ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа № 580/4274/20 Суддя (судді) першої інстанції: В.О. Гаврилюк
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2020 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ганечко О.М.,
суддів Кузьменка В.В.,
Шурка О.І.,
за участі секретаря судового засідання Волошка О.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Шполянської міської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2020 р. у справі за адміністративним позовом Політичної партії ОШУКАНІ УКРАЇНЦІ в інтересах Черкаської регіональної організації політичної партії ОШУКАНІ УКРАЇНЦІ до Шполянської міської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Політична партія Ошукані українці звернулась до суду в інтересах Черкаської регіональної організації політичної партії Ошукані Українці з позовом до Шполянської міської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області, в якому просила:
- визнати протиправною та скасувати постанову Шполянської міської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області № 31 від 27.09.2020;
- зобов`язати Шполянську міську територіальну виборчу комісію Звенигородського району Черкаської області прийняти рішення, яким зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом на посаду Шполянського міського голови Звенигородського району Черкаської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутого Черкаською регіональною організацією політичної партії Ошукані Українці , згідно рішення конференції Черкаської регіональної організації політичної партії Ошукані Українці від 21.09.2020.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у територіальної виборчої комісії не було законних підстав для відмови в реєстрації кандидата на посаду голови Шполянської міської ради, висунутого Черкаською регіональною організацією політичної партії Ошукані українці , оскільки регіональна організація є структурним підрозділом політичної партії Ошукані українці , а тому, остання має право вносити грошову заставу за висування кандидата на посаду Шполянського міського голови Звенигородського району Черкаської області. Також, звернуто увагу на те, що відповідач був завчасно повідомлений про конференцію організації та відповідачеві було надано право бути присутнім на конференції. Крім того, наголошено на тому, що ОСОБА_1 особисто заповнено заяву, автобіографію та вказано відповідні відомості, вказано, що ОСОБА_1 не є членом партії, тому, його дії як і інших присутніх, крім делегатів не враховуються відповідно до вимог статуту партії, а тому, твердження відповідача, що позивачем порушено вимоги висування кандидатів на посаду міського голови не відповідають дійсності.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2020 р. адміністративний позов задоволено повністю.
Визнано протиправною та скасовано постанову Шполянської міської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області № 31 від 27.09.2020 Про відмову в реєстрації кандидата на посаду міського голови Шполянської міської ради об`єднаної територіальної громади висунутого Черкаською регіональною організацією політичної партії Ошукані українці .
Зобов`язано Шполянську міську територіальну виборчу комісію Звенигородського району Черкаської області прийняти рішення про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Шполянського міського голови Звенигородського району Черкаської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутого Черкаською регіональною організацією політичної партії Ошукані Українці , згідно рішення конференції Черкаської регіональної організації політичної партії Ошукані Українці від 21.09.2020.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, Шполянська міська територіальна виборча комісія Звенигородського району Черкаської області подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору.
05.10.2020 до суду від представника позивача надійшов відзив на позовну заяву, у якому сторона позивача не погоджується з доводами апеляційної скарги, вважає їх необгрунтованими, а рішення суду першої інстанції - законним та таким, що ухвалене із правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.
У судовому засіданні представник апелянта вимоги апеляційної скарги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник позивача у судовому засіданні заперечував проти задоволення вимог апеляційної скарги, просив залишити оскаржуване рішення без змін.
Заслухавши суддю доповідача, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, політична партія Ошукані українці є однією із партій, якою було прийнято рішення про участь її місцевих організацій у місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.
Згідно інформації, яка міститься у листі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 02.10.2020 № 34603/5.6-20, Черкаська регіональна організація політичної партії Ошукані Українці зареєстрована 24 травня 2016 року без статусу юридичної особи, голова організації - Терещенко Богдан Дмитрович .
Відповідно до опису № 31, о 08 год. 33 хв. 23 вересня 2020 року, уповноважений представник організації партії подав до Шполянської міської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області заяву та документи, що передбачені ст. 224 Виборчого кодексу України, для реєстрації кандидата на посаду голови Шполянської міської ради, висунутого Черкаською регіональною організацією політичної партії Ошукані українці .
Постановою Шполянської міської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області № 31 від 27.09.2020, прийнятою о 17 год. 00 хв., у зв`язку з невідповідністю документа про внесення організацією партії грошової застави, поданого Черкаською регіональною організацією політичної партії Ошукані українці , що має відповідати вимогам ст. 225 Виборчого кодексу України, та порушенням порядку висування кандидата на посаду міського голови до Шполянської міської ради ОТГ, відмовлено в реєстрації кандидата на посаду міського голови, висунутого Черкаською регіональною організацією політичної партії Ошукані українці .
Не погоджуючись з постановою Шполянської міської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області № 31 від 27.09.2020, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги виходив з наступного:
- оскільки Черкаська регіональна організація політичної партії Ошукані Українці не має статусу юридичної особи, тобто, не має адміністративної процесуальної дієздатності, а такий статус має політична партія Ошукані українці , саме остання має бути належним позивачем у даній справі;
- з урахуванням того, що політична партія Ошукані українці є організацією вищого рівня по відношенню до Черкаської регіональної організації політичної партії Ошукані українці , відповідно, має право сплатити грошову заставу за останню. При цьому, структурні утворення партії можуть бути зареєстровані як юридичні особи, так і без статусу юридичної особи;
- суд першої інстанції відхилив посилання відповідача на те, що під час перегляду відеозапису конференції, на якій відбувалося висування кандидата на посаду Шполянського міського голови, комісія з`ясувала обставини порушення порядку висування такого кандидата, з урахуванням того, що представник виборчої комісії на конференції був відсутній, а проведення конференції відбулося у передбаченому статутом політичної партії порядку;
- під час розгляду спору судом першої інстанції встановлено, а відповідачем визнано, що інші документи, необхідні для реєстрації ОСОБА_1 на посаду міського голови Шполянської міської ради, висунутого Черкаською регіональною організацією політичної партії Ошукані українці на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року відповідають вимогам Виборчого кодексу, тому, відповідно до частини 4 статті 245 кодексу адміністративного судочинства України, судом вирішено зобов`язати відповідача прийняти рішення про реєстрацію ОСОБА_1 на посаду Шполянського міського голови Звенигородського району Черкаської області.
Апеляційна скарга містить наступні доводи:
- організація партії, яка висунула кандидатів на відповідних виборах, дійсно входить до складу суб`єктів виборчого процесу, при цьому, політична партія в даних правовідносинах, не може бути по відношенню до регіональної організації політичної партії організацією вищого рівня та діяти у її інтересах, оскільки остання реалізує свої повноваження під час виборчого процесу, як окремий суб`єкт;
- при цьому, встановлення грошової (виборчої) застави, закріплення правових засад її справляння, не порушує конституційного принципу рівності громадян перед законом та рівності їх конституційних прав і свобод, а також принципу рівності політичних партій перед законом. Натомість, відхилення від вказаних правил та надання переваги одному суб`єкту виборчого процесу серед іншого, буде свідчити про порушення принципу рівності, передбаченого ст. 12 Виборчою кодексу України.
Так, у відповідності до положень ч. 1 ст. 308 КАС України, справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги .
Зважаючи на зазначене, колегія суддів вважає за необхідне вказати таке.
Приписами ст. 36 Конституції України, закріплено право громадян України на свободу об`єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров`я населення або захисту прав і свобод інших людей..
Виборчий кодекс України, відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.
Підготовка та проведення виборів регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України "Про Центральну виборчу комісію", "Про Державний реєстр виборців", іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства та актами Центральної виборчої комісії. (ст. 2 Виборчого кодексу України)
Згідно з нормами ч. 1 ст. 273 КАС України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб`єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб`єкти ініціювання референдуму.
Оскільки Черкаська регіональна організація політичної партії Ошукані Українці не має статусу юридичної особи, тобто, остання не має адміністративної процесуальної дієздатності, саме політична партія Ошукані українці є належним позивачем у даній справі.
Приписами ст. 11 Виборчого кодексу України, передбачено, що громадяни України, які є виборцями, мають право висування кандидатів на виборах, яке реалізується ними через політичні партії та їхні місцеві організації або шляхом самовисування у порядку, встановленому цим Кодексом.
При цьому, згідно з п. 3 ч. 1 ст. 22 Виборчого кодексу України, суб`єктом виборчого процесу відповідних виборів є партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах.
Право висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови реалізується виборцями через організації партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Кодексом. (ч. 2 ст. 216 Виборчого кодексу України)
Відповідно до положень ч. ч. 1, 2 ст. 217 Виборчого кодексу України, висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови місцевою організацією партії відбувається на підставі цього Кодексу, статуту політичної партії за рішенням вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних чергових, позачергових, перших, повторних, проміжних виборах, прийнятого після прийняття рішення про призначення відповідних виборів. Організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина.
Так, згідно з нормами п. 4 ч. 1 ст. 224 Виборчого кодексу України, відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого організацією партії, за умови отримання нею документа про внесення грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу , за якою, організація партії, яка висунула кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови (міста з кількістю виборців до 75 тисяч) або організація відповідної партії вищого рівня, а також особа, висунута шляхом самовисування на посаду сільського, селищного, міського голови (міста з кількістю виборців до 75 тисяч), у єдиному одномандатному виборчому окрузі, після початку виборчого процесу та до подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови вносить одним платежем у безготівковій формі на спеціальний рахунок виборчої комісії грошову заставу в розмірі мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленому на день початку виборчого процесу.
Згідно ч. 6 ст. 14 Закону України Про політичні партії в Україні , політична партія, а також місцева організація політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, зобов`язані відкрити рахунки в установах банків України, на які перераховуватимуться всі кошти у безготівковій формі. (п. 10.9 Статуту) (а.с. 23)
Тож, грошова застава вноситься місцевою організацією партії, яка висунула кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови (міста з кількістю виборців до 75 тисяч) або організацією відповідної партії вищого рівня.
Під час розгляду даного спору в суді першої інстанції було досліджено, що Черкаська регіональна організація політичної партії Ошукані українці при поданні документів на реєстрацію, на підтвердження сплати грошової застави у сумі 5000 грн. подала платіжне доручення № 4 від 21.09.2020, у якому платником грошової застави вказано - політична партія Ошукані українці .
Колегія суддів звертає увагу на норми п. 5.2 Статуту політичної партії Ошукані українці , (протокол № 29-02 від 29 лютого 2020 року), згідно з якими, до організаційної структури партії входять, зокрема регіональні (Кримська республіканська, обласні, Київська та Севастопольська міські) парторганізації партії.
Згідно з п. 5.3 Статуту політичної партії Ошукані українці , для кожної парторганізації керівними органами вищого рівня є керівні органи парторганізації вищого рівня; керівні органи партії.
Враховуючи те, що місцевий осередок партії не має цивільної правоздатності та не має банківського рахунку в статусі осередок партії без статусу юридичної особи , відтак, єдиним суб`єктом сплати заставу від місцевого осередку є безпосередньо сама партія.
З урахуванням наведеного, політична партія Ошукані українці , є організацією вищого рівня по відношенню до Черкаської регіональної організації політичної партії Ошукані українці , яка згідно норм ч. 2 ст. 225 Виборчого кодексу України, і має сплатити грошову заставу за регіональну організацію, оскільки остання не має статусу юридичної особи (не має свого власного банківського рахунку та коду ЄДРПОУ). При цьому, реєстрація відповідних структурних утворень, як юридичних осіб, є правом, а не обов`язком політичної партії, та такі можуть створюватись і без статусу юридичної особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України, передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Колегія суддів, за наслідком розгляду апеляційної скарги, погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що оскаржувана постанова № 31 від 27.09.2020 в частині відмови в реєстрації кандидата на посаду міського голови Шполянської міської ради, висунутого Черкаською регіональною організацією політичної партії Ошукані українці у зв`язку з порушенням вимог ч. 2 ст. 225 Виборчого кодексу України, є протиправною.
У іншій частині оскаржуване рішення суду першої інстанції не переглядалось, з урахуванням доводів апеляційної скарги.
Таким чином, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для скасування/зміни оскаржуваного рішення.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
У відповідності до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та прийнято судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги в оскаржуваній частині не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду, з огляду на що, рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 243, 272, 273, 315, 316 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Шполянської міської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області - залишити без задоволення .
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2020 р. - залишити без змін .
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя О.М. Ганечко
Судді В.В. Кузьменко
О.І. Шурко
Суд | Шостий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 05.10.2020 |
Оприлюднено | 07.10.2020 |
Номер документу | 92019772 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Ганечко Олена Миколаївна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Ганечко Олена Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні