Рішення
від 15.10.2020 по справі 569/4851/20
РІВНЕНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 569/4851/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2020 року м. Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області в складі:

головуючого судді Першко О.О.

секретар судового засідання Прокопчук Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства Рівненський завод Газотрон , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, про визнання зайнятості на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернулася до суду з позовом до ПАТ Газотрон (далі відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, в якому просить визнати її зайнятість повний робочий день у період з 01 червня 1989 року по 01 серпня 2001 року за професією полірувальник скла, що відноситься до робіт зі шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що з 01 червня 1989 року до 01 серпня 2001 року працювала молірувальником скла в цеху № 15 Ровенського заводу імені 60-річчя Жовтня, в подальшому ПАТ Рівненський завод Газотрон , та має право на пенсію на пільгових умовах за списком № 2. Зазначає, що звернулась до відповідача з заявою про підтвердження пільгового стажу та надання довідки про атестацію робочого місця, однак отримала відповідь, що інформація щодо проведення атестації робочого місця за умовами праці полірувальника скла чинним законодавством не передбачена.

У судове засідання позивач не з`явилася, хоча була належним чином повідомлена про час, дату та місце проведення судового засідання. 13 жовтня 2020 року подала заяву про розгляд справи без її участі, просить позов задовольнити, проти заочного рішення не заперечує.

Представник ПАТ Газотрон Ткачук Д.В. в судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про час, дату і місце проведення судових засідань. Про причини неявки суд не повідомив, відзив на позов не подав. 21 серпня 2020 року та 15 жовтня 2020 року надіслав до суду клопотання, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог, просить розгляд справи провести без участі представника ПАТ Рівненський завод Газотрон .

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області в судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про час, дату і місце проведення судових засідань. Про причини неявки суд не повідомив. У поданих письмових поясненнях, вказує, що документами, які позивач подала до позову не підтверджено її роботу молірувальником скла відповідно до списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Позивачем в позовній заяві було заявлено клопотання про витребування доказів.

Ухвалою Рівненського міського суду Рівненської області від 30 червня 2020 року клопотання позивача про витребування доказів задоволено.

17 серпня 2020 року до суду надійшло клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про заміну третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Рівненське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Рівненській області її правонаступником.

Ухвалою Рівненського міського суду Рівненської області від 21 серпня 2020 року замінено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Рівненське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на її правонаступника Головне управління Пенсійного Фонду України в Рівненській області.

Дослідивши матеріали справи і наявні в них докази, суд дійшов наступних висновків.

Як встановлено судом, з 01 червня 1989 року до 01 серпня 2001 року ОСОБА_1 працювала молірувальником скла в цеху № 15 Ровенського заводу імені 60-річчя Жовтня, в подальшому іменований як державне підприємство Рівненський завод Газотрон , ВАТ Рівненський завод Газотрон , ПАТ Рівненський завод Газотрон , що підтверджується відповідними записами в трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 .

З уточнюючої довідки про характер роботи та умови праці, що визначають право на пенсію на пільгових умовах № 984 від 01 липня 2019 року, виданої ліквідатором ПАТ Рівненський завод Газотрон ОСОБА_2 вбачається, що ОСОБА_1 дійсно працювала на Рівненському заводі імені 60-річчя Жовтня, в подальшому іменований як державне підприємство Рівненський завод Газотрон , ВАТ Рівненський завод Газотрон , ПАТ Рівненський завод Газотрон за професією, що дає право на пільгову пенсію з 01 червня 1989 року (наказ № 369 від 05.06.1989 року) по 01 серпня 2001 року (наказ № 103 від 31 липня 2001 року) молірувальником скла цеху № 15 у виробництві скловиробів на протязі робочого дня при 40-ка годинному робочому тижні, інших робіт не виконувала, що передбачено списком № 1, розділом ХV, підрозділ I, пункт а , шифр позиції 1150101а-14539, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994 року. Фактично відпрацьовано 163 робочих дні з січня по серпень 1992 року. По результатах вперше проведеної атестації робочих місць за умовами праці наказом по підприємству № 10 від 30 січня 1995 року не підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по списку № 1 молірувальникам скла цеху № 15. Довідка видана на підставі первинних документів за час виконання вказаних вище робіт: накази по заводу за 1989-2001 роки; особові рахунки по зарплаті за 1989-2001 роки; особова картка форми Т-2.

З акту № 1652 позапланової перевірки достовірності документів про стаж роботи для призначення (перерахунку) пенсії згідно Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 20 серпня 2019 року складеного спеціалістом відділу контрольно-перевірочної роботи управління контрольно-перевірочної роботи ГУ ПФУ в Рівненській області ОСОБА_3 , вбачається, що ОСОБА_1 працювала на посаді молірувальника скла цеху № 15 з 01 червня 1989 року по 01 серпня 2001 року. Перевірено фактично відпрацьовані дні з січня по серпень 1992 року та встановлено, що зазначена кількість вихододнів згідно довідки відповідає даним первинних документів, підтвердити пільговий характер роботи згідно матеріалів атестації робочого місця молірувальника скла цеху № 15 по списку № 2 за рахунок підприємства не є можливим, так як підприємство ПАТ Рівненський завод Газотрон знаходиться в стані ліквідації.

Наказом № 10 від 30 січня 1995 року Рівненського заводу Газотрон Про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення в цехах № 9, 15, 29, 5 та продовження проведення у 1995 році атестації робочих місць за умовами праці затверджено Перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по списках № 1 і № 2 (додаток № 1) ; начальникам цехів № 9, 15, 29, 5 ОСОБА_4 , Черненку В.І., Балі Т.В., ОСОБА_5 наказано затвердити і подати у ВВ і СЗ протокол про підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення працівників згідно з результатами атестації робочих місць за умовами праці (додаток № 2).

Із додатку № 2 до наказу № 10 від 30 січня 1995 року, вбачається, що протоколом засідання цехової атестаційної комісії цеху № 15 Про підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення працівників ОСОБА_1 після проведення атестації підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 2 за професією молірувальник скла .

За результатами атестації робочих місць в трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 , 30 січня 1995 року здійснено запис, що професія молірувальник скла підтверджена на пільгове пенсійне забезпечення по Списку № 2 згідно протоколу засідання кваліфікаційної комісії.

Однак, Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11 березня 1994 року посада молірувальник скла не визначена.

Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій є Закон України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування .

Механізм призначення пенсії регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1. Цим порядком визначено перелік необхідних документів для призначення пенсій, порядок їх подання та оформлення.

Статтею 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок), затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що чинні на період роботи особи у важких і шкідливих умовах праці. Зазначені списки були затверджені постановами: Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173; Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10; Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162; Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36

Підставою для визнання права на пенсію за віком на пільгових умовах є не тільки наявність професії у відповідному списку, а й зайнятість в умовах, передбачених списком, повний робочий день, а також підтвердження відповідних умов праці за результатами атестації робочих місць.

Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року N 637(далі - Порядок № 637).

Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: період роботи, що зараховується до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ; підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана довідка.

Право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах підтверджує підприємство, де набуто відповідний стаж.

Тобто, уточнююча довідка надається підприємством у разі відсутності в трудовій книжці особи відомостей про стаж роботи, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, яка підтверджує саме спеціальний стаж роботи та її характер, а не право особи на пільгову пенсію. Зазначена довідка необхідна для подальшого її надання відповідним органам Пенсійного фонду України, які в свою чергу визначають наявність підстав і права особи на пенсію на пільгових умовах.

Таким чином, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 1 та № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.

Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

У тих випадках, коли йдеться про підтвердження роботи в особливо шкідливих і шкідливих умовах праці за Списками № 1 та № 2, уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій, або їх правонаступників є необхідними, оскільки в трудових книжках не зазначається, в яких умовах працювали особи, та не вказується, чи були такі особи зайняті певними роботами або на певних виробництвах протягом повного робочого дня.

До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати її внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестацій робочих місць за умовами праці, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442.

Під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.

Крім того, Порядком застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, у разі неритмічної роботи підприємства чи організації підрахунок пільгового стажу здійснюється в такому порядку: загальна кількість днів, протягом яких працівник повний робочий день був занятий на роботах із шкідливими умовами праці, ділиться на 25,4 - при шестиденному робочому тижні і на 21.2 - при п`ятиденному робочому тижні. Тобто, при підтвердженні періодів роботи після 01 січня 1992 року пільговий стаж обчислюється з урахуванням відомостей про фактичну занятість у шкідливих умовах роботи.

Час відпрацьований в умовах передбачених Списками, обліковується власником або уповноваженим ним органом. Період який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи, визначає підприємство та зазначається в довідці.

Уточнюючою довідкою про характер роботи та умови праці, що визначають право на пенсію на пільгових умовах № 984 від 01 липня 2019 року, виданої ліквідатором ПАТ Рівненський завод Газотрон ОСОБА_2 та актом № 1652 позапланової перевірки достовірності документів про стаж роботи для призначення (перерахунку) пенсії згідно Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 20 серпня 2019 року підтверджується, що ОСОБА_1 фактично відпрацьовано в 1992 році - 163 дні.

Однак доказів, які б підтверджували зайнятість позивача повний робочий день у період з 01 січня 1993 року по 01 серпня 2001 року за професією молірувальник скла ОСОБА_1 суду не надано.

Відповідно до ст. 12 ЦПК Україникожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Рівність сторін передбачає, що кожній стороні має бути надана можливість представляти справу та докази в умовах, що не є суттєво гіршими за умови опонента.

Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

За правилами ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Аналіз наведених норм дає підставу вважати, що кожна сторона сама визначає зміст своїх вимог і заперечень, тягар доказування лежить на сторонах спору, а суд розглядає справу виключно у межах заявлених ними вимог та наданих доказів.

У зв`язку з викладеним відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 3, 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 354 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства Рівненський завод Газотрон , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Головне управління Пенсійного Фонду України в Рівненській області, про визнання зайнятості на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці відмовити.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо в Рівненський апеляційний суд або через Рівненський міський суд Рівненської області протягом 30 днів з дня проголошення судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач - Публічне акціонерне товариство "Рівненський завод Газотрон", місцезнаходження: вул. Гагаріна, буд. 39, м. Рівне, код ЄДРПОУ 14314972.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Головне управління Пенсійного Фонду України в Рівненській області", місцезнаходження: вул. Короленка, буд. 7, м. Рівне, код ЄДРПОУ 21084076.

Повне судове рішення складено 15 жовтня 2020 року.

Суддя О.О. Першко

СудРівненський міський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення15.10.2020
Оприлюднено19.10.2020
Номер документу92231775
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —569/4851/20

Рішення від 15.10.2020

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Першко О. О.

Ухвала від 21.08.2020

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Першко О. О.

Ухвала від 30.06.2020

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Першко О. О.

Ухвала від 26.05.2020

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Першко О. О.

Ухвала від 25.03.2020

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Першко О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні