Справа № 401/1557/20
Провадження № 2/401/673/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2020 року місто Світловодськ
Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі:
головуючий суддя - Андріянова С.М.
за участю секретаря судового засідання - Федоренко О.В.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в Світловодському міськрайонному суді Кіровоградської області, за правилами загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Іванівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, приватний нотаріус Світловодського районного нотаріального округу Драна Людмила Андріївна, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
16 липня 2020 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Іванівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області,в якому просить суд визнати причини пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_2 поважними та визначити додатковий строк для прийняття спадщини строком два місяці.
В обґрунтуванні позову посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її матір, ОСОБА_2 . Після смерті ОСОБА_2 залишилася спадщина у виді земельної ділянки (пай) площею 3,96 га, розташованої на території Іванівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області, ділянка № НОМЕР_1 . Невдовзі після смерті матері, у неї помирає батько, ОСОБА_3 , що стало для неї важкою моральною травмою. Крім того, її чоловік, ОСОБА_4 , який брав участь в антитерористичній операції, став інвалідом І групи та потребував її допомоги. Внаслідок всіх цих обставин, вона перебувала в скрутному матеріальному становищі, а тому була позбавлена можливості своєчасно звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Крім того, зазначає що згідно заповіту матері, зазначену земельну частку (пай) було їй заповідано. Інші спадкоємці відсутні.
Ухвалою від 20 липня 2020 року вирішено прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження, розглядати справу у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження та надано відповідачу строк для подання відзиву терміном 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
На виконання вимог ст.178 ЦПК України відповідач у встановлений судом строк відзиву не надав.
Ухвалою від 08 вересня 2020 року підготовче судове засідання було відкладено та зобов`язано позивача надати суду Витяг зі спадкового реєстру щодо заведеної спадкової справи на ім`я ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач в судове засідання не з`явилась. 15 жовтня 2020 року подала до суду заяву про розгляд справи у підготовчому судовому засіданні за її відсутності, та додала Витяг зі спадкового реєстру.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився. 09 жовтня 2020 року до суду надійшла заява представника відповідача про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги визнають повністю.
Третя особа в судове засідання не з`явилась, була повідомлена про день, час та місце розгляду справи належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням від 23 вересня 2020 року. Причини неявки суду невідомі. Заяв та клопотань про відкладення чи розгляд справи у її відсутності суду не надано.
Оскільки, сторони у справі не з`явилися, фіксація судового засідання технічними засобами не здійснювалася, у відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України.
Враховуючи те, що позивач позовні вимоги підтримує, а відповідач їх визнає повністю, сторони не заперечують проти винесення рішення в підготовчому засіданні, суд приходить до висновку про можливість ухвалення рішення за результатами підготовчого провадження, за наявними матеріалами, в порядку ст.ст.200, 206 ЦПК України.
Дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до наступних висновків.
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 03.10.1987 року, батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 . (а.с.7)
Згідно копії Свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 від 04 вересня 2014 року, 04 вересня 2014 року зареєстровано шлюб між ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . В результаті укладення шлюбу прізвище дружини змінено на прізвище ОСОБА_1 . (а.с.8)
Згідно посвідчення серії НОМЕР_4 від 25 серпня 2015 року, ОСОБА_4 є інвалідом війни 1Б групи. (а.с.9)
Згідно копії Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 від 16 грудня 2019 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , у віці 78 років, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Іванівка Світловодського району Кіровоградської області. (а.с.10)
Згідно копії Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 від 15 лютого 2020 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , у віці 80 років, помер ІНФОРМАЦІЯ_8 в м.Олександрія Кіровоградської області. (а.с.11)
Згідно копії Заповіту складеного 18 вересня 2019 року в с.Іванівка Світловодського району Кіровоградської області та витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі, ОСОБА_2 заповіла належну їй на праві приватної власності земельну частку (пай), згідно державного акта на право приватної власності на землю серії ІV-КР № 007012, виданого на підставі розпорядження голови Світловодської районної державної адміністрації від 22.03.2020 року №142-р, площею 3, 96 га, розташовано не території Іванівської сільської ради, ділянка № НОМЕР_1 , для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №229, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . (а.с.12, 13)
Згідно довідки Іванівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , на момент смерті, ІНФОРМАЦІЯ_1 , була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 та мала такий склад сім`ї: співмешканець ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_7 . (а.с.14)
Згідно Витягу зі Спадкового реєстру від 15 жовтня 2020 року, після ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкова справа не заведена, інформація відсутня.
Таким чином, позивач, будучи рідною донькою ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , має право на прийняття спадщини у вигляді земельної частки (пай), як спадкоємець за заповітом.
Згідно ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини та у відповідності до ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він продовжується до трьох місяців.
Відповідно строк для прийняття спадщини пропущений з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За ч.1 ст.1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. За нормами ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Як вбачається із матеріалів справи, на час смерті спадкодавця позивач не проживала разом із спадкодавцем.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що до нотаріальної контори в установлений законом строк із заявою про прийняття спадщини вона не звернулася, оскільки перебувала в скрутному матеріальному становищі, її чоловік, який є інваром 1 групи потребував постійного догляду, після отриманих поранень під час участі в антитерористичній операції. Крім того, за період з грудня 2019 року по лютий 2020 року вона втратила обох своїх батьків.
Як роз`яснив Пленум ВСУ в абз.6 п.24 постанови від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування , вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Згідно з правовою позицією ВСУ від 04.11.2015 р. (справа №6-1486цс15), відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити їй додатковий строк, достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини. За змістом вищезазначеної статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є ті, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Отже, правила ч.3 ст.1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через поважні причини, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні.
Суд вважає причину пропуску позивачем строку на прийняття спадщини поважною, оскільки останній є спадкоємцем, не реалізував належне йому право на прийняття спадщини внаслідок складних життєвих обставин, пропустивши тим самим визначений законом строк для вчинення дій щодо прийняття спадщини.
Таким чином, суд вважає за доцільне встановити позивачу додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини терміном 2 місяці з моменту набрання рішенням законної сили, забезпечивши право позивача на спадкування, враховуючи відсутність при цьому порушень прав третіх осіб чи інтересів держави.
У відповідності до ч.1 ст.142 ЦПК України, суд вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при подачі позову. Решту сплаченого судового збору, суд не стягуватиме з відповідача, оскільки таку вимогу не заявляв сам позивач.
Керуючись ст.ст.1261, 1270, 1272 Цивільного кодексу України, ст.ст.141, 142, 178, 263-265, 354 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Іванівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, приватний нотаріус Світловодського районного нотаріального округу Драна Людмила Андріївна,про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк терміном 2 (два) місяці, з моменту набрання рішенням законної сили, для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Іванівка Світловодського району Кіровоградської області.
Повернути ОСОБА_1 з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого нею при поданні позову, а саме 420 грн. 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення Світловодського міськрайонного суду може бути подана до Кропивницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення не були вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , паспорт серії НОМЕР_7 виданий Олександрійським МВ УДМС України в Кіровоградській області 07 жовтня 2014 року, ідентифікаційний код НОМЕР_8 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 .
Відповідач: Іванівська сільська рада Світловодського району Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 04364331, місцезнаходження: вул.Центральна, буд.122, с. Іванівка Світловодського району Кіровоградської області, 27544.
Третя особа: приватний нотаріус Світловодського районного нотаріального округу Драна Людмила Андріївна, адреса: вул.Героїв України,б.38, м. Світловодськ, Кіровоградська область, 27500.
Суддя Світловодського міськрайонного
суду Кіровоградської області С.М. Андріянова
Суд | Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2020 |
Оприлюднено | 16.10.2020 |
Номер документу | 92204498 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області
Андріянова С. М.
Цивільне
Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області
Андріянова С. М.
Цивільне
Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області
Андріянова С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні