Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" жовтня 2020 р. м. Житомир Справа № 906/702/20
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Соловей Л.А.
при секретарі судового засідання: Пеньківській О.В.,
за участю представників сторін:
від стягувача: не з`явився;
від боржника: не з`явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Ніпон Агросервіс" про прийняття додаткового рішення та відшкодування витрат на правову допомогу у справі №906/702/20
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ніпон Агросервіс" (м.Київ)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "БСК АГРО" (м.Коростень)
про стягнення 361996,90грн,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Житомирської області від 21.09.20 позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Ніпон Агросервіс" задоволено частково: стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "БСК АГРО" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ніпон Агросервіс" 46154,21грн пені; 5467,46грн інфляційних; 7780,67грн 3% річних; 5199,55грн судового збору. Закрито провадження у справі в частині стягнення з відповідача 287234,21грн основного боргу на підставі п.2 ч.1 ст.231 ГПК України за відсутністю предмета спору. В позові відмовлено в частині стягнення з відповідача 23349,58грн пені.
28.09.20 від позивача до суду надійшла заява про прийняття додаткового рішення у справі та відшкодування витрат, пов`язаних з правничою допомогою адвоката у розмірі 15000,00грн.
До заяви додано договір №5 про надання правової допомоги від 31.05.18, акт №13 здачі-прийняття правової допомоги (послуги) від 21.09.20, платіжне доручення №1321 від 09.06.20 на суму 15000,00грн.
Ухвалою від 29.09.20 Господарський суд Житомирської області заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Ніпон Агросервіс" про відшкодування витрат на правову допомогу прийнято до розгляду; розгляд заяви призначено на 06.10.20.
Сторони повноважних представників в судове засідання не направили, згідно ухвали суду явка представників сторін не визнавалась обов`язковою.
Суд враховує, що відповідно до ч.4 ст.244 ГПК України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Розглянувши заяву про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 15000,00грн, суд дійшов наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів справи, одночасно з позовною заявою позивачем подано попередній розрахунок судових витрат, який складається з судового збору та витрат на професійну правничу допомогу.
Приписами ч.8 ст.129 ГПК України передбачено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Судом встановлено, що представником позивача заяву про ухвалення додаткового рішення подано з дотриманням строків, визначених нормами ГПК України.
Відповідно до ст.244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо, зокрема, судом не вирішено питання про судові витрати. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
Відповідно до ч.8 ст.129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою (ч.1 ст.16 ГПК України).
Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (ч.2 ст.16 ГПК України).
Згідно ч.3 ст.123 ГПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Пунктом 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що адвокат - це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом.
Так, у матеріалах справи міститься копія свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю серії КВ №6155 від 09.08.18, виданого Кіндрасю Ярославу Івановичу та довіреність від 27.07.20.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги (ч.1 ст.26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").
Відповідно до частини 3 статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" при встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Відповідно до частин 1-4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
В підтвердження заявленого розміру витрат на правову допомогу, позивачем надано укладений між Адвокатським об`єднанням "Ярослава Кіндрася" (бюро) та Товариством з обмеженою відповідальністю (клієнт) договір №5 про надання правової допомоги від 31.05.18 (а.с.53-56).
Відповідно до п.1.1 договору, клієнт доручає, а бюро зобов`язується здійснити представництво та надати інші види правової допомоги клієнту на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання даного договору.
Пунктом 3.1 договору сторони погодили, що розмір гонорару, який клієнт сплачує бюро за надану правову допомогу, визначається сторонами в акті наданих послуг та /або рахунку на оплату, який підписується сторонами із зазначенням переліку видів правової допомоги та кількості годин, наданих клієнту. Вартість однієї години послуг адвоката становить 1000,00 (одна тисяча) гривень.
Згідно виставленого рахунку на оплату №13 від 05.06.20, вартість послуг адвокатського бюро становить 15000,00грн (а.с.57)
Факт наданих послуг підтверджується актом №13 здачі-прийняття правової допомоги (послуги) від 21.09.20, в якому викладено детальний опис робіт, а їх оплата - платіжними дорученням №1321 від 09.06.20 в призначенні платежу якого вказано "оплата за надання правової допомоги згідно рахунку №13 від 05.06.20" (а.с.58-59).
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 цього Закону).
Розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом, і може бути змінений лише за їх взаємною домовленістю. Суд не має право втручатися у правовідносини адвоката та його клієнта.
Водночас, для включення всієї суми гонорару та фактичних витрат у відшкодування за рахунок відповідача має бути встановлено, що позов підлягає задоволенню, такі витрати позивача були необхідними, а розмір є розумний, виправданий, що передбачено у ст.126 ГПК України та у ст.30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Як зазначено вище, відповідно до умов договору №5 про надання правової допомоги та акта №13 здачі-прийняття правової допомоги (послуги) від 21.09.20 розмір послуг бюро складає 15000,00грн.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Відповідачем не заявлено клопотання про зменшення розміру витрат на оплату правничої допомоги. Водночас, при вирішенні питання про розподіл витрат, пов`язаних з наданням правничої допомоги адвокатом, судом враховано факт часткового задоволення позовних вимог, а тому, з огляду на приписи ст.126, ст.129 ГПК України, судові витрати, зокрема, на правову допомогу адвоката, підлягають задоволенню у розмірі 14363,52грн, тобто пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Вимоги позивача в частині стягнення 636,48грн (15000,00грн - 14363,52грн) судових витрат на професійну правничу допомогу необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 238-241, 244 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Ніпон Агросервіс" про відшкодування витрат на правову допомогу задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "БСК АГРО" (11500, Житомирська обл., м.Коростень, вул.Селезньова, буд.146 А, код ЄДРПОУ 41031543) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ніпон Агросервіс" (03189, м.Київ, вул.Академіка Вільямса, буд.3/7, кв.338, код ЄДРПОУ 41379711)
- 14363,52грн витрат на професійну правничу допомогу.
Додаткове рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення повного додаткового рішення.
Додаткове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Соловей Л.А.
Віддрукувати: 3 прим.
1- в справу
- сторонам (на електронні адреси)
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 06.10.2020 |
Оприлюднено | 09.10.2020 |
Номер документу | 92036440 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Соловей Л.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні