Ухвала
від 19.10.2020 по справі 927/919/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

19 жовтня 2020 року м. Чернігівсправа № 927/919/20 Господарський суд Чернігівської області у складі судді Ноувен М.П., перевіривши матеріали позовної заяви № 599-20 від 12.10.2020

за позовом: Комунального підприємства Діловий центр чернігівської обласної ради,

пр-т Миру, 49а, м. Чернігів, 14000;

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю ФОРЕСТ ЛАЙФ ,

Нетеченська набережна, буд. 8А, м. Харків, 61125;

про стягнення 6 485,52 грн;

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Комунальне підприємство Діловий центр Чернігівської обласної ради звернувся до Господарського суду Чернігівської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю ФОРЕСТ ЛАЙФ про стягнення 6 485,52 грн заборгованості, а саме:5 539,59 грн боргу з орендної плати, 42,20 грн інфляційних, 320,07 грн 10% річних, 29,71 грн пені, 553,95 грн штрафу.

Свої вимоги позивач обґрунтовує неналежним виконанням відповідачем умов договору оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ міст Чернігівської області № 83/19/01 від 28.10.2019.

Розглянувши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про наявність підстав для передачі справи до іншого суду за територіальною юрисдикцією (підсудністю) з огляду на таке.

Відповідно до ст.4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Частиною першою статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Відповідно до ч.3 ст.22 Закону України Про судоустрій і статус суддів місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх підсудності.

Судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом (стаття 125 Конституції України, абзац перший підпункту 3.2 пункту 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 12.11.2011 №9-рп/2011).

Підсудність визначається колом справ у спорах, вирішення яких віднесено до підвідомчості певного господарського суду.

Територіальна юрисдикція (підсудність) господарських справ визначена §3 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно з ч. 1 ст. 27 ГПК України позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Згідно зі ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема, місцезнаходження юридичної особи.

Відповідно до ч. 2 ст. 27 ГПК України для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи - підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, отриманої на сайті https://usr.minjust.gov.ua, місцезнаходженням відповідача є: Харківська обл., м. Харків, Нетеченська набережна, буд. 8А.

Предметом спору у даній справі є стягнення заборгованості по сплаті орендних платежів за користування нерухомим майном згідно з договором оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ міст Чернігівської області № 83/19/01 від 28.10.2019, а також стягнення заборгованості за несвоєчасне виконання грошового зобов`язання по сплаті орендних платежів.

Згідно з п. 1.1., пп.1.1.1 спірного договору Орендодавець (позивач) передає, а Орендар (відповідач) приймає в строкове платне користування нежитлові приміщення в будівлі., що є об`єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, розташованій за адресою: проспект Миру, 18 у місті Чернігові та перебуває в господарському віданні комунального підприємства Діловий центр Чернігівської обласної ради. Приміщення, б/н (літ.1-3-101), яке розташоване на першому поверсі визначеної будівлі, загальною площею 67,7 кв.м., що має окремий вхід.

У частині першій статті 29 ГПК України встановлено, що право вибору між господарськими судами, яким відповідно до цієї статті підсудна справа, належить позивачу, за винятком виключної підсудності, встановленої статтею 30 цього Кодексу.

Відповідно до частини третьої статті 30 ГПК України спори, що виникають з приводу нерухомого майна, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.

Отже, до спорів, що виникають з приводу нерухомого майна, відносяться спори, вимоги за якими безпосередньо стосуються об`єкта нерухомого майна, і не відносяться спори, предметом яких є стягнення заборгованості, яка виникла внаслідок невиконання зобов`язань за договором, незалежно від того, що такий договір укладений щодо нерухомого майна. До таких позовів застосовуються загальні правила підсудності.

За таких підстав правила виключної підсудності не поширюються на спір щодо стягнення заборгованості по сплаті орендної плати за користування нерухомим майном, пені за несвоєчасну сплату орендної плати за користування нерухомим майном та неустойки у розмірі подвійної орендної плати за користування нерухомим майном після закінчення встановленого договором оренди строку для повернення такого нерухомого майна.

Така правова позиція наведена у постанові Верховного Суду від 03.06.2019 у справі №903/432/18.

Крім того, здійснивши аналіз умов договору оренди, суд дійшов висновку, що останній не містить прямої вказівки на місце виконання, а виконання договору оренди орендарем полягає у сплаті орендної плати, що виконується за місцезнаходженням орендаря.

У відповідності до ч.4 ст. 236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи вищевикладене, те, що предметом спору за даним позовом є стягнення орендної плати за користування приміщенням за договором оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ міст Чернігівської області № 83/19/01 від 28.10.2019, господарський суд дійшов висновку, що даний спір не є спором з приводу нерухомого майна, тому відносно нього не діють правила виключної підсудності, визначені ч.3 ст.30 ГПК України, а отже і компетентний господарський суд за цим позовом має визначатися за загальними правилами визначення територіальної юрисдикції (підсудності), встановленими ст.ст. 27, 29 ГПК України, даний позов підсудний господарському суду за місцезнаходженням відповідача, тобто Господарському суду Харківської області.

Керуючись ст. 27, 31, 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву № 599-20 від 12.10.2020 Комунального підприємства Діловий центр Чернігівської обласної ради до Товариства з обмеженою відповідальністю ФОРЕСТ ЛАЙФ про стягнення 6 485,52 грн заборгованості з додатками (у т.ч. платіжне доручення № 404 від 12.10.2020 про сплату судового збору в сумі 2 102,00 грн) надіслати за територіальною підсудністю до Господарського суду Харківської області (майдан Свободи, 5, Держпром, 8-й під`їзд, м. Харків, 61022).

2. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

3. Ухвала може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду у строки та порядку, що передбачені ст.256 Господарського процесуального кодексу України та підпунктом 17.5 пункту 17 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.

Ухвала підписана 19.10.2020.

Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі зі сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://court.gov.ua/ або у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.

Суддя М.П.Ноувен

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення19.10.2020
Оприлюднено20.10.2020
Номер документу92256410
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —927/919/20

Рішення від 12.01.2021

Господарське

Господарський суд Харківської області

Кухар Н.М.

Ухвала від 10.12.2020

Господарське

Господарський суд Харківської області

Кухар Н.М.

Ухвала від 12.11.2020

Господарське

Господарський суд Харківської області

Кухар Н.М.

Ухвала від 19.10.2020

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Ноувен М.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні