ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.10.2020м. ДніпроСправа № 904/2796/20
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Панни С.П. за участю секретаря судового засідання Полевичек Д.А.
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ", м.Дніпро
до Товариство з обмеженою відповідальністю "ЮПС і К", м.Дніпро
про стягнення заборгованості за спожиту електроенергію в розмірі 928960,02 грн.
Представники:
від позивача: Яланський О.А.
від відповідача: не з`явився
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮПС і К" стягнення заборгованості за спожиту електроенергію в розмірі 928960,02 грн.
Ухвалою господарського суду від 01.06.2020р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначене на 07.07.2020р.
Ухвалою господарського суду від 07.07.2020р. підготовче засідання по справі відкладено на 03.09.2020р.
Ухвалою господарського суду від 03.09.2020р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 23.09.2020р.
22-24.09.2020р. суддя Панна С.П. перебувала на лікарняному, через що засідання по справі №904/2796/20, призначене на 23.09.2020р. не відбулось
Ухвалою суду від 25.09.2020р. відкладено судове засідання для розгляду справи по суті на 09.10.2020р. о 14:00 год..
В призначене на 09.10.2020 р. о 14:00 год. судове засідання з`явився представник позивача, представник відповідача не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав, про наявність відкритого провадження повідомлений належним чином, що підтверджується наявним в матеріалах справи поштовим конвертом №4930011859447 направленим судом на адресу офіційного місцезнаходження відповідача, який повернувся на адресу суду із відміткою оператора поштового зв`язку за закінченням терміну зберігання (а.с.113-115).
Частиною 2 статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" визначено, що в Єдиному державному реєстрі містяться відомості щодо юридичної особи, зокрема, про місцезнаходження останньої.
У разі якщо копію прийнятого судового рішення (ухвали, постанови, рішення) направлено судом листом за належною поштовою адресою, тобто повідомленою суду учасником справи, і повернено підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання чи закінчення строку зберігання поштового відправлення, то вважається, що адресат повідомлений про прийняте судове рішення. Вказана правова позиція міститься в постанові Верховного Суду від 12.03.2019 у справі № 923/1432/15.
При цьому суд зазначає, що учасники судового провадження, мають в розумні інтервали часу вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження, про що наголошував Європейський суд з прав людини у рішенні від 03.04.2008 по справі "Пономарьов проти України".
Згідно з частиною 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання. Для цих цілей існує Єдиний державний реєстр судових рішень.Відповідно до частин 1, 3 статті 4 Закону України "Про доступ до судових рішень" судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України. Для реалізації права доступу до судових рішень, внесених до Реєстру, користувачу надаються можливості пошуку, перегляду, копіювання та роздрукування судових рішень або їхніх частин.
Згідно з ч.6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відтак, в силу положення пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України , день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про невручення поштового відправлення за адресою місцезнаходження відповідача, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу ухвали суду про відкриття провадження у справі.
Враховуючи викладене, неперебування відповідача за місцем його державної реєстрації чи небажання отримати поштову кореспонденцію та, як наслідок, неможливість направлення в засідання свого повноважного представника і ненадання відзиву, не є перешкодою розгляду справи судом за наявними матеріалами і не свідчить про порушення норм процесуального права саме зі сторони суду. Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 03.03.2018 у справі № 911/1163/17 та від 10.05.2018 у справі № 923/441/17.
У даному випаду судом також враховано, що за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України Про доступ до судових рішень ).
Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись, зокрема, з ухвалою про відкриття провадження у справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
При цьому суд зазначає, що учасники судового провадження, мають в розумні інтервали часу вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження, про що наголошував Європейський суд з прав людини у рішенні від 03.04.2008 по справі "Пономарьов проти України".
Окрім цього, згідно з частиною 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання. Для цих цілей існує Єдиний державний реєстр судових рішень.Відповідно до частин 1, 3 статті 4 Закону України "Про доступ до судових рішень" судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України. Для реалізації права доступу до судових рішень, внесених до Реєстру, користувачу надаються можливості пошуку, перегляду, копіювання та роздрукування судових рішень або їхніх частин.
Таким чином суд зазначає, що відповідач не був позбавлений можливості ознайомитись із прийнятими по даній справі судовими рішеннями на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень.
Оскільки відповідач відзив на позовну заяву не надав, суд вирішує справу відповідно до ч.9 ст. 165, а також ч. 2 ст.178 ГПК України за наявними матеріалами справи.
У судовому засіданні на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Розглянувши наявні матеріали справи, дослідивши надані докази, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" у відповідності із Законом України "Про ринок електричної енергії" та Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018 (далі - ПРРЕЕ) постачає електричну енергію споживачам та виконує функції постачальника універсальних послуг на території Дніпропетровської області.
У червні 2018 року Товариству з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" видано ліцензію з постачання електричної енергії споживачам (постанова НКРЕКП від 14.06.2018 №429).
Відповідно до п. 1.2.7. ПРРЕЕ постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу (додаток 5 до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку.
Пунктом 2 постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 (в редакції чинній станом на 01.01.2019) встановлено, що укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно д Пунктом 2 постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 (в редакції чинній станом на 01.01.2019) встановлено, що укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
Пунктом 1.2.15 ПРРЕЕ було передбачено, що для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов в цілому чи частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку).
01.01.2018 року між Товариством з обмеженою відповідальністю Дніпровські енергетичні послуги (далі - Позивач/Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю ЮПС і К (далі - Відповідач/Споживач) укладено публічний договір від 01.01.2018 р. про постачання електричної енергії Споживачу (далі - Договір), шляхом підписання та подання Споживачем на адресу Постачальника заяви-приєднання до Договору, яка є Додатком 1 Договору. Згідно умов заяви-приєднання, Споживач приєднався до Договору, розміщеного на сайті Постачальника (позивача) за посиланням https://dnep.com.ua та на умовах Договору за особовим рахунком № 24610-00 бази даних споживачів постачальника (а.с.23).
Також, відповідачем була підписана публічна комерційна пропозиція Постачальнику електричної енергії Базова (далі - Комерційна пропозиція), яка є Додатком 2 до Договору, згідно п. 10.1 якої, сторони розповсюдили дію договору.(а.с.24-28)
У зв`язку з початком функціонування нового ринку електричної енергії, відповідно до вимог Розділу XVII Прикінцеві та Перехідні положення Закону, Постачальником з 01.07.2019 р. було внесено зміни до існуючих договорів та набрала чинності нова редакція публічної комерційної пропозиції Базова (далі - Комерційна пропозиція з 01.07.2019 р.), де основною умовою являється зміна порядку формування ціни за постачання електричної енергії.
Відповідно до п. 11.1. Комерційної пропозиції з 01.07.2019 р. для споживачів, у яких є чинний з Постачальником договір про постачання електричної енергії споживачу, постачання електричної енергії на умовах даної Комерційної пропозиції здійснюється з 01 липня 2019 року.
Таким чином, споживач електричної енергії ТОВ ЮПС і К в точці продажу електричної енергії за адресою: вул. Хвойна, 110 м. Дніпро є споживачем електричної енергії та приєднався до Договору.
Відповідно до умов п. 2.1 Договору, Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач сплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Розділом 4 ПРРЕЕ передбачений Порядок розрахунків на роздрібному ринку електричної енергії, відповідно до якого, розрахунки за електричну енергію та послуги, що надаються на роздрібному ринку, між учасниками цього ринку здійснюються у грошовій формі відповідно до укладених договорів.
Послуги оператора системи оплачуються відповідно до умов договору споживача з електропостачальником або споживачем, або електропостачальником на зазначений у відповідних договорах поточний рахунок оператора системи.
Датою здійснення оплати за виставленим платіжним документом є дата, на яку оплачена сума коштів зараховується на поточний рахунок із спеціальним режимом використання електропостачальника або поточний рахунок оператора системи розподілу, відкритий в уповноваженому банку.
Оплата електропостачальнику вартості електричної енергії, у тому числі на підставі визнаної претензії, здійснюється виключно коштами на поточний рахунок із спеціальним режимом використання електропостачальника.
Форма та порядок оплати, терміни (строки) здійснення попередньої оплати, планових платежів та остаточного розрахунку зазначаються у договорі між електропостачальником та споживачем про постачання електричної енергії споживачу (комерційній пропозиції до договору).
Відповідно до п. 5.1 Договору, Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього Договору.
Згідно з п. 5.5 Договору, розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць.
Умовами Комерційної пропозиції, яка була підписана споживачем, відповідно до п. 4.1, визначено: 100% попередня оплата заявлених обсягів споживання електричної енергії здійснюється не пізніше ніж за 30 календарних днів до дати початку розрахункового періоду з наступним перерахунком (остаточним розрахунком), що проводиться за фактично відпущену електричну енергію (п. 5.1 Комерційної пропозиції з 01.07.2019 р.).
Згідно п. 4.3 Комерційної пропозиції, після закінчення розрахункового періоду остаточний розрахунок (перерахунок) здійснюється за фактичним обсягом споживання електричної енергії.
Пунктом 5.2 Комерційної пропозиції передбачено, що рахунок за фактично відпущену електричну енергію, надається Постачальником споживачу не пізніше п`ятого робочого дня з дати завершення розрахункового періоду. Надані Постачальником рахунки за фактично відпущену електричну енергію підлягають оплаті споживачем, протягом п`яти робочих днів з дати отримання (п. 6.1 Комерційної пропозиції з 01.07.2019 р.).
Згідно п. 5.7 Договору, оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строк, визначений у рахунку, який не може бути меншим 5 (п`яти) робочих днів з моменту отримання його Споживачем, або протягом 5 (п`яти) робочих днів від дати, зазначеної у комерційній пропозиції, щодо оплати рахунку, оформленого Споживачем.
Згідно пп. 1 п. 6.2 Договору, споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього Договору.
Пункт 3 частини 1 статті 57 ЗУ Про ринок електричної енергії визначає, що електропостачальник має право на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію та послуги з постачання електричної енергії відповідно до укладених договорів.
Пунктом 1 частини 3 статті 58 ЗУ Про ринок електричної енергії визначено, що споживач зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.
Згідно пунктів 4.З., 4.13., 5.1.2.30. ПРРЕЕ, обсяги споживання електричної енергії підтверджуються адміністратором комерційного обліку, функції якого, згідно п. 10 постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р. виконує відповідний оператор систем розподілу (далі ОСР).
Таким чином, Постачальник належним чином виконав свої зобов`язання за договором зокрема протягом червня 2019 року поставив електричну енергію в об`ємах 231 447 кВт-год на суму 519 297,64 грн., та протягом липня 2019 року поставив електричну енергію в об`ємах 273 703 кВт-год на суму 745 603,10 грн., що підтверджується даними оператора системи розподілу - ПрАТ Підприємство з експлуатації електричних мереж Центральна енергетична компанія , який є оператором системи розподілу (далі - ОСР) Відповідача(а.с.84-87).
01.07.2019 р. на виконання умов Договору позивачем, на підставі даних про фактичне споживання ТОВ ЮПС І К електричної енергії за червень 2019 р., був наданий відповідачу рахунок на оплату спожитої електричної енергії за червень 2019 р. № 111/24610-00/6/1 на суму 519 297, 64 грн., по якому було сплачено Споживачем 511 776,83 грн. Термін сплати рахунку встановлено до 12 липня 2019 р.(а.с.43).
01.08.2019 р. на виконання умов Договору позивачем, на підставі даних про фактичне споживання ТОВ ЮПС І К електричної енергії за липень 2019 р., був наданий відповідачу рахунок на оплату спожитої електричної енергії за липень 2019 р. № 111/24610-00/7/1 на суму 745 603, 10 грн., який до теперішнього часу не сплачений в повному обсязі. Термін сплати рахунку встановлено до 13 серпня 2019 р.(а.с.44).
27.09.2019 р. повторно на адресу ТОВ ЮПС ІК , а саме: м. Дніпро, вул. Хвойна, 110, та м. Дніпро, вул. Караваєва, 62/22 були направлені рахунки № 111/24610-00/6/1 від 01.07.2019 р., №111/24610-00/7/1 від 01.08.2019 р. для оплати спожитої електричної енергії. Направлення рахунків підтверджується реєстром № 2 та фіскальним чеком ДД ПАТ Укрпошта від 27.09.2019 р.(а.с.45).
Позивач намагався врегулювати спір в досудовому порядку та письмово звертався до Відповідача з вимогою про сплату суми заборгованості за спожиту електричну енергію, а саме: 12.08.2019 р. на адресу ТОВ ЮПС ІК була направлена вимога про сплату заборгованості за електричну енергію, 28.08.2019 р. на адресу ТОВ ЮПС І К була направлена Претензія про сплату заборгованості за використану електричну енергію, 14.02.2020 р. на адресу ТОВ ЮПС І К була направлена вимога про сплату заборгованості за електричну енергію, яка вручена директору ТОВ ЮПС І К під підпис, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.46-83).
Позивач зазначає, що відповідач, в порушення умов договору, свої зобов`язання щодо повної та своєчасної оплати спожитої у червні та липні 2019 року електроенергії не виконав, у зв`язку з чим у нього виникла заборгованість перед позивачем у розмірі 753123, 91 грн..
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Відносини, що виникли між сторонами у справі на підставі договору про закупівлю електричної енергії у постачальника універсальних послуг, є господарськими зобов`язаннями, тому, згідно положень ст.ст. 4, 173-175 і ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, до цих відносин мають застосовуватися відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Відповідно до ч. 1 ст. 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
За приписами ч. 7 ст. 276 Господарського кодексу України оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору. Договір може передбачати попередню оплату, планові платежі з наступним перерахунком або оплату, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів.
Згідно з ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим до виконання.
За приписами ч. 1 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов"язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов"язання (неналежне виконання).
З урахуванням розділу 5 Додатку №2 до договору строк оплати спожитої у червні та липні 2019 року електроенергії за договором є таким, що настав.
Доказів оплати відповідачем вказаної заборгованості сторонами до матеріалів справи не надано.
Таким чином, вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 753123, 91 грн.. є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Окрім вимоги про стягнення суми основного боргу позивачем заявлена вимога про стягнення пені в розмірі 146968,51 грн. за період з 13.07.2019 р. по 30.04.2020 р..
Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Відповідно до п. 9.1. договору, за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за договором сторони несуть відповідальність, передбачену договором та чинним законодавством.
Пунктом 7.1 Комерційної пропозиції (п. 8.1 Комерційної пропозиції з 01.07.2019 р.), у разі, якщо Споживач порушив терміни оплати (попередня оплата/остаточний розрахунок), Споживачу нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діє на день прострочення, за кожен день прострочення, без обмеження періоду її нарахування, до дати повної оплати. Також п. 5.8. Договору передбачено, що у разі порушення Споживачем строків оплати за цим Договором, Постачальник має право вимагати сплату пені. Споживач сплачує Постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, нарахованої протягом всього періоду прострочення зобов`язання якщо інше не встановлено в комерційній пропозиції, яка є додатком до цього договору.
Перевіривши правильність розрахунку пені згідно системи Законодавство , суд зазначає, що вказаний розрахунок Позивачем зроблено вірно, тому вимога Позивача щодо стягнення з Відповідача пені є обґрунтованою.
Отже, стягненню з відповідача на користь позивача підлягає 146968,51 грн. пені за період з 13.07.2019 р. по 30.04.2020 р..
Також позивачем заявлена вимога про стягнення з відповідача 3% річних в сумі 16155,37 грн. за період з 13.07.2019 р. по 30.04.2020 р. та інфляційних втрат в розмірі 12712,23 грн. за період з серпня 2019 по квітень 2020 року.
Статтею 625 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За змістом ч.2 ст. 625 Цивільного кодексу України нарахування інфляційних витрат на суму боргу та 3 % річних входять до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника (спеціальний вид цивільно-правової відповідальності) за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат (збитків) кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Перевіривши правильність розрахунку 3% річних та інфляційних втрат згідно системи Законодавство , суд зазначає, що вказаний розрахунок Позивачем зроблено вірно, тому вимоги Позивача щодо стягнення з Відповідача 3% річних в сумі 16155,37 грн. за період з 13.07.2019 р. по 30.04.2020 р. та інфляційних втрат в розмірі 12712,23 грн. за період з серпня 2019 по квітень 2020 року є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідачем доказів на спростування заявлених позовних вимог не надано.
Європейський суд з прав людини у справі Мантованеллі проти Франції`з вернув увагу суду на те, що одним із складників справедливого судового розгляду у розумінні ст.6 Конвенції Про захист прав людини і основоположних свобод є право на змагальне провадження.
Стаття 13 ГПК України зазначає, що судочинство у господарських судах України здійснюється на засадах змагальності сторін. Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод: кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача у розмірі 13934,40грн..
Керуючись статтями 2, 3, 20, 73-79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮПС і К"(49017, м.Дніпро, вул.Караваєва, буд.62, кв.22, код ЄДРПОУ 40182274) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ"(49074, м.Дніпро, пр.Слобожанський, буд.127 Б, код ЄДРПОУ 42082379 ) 928960,02 грн., з яких 753 123,91 грн - заборгованість за спожиту електроенергію, 146968,91 грн. - пеня за період з 13.07.2019 р. по 30.04.2020 р., 16155,37 грн. -3% річних за період з 13.07.2019 р. по 30.04.2020 р., 12712,23 грн. - інфляційних втрат за період з серпня 2019 по квітень 2020 року та 13934,40 судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили
Рішення суду може бути оскаржене протягом 20-ти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 19.10.2020
Суддя С.П. Панна
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2020 |
Оприлюднено | 20.10.2020 |
Номер документу | 92254996 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Новікова Рита Георгіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Новікова Рита Георгіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Панна Світлана Павлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Панна Світлана Павлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні