Рішення
від 12.01.2021 по справі 927/919/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" січня 2021 р.м. ХарківСправа № 927/919/20

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Кухар Н.М.

при секретарі судового засідання Руденко О.О.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Комунального підприємства "Діловий центр" Чернігівської обласної ради в особі Філії № 1 Комунального підприємства "Діловий центр" Чернігівської обласної ради, м.Чернігів, до Товариства з обмеженою відповідальністю "Форест лайф", м.Харків, про стягнення 6485,52 грн, за участю представників:

позивача - не з`явився;

відповідача - не з`явився;

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство "Діловий центр" Чернігівської обласної ради в особі Філії № 1 Комунального підприємства "Діловий центр" Чернігівської обласної ради, м.Чернігів, 15.10.2020 звернулось до Господарського суду Чернігівської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Форест лайф", м.Харків, про стягнення заборгованості за Договором оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області № 83/19/01 від 28.10.2019 в загальному розмірі 6485,52 грн, у тому числі: боргу з орендної плати в розмірі 5539,59 грн; інфляційних нарахувань (індексу інфляції) в розмірі 42,20 грн; 10% річних від простроченої суми в розмірі 320,07 грн; пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ в розмірі 29,71 грн та штрафу в розмірі 10% від суми заборгованості в розмірі 553,95 грн. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач, в порушення п. 5.1.4 Договору та приписів чинного законодавства, не здійснював орендну плату за період січень-березень 2020 року.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 19.10.2020 по справі 927/919/20 вищевказану позовну заяву надіслано за територіальною підсудністю до Господарського суду Харківської області.

10.11.2020 до Господарського суду Харківської області надійшло клопотання позивача про розгляд справи без його участі та участі його представника у зв`язку з віднесенням міст Харкова та Чернігова до червоного рівня епідемічної небезпеки поширення COVID-19 та відсутністю можливості з`явитися у судове засідання.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 12.11.2020 вищевказану позовну заяву було прийнято до розгляду; відкрито провадження у справі 927/919/20; розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

26.11.2020 позивачем було повторно подано клопотання про розгляд справи без його участі з посиланням на карантин, встановлений на всій території України постановою Кабінету Міністрів України, та запровадження посилених протиепідемічних заходів. Позовні вимоги позивач підтримав у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні.

У судове засідання, яке відбулося 12.01.2021, представник відповідача не з`явився; про причину неявки суд не повідомив; відзив на позовну заяву не надав.

Відповідно до вимог ст. 120 Господарського процесуального кодексу України, суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Тобто, в разі коли фактичне місцезнаходження юридичної особи - учасника судового процесу з якихось причин не відповідає її місцезнаходженню, визначеному згідно з законом, і дана особа своєчасно не довела про це до відома господарського суду, інших учасників процесу, то всі процесуальні наслідки такої невідповідності покладаються на цю юридичну особу.

З метою повідомлення відповідача про час та місце розгляду даної справи, судом засобами поштового зв`язку направлялись копії ухвал від 12.11.2020 та 10.12.2020 на юридичну адресу останнього: 61125, м. Харків, Нетеченська набережна, буд. 8-А, зазначену в позовній заяві, і яка зазначена як місцезнаходження підприємства в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Проте, копії вищевказаних ухвал були повернуті до суду без вручення адресатові у зв`язку з його відсутністю за вказаною адресою.

Крім того, ухвали суду від 12.11.2020 та 10.12.2020 були опубліковані в Єдиному державному реєстрі судових рішень. Отже, відповідач не був обмежений у доступі до інформації про дату і час проведення судових засідань, і відповідно мав змогу надати суду відзив на позовну заяву або клопотання відповідно до вимог Господарського процесуального кодексу України з обґрунтованими поясненнями причин неможливості бути присутнім у судових засіданнях. Тобто відповідач мав змогу ознайомитися зі змістом ухвал самостійно, навіть якщо ухвалу в паперовому вигляді ним не було отримано.

За таких обставин вбачається, що судом виконано процесуальний обов`язок щодо повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи відповідно до вимог пункту 2.6. Інструкції з діловодства в господарських судах України, погодженої листом Вищого господарського суду України від 19.02.2013 та затвердженої наказом Державної удової адміністрації України від 20.02.2013 № 28, а тому відповідач, у розумінні вимог ст. 120 ГПК України, вважається таким, що належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.

При цьому, враховуючи, що підстави для відкладення розгляду справи відсутні, суд визнав за можливе розглянути справу у відсутності відповідача, за наявними у справі матеріалами, згідно ст. 202 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

28.10.2019 між Комунальним підприємством "Діловий центр" Чернігівської обласної ради, в особі Філії № 1 (позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Форест лайф" (відповідач) було укладено Договір оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селиш, міст Чернігівської області № 83/19/01.

Відповідно до п. 2.1 Договору, орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, указаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передачі майна, який є невід`ємною частиною договору.

Як свідчать матеріали справи, на виконання умов Договору позивач, як орендодавець, передав, а відповідач, як орендар, прийняв у строкове платне користування нежитлове приміщення - приміщення в будівлі, що є об`єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, розташоване за адресою: проспект Миру, 18 у місті Чернігові та перебуває в господарському віданні Комунального підприємства "Діловий центр" Чернігівської обласної ради.

В оренду передано приміщення загальною площею 67,7 кв.м, яке має окремий вхід, що підтверджується Актом прийому-передачі в оренду нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області від 01.11.2019, підписаним сторонами та скріпленим печатками сторін.

Договір діє з 01.11.2019 по 29.10.2020 включно (п. 10.1 Договору).

Обов`язком орендаря, відповідно до п. 5.1.4 Договору, є своєчасна та в повному обсязі сплата орендної плати.

Орендна плата є платежем у грошовій формі, який орендар вносить орендодавцю та до обласного бюджету незалежно від наслідків діяльності орендаря і сплачується за весь термін фактичного користування майном, що визначається на підставі акту приймання-передачі в оренду та акту приймання-передачі майна з орендного користування (п. 3.1 Договору).

Згідно з п. 3.3 Договору, розмір орендної плати визначається в порядку, передбаченому Методикою розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області в новій редакції, затвердженої рішенням обласної ради від 17.05.2017 № 34-9/VІІ зі змінами з врахуванням згідно наказу № 76-в від 27.09.2019.

Розмір та порядок розрахунку орендної плати наведено у Додатку 2 до Договору, що є невід`ємною його частиною, і становить за базовий місяць оренди 1945,81 грн (без ПДВ).

Відповідно до п. 3.5 Договору, розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць.

Орендну плату орендар зобов`язаний перераховувати щомісячно у 10-денний термін після офіційного повідомлення про індекс інфляції за минулий місяць, згідно виставлених рахунків орендодавцем шляхом перерахування на поточні рахунки орендодавця та обласного бюджету у співвідношенні, встановленому діючою Методикою розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області або за окремим рішенням обласної ради.

Перерахування розміру орендної плати здійснюється орендарем на підставі рахунку та Акту наданих послуг, які щомісячно надаються орендодавцем. Орендар повинен підписати та повернути орендодавцеві Акт наданих послуг не пізніше трьох днів з моменту його отримання від орендодавця (п.3.6 Договору).

Розмір орендної плати визначений згідно з п.п. 3.4-3.5 Договору, відповідачем не заперечувався.

На виконання умов Договору позивачем у період з січня 2020 року по березень 2020 року, включно, були виставлені до оплати відповідачу наступні рахунки:

- Рахунок № УА-0000084 від 31.01.2020 вручено нарачно, що підтверджується актом надання послуг № УА-0000084 від 31.01.2020, який підписаний відповідачем та скріплений печаткою;

- Рахунок № УА-0000296 від 29.02.2020 надіслано поштою 08.09.2020;

- Рахунок № УА-0000507 від 31.03.2020 надіслано поштою 08.09.2020.

Рахунки за період з лютого по березень 2020 року направлялись відповідачу поштою разом з супровідними листами та актами надання послуг в 2-х екземплярах.

Рішенням Чернігівської обласної ради від 12.05.2020 за № 55-23/VII орендарів було звільнено від слати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області з 12.03.2020 до 11.05.2020. Також на період дії карантину встановлено не нараховувати орендарям пеню за несвоєчасну сплату або сплачену не в повному обсязі оренду плату за період з 12.03.2020 по останню офіційну дату завершення дії карантину.

З огляду на вищевказане, оренда плата за квітень 2020 року відповідачу не нараховувалась.

30.04.2020 відповідачем фактично було звільнено та повернено позивачу орендоване приміщення, про що було складено Акт прийому-передачі із орендного користування нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області. Проте, відповідач відмовився підписувати відповідний Акт, у зв`язку з чим було складено Акт про відмову від підпису Акту прийому-передачі із орендного користування нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, розташованого в будівлі по проспекту Миру, 18 у місті Чернігові від 30.04.2020.

Проте, відповідачем в порушення умов Договору, виставлені до оплати рахунки № УА-0000084 від 31.01.2020, № УА-0000296 від 29.02.2020, № УА-0000507 від 31.03.2020 оплачені не були.

Заборгованість з орендної плати за січень 2020 року становить 2353,66 грн; за лютий 2020 року - 2346,60 грн; за березень 2020 року (з 01.03.2020 по 11.03.2020) - 839,33 грн.

При цьому, судом встановлено, що позивачем невірно визначено граничні строки оплати орендних платежів за вказані періоди.

Так, граничним строком оплати орендної плати за січень 2020 року, згідно п. 3.6 Договору, є 20.02.2020, оскільки індекс інфляції у січні 2020 року оприлюднено 10.02.2020. Тобто останнім десятим днем оплати оренди є 20.02.2020, а не 19.02.2020, як вказує позивач.

Граничним строком оплати орендної плати за лютий 2020 року, згідно п. 3.6 Договору, є 20.03.2020, а не 19.03.2020, як вказує позивач, оскільки індекс інфляції у лютому 2020 року оприлюднено 10.03.2020.

Граничним строком оплати орендної плати за березень 2020 року, згідно п. 3.6 Договору, є 19.04.2020, а не 20.04.2020, як вказує позивач, оскільки індекс інфляції у березні 2020 року оприлюднено 09.04.2020.

Отже, загальний розмір заборгованості відповідача перед позивачем за період січень 2020 року - березень 2020 року становить 5539,59 грн.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу.

Частиною 1 ст. 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Частиною 1 статті 762 Цивільного кодексу України встановлено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно з ч. 3 ст. 285 Господарського кодексу України, орендар зобов`язаний вносити орендні платежі своєчасно і в повному обсязі.

Орендар за користування об`єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності (ч. 4 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна").

Стаття 525 Цивільного кодексу України встановлює, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Також, відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно ч. 1 ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Частиною 7 цієї статті передбачено, що одностороння відмова від виконання зобов`язань, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином, не допускаються.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Приймаючи до уваги, що розмір та строк перерахування орендної плати визначено умовами Договору оренди № 83/19/01 від 28.10.2019 та є таким, що настав; доказів здійснення орендних платежів за період січень-березень 2020 року суду не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині стягнення 5539,59 грн основного боргу.

Відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов`язання, настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Частиною 1 ст. 624 ЦК України встановлено: якщо за порушення зобов`язання встановлено неустойку, то вона підлягає стягненню у повному розмірі, незалежно від відшкодування збитків.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

У п. 3.7 Договору оренди сторони визначили, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, включаючи день оплати. У разі недостатності суми здійсненого платежу для виконання грошового зобов`язання у повному обсязі, ця сума погашає вимоги орендодавця у такій черговості: у першу чергу сплачуються проценти і неустойки; у другу чергу сплачується сума орендної плати.

Згідно з п. 9.5 Договору, у разі несвоєчасного виконання зобов`язання по сплаті орендної плати, орендар повинен сплатити орендодавцю суму боргу з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також 10% річних від простроченої суми.

Пунктом 3.8 Договору сторони узгодили: у разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місяці, орендар також сплачує орендодавцю штраф у розмірі 10% від суми заборгованості.

Право встановити в договорі розмір та порядок нарахування штрафу надано сторонам частиною четвертою статті 231 Господарського кодексу України.

Можливість одночасного стягнення пені та штрафу за порушення окремих видів господарських зобов`язань передбачено частиною другою статті 231 Господарського кодексу України.

На підставі вищевказаних умов Договору позивачем було здійснено нарахування інфляційних втрат на заборгованість за січень та лютий 2020 року, що в загальному розмірі склало 42,20 грн за періоди з 20.02.2020 по 09.10.2020 та з 20.03.2020 по 09.10.2020, відповідно.

Перерахувавши інфляційні втрати за допомогою онлайн системи "Ліга-Закон", суд встановив, що інфляційні втрати на заборгованість за січень 2020 року за період з 21.02.2020 (з урахуванням корегування граничного терміну оплати товару) по 09.10.2020 становлять 42,50 грн; на заборгованість за лютий 2020 року за період з 21.03.2020 по 09.10.2020 - 23,42 грн, а разом - 65,92 грн.

Оскільки позивачем заявлено до стягнення суму інфляційних втрат, яка на 23,72 грн менше ніж вирахована судом, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги про стягнення інфляційних втрат в межах заявленої позивачем суми - 42,20 грн.

Також позивачем здійснено нарахування 10% річних від простроченої суми орендної плати за січень 2020 року (з 20.02.2020 до 09.10.2020), що становить 149,84 грн; за лютий 2020 року (з 20.03.2020 до 09.10.2020), що становить 130,79 грн; за березень 2020 року (з 21.04.2020 до 09.10.2020), що становить 39,44 грн.

Перевіривши здійснені позивачем розрахунки за допомогою онлайн системи "Ліга-Закон", суд, з урахуванням коригування граничного терміну оплати товару, встановив, що 10% річних від заборгованості за січень 2020 року (з 21.02.2020 до 09.10.2020) становить 149,19 грн; за лютий 2020 року (з 21.03.2020 до 09.10.2020) - 130,15 грн; за березень 2020 року (з 20.04.2020 до 09.10.2020) - 39,67 грн.

Таким чином, загальний розмір 10% річних, які підлягають стягненню з відповідача, становить 319,01 грн.

Отже, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в частині стягнення 10% річних у сумі 1,06 грн.

Крім того, позивачем здійснено нарахування пені на суму заборгованості за січень 2020 року в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за період з 20.02.2020 по 11.03.2020, що становить 29,71 грн.

При визначенні періоду нарахування пені позивачем було враховано Рішення Чернігівської обласної ради від 12.05.2020 № 55-23/VII, тобто пеня нараховувалась по 11.03.2020, включно.

Перевіривши здійснений позивачем розрахунок за допомогою онлайн системи "Ліга-Закон", суд встановив, що пеня на заборгованість за січень 2020 року за період з 21.02.2020 (з урахуванням корегування граничного терміну оплати товару) по 11.03.2020 становить 28,30 грн, у зв`язку з чим вимоги в частині стягнення 1,41 пені не підлягають задоволенню.

При цьому, суд вважає правомірним та обґрунтованим нарахування позивачем штрафу в розмірі 10% від суми заборгованості на підставі п. 3.8 Договору в сумі 553,95 грн та вважає дану вимогу такою, що підлягає задоволенню.

Таким чином, загальний розмір заборгованості відповідача перед позивачем склав 6483,05 грн, у тому числі: 5539,59 грн - борг з орендної плати, 42,20 грн - інфляційні нарахування; 319,01 грн - 10% річних від простроченої суми; 28,30 грн - пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ та 553,95 грн - штраф у розмірі 10% від суми заборгованості.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог Комунального підприємства "Діловий центр" Чернігівської обласної ради в особі Філії № 1 Комунального підприємства "Діловий центр" Чернігівської обласної ради.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати суд покладає на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 525, 526, 530, 610, 611, 612, 624, 625, 629, 762 Цивільного кодексу України, ст.ст. 193, 285 Господарського кодексу України, ст.ст. 29, 42, 73, 74, 86, 91, 123, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Форест лайф" на користь Комунального підприємства "Діловий центр" Чернігівської обласної ради в особі Філії № 1 Комунального підприємства "Діловий центр" Чернігівської обласної ради - заборгованість за Договором оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області № 83/19/01 від 28.10.2019 в загальному розмірі 6483,05 грн (у тому числі: борг з орендної плати в розмірі 5539,59 грн; інфляційні нарахування (індекс інфляції) в розмірі 42,20 грн; 10% річних від простроченої суми в розмірі 319,01 грн; пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що становить 28,30 грн та штраф у розмірі 10% від суми заборгованості, що становить 553,95 грн); а також витрати зі сплати судового збору в розмірі 2101,20 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

В частині стягнення 10% річних від простроченої суми в розмірі 1,06 грн та пені в розмірі 1,41 грн у позові відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Східного апеляційного господарського суду безпосередньо або через Господарський суд Харківської області протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено "14" січня 2021 р.

Суддя Н.М. Кухар

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення12.01.2021
Оприлюднено15.01.2021
Номер документу94125061
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —927/919/20

Рішення від 12.01.2021

Господарське

Господарський суд Харківської області

Кухар Н.М.

Ухвала від 10.12.2020

Господарське

Господарський суд Харківської області

Кухар Н.М.

Ухвала від 12.11.2020

Господарське

Господарський суд Харківської області

Кухар Н.М.

Ухвала від 19.10.2020

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Ноувен М.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні