Рішення
від 29.09.2020 по справі 703/50/20
СМІЛЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 703/50/20

2/703/603/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2020 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого-судді Прилуцького В.О.

секретаря судового засідання Захарченко І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. ІНФОРМАЦІЯ_2 цивільну справу за позовом заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі: Смілянської міської ради Черкаської області, Управління економічного розвитку виконавчого комітету Смілянської міської ради, Комунального підприємства "Муніципальна інвестиційно - фондова компанія" до ОСОБА_1 про стягнення орендної плати та штрафних санкцій,-

встановив:

3 січня 2020 року заступник керівника Смілянської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі: Смілянської міської ради Черкаської області, Управління економічного розвитку виконавчого комітету Смілянської міської ради, Комунального підприємства "Муніципальна інвестиційно - фондова компанія звернувся до суду з позовом в якому просить стягнути з ОСОБА_1 орендну плату та штрафні санкції в сумі 36663 грн. 86 коп.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на наступні обставини.

01 серпня 2007 року між Управлінням (орендодавець) та ПП ОСОБА_1 (орендар) укладено договір оренди, згідно з яким орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування будівлю колишнього вокзалу ІНФОРМАЦІЯ_2 , загальною площею 873,8 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , для виробництва поліграфічної та друкарської продукції. Стан майна, що передається в оренду - придатний для використання.

Вказана нежитлова будівля належить на праві власності Смілянській міській раді.

Згідно з п. 3 договору орендар вступає у строкове платне користування майном у строк, передбачений вказаним договором та актом майна, який є його невід`ємною частиною.

Відповідно до рішення Смілянської міської ради від 29 березня 2008 року №547 Про передачу на баланс комунальному підприємству Муніципальна інвестиційно-фондова компанія основних засобів будівлю колишнього вокзалу за адресою: АДРЕСА_1, передано на баланс вказаного комунального підприємства.

01 березня 2009 року між сторонами укладено додаткову угоду №1 про зміну договору оренди від 01 серпня 2007 року, згідно умов якої п. 4.3 викладено в наступній редакції: Орендна плата перераховується балансоутримувачу в повному обсязі щомісячно не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним. Балансоутримувач на протязі 10 днів з дня отримання орендної плати 50 % перераховує до місцевого бюджету .

Також було доповнено розділ 4 пунктом 4.9 наступного змісту: Нарахування орендної плати та контроль за її надходженням здійснює балансоутримувач .

28 травня 2014 року між Управлінням, ФОП ОСОБА_1 та КП Муніципальна інвестиційно-фондова компанія укладено додаткову угоду №3/02-10 про внесення змін до договору оренди від 01 серпня 2007 року, якою п. 4.5 викладено в новій редакції: Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі стягується балансоутримувачем відповідно до чинного законодавства, з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України. При частковій оплаті орендної плати орендна плата в першу чергу зараховується пеня, потім орендна плата .

Рішенням господарського суду Черкаської області вказаний договір оренди розірваний, його дія припинена, проте ОСОБА_1 продовжував користуватися приміщенням колишнього вокзалу до 23 вересня 2019 року - до моменту підписання акту прийому - передачі приміщення.

Згідно даних ЄДРПОУ ОСОБА_1 припинив свою підприємницьку діяльність 19 червня 2019 року.

Відповідач добровільно за період з 01 червня 2018 року по 10 лютого 2019 року орендну плату за фактичне користування приміщенням в сумі 13224 грн. 44 коп. не сплатив, при цьому продовжував користуватися приміщенням колишнього вокзалу.

До теперішнього часу відповідачем борг не погашено, тому позивач вимушений був звернутися до суду з даним позовом.

Посилаючись на ст. 526, 610-612, 625 ЦК України, позивач просив стягнути з ОСОБА_1 заборгованість з орендної плати в розмірі 36663 грн. 86 коп., пеню в розмірі 3003 грн. 06 коп. та неустойку в сумі 20436 грн. 36 коп.

Ухвалою суду від 22 січня 2020 року було відкрито провадження у даній справі.

У судових засіданнях прокурор позов підтримааи, надала пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві та просила позовні вимоги задовольнити.

В судове засідання 2 жовтня 2020 року позивачі не зявились, однак на адресу суду надійшли заяви від їх представників, про підтримання позову та розгляд справи у їх відсутність.

Відповідач в судове засідання не з`явився, з невідомих суду причин, хоча про день, час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, про що свідчать поштові відправлення та оголошення на офіційному веб - сайті суду.

За таких обставин суд проводить розгляд справи у відсутності сторін без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу за правилами ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає можливим розглянути справу в порядку, передбаченому гл. 11 ЦПК України, у відсутність відповідача, який згідно ст. 128 ЦПК України повідомлений про день та час розгляду справи належним чином і позов задоволити повністю з наступних підстав.

Судом встановлено наступні обставини та зміст спірних правовідносин.

1 серпня 2007 року між Управлінням економічного розвитку (орендодавець) та приватним підприємцем ОСОБА_1 (орендар) укладено договір оренди.

Згідно з п. 1.1 вказаного договору орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування будівлю колишнього вокзалу ІНФОРМАЦІЯ_2 , загальною площею 873,8 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , для виробництва поліграфічної та друкарської продукції. Стан майна, що передається в оренду - придатний для використання.

Вказана нежитлова будівля належить на праві власності Смілянській міській раді згідно із свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 14 жовтня 2005 року.

Згідно з п. 3 договору орендар вступає у строкове платне користування майном у строк, передбачений вказаним договором та актом майна, який є його невід`ємною частиною.

Відповідно до п. 4.3 договору орендодавець 100% орендної плати перераховує до місцевого бюджету.

Згідно з п. 7 договору майно повертається орендарем орендодавцю за двостороннім актом, складеним на момент припинення договору оренди, звіреним з актом прийому-передачі майна в оренду. Майно вважається повернутим орендодавцю з моменту підписання сторонами акту прийому-передачі. Майно, що орендується повинно бути передано орендодавцю у тому ж стані, в якому було передано в оренду з урахуванням нормального зносу.

Відповідно до п. 8.1 договору оренди за невиконання або неналежне виконання обов`язків цього договору сторони несуть відповідальність передбачену діючим законодавством України.

Рішенням Смілянської міської ради від 29 травня 2008 року №547 Про передачу на баланс комунальному підприємству Муніципальна інвестиційно-фондова компанія основних засобів будівлю колишнього вокзалу за адресою: АДРЕСА_1, передано на баланс вказаного комунального підприємства.

01 березня 2009 року між сторонами укладено додаткову угоду №1 про зміну договору оренди від 1 серпня 2007 року, згідно умов якої п. 4.3 викладено в наступній редакції: Орендна плата перераховується балансоутримувачу в повному обсязі щомісячно не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним. Балансоутримувач на протязі 10 днів з дня отримання орендної плати 50 % перераховує до місцевого бюджету .

Згідно з ч. 1 ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

В ч. 1, 2 ст. 636 ЦК України зазначено, що договором на користь третьої особи є договір, в якому боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок на користь третьої особи, яка встановлена або не встановлена у договорі.

Виконання договору на користь третьої особи може вимагати як особа, яка уклала договір, так і третя особа, на користь якої передбачено виконання, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із суті договору.

28 травня 2014 року між Управлінням, ФОП ОСОБА_1 та КП Муніципальна інвестиційно-фондова компанія укладено додаткову угоду №3/02-10 про внесення змін до договору оренди від 01 серпня 2007 року, якою п. 4.5 викладено в новій редакції: Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі стягується балансоутримувачем відповідно до чинного законодавства, з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України. При частковій оплаті орендної плати орендна плата в першу чергу зараховується пеня, потім орендна плата .

Рішенням господарського суду Черкаської області від 10 жовтня 2019 року договір оренди від 1 серпня 2007 року розірваний, його дія припинена, проте ОСОБА_1 продовжував користуватися приміщенням колишнього вокзалу, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується інформацією із Смілянської міської ради (лист від 10.06.2019 №562/01-01-52), до 23 вересня 2019 року.

Акт прийому - передачі комунального майна з оренди від 23 вересня 2019 року підтверджує той факт, що відповідач ОСОБА_1 передав будівлю колишнього вокзалу ІНФОРМАЦІЯ_2 на баланс КП Муніципальна інвестиційно - фондова компанія , а орендодавець Управління економічного розвитку виконавчого комітету Смілянської міської ради прийняв з оренди майно - 23 вересня 2019 року.

Відповідач ОСОБА_1 за період з 1 квітня 2018 року по 10 лютого 2019 року орендну плату за фактичне користування приміщенням в сумі 13224 грн. 44 коп. не сплатив, при цьому продовжував користуватися приміщенням колишнього вокзалу.

Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі; якщо наймач не виконує обов`язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.

Під річчю у даній статті необхідно розуміти саме нерухоме майно, бо воно, власне, і є річчю відповідно до ст.ст. 179, 181, 190 ЦК України.

Поверненя майна з незаконного володіння у такому випадку відбувається або в добровільному порядку орендарем, або в примусовому - за рішенням суду.

З дослідженого вище акту прийому - передачі комунального майна з оренди від 23 вересня 2019 року вбачається, що відповідачем річ (нерухоме майно) було повернуте орендодавцю 23 вересня 2019 року.

З огляду на вище викладені обставини, суд вважає доведеним той факт, що протягом періоду часу з 1 серпня 2007 року по 23 вересня 2019 року перебувало у користуванні відповідача ОСОБА_1 .

Також суд погоджується з наданим позивачем розрахунком, згідно з яким заборгованість з орендної плати за період з 1 квітня 2018 року по 10 лютого 2019 року складає 36663 грн. 86 коп., з яких пеня за період з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року - 3003 грн. 06 коп., неустойка за період з 10 лютого по 23 вересня 2019 - 20436 грн. 36 коп.

Відповідно до ч.1 ст.526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору.

Як вбачається з ч.1, 5 ст.762 ЦК України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Частина 3 ст.18 Закону України Про оренду державного та комунального майна , встановлює обов`язок орендаря вносити орендну плату своєчасно і в повному обсязі.

Відповідно до ст.19 вказаного Закону, орендар за користування об`єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.

Згідно з ст.611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки встановлені договором або законом.

Ч.5 ст. 188 ГК України передбачено, якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

У відповідності до ч. 2, 3 ст. 653 ЦК України, у разі розірвання договору зобов`язання сторін припиняються. У разі зміни або розірвання договору зобов`язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов`язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Відтак, неповернення об`єктів оренди після розірвання договорів оренди виключно з вини самого орендаря (відповідача) є підставою для нарахування відповідачеві орендної плати у порядку і розмірі, передбаченому договором, до моменту розірвання договорів, згідно положень ст. 653 ЦК України.

Застосовуючи приписи ст. 785 ЦК України у розгляді справ зі спорів про стягнення неустойки за прострочення виконання зобов`язань з повернення об`єкта оренди, неустойка, стягнення якої передбачено ч.2 ст. 785 ЦК України, є самостійною майновою відповідальністю у сфері орендних правовідносин і визначається як подвійна плата за користування річчю за час прострочення.

Ця неустойка не може бути ототожнена з неустойкою (штрафом, пенею), передбаченою п. 1 ч.2 ст. 258 ЦК України, оскільки, на відміну від приписів ст. 549 ЦК України, її обчислення не здійснюється у відсотках від суми невиконання або неналежного виконання зобов`язання (штраф), а також у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (пеня).

Суд, вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Згідно з вимогами ст. 141 ЦПК України, судові витрати які поніс позивач при зверненні до суду в розмірі 1921 грн., підлягають стягненню з відповідача.

На підставі вище викладеного, керуючись ст.3, 12, 13, 81, 141, 254, 263, 264-265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд -

вирішив:

Позов заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі: Смілянської міської ради Черкаської області, Управління економічного розвитку виконавчого комітету Смілянської міської ради, Комунального підприємства "Муніципальна інвестиційно - фондова компанія" до ОСОБА_1 про стягнення орендної плати та штрафних санкцій - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , останнє відоме місце реєстрації АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 на користь місцевого бюджету в особі Комунального підприємства Муніципальна інвестиційно-фондова компанія заборгованість за оренду нежитлової будівлі колишнього вокзалу ІНФОРМАЦІЯ_2 площею 873,8 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ) в загальному розмірі 36663 грн. (тридцять шість тисяч шістсот шістдесят три гривні) 86 коп. (вісімдесят шість копійок), з яких орендна плата за період з 01 квітня 2018 року по 10 лютого 2019 року складає 13224 грн. 44 коп., пеня за період з 01 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року - 3003 грн. 06 коп., неустойка за період з 10 лютого 2019 року по 23 вересня 2019 року - 20436,36 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , останнє відоме місце реєстрації АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 на користь прокуратури Черкаської області (код ЄДРПОУ 02911119, розрахунковий рахунок 35212034003751, Державна казначейська служба України у м. Київ, код банку 820172, код класифікації видатків бюджету - 2800) 1921 грн. судового збору.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення виготовлено 07 жовтня 2020 року.

Головуючий: В. О. Прилуцький

СудСмілянський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення29.09.2020
Оприлюднено08.10.2020
Номер документу92052868
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —703/50/20

Ухвала від 19.04.2024

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Прилуцький В. О.

Рішення від 29.09.2020

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Прилуцький В. О.

Рішення від 29.09.2020

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Прилуцький В. О.

Ухвала від 28.05.2020

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Прилуцький В. О.

Ухвала від 22.01.2020

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Прилуцький В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні