експертизи, щодо непідписання Акта наданих послуг №9 від 30.11.2018 зі сторони ФГ "Ліщинецьке об`єднане" слід зазначити наступне.

Так, суд враховує, що договір, акти приймання-передачі та, зокрема, Акт надання послуг №9 від 30.11.2018, які є в матеріалах даної справи, містять відтиск печатки відповідача. При цьому останній не надав доказів на підтвердження втрати, викрадення печатки, або, що печатка іншим незаконним шляхом вибула з володіння ФГ "Ліщинецьке об`єднане".

Таким чином, у суду відсутні підстави вважати, що печатка відповідача використовувалася проти його волі, що спростовує твердження відповідача про непідписання Акту надання послуг №9 від 30.11.2018 з його сторони.

Вказаний висновок суду узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеній в постанові від 20.12.2018 у справі №910/19702/17 .

Додатково суд зауважує, що на виконання вимог ухвали суду від 01.07.2020 Головним управлінням ДПС у Вінницькій області надано інформацію наступного змісту:

"Згідно з податковою інформацією, яка зберігається в базах даних Інформаційних систем Державної податкової служби, Товариством з обмеженою відповідальністю "Дорофіївське" (код ЄДРПОУ 39011659) зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних 11.12.2018 податкову накладну від 30.11.2018 №2, реєстраційний номер 9275086025. Загальна сума коштів, що підлягає сплаті - 357750 грн., сума ПДВ - 59625 грн. Обсяг операцій за ставкою 20% - 298125 грн. Номенклатура товарів/послуг - Послуги оренди.

Фермерським господарством "Ліщинецьке об`єднане" в рядку 13 Таблиці 2. "Операції з придбання з податком на додану вартість, які підлягають оподаткуванню за основною ставкою та ставкою 7 %" Розділу II "Податковий кредит" Додатку 5 "Розшифровки податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)" до Податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2018 року задекларовано операцію з придбання у постачальника (індивідуальний податковий номер) 390116523239. Період складання податкової накладної - 11.2018, обсяг постачання (без податку на додану вартість) - 298125,00 грн., сума податку на додану вартість за основною ставкою - 59625,00 грн .

Загальний підсумок суми податку на додану вартість (з урахуванням 59625,00 грн.) Таблиці 2 Додатку 5 задекларовано в сумі 340892 грн., що відповідає рядку 10.1 Розділу II "Податковий кредит" Податкової декларації з податку на додану вартість Фермерського господарства "Ліщинецьке об`єднане" за листопад 2018 року, до якого включаються обсяги придбання (виготовлення, будівництва, спорудження, створення) з податком на додану вартість товарів/послуг, необоротних активів на митній території України".

На підтвердження викладеної інформації Головним управлінням ДПС у Вінницькій області надано витяг з Єдиного реєстру податкових накладних.

Таким чином, оцінюючи податкові накладні у сукупності з іншими доказами у справі судом береться до увагу положення Податкового кодексу України та фактичні дії як орендодавця, так і орендаря, щодо відображення ними в податковому та бухгалтерському обліку виконання обумовлених послуг.

Відповідно до пункту 201.7 Податкового кодексу України (в редакції чинній на момент господарських відносин сторін), податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Пунктом 201.10 названого Кодексу визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

З викладеного слідує, що відображення відповідачем після отримання послуг в податковій звітності суми податку, останній своїми діями підтвердив виконання позивачем зобов`язань згідно Акту наданих послуг №9 від 30.11.2018.

Окрім того, суд зауважує, що в матеріалах справи наявні нотаріально засвідчені заяви свідків ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які перебували станом на листопад 2018 на посаді трактористів в ТОВ "Дорофіївське". Вони повідомляють наступні обставини:

"В листопаді 2018 року трактором колісним CASESTX 500, який належить ТОВ "Дорофіівське", ними виконувалися на полях ФГ "Ліщинецьке об`єднане" (с.Ліщинці Погребищенського району Вінницької області) глибоке рихлення ґрунту. Зауважень і претензій до обсягу і якості щодо обробітку землі зі сторони ФГ "Ліщинецьке об`єднане" за час їхньої роботи не надходило."

На підставі встановлених в сукупності обставин справи суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 357750,00 грн заборгованості по орендній платі підлягають задоволенню.

Судом також розглянуто вимоги позивача про стягнення на його користь з відповідача 15025,5 грн - інфляційних втрат та 9262,29 грн - 3% річних, з огляду на що суд зазначає наступне.

Згідно ч.1 ст.612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Порушенням зобов`язання, згідно ст.610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до приписів статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно з ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як зазначалось раніше, згідно пункту 5.2 Договору орендна плата сплачується орендарем протягом 10 банківських днів з моменту підписання акту наданих послуг.

Таким чином, відповідач був зобов`язаний оплати вартість отриманих послуг по 14.12.2018, однак як встановлено судом, останнім не було виконано вказаний обов`язок.

З огляду на викладене, оскільки судом встановлено, що відповідачем допущено прострочення виконання зобов`язань визначених умовами Договору в частині сплати вартості отриманих послуг, вимоги позивача щодо стягнення 3 % річних, інфляційних втрат є правомірними та обґрунтованими.

Здійснивши перевірку правильності розрахунку компенсаційних нарахувань судом встановлено, що їх розмір не перевищує розмір визначений судом.

З огляду на викладене позовні вимоги в частині стягнення 15025,50 грн інфляційних втрат та 9262,29 грн 3% річних підлягає задоволенню.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст.ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідач під час розгляду справи не надав суду належних та допустимих доказів, які б спростовували заявлені позовні вимоги та свідчили про відсутність у нього обов`язку сплатити заявлені до стягнення нарахування.

З огляду на вищевикладене, оцінивши подані докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог повністю.

За правилами ст.129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору підлягають стягненню з відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Вирішуючи питання щодо розподілу витрат на правову допомогу, суд враховує, що 22.09.2020 від представника позивача надійшла заява про призначення судового засідання для вирішення вказаного питання.

Так, приписами ч.1 ст.221 ГПК України визначено: "Якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог."

Таким чином, з метою вирішення питання стосовно розподілу витрат на правову допомогу слід призначити судове засідання.

На підставі викладеного та керуючись ч. 1 ст. 221 ст. ст. 7, 8, 13, 14, 18, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 326, 327, 333 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з фермерського господарства "Ліщинецьке об`єднане" (вул.Колгоспна, буд.2, с.Ліщинці, Погребищенський район, Вінницька обл., 22216, код юридичної особи 34142930) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Дорофіївське" (вул.Будьонного, буд.18, с.Посухівка, Уманський район, Черкаська обл., 20373, код юридичної особи 39011659) 357750,00 грн - заборгованості; 15025,50 грн - 3% річних; 9262,29 грн - інфляційних втрат; 5730,57 грн - відшкодування судового збору.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

4. Призначити судове засідання для вирішення питання стосовно розподілу витрат позивача на правову допомогу, яке відбудеться 22 жовтня 2020 року на 11 год. 30 хв. в приміщенні Господарського суду Вінницької області (вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, 3-й поверх), про що повідомити сторони в тому числі шляхом направлення їм телефонограм.

5. Примірник повного судового рішення надіслати учасникам справи рекомендованими листами з повідомленнями про вручення поштових відправлень.

6. Додатково дане рішення направити на наступні електронні адреси: ІНФОРМАЦІЯ_1 (представника позивача) та ІНФОРМАЦІЯ_2 (представника відповідача).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. 1,2 ст. 241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст. ст. 256, 257 ГПК України). Відповідно до п. 17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Повне рішення складено 02 жовтня 2020 р.

Суддя Нешик О.С.

віддрук. прим.:

1 - до справи;

2 - позивачу (вул.Будьонного, буд.18, с.Посухівка, Уманський район, Черкаська обл., 20373);

3 - відповідачу (вул.Колгоспна, буд.2, с.Ліщинці, Погребищенський район, Вінницька обл., 22216)

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення22.09.2020
Оприлюднено02.10.2020
Номер документу91937723
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —902/906/19

Ухвала від 11.02.2021

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Нешик О.С.

Ухвала від 15.01.2021

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Нешик О.С.

Ухвала від 08.12.2020

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Дужич С.П.

Ухвала від 23.11.2020

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Нешик О.С.

Ухвала від 09.11.2020

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Дужич С.П.

Рішення від 22.10.2020

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Нешик О.С.

Судовий наказ від 27.10.2020

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Нешик О.С.

Рішення від 22.09.2020

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Нешик О.С.

Постанова від 29.07.2020

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Петухов М.Г.

Ухвала від 23.07.2020

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Нешик О.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні