Справа № 2-1025/2008
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 березня 2008 р. Ленінський районний суд м.Запоріжжя
у складі: головуючого - судді Лихосенко М.О.,
при секретарі – Соловей М.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Запоріжжя цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3 громади в особі Запорізької міської ради, третя особа 2-а Запорізька державна нотаріальна контора про визначення часток в праві спільної сумісної власності та визнання права власності на 1/3 частину квартири в порядку спадкування за законом,
в с т а н о в и в:
Позивачі ОСОБА_1 і ОСОБА_2 звернулись в суд з позовом до ОСОБА_3 громади в особі Запорізької міської ради про визначення ідеальних часток у спільній квартирі та визнання права власності на 1/3 частину квартири в порядку спадкування.
В заяві позивачі вказали, що 15.03.1996 р. р. вони та ОСОБА_4, як члени однієї родини спільно приватизували АДРЕСА_1, про що їм було видано свідоцтво про право спільної сумісної власності на зазначену квартиру №961/257-1506БП адміністрацією ЗАТ “Запоріжтрансформатор”.
На підставі цього свідоцтва за ними зареєстровано право спільної сумісної власності на зазначену квартиру.
18.08.2001 р. померла мати ОСОБА_1 – ОСОБА_4 Після її смерті відкрилася спадщина на належну їй частину в зазначеній квартирі, а також внески в Ощадному банку України.
Позивачка ОСОБА_1 є спадкоємцем по закону І черги після смерті матері. Інші спадкоємці відсутні.
Після смерті матері вона фактично прийняла спадщину, оскільки була зареєстрована і постійно проживала разом з матір'ю в зазначеній квартирі, вступила у володіння спадкоємним майном.
Разом з тим, оформити свої спадкоємні права вона не може, оскільки в праві власності на квартиру при приватизації не була визначена частка кожного співвласника.
Всі власники квартири вважали, що вона їм належала в рівних частинах по 1/3 частки.
Просить визначити ідеальні частки співвласників квартири АДРЕСА_2, визнавши, що кожному з них належить по 1/3 її частини, а також визнати за нею право власності на 1/3 частину зазначеної квартири в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_4
Позивач ОСОБА_2 позов підтримує, просить визначити ідеальні частки кожного із співвласників у вищезазначеній квартирі по 1/3 за кожним та визнати за дружиною право власності на 1/3 частину квартири в порядку спадкування після смерті її матері.
Представник відповідача ОСОБА_3 громади в особі Запорізької міської ради в судове засідання не з'явився, про час та день слухання справи був повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про вручення судової повістки, у зв’язку з чим судом проведено заочний розгляд справи зі згоди позивачів.
Представник третьої особи 2-ї Запорізької державної нотаріальної контори в судове засідання не з’явився, про час та день слухання справи був повідомлений належним чином, надіслав суду заяву про розгляд справи за його відсутністю.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення позивачів, оцінивши всі представлені докази в сукупності, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачі ОСОБА_1 і ОСОБА_2 разом з ОСОБА_4, матір'ю позивачки, були зареєстровані та проживали в ІНФОРМАЦІЯ_1.
У відповідності зі ст.112 ЦК України в старій редакції, майно може належати декільком громадянам на праві спільної сумісної власності.
15.03.1996 р. позивачі та ОСОБА_4, як члени однієї родини спільно приватизували АДРЕСА_1, про що їм було видано свідоцтво про право спільної сумісної власності на зазначену квартиру №961/257-1506БП адміністрацією ЗАТ “Запоріжтрансформатор”.
Право власності на зазначену квартиру за всіма членами родини було зареєстровано в ЗБТІ, що підтверджується технічним паспортом.
З пояснень сторін видно, що вони вважали квартиру приватизованою в рівних частках по 1/3 частині.
18.08.2001 р. мати позивачки ОСОБА_1 – ОСОБА_4 померла, що підтверджено копією свідоцтва про смерть.
Після її смерті відкрилася спадщина на належну їй 1/3 частину в зазначеній квартирі, а також внески в Ощадному банку України, на які 11.03.2003 р. 2-ю Запорізькою державною нотаріальною конторою ОСОБА_1 було видано свідоцтво про право на спадщину.
Позивачка ОСОБА_1 є спадкоємцем по закону І черги після смерті матері ОСОБА_4
У відповідності зі ст.549 ЦК України в редакції 1963 р., позивачка ОСОБА_1 після смерті матері ОСОБА_4 фактично прийняла спадщину, оскільки була зареєстрована і постійно проживала разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини в зазначеній квартирі, що підтверджено довідкою ЖЕД №48 м.Запоріжжя, вступила у володіння спадкоємним майном.
Крім того, на частину спадщини їй 2-ю Запорізькою державної нотаріальною конторою видано свідоцтво про право на спадщину, таким чином вона вважається такою, що прийняла спадщину після смерті матері.
Разом з тим, оформити свої спадкоємні права на частину квартиру вона не може, оскільки в праві власності на квартиру при приватизації не була визначена частка кожного співвласника.
У відповідності зі ст.372 ЦК України вважається, що частки власників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними.
Для визнання права власності на частину квартири в порядку спадкування необхідно встановити розмір часток співвласників.
Сторони не заперечують проти визначення ідеальних часток у спільному майні та щоб за кожним із співвласників квартири було визнано право власності на 1/3 частину, після чого буде можливо визначити право на спадщину після померлої ОСОБА_4
Для оформлення спадщини ОСОБА_1 позивачам слід визначити розмір часток співвласників зазначеної квартири по 1/3 частини за кожним.
Оскільки позивачка ОСОБА_1 фактично прийняла спадщину після смерті матері, то за нею слід визнати право власності на 1/3 частину зазначеної квартири в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_4, яка померла 18.08.2001 р.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.10, 60, 212, 213, 224 ЦПК України, ст.ст.372, 1268 ЦК України, ст.549 ЦК України в редакції 1963 р., суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визначити ідеальні частки між співвласниками АДРЕСА_1, визнавши, що кожному з них ОСОБА_1, ОСОБА_2 належить, а померлій 18.08.2001 р. ОСОБА_5 належало – по 1/3 її частини.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/3 частину АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_5, померлої 18.08.2001 р.
Рішення довести до відома ЗМБТІ для реєстрації права власності на 1/3 частину квартиру АДРЕСА_2 за ОСОБА_1 та на 1/3 частину за ОСОБА_2.
Рішення може бути оскаржене в апеляційний суд Запорізької області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Відповідно до ст.228 ЦПК України заява про перегляд заочного рішення може бути подана відповідачем протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Суддя: /підпис/
Рішення набрало законної сили 08.04.2008 р.
Оригінал рішення знаходиться в матеріалах цивільної справи №2-1025/2008 в Ленінському районному суді м.Запоріжжя.
З оригіналом згідно.
Суддя: М.О. Лихосенко
Секретар: М.О. Соловей
Суд | Ленінський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 27.03.2008 |
Оприлюднено | 28.04.2010 |
Номер документу | 9196615 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ленінський районний суд м. Запоріжжя
Лихосенко М.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні