ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
07 жовтня 2020 року м. Дніпросправа № 160/12249/20
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів:
судді-доповідача Чумака С.Ю.,
суддів: Олефіренко Н.А., Чабаненко С.В.,
секретар судового засідання Сколишев О.О.
за участі представника позивача Прокопенка А.В., представника відповідача Погорілого А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дніпрі апеляційну скаргу Жовтоводської міської територіальної виборчої комісії Кам`янського району Дніпропетровської області
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 3 жовтня 2020 року у справі № 160/12249/20 (суддя І інстанції - Кальник В.В.)
за позовом Дніпропетровської територіальної організації політичної партії "ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ" до Жовтоводської міської територіальної виборчої комісії Кам`янського району Дніпропетровської області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ, РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ, ВИМОГ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА УЗАГАЛЬНЕНІ ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
О 23 годині 39 хвилин 1 жовтня 2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Дніпропетровської територіальної організації політичної партії "ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ" (далі -позивач) до Жовтоводської міської територіальної виборчої комісії Кам`янського району Дніпропетровської області (далі - відповідач, Комісія), в якому позивач просив:
- визнати незаконною та скасувати постанову Жовтоводської міської територіальної виборчої комісії Кам`янського району Дніпропетровської області від 27 вересня 2020 року № 35;
- зобов`язати Жовтоводську міську територіальну виборчу комісію Кам`янського району Дніпропетровської області прийняти рішення про реєстрацію всіх кандидатів у депутати до Жовтоводської міської ради Кам`янського району Дніпропетровської області, включених до єдиного та територіальних виборчих списків Дніпропетровської територіальної організації політичної партії "ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ".
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 3 жовтня 2020 року позов задоволений.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач 4 жовтня 2020 року через суд першої інстанції подав апеляційну скаргу, яка надійшла до суду апеляційної інстанції 5 жовтня 2020 року, та в якій просив скасувати оскаржене рішення та ухвалити нове рішення, яким у позові відмовити.
В обґрунтування скарги зазначає, що надані Дніпропетровською територіальною організацією політичної партії ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ 24.09.2020 заяви про згоду балотуватися в Жовтоводську міську раду від 30 кандидатів є такими, що не відповідають вимогам Виборчому кодексу України, оскільки всі 30 кандидатів в депутати не дали згоду на балотування належному суб`єкту висування, а саме, в усіх 30 заявах кандидатів у депутати замість Дніпропетровської територіальної організації політичної партії ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ зазначено: Жовтоводська міська організацію політичної партії ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ . Також зазначає, що 26.09.2020 голові Дніпропетровської територіальної організації політичної партії ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ у м. Жовті Води було видано повідомлення про виявлені недоліки в поданих документах. Проте, позивачем фактично було подано новий комплект документів, а не усунуто недоліки вказані у повідомленні. Також, вказав, що надані 27.09.2020 року заяви 30 кандидатів про згоду балотуватись кандидатами в депутати від Дніпропетровської територіальної організації політичної партії ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ у кількості 30 фактично датовані 19.09.2020 та зауважив, що Позивачем при повторному поданні документів для реєстрації кандидатів у депутати, фактично змінено зміст цих документів, що, на думку відповідача, не може вважатися помилкою або неточністю, відтак вважає, що комісія обґрунтовано прийшла до висновку про відсутність законних підстав для реєстрації кандидатів в депутати. Крім цього, на думку відповідача, вимога позивача про зобов`язання Жовтоводську міську територіальну виборчу комісію Кам`янського району Дніпропетровської області здійснити реєстрацію всіх кандидатів у депутати Жовтоводської міської ради Кам`янського району Дніпропетровської області, включених до єдиного та територіальних виборчих списків Дніпропетровської територіальної організації політичної партії ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ , є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача, а тому не може бути задоволена судом. Також відповідач вказує, що позивач звернувся з позовом поза межами встановленого законодавством строку.
6 жовтня 2020 року до суду від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ВИЗНАЧЕНІ ВІДПОВІДНО ДО НИХ СПІРНІ ПРАВОВІДНОСИНИ
Відповідно до п. 1 Постанови Верховної Ради України від 15.07.2020 № 795-ІХ Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських селищних та міських голів (крім визначених у п. 2 та 3 цієї постанови) на неділю 25 жовтня 2020 року.
На підставі вказаної Постанови Центральною виборчою комісією прийнято Постанову від 08.08.2020 № 160 Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських; голів 25 жовтня 2020 року , згідно з п.1 якої призначено на неділю 25 жовтня 2020 року перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно додатків 1-24.
19 вересня 2020 року на Конференції Дніпропетровської територіальної організації політичної партії "ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ" були затверджені єдиний та територіальні виборчі списки кандидатів в депутати Жовтоводської міської ради Кам`янського району Дніпропетровської області.
24 вересня 2020 року позивач надав Жовтоводській міській територіальній виборчій комісії Кам`янського району Дніпропетровської області пакет документів, передбачений ст. 222 ВК України, для реєстрації кандидатів до Жовтоводської міської ради Кам`янського району Дніпропетровської області, що підтверджується довідкою Відповідача № 7 від 24 вересня 2020 року.
26 вересня 2020 року о 17.50 Територіальна виборча комісія повідомила позивача про виявлення недоліків в поданих документах, а саме: заяви в кількості 30 примірників подані від Жовтоводської міської організації партії «ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ» , натомість заява про реєстрацію в кандидати в депутати подана від Дніпропетровської територіальної організації політичної партії «ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ» . В порушення п. 1 ст. 222 ВК України громадянами ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 надано фотографії кандидатів в депутати розміром, який не відповідає встановленим вимогам (вимога 4x6 см.).
27 вересня 2020 року о 16.32 позивач надав уточнені та виправлені документи для реєстрації кандидатів в депутати Жовтоводської міської ради Кам`янського району Дніпропетровської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, а саме:
- заяви про згоду балотуватись кандидатами в депутати від Позивача на 30 арк.;
- автобіографії осіб, включених до Єдиного та Територіальних списків кандидатів у депутати Позивача на 30 арк.;
- заяви про наявність (відсутність) заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини кожного кандидата в депутати;
- фотографії осіб, включених до Єдиного та Територіальних кандидатів у депутати від Позивача розміром 4x6 см (по 1 фотографії кожного з кандидатів) у кількості 5 шт.
За результатами розгляду поданих позивачем документів Комісія прийняла постанову № 35 від 27 вересня 2020 року про відмову у реєстрації кандидатів у депутати Жовтоводської міської ради Кам`янського району Дніпропетровської області на перших виборах 25 жовтня 2020 року, включених до єдиного та територіального виборчих списків кандидатів у депутати від Дніпропетровської територіальної організації політичної партії "ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ".
За змістом вказаної постанови № 35 підставою для відмови у реєстрації всіх кандидатів у депутати визначено ту обставину, що:
- надані 27.09.2020 року заяви 30 кандидатів про згоду балотуватись кандидатами в депутати від Дніпропетровської територіальної організації політичної партії ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ у кількості 30 примірників; автобіографії 30 осіб, включених до переліку кандидатів у кандидати від Дніпропетровської територіальної організації політичної партії ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ у кількості 30 примірників; заяви 30 кандидатів про наявність (відсутність) заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини у кількості 30 примірників - всі зазначені документи стосовно 30 кандидатів в депутати фактично датовані 19.09.2020;
- комісія має об`єктивні сумніви у справжності особистих підписів кандидатів у депутати, проставлених у всіх вищевказаних документах;
- заява організації партії про реєстрацію кандидатів в депутати подана до Жовтоводсьської міської ради Кам`янського району Дніпропетровської області від Дніпропетровської територіальної 24.09.2020, а заяви у порядку виправлення недоліків - 27.09.2020, що становить порушення ч. 3 ст. 227 Виборчого кодексу України;
- надані Дніпропетровською територіальною організацією політичної партії ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ 24.09.2020 заяви про згоду балотуватися в Жовтоводську міську раду від 30 кандидатів, Комісія вважає такими, що не відповідають вимогам Виборчому кодексу України, оскільки 30 кандидатів в депутати не дали згоду балотування належному суб`єкту висування, а саме, в усіх 30 заявах кандидатів в депутати замість Дніпропетровської територіальної організації політичної партії ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ зазначено: Жовтоводська міська організацію політичної партії ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ .
Отже, враховуючи невідповідність наданих Дніпропетровською територіальною організацією політичної партії ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ документів, а саме: відсутності у належного суб`єкта висування згоди на балотування від 30 кандидатів в депутати, комісія прийшла до висновку про відсутність законних підстав для реєстрації кандидатів в депутати.
Вважаючи таку постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що документи були датовані у межах встановлених Виборчим кодексом строків. Стаття 217 Виборчого кодексу України передбачає можливість висування кандидатів до однієї територіальної громади як місцевою, так і вищестоящою (територіальною) організацією партії, отже, право на висування кандидатів в депутати Жовтоводської міської ради Кам`янського району Дніпропетровської області на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року мали як Жовтоводська міська організація політичної партії «ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ» так і Дніпропетровська територіальна організація політичної партії «ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ» (обласна); що у процесі усунення недоліків, Позивач надав Відповідачу не новостворені, а наявні у нього документи, які, відповідно, були датовані днем їх підписання 19.09.2020. Суд зазначив, що підготовкою та врученням Повідомлення про усунення недоліків в поданих документах від 26.09.2020, комісія самостійно віднесла всі зазначені в цьому повідомлені недоліки та неточності до категорії таких, що можуть бути усунуті в порядку ч. 3 ст. 230 Виборчого кодексу України. Також суд вважав, що відповідач не наділений повноваженнями по встановленню приналежності почерку рукопису й підпису конкретній людині, визначення справжності підпису, тому в даному випадку, відповідач вийшов за межі наданих повноважень. Щодо подання заяв організації партії про реєстрацію кандидатів в депутати саме 27.09.2020, суд наголосив, що такі дії позивачем здійснено на реалізацію свого права, встановленого ч. 3 ст. 230 Виборчого кодексу України у зв`язку із отриманням повідомлення Відповідача про виявлення недоліків в поданих документах. При цьому, посилання Відповідача на ч. 3 ст. 227 Виборчого кодексу суд вважає недоречним, оскільки ця норма застосовується лише у разі відсутності заяв від кандидатів про згоду балотуватися на день подання заяви організацією партії про реєстрацію кандидатів у депутати до територіальної виборчої комісії, в той час як такі заяви були подані. Крім цього суд зауважив про безпідставність посилань відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду з зазначеним позовом, відтак дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
НОРМИ ПРАВА, ЯКІ РЕГУЛЮЮТЬ СПІРНІ ПРАВОВІДНОСИНИ, ТА ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ СУДОМ
Виборчий кодекс України від 19.12.2019 № 396-IX (далі-ВК України) відповідно до Конституції України визначає гарантії та права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.
Верховна Рада України постановою від 15.07.2020 № 795-ІХ Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, 25 жовтня 2020 року, крім виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим, міста Севастополя та в окремих районах, містах, селищах і селах Донецької та Луганської областей, а також депутатів Донецької та Луганської обласних рад (пункти 2 і 3 цієї Постанови).
За змістом статті 32 ВК України в Україні утворюються і діють передбачені цим Кодексом виборчі комісії як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та цим Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів.
Частиною 3 цієї ж статті передбачено, що виборчі комісії діють на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлені; Конституцією України, цим Кодексом та законами України.
Територіальні виборчі комісії в межах повноважень, визначених цим Кодексом, забезпечують організацію підготовки та проведення місцевих виборів (ч. 4 ст. 33 ВК України).
Відповідно до частини першої статті 196 ВК України виборчий процес місцевих виборів включає, зокрема етап висування та реєстрація кандидатів.
Згідно з ч. 1 ст. 219 ВК України висування кандидатів у депутати організацією партії, формування та затвердження єдиного та територіальних виборчих списків здійснюються на її зборах, конференції організації партії у порядку, встановленому статутом партії та цим Кодексом.
За приписами ч. 10 вказаної статті рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидатів у депутати від партії приймається шляхом затвердження єдиного виборчого списку та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати, віднесених організацією партії до відповідних територіальних виборчих округів, які додаються до такого рішення і є його невід`ємною частиною.
Умови реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також міських, сільських, селищних рад територіальних громад з кількістю виборців 10 і більше тисяч) визначені Статтею 222 ВК України, відповідно до частини 1 якої виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті, сільська, селищна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, включених до єдиного та територіальних виборчих списків організації партії, за умови отримання нею таких документів:
1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником організації партії та скріпленої печаткою відповідної організації партії, організації партії вищого рівня або печаткою партії;
2) рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидатів у депутати від організації партії, передбаченого частиною десятою статті 219 цього Кодексу, підписаного керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);
3) єдиного виборчого списку та всіх територіальних виборчих списків кандидатів у депутати, віднесених організацією партії до відповідних багатомандатних виборчих округів, за формами, встановленими Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, які обов`язково повинні містити відомості, передбачені частиною десятою статті 220 цього Кодексу, підписаних керівником організації партії і скріплених печаткою організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;
4) передвиборної програми організації партії, викладеної державною мовою, обсягом до 4000 друкованих знаків, затвердженої зборами, конференцією організації партії, на паперових носіях, засвідченої підписом керівника організації партії і скріпленої печаткою організації партії, організації партії вищого рівня або печаткою партії, та в електронному вигляді;
5) документа про внесення організацією партії грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу;
6) заяв осіб, включених до виборчих списків організації партії, про згоду балотуватися кандидатами у депутати від цієї організації партії, які повинні також містити згоду на оприлюднення біографічних відомостей та обробку персональних даних, а також зобов`язання в разі обрання скласти інший представницький мандат (у разі відсутності такого мандата - зазначити про його відсутність);
7) заяви осіб, включених до виборчих списків республіканської в Автономній Республіці Крим організації партії, повинні також містити зобов`язання в разі обрання припинити діяльність, несумісну з мандатом депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим (у разі відсутності такої діяльності - зазначити про її відсутність), та зобов`язання в разі обрання протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати у порядку, встановленому законом, в управління іншій особі належні підприємства та корпоративні права (у разі відсутності таких підприємств чи корпоративних прав - зазначити про їх відсутність);
8) автобіографій кандидатів у депутати на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов`язково повинні містити: прізвище, власне ім`я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п`яти років до дня виборів змінювала прізвище та/або власне ім`я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості, дату складання автобіографії та підпис кандидата у депутати (складається у друкованому вигляді);
10) заяви про наявність (відсутність) заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання, кожного кандидата у депутати;
11) по одній фотографії кандидата у депутати розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;
12) копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кожного кандидата у депутати.
Відповідальність за достовірність і точність відомостей у документах, зазначених у пунктах 6, 7, 8 та 10 частини першої статті 222 ВК України, поданих до територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати, несуть особи, висунуті кандидатами у депутати.
Відповідно до вимог ст. 227 ВК України кандидати у депутати, включені організацією партії до єдиного та територіальних виборчих списків, реєструються територіальною виборчою комісією Автономної Республіки Крим, відповідною територіальною обласною, районною, міською, районною у місті, сільською, селищною виборчою комісією за умови подання комісії документів, передбачених статтею 222 цього Кодексу.
Подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати закінчується за тридцять днів до дня голосування.
Особа, включена організацією партії до єдиного та/або до єдиного та відповідного територіального виборчих списків, яка на день подання заяви організацією партії про реєстрацію кандидатів у депутати до територіальної виборчої комісії не подала заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї організації партії, вважається виключеною з виборчого списку (виборчих списків) організації партії з дня подання заяви організацією партії. Заява такої особи про згоду балотуватися, подана після подання організацією партії заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, не приймається.
Територіальна виборча комісія не пізніш як на п`ятий день з дня прийняття заяви організації партії про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації.
Отже, однією із обов`язкових умов для реєстрації кандидата у депутати відповідної місцевої ради, включеного організацією партії до єдиного та територіальних виборчих списків, є надання таким депутатом заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї політичної партії.
При цьому, якщо така особа на день подання заяви організації партії про реєстрацію кандидатів у депутати міської ради до територіальної виборчої комісії не подала заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї організації партії, вона вважається виключеною із переліку кандидатів у депутати відповідної ради з дня подання заяви організацією партії.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 230 ВК України територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації всіх кандидатів у депутати, у разі відсутності хоча б одного з документів зазначених у пунктах 1-5 частини першої статті 222, пунктах 1, 2, 4 частини першої статті 223, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави).
Частиною 3 вказаної статті передбачено, що помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію документах, якщо їх наявність не є перешкодою для розуміння змісту викладених відомостей, не є підставою для відмови в реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
У разі відсутності в поданих на реєстрацію документах інформації, яка обов`язково повинна бути зазначена відповідно до вимог цього Кодексу, про це невідкладно повідомляється відповідний суб`єкт подання документів.
Виявлені недоліки у поданих документах можуть бути усунуті шляхом подання не пізніше наступного дня після отримання зазначеного повідомлення уточнених або інших документів для реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Якщо уточнені або інші документи не надійшли у цей строк, відповідні документи вважаються відсутніми.
Згідно з ч. 4 ст. 230 ВК України рішення про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття видається (направляється) представнику організації партії (у разі висування такої особи організацією партії) та кандидату в депутати (у разі самовисування).
Отже, вимогами статті 230 ВК України передбачений обов`язок відповідної виборчої комісії при прийнятті документів для реєстрації кандидата для участі у виборах, у разі встановлення відсутності в поданих на реєстрацію документах інформації, яка є обов`язковою, невідкладно повідомляти про це відповідного суб`єкта подання документів для усунення таких недоліків.
Крім того, помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію документах, якщо їх наявність не є перешкодою для розуміння змісту викладених відомостей, не є підставою для відмови в реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
За змістом оскарженої постанови від 27.09.2020 № 35 підставою для ухвалення відповідачем рішення про відмову у реєстрації кандидатів у депутати Жовтоводської міської ради Кам`янського району Дніпропетровської області, включених до єдиного і територіального виборчих списків кандидатів у депутати від Дніпропетровської територіальної організації політичної партії ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ є те, що надані позивачем документи у якості усунення недоліків були датовані 19.09.2020, наявні об`єктивні сумніви у справжності особистих підписів кандидатів, заява організації партії про реєстрацію кандидатів в депутати була подана 24.09.2020, а заяви у порядку виправлення недоліків - 27.09.2020, що становить порушення ч. 3 ст. 227 Виборчого кодексу України.
Стосовно вказаних недоліків, апеляційний суд зазначає таке.
Частиною першою статті 216 ВК України визначено, що висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови розпочинається за сорок днів до дня голосування і закінчується за тридцять днів до дня голосування, тобто воно мало відбутися в період з 15 до 24 вересня 2020 року. Отже, суд вважає, що документи були датовані у межах встановлених Виборчим кодексом строків, як правильно зазначив у рішенні і суд першої інстанції.
Стаття 217 Виборчого кодексу України передбачає можливість висування кандидатів до однієї територіальної громади як місцевою, так і вищестоящою (територіальною) організацією партії.
Отже, право на висування кандидатів в депутати Жовтоводської міської ради Кам`янського району Дніпропетровської області на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року мали як Жовтоводська міська організація політичної партії «ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ» так і Дніпропетровська територіальна організація політичної партії «ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ» (обласна).
Згідно з п. 4.1. Статуту політичної партії «ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ» (далі - Статут Партії) організаційна структура Партії формується з урахуванням адміністративно-територіального устрою України та складається з територіальних організацій Партії, місцевих організацій Партії та первинних осередків Партії.
Відповідно до пункту 4.2.2. Статуту Партії територіальні організації партії у передбачених законодавством України порядку та спосіб беруть участь у виборах, висувають кандидатів на місцевих виборах, беруть участь у формуванні складу виборчих комісій, координують контролюють та спрямовують діяльність місцевих організацій партій та первинних осередків партії, що знаходяться у межах території, на яку поширюється діяльність відповідної територіальної організації партії, надають їм організаційну, методичну та матеріальну допомогу.
Відповідно до пункту 4.2.10 Статуту Партії збори (конференція) територіальної організації партії висувають, з наступним погодженням Президією Центральної ради Партії - у випадках, передбачених законодавством про місцеві вибори, кандидатів на виборах до органів місцевого самоврядування місцевого рівня, здійснюють інші заходи та процедури, передбачені законодавством про вибори до органів місцевого самоврядування.
Згідно з цими положеннями Статуту Партії Позивач на конференції 19 вересня 2020 року прийняв рішення про висування кандидатів у депутати Жовтоводської міської ради Кам`янського району Дніпропетровської області.
При цьому, майбутнім кандидатам у депутати Жовтоводської міської ради Кам`янського району Дніпропетровської області було запропоновано підготувати та надати дві заяви про згоду балотуватись як від Жовтоводської міської організації політичної партії Європейська Солідарність , так і від Дніпропетровської територіальної організації політичної партії Європейська Солідарність , що і було ними здійснено. Однак, у зв`язку з допущеною помилкою, у вказаному пакеті документів були подані заяви кандидатів про згоду балотуватись від Жовтоводської міської організації партії замість заяв про згоду балотуватись від Дніпропетровської територіальної організації партії.
Під час розгляду справи у суді першої інстанції, допитана як свідок в судовому засіданні ОСОБА_6 , надала пояснення, що вона виявила бажання взяти участь у виборах в Жовтоводську міську раду. Штаб партії знаходиться в Жовтих Водах, там вона і інші голови ОСББ збиралися, готували документи для подачі до виборчої комісії. 19 вересня 2020 року разом з іншими колегами підписували всі документи. Зазначила, що оскільки виборчий закон діє перший рік, тому було не зрозуміло чи від міського, чи обласного осередку буде висуватись, тому було підписано заяви і від міського і обласного осередку, а остаточно питання мало вирішуватись вже на рівні самої Партії.
У суду немає підстав ставити такі свідчення під сумнів, а тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що в процесі усунення недоліків, позивач надав відповідачу не новостворені, а наявні у нього документи, які, відповідно, були датовані днем їх підписання 19.09.2020.
Апеляційний суд також погоджується, що визначальною обставиною, яка підлягає встановленню у контексті даного спору, виступає саме особиста згода особи брати участь у виборчому процесі в якості кандидата у депутати від відповідної партії, яка у даному випадку має підтверджуватися відповідною письмовою заявою про надання згоди та свідчити про безумовне волевиявлення особи брати участь у виборах шляхом висування від відповідної партії.
Проаналізувавши зміст заяв, що були подані до територіальної виборчої комісії після отримання повідомлення про виявлення недоліків, суд вважає їх такими, що свідчать про волевиявлення таких осіб брати участь у виборах від Дніпропетровської територіальної організації політичної партії "ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ", а дата їх підписання - 19 вересня 2020 року - про дотримання суб`єктом висування кандидатів в депутати строків, визначених Виборчим кодексом України.
За таких обставин апеляційний суд погоджує висновок суду першої інстанції, що відповідач дійшов помилкових висновків про відсутність заяв про згоду балотуватися у депутати Дніпропетровської територіальної організації політичної партії "ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ" на час подання заяви про реєстрацію кандидатів у депутати.
Щодо справжності особистих підписів кандидатів у депутати, проставлених у всіх наданих документах, суд зауважує, що статтею 206 ВК України визначено повноваження територіальних виборчих комісій щодо організації підготовки і проведення місцевих виборів, однак, повноваженням встановлення приналежності почерку рукопису й підпису конкретній людині, визначення справжності підпису, Відповідач не наділений, відтак, суд вважає, що, в даному випадку, Відповідач вийшов за межі наданих повноважень, як правильного висновку дійшов і суд першої інстанції.
Крім того, колегія суддів зауважує, що від кандидатів у депутати повідомлень про те, що вони не писали зазначених вище заяв від 19 вересня 2020 року, ні до комісії, ні до судів обох інстанцій не надходило.
Щодо подання заяв організації партії про реєстрацію кандидатів в депутати саме 27.09.2020 року, суд наголошує, що такі дії Позивачем здійснено на реалізацію свого права, встановленого ч. 3 ст. 230 Виборчого кодексу України у зв`язку із отриманням повідомлення Відповідача про виявлення недоліків в поданих документах. При цьому, посилання Відповідача на ч. 3 ст. 227 Виборчого кодексу суд вважає безпідставними, оскільки ця норма застосовується лише у разі відсутності заяв від кандидатів про згоду балотуватися на день подання заяви організацією партії про реєстрацію кандидатів у депутати до територіальної виборчої комісії, в той час як такі заяви були подані.
Щодо доводів відповідача про пропуск позивачем встановленого частиною 6 статті 273 КАС України п`ятиденного строку звернення до суду, слід зазначити наступне.
Відповідно до ч. 6 ст. 273 КАС України, позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п`ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
За приписами ч. 5 ст. 270 КАС України днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду.
Оскаржена постанова відповідача прийнята 27.09.2020 року о 19.00 годині. Позивач звернувся до суду з позовом 01.10.2020 о 23.39, тобто в межах встановленого строку звернення до суду.
При цьому безпідставними є доводи апелянта з посиланням на положення ч. 8 ст. 120 КАС України, що строк спливає в момент закінчення часу роботи відповідного суду, оскільки за приписами ч. 1 ст. 270 КАС України на обчислення строків, встановлених статтями 273-277, 280-283 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 120 цього Кодексу.
За приписами частини третьої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 278 КАС України суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше визначене законом рішення.
Апелянт вважає, що суд, зобов`язавши комісію прийняти відповідне рішення про реєстрацію кандидатів у депутати, втрутився в її дискреційні повноваження.
Поняття дискреційних повноважень наведене, зокрема, у Рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до яких під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Тобто, дискреційним є право суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом такого права є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова "може".
Натомість, відповідач не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти не за законом, а на власний розсуд.
Аналогічна позиція викладена, зокрема у постанові Верховного Суду від 30 липня 2020 року у справі № 826/10085/16.
За правовою позицією Конституційного Суду України правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (рішення КСУ від 30 січня 2003 року N 3-рп/2003 та від 02.11.2004 № 15-рп/2004).
Суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує захист гарантованих Конституцією та законами України прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Згідно з нормами ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Так, відповідно до положень ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Враховуючи, що визнання протиправною та скасування оскаржуваної постанови не призведе до повного захисту порушеного права позивача, оскільки реєстрація кандидатів закінчилась, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність зобов`язання Жовтоводської міської територіальної виборчої комісії Кам`янського району Дніпропетровської області прийняти рішення про реєстрацію всіх кандидатів у депутати до Жовтоводської міської ради Кам`янського району Дніпропетровської області, включених до єдиного та територіальних виборчих списків Дніпропетровської територіальної організації політичної партії "ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ, як найфективнішого способу відновлення порушених прав.
ВИСНОВОК АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції постановлене з додержанням норм матеріального та процесуального права, у зв`язку з чим, відповідно до ст. 316 КАС України залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 242, 243, 272, 273, 308, 310, 315, 316, 321, 322 КАС України
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Жовтоводської міської територіальної виборчої комісії Кам`янського району Дніпропетровської області залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 3 жовтня 2020 року у справі № 160/12249/20 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення і касаційному оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач С.Ю. Чумак
суддя Н.А. Олефіренко
суддя С.В. Чабаненко
Суд | Третій апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 07.10.2020 |
Оприлюднено | 08.10.2020 |
Номер документу | 92049862 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Третій апеляційний адміністративний суд
Чумак С.Ю.
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Кальник Віталій Валерійович
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Кальник Віталій Валерійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні