Рішення
від 15.10.2020 по справі 912/2731/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

вул.В`ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25022,

тел/факс: 32-05-11/24-09-91 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2020 рокуСправа № 912/2731/20 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Вавренюк Л.С. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Екоагростандарт"

до відповідача: Державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№37)"

про стягнення заборгованості 289 401,19 грн

Встановив: до Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Екоагростандарт" (далі - ТОВ "Екоагростандарт") до Державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№37)" (далі - ДП "Сільськогосподарське підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№37)") про стягнення заборгованості за Договором суборенди комбайну зернозбирального №14/09/2017 від 14.09.2017 на загальну суму 289 401,19 грн, з яких: 142 200,00 грн - основний борг, 60 973,40 грн - відсотки річних, 25 155,18 грн - інфляційні втрати, 61 072,61 грн - пеня.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ДП "Сільськогосподарське підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№37)" на підставі договору суборенди надано зернозбиральний комбайн, однак останнім не виконано договірних зобов`язань по сплаті за отримані послуги, у звя`зку з чим виникла заборгованість.

Ухвалою суду від 08.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження; розгляд справи постановлено здійснювати без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами; розпочати розгляд справи по суті в порядку спрощеного позовного провадження 09.10.2020; встановлено сторонам строк для подання заяв по суті справи.

Учасники справи належним чином повідомленні про розгляд даної справи, що підтверджується наявними у справі відповідними поштовими повідомленнями про отримання узвали суду про відкриття провалження у справі (а.с. 77, 78).

Відповідач не скористався процесуальним правом на подання відзиву.

На підставі ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку з неподанням відповідачем відзиву у встановлений строк без поважних причин, спір вирішено за наявними в справі матеріалами.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши подані докази, господарський суд встановив наступні обставини справи.

14.09.2017 між ТОВ "Екоагростандарт" (Суборендодавець) та ДП "Сільськогосподарське підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України №37" (Суборендар) укладено Договір № 14/09/2017 суборенди комбайну зернозбирального марки JOHN DEERE 9610. 1999 р.в., заводський номер НОМЕР_1 , двигун № НОМЕР_2 (далі - Договір суборенди), відповідно до п. 1.1. якого Суборендодавець зобов`язується передати за плату Суборендарю у тимчасове платне користування, комбайн зернозбиральний (далі Техніка) з екіпажем (трактористами), забезпечити своїми силами його керування та технічну експлуатацію, а Суборендар зобов`язується прийняти в тимчасове платне користування Техніку під керуванням екіпажу (трактористів) Суборендодавця і зобов`язується сплачувати Суборендодавецю плату та суборенду (а.с. 42-47).

Пунктом 3.3. Договору суборенди передбачено, що передача Техніки в суборенду здійснюється Сторонами за Актом приймання-передачі, який підписується повноважними представниками Сторін та скріплюється печатками Суборендаря та Суборендодавця.

Техніка вважається переданою в суборенду з дати підписання Сторонами відповідного Акту приймання-передачі (п. 4.1. Договору суборенди).

Відповідно до п. 4.2. Договору суборенди строк суборенди закінчується 30.09.2017.

Орієнтовна сума плати за суборенду за весь строк суборенди Техніки та фактичне розташування суборендованої Техніки Суборендодавця протягом терміну суборенди вказується у Додатку № 1 до нього Договору (п. 5.1. Договору суборенди).

Плата за Суборенду за Договором становить загальну вартість наданих послуг з Суборенди Техніки з екіпажем, сплачених Суборендарем Суборендодавцеві протягом дії Договору на підставі актів приймання-передачі наданих послуг. які підписуються Сторонами не рідше 1 (одного) раз на тиждень, та розраховується наступним чином (п. 5.2. Договору суборенди):

Плата за суборенду встановлюється в розмірі 600,00 грн в т.ч. з ПДВ за один гектар фактично обробленої площі (п. 5.2.1. Договору суборенди).

Згідно п. 5.4. Договору суборенди, плата за суборенду вноситься шляхом перерахування Суборендарем грошових коштів на розрахунковий рахунок Суборендодавця на підставі затверджених обома сторонами актів приймання-передачі наданих послуг у наступні строки: 100 % від суми плати за суборенду, що зазначена в акті приймання-передачі наданих послуг, протягом 10 (десяти) банківських днів з дати затвердження акту.

Суборендодавець за цим Договором має право: своєчасно одержувати оплату за надані ним послуги (п.п. 6.4., 6.4.1. Договору суборенди).

В п. 8.7. Договору суборенди сторони домовились, що за порушення строків сплати плати за суборенду згідно підписаних Сторонами актів приймання-передачі наданих послу і Суборендар сплачує Суборендодавцю пеню в розмірі облікової ставки НБУ від несплаченої суми за кожен день прострочення та сплачує Суборендодавцю проценти в розмірі 15 % річних відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України. Нарахування пені та процентів починається з дня, коли зобов`язання по оплаті мало бути виконане Суборендарем, та припиняється у день повної оплати.

Сторони дійшли згоди, встановити строк позовної давності в три роки до вимог про стягнення пені за ним Договором (п. 8.9. Договору суборенди), що кореспондується з положеннями ч. 1 ст. 259 Цивільного кодексу України.

Договір набуває чинності з моменту його підписання та діє до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань за ним Договором (п. 9.1. Договору суборенди).

Договір підписано повноважними представниками сторін та скріплено печатками.

Сторонами укладено Додаток № 1 до Договору суборенди, згідно якого домовились та визначили перелік техніки, що передається в суборенду. Додаток № 1 підписаний повноважними представниками сторін та скріплено печатками (а.с. 48).

Факт передання визначеної Договором суборенди техніки відповідачу підтверджується підписаним сторонами Актом приймання - передачі від 14.09.2017, який підписано з боку відповідача без будь яких заперечень та зауважень. Акт підписано повноважними представниками сторін, підписи яких скріплено відповідними круглими печатками (а.с.49).

21.09.2017 сторонами складено та підписано Акт здачі - приймання виконаних робіт/наданих послуг, відповідно до якого визначено назву послуги - збирання соняшника поле № 11, поле №14, поле № 24 на суму всього з ПДВ 142 200,00 грн, які Відповідач зобов`язувався сплати в повному обсязі відповідно до п. 5.5 Договору суборенди протягом 10 банківських днів після затвердження сторонами акту приймання-передачі наданих послуг, тобто до 05.10.2017 включно без урахуванням вихідних днів (а.с. 51-52).

Однак, як зазначає позивач, відповідач вчасно вказані грошові кошти у сумі 142 200,00 грн у визначений п. 5.5 Договору суборенди строк - до 05.10.2017 включно, не сплатив.

Відсутність відповідачем своєчасної оплати заборгованості стало підставою для нарахування позивачем згідно умов Договору суборенди відсотків річних у розмірі 60 973,40 грн, інфляційних втрат у розмірі 25 155,18 грн та пені у розмірі 61 072,61 грн, за період з 06.10.2017 по 14.08.2020.

Отже, загальна заборгованість відповідача перед позивачем складає 289 401,19 грн.

Відповідач зазначені обставини не спростував, доказів на підтвердження погашення ним пред"явленої до стягнення позивачем заборгованості до суду не надав.

Суд визнає вказані обставини встановленими, з огляду на доведеність таких належними та наявними у справі доказами.

Господарський суд вважає, що відповідачем були порушені права позивача на отримання оплати згідно умов Договору.

Розглядаючи спір по суті, господарський суд враховує наступні норми права.

Згідно положень ст. ст. 173, 174 Господарського кодексу України, ст. ст. 11, 509 Цивільного кодексу України договір є підставою виникнення зобов`язання, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію, зокрема, господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Оренда майна у сфері господарювання передбачає укладення договору оренди майна, за яким одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності (ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України).

Згідно ч.ч. 2, 6 ст. 283 Господарського кодексу України, у користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або єдиний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ). До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно положень ст. 774 Цивільного кодексу України, передання наймачем речі у користування іншій особі (піднайм) можливе лише за згодою наймодавця, якщо інше не встановлено договором або законом. Строк договору піднайму не може перевищувати строку договору найму. До договору піднайму застосовуються положення про договір найму.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 798 Цивільного кодексу України предметом договору найму транспортного засобу можуть бути повітряні, морські, річкові судна, а також наземні самохідні транспортні засоби тощо. Договором найму транспортного засобу може бути встановлено, що він передається у найм з екіпажем, який його обслуговує.

Згідно з ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Стаття 286 Господарського кодексу України встановлює, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Орендар має право вимагати зменшення розміру орендної плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, змінилися передбачені договором умови господарювання або істотно погіршився стан об`єкта оренди. Орендна плата встановлюється у грошовій формі. Залежно від специфіки виробничої діяльності орендаря орендна плата за згодою сторін може встановлюватися в натуральній або грошово-натуральній формі. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

Невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання є підставою для сплати штрафних санкцій (неустойки, штрафу, пені), що передбачено ст. 230 Господарського кодексу України. Суб`єктами права застосування штрафних санкцій є учасники відносин у сфері господарювання, зазначені у статті 2 Господарського кодексу України.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно правил ч. 4 ст. 231 Господарського кодексу України, у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Частина 6 ст. 232 Господарського кодексу України передбачає, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Зобов`язанням зі сплати грошових коштів є зобов`язання, яке виражається в грошовій одиниці України (або грошовому еквіваленті в іноземній валюті), є грошовим зобов`язанням, що випливає зі змісту ст. ст. 524, 533 Цивільного кодексу України.

Статтею 625 Цивільного кодексу України встановлено відповідальність за порушення грошового зобов`язання. Так, ч. 1 цієї статті визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. У ч. 2 цієї статті зазначено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За правилами ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

У відповідності до ч.ч. 1, 2 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Як вбачається із встановлених обставин справи, які підтверджено наявними у матеріалах справи доказами, ТОВ "Екоагростандарт" на виконання умов Договору суборенди із ДП "Сільськогосподарське підприємство Державної кримінально-виконавчої служби (№ 37)" складено Акт здачі - приймання виконаних робіт / наданих послуг від 21.09.2017 на суму 142 200,00 грн та вказаний Акт підписано сторонами без зауважень та скріплено печатками.

Відповідач у відповідності до умов п. 5.5. Договору суборенди протягом 10 банківських днів після підписання сторонами Акта здачі - приймання виконаних робіт / наданих послуг від 21.09.2020 на суму 142 200,00 грн, тобто у строк до 05.10.2017 включно, зазначену суму боргу не сплатив.

Доказів на підтвердження виконання зобов`язання або на спростування тверджень позивача, відповідачем суду не подано.

Таким чином, позивачем правомірно заявлено до стягнення суму боргу у розмірі 142 200,00 грн, яка підлягає задоволенню судом повністю.

Внаслідок відсутності своєчасної оплати суми основного боргу, позивач нарахував за період з 06.10.2017 по 14.08.2020 на суму 142 200,00 грн пеню у розмірі 61 072,61 грн (а.с. 56-57).

Згідно з п. 8.7. Договору суборенди сторони домовились, що за порушення строків сплати плати за суборенду згідно підписаних Сторонами актів приймання-передачі наданих послу і Суборендар сплачує Суборендодавцю пеню в розмірі облікової ставки НБУ від несплаченої суми за кожен день прострочення. Нарахування пені починається з дня, коли зобов`язання по оплаті мало бути виконане Суборендарем, та припиняється у день повної оплати.

Відповідно до п. 8.9 Договору суборенди сторони дійшли згоди, встановити строк позовної давності 3 роки до вимог про стягнення пені за цим Договором.

Перевіривши розрахунок позивача, судом встановлено, що останнім обрано правильний період для розрахунку пені, а саме з 06.10.2017 по 14.08.2020 на суму заборгованості 142 200,00 грн, що відповідає нормам ч. 6 ст. 232 ГК України, ч. 1 ст. 259 ЦК України, а також умовам укладеного сторонами Договору суборенди, відповідно до п. 8.7 якого сторони погодили, що нарахування пені починається з дня, коли зобов"язання по оплаті мало бути виконане Суборендарем та припиняється у день повної оплати.

Таким чином, позовні вимоги про стягнення пені підлягають задоволенню на загальну суму 61 072,61 грн.

Крім того, позивачем на підставі умов Договору суборенди нараховано 15% річних за період з 06.10.2017 по 14.08.2020 у сумі 60 973,40 грн та втрати від інфляції за період жовтень 2017 - серпень 2020 у сумі 25 155,18 грн (а.с. 53-55).

В п. 8.7. Договору суборенди сторони домовились, що за порушення строків сплати плати за суборенду згідно підписаних Сторонами актів приймання-передачі наданих послу і Суборендар сплачує Суборендодавцю сплачує Суборендодавцю проценти в розмірі 15% річних відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України. Нарахування процентів починається з дня, коли зобов`язання по оплаті мало бути виконане Суборендарем, та припиняється у день повної оплати.

Сума річних у розмірі 15% погоджена сторонами у договорі, що передбачено ст. 625 Цивільного кодексу України.

Суд перевіривши розрахунки позивача, встановив, що останнім правильно обрано періоди для здійснення зазначених нарахувань та нарахування 15% річних за період з 06.10.2017 по 14.08.2020 у сумі 60 973,40 грн є арифметично правильним.

Сума втрат від інфляції позивачем нараховано за період з жовтня 2017 по квітень 2020, що не суперечить нормам законодавства, та становить за обраний період 27 838,00 грн, в той час як позивачем заявлено до стягнення 25 155,18 грн, тобто в межах можливих нарахувань.

Отже, нарахування 15% річних у розмірі 60 973,40 грн та втрат від інфляції на суму 25 155,18 грн підлягають задоволенню повністю.

Зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених норм, а також враховуючи, що відповідач в установленому ст.ст. 76-79 Господарського процесуального кодексу України порядку обставини, які повідомлені позивачем, не спростував, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами та підлягають повному задоволенню на загальну суму 289 401,19 грн, з яких: 142 200,00 грн - основний борг, 60 973,40 грн - відсотки річних, 25 155,18 грн - інфляційні втрати, 61 072,61 грн - пеня.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору, сплаченого позивачем за подання позову, покладаються на відповідача повністю.

Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№37)" (28624, Кіровоградська область, Устинівський район, с. Інгульське, вул. Центральна, буд. 5, код ЄДРПОУ 08680264) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Екоагростандарт" (04073, м. Київ, Оболонський р-н, провул. Куренівський, буд. 19/5, оф. 301, код ЄДРПОУ 40968448) заборгованість за Договором суборенди №14/09/2017 комбайну зернозбирального від 14.09.2017 на загальну суму в розмірі 289 401,19 грн., з яких: 142 200,00 грн - основний борг, 60 973,40 грн - відсотки річних, 25 155,18 грн - інфляційні втрати, 61 072,61 грн - пеня, також витрати по сплаті судового збору у розмірі 4 341,02 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості надавати інформацію про вебадресу судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень одночасно з врученням (надсиланням/видачею) копії повного або скороченого такого рішення до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень можна за його вебадресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати:

Товариству з обмеженою відповідальністю "Екоагростандарт" за адресою: 04073, м.Київ, Оболонський р-н, провул. Куренівський, буд. 19/5, оф. 301.

Державному підприємству "Сільськогосподарське підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№37)" за адресою: 28642, Кіровоградська обл, Устинівський район, с. Інгульське, вул. Центральна, буд. 5.

Суддя Л.С. Вавренюк

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення15.10.2020
Оприлюднено19.10.2020
Номер документу92227802
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —912/2731/20

Постанова від 18.01.2021

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Широбокова Людмила Петрівна

Ухвала від 09.12.2020

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Широбокова Людмила Петрівна

Ухвала від 19.11.2020

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Широбокова Людмила Петрівна

Рішення від 15.10.2020

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Вавренюк Л.С.

Ухвала від 08.09.2020

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Вавренюк Л.С.

Ухвала від 31.08.2020

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Вавренюк Л.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні