Ухвала
від 30.09.2020 по справі 308/6649/20
ЗАКАРПАТСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 308/6649/20

Закарпатський апеляційний суд

У Х В А Л А

30.09.2020 м. Ужгород

Закарпатський апеляційний суд у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

за участю секретаря судових засідань ОСОБА_4 ,

та учасників судового розгляду : підозрюваного ОСОБА_5 та його

захисника адвоката ОСОБА_6 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву судді ОСОБА_1 про самовідвід у судовому провадженні № 11-сс/4806/446/20, за апеляційною скаргою, яку подав захисник підозрюваного ОСОБА_5 - адвокат ОСОБА_6 , на ухвалу слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 16 липня 2020 року, якою задоволено клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_7 та продовжено ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю та мешканцю АДРЕСА_1 , директору та засновнику ТзОВ «Будівельна компанія Капітальна», громадянину України, депутату Копиновецької сільської ради, підозрюваному в учиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, строк тримання під вартою до 06 серпня 2020 року,

ВСТАНОВИВ:

під час апеляційного розгляду справи суддя ОСОБА_1 , який відповідно до протоколу автоматичного розподілу судової справи між суддями визначений головуючим суддею у даному провадженні, заявив самовідвід, який мотивував тим, що підозрюваний ОСОБА_5 подав на нього до Вищої ради правосуддя скаргу, в якій, окрім іншого, вказував на те, що вважає суддю ОСОБА_1 упередженим та необ`єктивним у даному провадженні. Вищенаведене, на переконання судді ОСОБА_1 , свідчить про явну недовіру до нього як до судді в даному провадженні. Разом із тим, вищевказаний факт може викликати в сторін кримінального провадження підстави для суджень про те, що суддя перебуває під тиском, а тому, з метою уникнення будь-яких сумнівів у сторін кримінального провадження в об`єктивності та неупередженості судді при розгляді даного провадження, суддя ОСОБА_1 просив задовольнити подану ним заяву про самовідвід.

Заслухавши пояснення судді ОСОБА_1 із приводу заявленого самовідводу, думку підозрюваного ОСОБА_5 та адвоката ОСОБА_6 , які не заперечували щодо задоволення заяви про самовідвід, колегія суддів вважає, що заява судді ОСОБА_1 про самовідвід підлягає задоволенню.

Заява про самовідвід розглядається за відсутності прокуророра, неявка якого, відповідно до ч. 4 ст. 405 КПК України, не перешкоджає її розгляду. При цьому, враховується те, що прокурор належним чином повідомлений про час та місце судового засідання, будь-яких заяв про відкладення судового засідання та даних про поважність причин його неявки не подавав.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі - Конвенція), кожна людина має право при визначенні її громадянських прав і обов`язків або будь-якого обвинувачення проти неї на справедливий і відкритий розгляд його справи належним і безстороннім судом, встановленим законом.

Зазначена міжнародна-правова норма, у тому числі й ст. 53 Конвенції, гарантує кожній людині справедливий розгляд її справи незалежним і безстороннім судом.

17.07.1997 Україна ратифікувала зазначену Конвенцію і Протоколи 1, 2, 4, 7, 11 відповідним Законом № 474/97-ВР, визнавши її дію в національній правовій системі, а також обов`язковість рішень Європейського Суду з прав людини, які стосуються тлумачення та застосування норм Конвенції.

Відповідно до положень ст. ст. 8, 9 Конституції України та ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України» від 29.06.2004 № 1906-ІУ в Україні визнається і діє принцип верховенства права; чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких дана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України, якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.

Щодобезсторонностісуду, Європейський суд з прав людини висуває дві вимоги: по-перше, бути суб`єктивно вільним від упередженості чи зацікавленості у результаті розгляду справи, по-друге, бути об`єктивно безстороннім тобто суд повинен гарантувати виключення будь-якого обґрунтованого сумніву стосовно його безсторонності.

Положення Конвенції щодо права особи на справедливий суд знайшли відображення у ст. 21 КПК України, згідно з якою кожному гарантується право на справедливий розгляд та вирішення справи в розумні строки незалежним і неупередженим судом, створеним на підставі закону.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 75 КПК України слідчий, суддя або присяжний не може брати участь у кримінальному провадженні за наявності інших підстав, які викликають сумнів уйого неупередженості.

Європейський суд з прав людини зазначає у рішеннях «Делкурт проти Бельгії», «Пєрсак проти Бельгії» і «Де Куббер проти Бельгії», що будь-який суддя, стосовно неупередженості якого є обґрунтований сумнів, повинен заявити самовідвід.

Пункт 5 постанови Пленуму Верховного суду України №8 від 13.06.2007 «Про незалежність судової влади» передбачає, що відповідно до закону суддя не може брати участь у розгляді справи і підлягає відводу (самовідводу), якщо є інші обставини, які викликають сумніви в об`єктивності та неупередженості судді.

З урахуваннямвищенаведеного,а такожположень Кодексусуддівської етики,які містятьобмеження,пов`язані здотриманням етичнихнорм уповедінці суддіпід часздійснення правосуддя,п.2.5Бангалорських принципівповедінки суддіввід 19.05.2006,яким визначено,що суддяповинен взятисамовідвід відучасті вбудь-якомупроцесі,коли длянього неможливевинесення неупередженогорішення усправі абоколи сторонньомуспостерігачеві можевидатись,що суддяне здатенвинести неупередженерішення;ч.1ст.6Європейської Конвенціїпро захистправ людиниі основоположнихсвобод,яка підлягаєзастосуванню відповіднодо ст.9Конституції України,ст.17Закону України«Про виконаннярішень тазастосування практикиЄвропейського судуз правлюдини»,якою закріпленопринцип,за якимкожен маєправо насправедливий іпублічний розглядйого справиупродовж розумногостроку незалежнимі безстороннімсудом,встановленим законом, ч. 1 ст. 21 КПК України, - колегія суддів приходить до висновку про те, що хоча наведені у поданій до ВРП скарзі на суддю ОСОБА_1 твердження підозрюваного ОСОБА_5 у даному провадженні й не свідчать про необ`єктивність та упередженість, однак такі свідчать про явну недовіру судді ОСОБА_1 , а тому, з метою уникнення в сторін кримінального провадження будь-яких сумнівів щодо неупередженості та об`єктивності судді під час розгляду даного провадження, заява про самовідвід підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 76, 81, 82, 407, 422 КПК України, апеляційний суд,

П О С Т А Н О В И В :

заяву судді ОСОБА_1 про самовідвід задовольнити.

Матеріали судового провадження № 11-сс/4806/446/20 за апеляційною скаргою, яку подав захисник підозрюваного ОСОБА_5 - адвокат ОСОБА_6 , на ухвалу слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 16 липня 2020 року, якою щодо підозрюваного за ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст.366 КК України ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на строк до 06 серпня 2020 року, - передати на автоматизований розподіл для заміни судді ОСОБА_1 (головуючого) іншим суддею.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Судді:

СудЗакарпатський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення30.09.2020
Оприлюднено10.02.2023
Номер документу91968309
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строків тримання під вартою

Судовий реєстр по справі —308/6649/20

Ухвала від 01.12.2020

Кримінальне

Закарпатський апеляційний суд

Феєр І. С.

Ухвала від 30.09.2020

Кримінальне

Закарпатський апеляційний суд

Стан І. В.

Ухвала від 16.07.2020

Кримінальне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Зарева Н. І.

Ухвала від 16.07.2020

Кримінальне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Зарева Н. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні