28.09.2020 227/4357/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2020 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Кошлі А.О.,
за участю секретаря судового засідання Заварзіної Я.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Чумак Ірина Миколаївна, до Шилівської сільської ради про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, співвідповідач - Криворізька сільська рада Добропільського району Донецької області, третя особа - Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області (ЄУНСС №227/4357/19), -
ВСТАНОВИВ:
15 жовтня 2019 року адвокат Чумак І.М., яка діє в інтересах позивача ОСОБА_1 звернулась до Добропільського міськрайонного суду Донецької області з позовом до відповідача Шилівської сільської ради про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, третя особа - ГУ Держгеокадастру у Донецькій області.
В обґрунтування позову зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача - ОСОБА_2 , після смерті якої залишилась спадщина на земельну ділянку, яка належала померлій на підставі Державного акту ІV-ДН №172340, загальною площею 6,88 га, для ведення товарно-сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Шилівської с/р. Після смерті матері позивача фактично у спадкові права вступив батько ОСОБА_3 , так як на момент смерті матері, вони разом з батьком були зареєстровані та проживали за адресою: АДРЕСА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивача - ОСОБА_3 , після смерті якого також залишилась спадщина на земельну ділянку, яка належала померлому на підставі Державного акту ІV-ДН №172339, загальною площею 6,88 га, для ведення товарно-сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Шилівської с/р. Після смерті батька позивач подав заяву до нотаріальної контори та отримав свідоцтво про право на спадщину за законом, але не на все майно, яке належало спадкодавцеві, а лише на грошові вклади. 26 червня 2013 році позивач отримав відповідь від Четвертої полтавської державної нотаріальної контори про відмову в видачі свідоцтво про право на спадщину на земельні ділянки, у зв`язку з чим звернувся до суду із вказаною позовною заявою, в якій просить визнати за ним право власності на земельну ділянку після смерті батьків в порядку спадкування.
Ухвалою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 08 вересня 2020 року було залучено до участі у цивільній справі в якості співвідповідача Криворізьку сільську раду Добропільського району Донецької області, оскільки діяльність відповідача по справі Шилівської сільської ради на даний час перебуває в стані припинення.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, належним чином був повідомлений про розгляд справи. Адвокат Чумак І.М. в судове засідання не з`явилась, надала до суду заяву про розгляд справи без її участі.
Представник відповідача Шилівської сільської ради в судове засідання не з`явився. Представник співвідповідача Криворізької сільської ради в судове засідання не з`явився, в.о. старости сільської ради надав до суду заяву про розгляд справи без участі їх представника, позовні вимоги визнає.
Представник третьої особи ГУ Держгеокадастру у Донецькій області в судове засідання не з`явився, пояснень щодо позову до суду не надавав, причини не явки суду невідомі.
Таким чином, на підставі ч.2 ст.247 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового засідання технічними засобами у відсутності сторін на підставі доказів, які є в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець села Кам`янка Добропільського району Донецької області зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується паспортом громадянина України. (а.с.5-10)
Батьками позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження. (а.с.11)
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 , видане 16.03.2010 року Козельщинської селищної ради Козельщинського району Полтавської області, актовий запис №19. (а.с.12)
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивача - ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_2 , видане 21.07.2012 року Октябрьським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Полтавського міського управління юстиції Полтавської області, актовий запис №457. (а.с.13)
Після смерті матері ОСОБА_2 залишилась спадщина на земельну ділянку, яка належала останній на підставі Державного акту ІV-ДН №172340, загальною площею 6,88 га, для ведення товарно-сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Шилівської сільської ради, копія якого долучена до матеріалів справи. (а.с.21)
Після смерті батька ОСОБА_3 також залишилась спадщина на земельну ділянку, яка належала останньому на підставі Державного акту ІV-ДН №172339, загальною площею 6,88 га, для ведення товарно-сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Шилівської сільської ради. (а.с.22)
Таким чином, після смерті батьків у позивача залишилася спадщина на дві вищезазначені земельні ділянки, які на лежали померлим ОСОБА_3 та ОСОБА_2 на підставі Державних актів.
Позивач ОСОБА_1 після смерті батька своєчасно подав заяву до нотаріальної контори та отримав 02.04.2013 року свідоцтво про право на спадщину за законом, але не на все майно, яке належало спадкодавцеві, а лише на грошові вклади. (а.с.14)
Згідно зі ст.ст. 4, 5 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 15,16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Статтею 1297 ЦК України передбачено, що спадкоємець який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Згідно листа державного нотаріуса Четвертої полтавської державної нотаріальної контори від 26.06.2013 вбачається, що свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку після смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_3 видано бути не може, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів. (а.с.15)
Пунктами 4.15, 4.20 Глави 10 Розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року №296/5 (далі Порядок), передбачено, що видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно; видача свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку нотаріусом проводиться також за умови отримання витягу з Державного земельного кадастру, у тому числі шляхом безпосереднього доступу до нього.
Відповідно до ч.1 ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (ч.2 ст. 328 ЦК України).
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно до ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Частиною 1статті 1225 ЦК України передбачено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.
Згідно з п.10 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Відповідно до роз`яснень, які містяться в абзаці 3 пункту 23 вказаної постанови у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
З копій державних актів на право приватної власності на землю, які були долучені позивачем до матеріалів справи, вбачається, що державні акти були зареєстровані у книзі записів державних актів на право приватної власності на землю від 24.06.2002 року. (а.с.21,22)
Отже, батьки позивача у встановленому порядку набули право приватної власності на земельні ділянки, які розташовані на території Шилівської сільської ради, тому вони увійшли у склад спадщини, що залишилась після їх смерті.
З огляду на зазначене, в суду наявні законні підстави для визнання за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, що залишилось після смерті його батьків, а саме на земельні ділянки, які розташовані на території Шилівської сільської ради.
Згідно із ч.1, 9 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
У даному випадку спір виник не внаслідок винних дій відповідача, який проти позову не заперечував, будь - яких дій, які б порушували право позивача на оформлення спадщини не вчиняв, позивач у позові не просив стягнути з відповідача понесені ним судові витрати. Тому суд покладає судові витрати на позивача незалежно від результатів вирішення спору та підстав для їх стягнення з відповідача не вбачає.
Керуючись ст.ст. 3-15, 76, 82, 206, 211, 247, 258, 259, 263, 265 , 273 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса місця проживання: АДРЕСА_2 , НОМЕР_3 ), в інтересах якого діє адвокат Чумак Ірина Миколаївна (адреса місцезнаходження: АДРЕСА_4 ), до Шилівської сільської ради (адреса місцезнаходження: 85033, Донецька область, Добропільський район, с. Шилівка, вул. Шевченко, 28, код ЄДРПОУ 04343205) про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, співвідповідач - Криворізька сільська рада Добропільського району Донецької області (юридична адреса: 85035, Донецька область, с. Криворіжжя, вул. Центральна, 103, код ЄДРПОУ 04343168), третя особа - Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області (адреса місцезнаходження: 87551, Донецька область, м. Маріуполь, пл. Машинобудівників, 1, код ЄДРПОУ 39767332) - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця села Кам`янка Добропільського району Донецької області, право власності на земельну ділянку розміром 6,88 га, що знаходиться на території Шилівської сільської ради Добропільського району Донецької області в порядку спадкування за законом, після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та на земельну ділянку розміром 6,88 га, що знаходиться на території Шилівської сільської ради Добропільського району Донецької області в порядку спадкування за законом, після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Донецького апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 07 жовтня 2020 року.
Суддя А.О. Кошля
28.09.2020
Суд | Добропільський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 28.09.2020 |
Оприлюднено | 09.10.2020 |
Номер документу | 92079877 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Добропільський міськрайонний суд Донецької області
Кошля А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні